Mama: apnuogintos pupyčių krūtys yra normalu, o žindyti reikia pasislėpus?

 (51)
Dviejų vaikų mamos laiškas apie žindymą viešose vietose mus pasiekė netrukus po to, kai rugpjūčio pradžioje minėjome tarptautinę žindymo savaitę. Emocionaliame savo pasisakyme ji klausia, kodėl apnuogintos pupyčių krūtys yra gražu ir nesulaukia tiek pasmerkimo, kiek parke savo vaiką mamos pienu maitinanti moteris? Publikuojame mūsų skaitytojos laišką.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žindyti - ne gėda!

Auginančios kūdikius mamos žino, kad išalkęs mažylis nemoka palaukti - jam mamos pieno reikia čia ir dabar. Tik augdamas vaikas išmoksta šiek tiek palaukti - kai išalksta arba užsimano į tualetą. Kūdikiui ateitis neegzistuoja. Jis nori valgyti - jis garsiai verkia. Taip jau gamtos surėdyta, ir nieko čia nepakeisi.

Žindymas yra natūralus procesas, o kūdikio alkis - svarbiausias jo poreikis pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Kūdikiai valgo po truputį ir dažnai, todėl mamos pieno jie gali panorėti bet kuriuo laiku ir bet kurioje vietoje. Kai kūdikis nori valgyti, reikia patenkinti šį jo poreikį. Juk mes, suaugusieji, nevalgome pasislėpę. Kodėl kūdikis turėtų?

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kada iš tiesų reikia kreiptis į logopedą?
Neįtikėtina: kaip svogūnų ir medaus testai anksčiau pranešdavo apie nėštumą

Man nesuprantama, kad apnuogintos pupyčių krūtys reklamose ir spalvotuose leidiniuose yra „norma", tuo tarpu parke ant suoliuko ar kavinėje žindanti kūdikį mama - nebe „norma". Televizijos laidos apie plastines krūtų didinimo operacijas yra „gražu", o teisę maitinti savo vaiką mamos turi išsikovoti tai įrodinėdamos.

Krūtys kaip sekso simbolis, moters patrauklumo ženklas yra visuomenėje priimtina, o krūtys kūdikio maitinimui - nebe? Moteriai nelengva atsispirti tokiai opinijai, tačiau aš kviečiu rasti savyje jėgų - žindymas yra natūraliausias procesas visame pasaulyje.

Dvigubi standartai

Bet kuri diskusija apie žindymą viešoje vietoje sulaukia prieštaringų nuomonių. Manau, daug mamų supranta, kad tai yra taip natūralu, jog apie tai net nereikia kalbėti, jos ir nesivelia į diskusijas. Tačiau visada atsiranda ir tokių mamų (!), kurios sako, kad viešumoje niekada nėra žindžiusios ir neketina to daryti.

Tai, kad kai kurios moterys jaučiasi nepatogiai žindydamos viešoje vietoje, galima paaiškinti visuomenės požiūriu į žindančias mamas. Lietuvoje moterys jaučia tarsi dvigubus standartus - nuolat pabrėžiama, kad mamos pienas yra geriausias maistas ir vaistas kūdikiui, tačiau žindymas viešose vietose ne visada yra sutinkamas palankiai, kaip norėtųsi. Dar sunkiau toms moterims, kurios žindo paūgėjusius vaikus. Galima sakyti, kad kritiškai nusiteikusių žvilgsnių skaičius proporcingai didėja augant žindomam vaikučiui.

Mano patirtis

Savo du vaikus krūtimi maitinau daugiau kaip metus. Žindžiau viešose vietose tol, kol būdavo galima, tai yra, ne per šalta. Remdamasi savo patirtimi turiu keletą patarimų moterims, kurios norėtų, bet nedrįsta žindyti viešoje vietoje.

Galima parepetuoti namuose

Žindydamos mamos jaučiasi geriau, kai yra iš anksto pasiruošusios žindyti viešumoje - tai yra, jos rūbai patogūs, tam pritaikyti, arba jos turi su savimi skarą, skraistę, kuria prisidengia žindydamos. Jei nesate tikra, kaip tai darysite viešoje vietoje, pasirepetuokite namie, prieš veidrodį. Žinodamos, kaip atrodote iš šalies, jausitės geriau.

Patogūs rūbai ir skraistė

Galima įsigyti specialių žindančioms mamoms skirtų rūbų, tačiau įmanoma žindymui prisitaikyti ir jau turimus. Žinoma, jei apsirengsite golfu su aukšta apykakle, žindyti kažin ar bus patogu. Tačiau gerai peržiūrėkite spintą - gal joje yra marškinėlių ir suknelių, kurios patogiai leistų pažindyti vaiką? Šalikas, skraistė ar skara, kuria apsijuosite, taip pat gali pagelbėti žindant mažylį.

Maitinkite iš karto, kai praalksta

Dar viena gudrybė, padėsianti geriau jaustis žindant viešoje vietoje - vaikelį reikia maitinti tada, kai pastebite pirmuosius jo alkio požymius. Jis prabunda, muistosi, gręžioja galvytę ir rodo kitus alkio signalus? Pamaitinkite jį tuoj pat. Kai vaikas pradės verkti, į tai atkreips dėmesį aplinkiniai, o jūs susinervinsite - galite jaustis nebe taip jaukiai.

Draugiškos žindymui vietos

Draugiškos žindymui vietos (kavinės, parduotuvės ir pan.) pažymėtos specialiu ženkliuku, kuriame vaizduojama prie krūties vaiką glaudžianti mama.

Būkite drąsios

Pamaitinti kūdikį jam išalkus - jūsų privilegija ir pareiga. Būkite drąsios. Vienas kreivas žvilgsnis yra niekis palyginus su tuo, ką Jūs suteikiate savo mažyliui.

2 vaikų mama

Nuo redakcijos: turite savo nuomonę arba įdomią patirtį? Laukiame jūsų laiškų el.paštu tavovaikas@delfi.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas (1)

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas
Pradėjęs ragauti maisto, kūdikis įžengia į naują raidos etapą, kuriame laukia atradimai bei naujovės ne tik jam, bet ir tėveliams.

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei? (2)

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei?
Esant žemesnei temperatūrai, svarbu mažylį ne tik šiltai aprengti, bet ir tinkamai pasirūpinti jo ypač jautria oda.

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai (3)

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai
Auksinis ruduo turtingas įvairiausiomis daržovėmis. Šis sezonas – idealus laikas savo vaikams pagaminti natūralių, vitaminingų ir spalvingų tyrelių bei užkandžių.

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?
Kūdikį galima žindyti, galima maitinti iš buteliuko, o galima rinktis abiejų šių mitybos būdų derinimą.

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį
Gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė atsako į aktualius klausimus apie sergančio kūdikio žindymą.

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai (40)

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai
Iš vienos pažįstamos teko girdėti, kad gydytojai nėštumo metu jai leido rūkyti. Esą kelios cigaretės per dieną padarys mažiau žalos, nei nuolatinis organizmo stresas, kurį jis patiria metus rūkyti. Tiesą sakant, sunku patikėti, kad atsirastų nors vienas profesionalus medikas, kuris drįstų viešai pasakyti, kad rūkymas ir nėštumas – suderinami dalykai.