Mano nelengvas žindymo kelias (skaitytojos istorija)

 (9)
Žindyti kūdikį nėra taip paprasta. Kartais reikia daug kantrybės ir užsispyrimo. Tuo įsitikino skaitytoja Robertina. Jos žindymo istorijoje yra ir išgąsčio dėl per mažai priaugto svorio, ir keli mėnesiai darbo kol sūnus vėl pradėjo žįsti pats.
Mama žindo kūdikį
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gimdžiau tikrai lengvai. Buvau nusiteikusi, kad jei pagimdė mano močiutės, mama, prosenelės ir begalė pasaulio moterų, tai lengvai pagimdysiu ir aš.

Ligoninėje teko pabūti ilgiau, nes nesivalė gimda, tad namo grįžome tik po savaitės. Per tą savaitę sulaukiau begalės visokių naudingų ir nenaudingų patarimų iš ligoninės personalo. Vienos teigė, kad privalu vaiką žadinti kas 3 valandas ir maitinti, kitos teigė, jog vaikutis pats pasakys, kada nori valgyti. Nusprendžiau jo naktimis nežadinti, tad jau nuo pirmų dienų naktimis miegojo po penkias valandas iki pirmojo maitinimo.

Grįžus namo buvo sunku – prasidėjo pogimdyvinė depresija. Iki šiol dėkinga savo vyrui, kuris mane suprato, kėlėsi naktimis ir atnešdavo pažindyti vaiką. Pati tiesiog negirdėdavau, kada mažylis pabunda.

Visą mėnesį žindžiau pati. Po truputį pradėjau atsigauti nuo depresijos, vis daugiau laiko leidau lauke – gyvename prie jūros. Suėjus mėnesiui po sūnaus gimimo, pirmą kartą išvykau su juo į miestą. Ryte vaikutį pamaitinau ir išlėkėm. Automobilį palikau valykloje ir nusprendžiau skirti laiko savo grožiui: pasidariau pedikiūrą, manikiūrą, pavalgiau kavinėje. Mažylis, lyg žinodamas, jog man to reikia, visą laiką miegojo – kone 6 valandas. Aš jo ir nežadinau.

Tačiau kaip tik tą dieną buvo sutartas vizitas pas vaikų gydytoją. Nuvykus ten, vaiką pasvėrė ir pradėjo šaukti, kad vaikas per mėnesį priaugo tik 200 gramų. Kone apkaltino, kad neduodu jam valgyt? Atsakiau, kad valgo pats iš krūtinės, ir pieno pakanka. Gydytoja bemat nusiuntė pas kolegę į gimdymo skyrių. Toji mano kūdikį dar kartą pasvėrė, liepė duoti mišinuko ir nusiuntė į ligoninę. Čia prabuvome penkias dienas. Vaikutis naktimis ramiai miegojo, o dienomis valgė mamos pieną ir priaugo 500 gramų. Taip pat išmokau naktimis išgirsti, kada mažylis pabunda – bent tokia to apsilankymo nauda. Ligoninės gydytoja irgi barė, kodėl aš nežadinu vaiko naktimis kas 3 valandas.

Po ligoninės vėl teko apsilankyti pas naujagimių gydytoją. Ji ir vėl primygtinai liepė primaitinti sūnų mišinuku. Pasitarėme su vyru, kad jei gydytojai sako, reikia maitinti papildomai mišinuku. Ir tai buvo blogiausias mūsų sprendimas. Po savaitės mažylis nebenorėjo traukti iš krūtinės. Iš pradžių atsisakė žįsti prieš naktį, vėliau ir dieną. Krūtine maitindavau tik naktį ir kartais ryte. Dienos metu buvau priversta naudotis pientraukiu.

Jei reiktų grįžti atgal, mišinuko neduočiau, bet sūnui nuolat siūlyčiau žįsti ir naktį kelčiau kas tris valandas. Tačiau patirtis ateina su laiku. O tada vaikas verkia, nori valgyti, o aš vargstu su pientraukiu. Arba pieną nusitraukdavau vaikui miegant . Ilgainiui nusitraukinėti ėmiau ne pientraukiu, o rankomis – taip ir pieno būdavo daugiau, ir viskas vykdavo greičiau, nes su pientraukiu tekdavo prasėdėti mažiausiai pusvalandį.

Vienu momentu buvo pradėję mažėti pieno, kartais po valandos nusitraukdavau tik 30 mililitrų. Ėmė neviltis, tad pradėjau nusitraukinėti kitaip: pirma duodavau žįsti mažyliui, jis po 10 sekundžių krūtinę išspjaudavo, tuomet ištraukdavau viską rankomis. Taip ėmė daugėti pieno ir jis bėgdavo upeliais.

Tokia katorga truko du mėnesius. Sūnui suėjus trims mėnesiams įvyko stebuklas – jis vėl ėmė pats žįsti. Mišinukus mečiau į šoną. Tačiau neilgam – po mėnesio pamačiau, kad pieno neužtenka. Vis dėlto tų pačių problemų nebebuvo – mažylis sąžiningai ištraukdavo pats visą pieną iš abiejų krūtų, ir dar mielai papildydavo skrandį mišinuku iš buteliuko.

Kad nereikėtų daug mišinių, nuo keturių mėnesių pradėjau duoti košelių. Ir viskas išsisprendė. Sūnus žįsdavo tris kartus per parą, dieną valgydavo košių, tik nakčiai norėdavo mišinuko. Taip mamytė ir tėvelis džiaugėsi ramiomis naktimis: mažylis išmiegodavo po 8 valandas.

Nuo septynių mėnesių mano pieno gaudavo du kartus per parą, nuo dešimties tik kartą ryte, o nuo metų ir vieno mėnesio sūnus visai atsisakė žįsti...

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną
Susilaukusios kūdikio mamos stengiasi, kad namai būtų kuo švaresni, nors kartais iš nuovargio ir linksta kojos... Ar verta lakstyti paskui kiekvieną dulkelę? O gal sterilūs namai kenkia kūdikio sveikatai?

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje
Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas