Litras ašarų ir kryžiaus keliai žindymo istorijų konkursas

 (9)
Dviejų vaikučių mama Jurgita prisimena savo žindymo patirtį ir pateikia labai tikslių įžvalgų.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

O, kad mano žindymo istorija prasidėtų kaip tie pasakojimai knygose: "jus apims neapsakomas laimės jausmas, kai glausite kūdikį prie krūtinės..."

Ar taip nebuvo?

Buvo, bet prieš tai nuėjau kryžiaus kelius, priverkiau gerą litrą ašarų, vaikščiojau pikta kaip ragana, namiškiai bijojo patekti į mano akiratį, kūdikis klykė, o mane buvo apėmusi visiška neviltis, kad jau nepavyks.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kokia esate mama pagal Zodiako ženklą?
Kas atsitinka, kai vaikams sakome NE?

Keikiau visus autorius, kurie rašė knygas apie žindymą, dauguma jų puikavosi mano knygų lentynoje, visas jas perskaičiau ir tikėjausi būti supermama, kuri nori savo mažyliui ir duoda tik tai, kas geriausia. Dieve, kokia aš naivi buvau.

Pirma para po gimdymo:

Speneliai paraudę, pieno nei lašo, priešpienio keli lašai, dukrytė klykia, mišinuko gydytoja atsisako duoti.

Antra para po gimdymo:

Speneliai kruvini, aš nemiegojusi, susierzinusi, priešpienio keli lašai, mišinuko negaunam.

Trečia para po gimdymo:

Pradeda atsirasti pienukas, speneliai skausmingi, dedasi šašiukai, bet mažoji nužinda, ir vėl speneliai kraujuoja. Pieno vis dar nepakanka, dukrytė nerami, man viską skauda, jėgos senka. Neišlaikau ir apsiverkiu.

Krūtys sukietėja, dukra pieno neištraukia, ateina akušerė ir sako, jog reiks išmasažuoti.

Po masažo sunkiai galiu ką pasakyti, nežinau, su kuo tą skausmą sulyginti, kas tai patyrė, tikrai supras.

Noriu nors kiek pailsėti, vėl prašau nors kelių mililitrų mišinuko, bet vietoj to gydytoja tik primena, kad esu naujagimiui palankioje ligoninėje, ir mama turi stengtis maitinti pati.

O ką aš darau? Mano speneliai tuoj bus „suvalgyti" galutinai, kas kartą truktelėjus pieno, mažosios burnytė tampa kruvina.

Esu įrašoma į "raupsuotojų" sąrašą, kaip mama, nemylinti savo naujagimio.

Ketvirta diena po gimdymo:

Mus išleidžia namo, nepamenu, ar per tą laiką miegojau. Ketvirtą parą jau pienelio buvo, mažoji pavalgydavo ir keliaudavo miegelio. Bet spenelius reikėjo gydyti, krūtinė degė, jaučiausi visiškai išsekusi.

Penkta para po gimdymo:

Atsikeliu ryte, krūtys pilnos, taip skauda, kad nežinau kur dėtis. Mažoji parpia ir net nežada pagelbėti mamai. Budinu, dedu prie krūtinės, pienukas pradeda bėgti srove, vaikas springsta, susinervina, spjauna krūtį ir pradeda rėkti.

Po mėnesio viskas šiek tiek susinormalizavo, nors krūtys nuolat pilnos ir sunkios. Deja, dar po mėnesio susirgau, gėriau antibiotikus, niekas nepaprotino, kaip elgtis, gydytoja liepė duoti mišinuko, o pieną nutraukiau. To tikrojo malonumo žindyti savo kūdikį taip ir nepajutau. Gaila, net labai.

Antrasis gimdymas

Pojūčiai tokie patys, tik jau į viską reagavau ramiau, nes žinojau, kas manęs laukia. Mano sūnui dabar 4 mėnesiai, aš jį maitinu savo pieneliu, jo pakanka, svoris auga puikiai, jis energingas berniukas.

Atrodo, mane persekiojo nelaimės, nes po antro gimdymo sulaukiau daug komplikacijų, turėjau išgerti 3 antibiotikų kursus, vėl gavau tuos patarimus iš vaikų gydytojus, kad reikia nutraukti žindymą.

Nepaklausiau, intensyviai ieškojau informacijos, kurie mamos vaistukai yra žindančiam vaikui pavojingi, kiek jų patenka į pienuką.

Pienuką išsaugojau sėkmingai, iki šios dienos turiu jo su kaupu.

Esu savimi patenkinta, bet nesijaučiu didvyre, tiesiog labai norėjau žindyti, nes pirmą kartą nepavyko.

Iš patirties galiu pasakyti, kad gydytojai nežindančias arba susiduriančias su problemomis mamas "nurašo" kaip niekam tikusias ir nesuteikia reikiamos informacijos. Vaikų gydytojos labai retai kada padeda mamai, jos labiau palaiko farmacininkų pusę ir bando įsiūlyti mišinuką. Nesakau, kad visos tokios, bet mes turėjom 3 skirtingas, ir visos tokios buvo.

Knygose informacija apie žindymą beveik visada susieta tik su malonumu, patogumu, meile kūdikiui, tad perskaičius daugiau gali susidaryti įspūdį, kad jei nemaitini savo naujagimio, esi "defektuota" mama.

Naudingiau būtų smulkiai ir aiškiai aprašyti, su kokiai sunkumais susiduriama, norinti žindyti, ir kaip jas išspręsti.

Manau, mano sunkusis periodas jau baigėsi, dabar tikrai jaučiu malonumą glausdama savo turtą prie krūtinės, dievinu, kai jis pienuota burnyte čepsi ir šypsosi pasisotinęs, kai išalkęs puola prie krūties kaip žuvis ant kabliuko.

Tikiu, kad nei viena mamytė savo noru neduoda pienuko vaikui, manau, kad tiesiog teisingos informacijos yra pateikiama labai mažai, ir jei mamytė nesugeba viena su tuo susitvarkyt, negalima jos kaltinti.

Laiminga mama Jurgita

Rugpjūčio 1-7 dienomis minima Tarptautinė žindymo savaitė. Šių metų šūkis: „Žindymo parama: arčiau mamų". Jeigu ir jūs susidūrėte su žindymo sunkumais, kuriuos įveikėte, laukiame Jūsų pasakojimų el. paštu tavovaikas@delfi.lt. Dalinkimės patirtimi ir įkvėpkime viena kitą! Istorijų konkurso sąlygas rasite čia.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.