Mitai ir tiesa apie žindymą

Žindymas yra apipintas begale mitų. Kviečiame pasiaiškinti keletą iš jų - ar tai tikrai tiesa, ar tik pramanai?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žindymas padeda kūdikiams atsispirti infekcinėms ligoms.

Tikra tiesa! Nors kūdikiai gimsta jau turėdami tam tikrus antikūnius iš savo mamos imuninės sistemos, tačiau šie antikūniai gali apsaugoti ne nuo visų ligų. Be to, kai mažylis paūgės, šių antikūnių sumažės - tai metas, kai mažyliams patiems vis dar sunkiai sekasi pasigaminti antikūnių. Vaikučius žindanti mama veikia tarsi savo vaiko „pagalbinė imuninė sistema". Jei mama ir vaikas susiduria su nauja liga, produktyvi mamos imuninė sistema ima darbuotis, kad pagamintų antikūnių ir su pienu perduotų juos mažyliui. Žinokite, kad tai labai didelė pagalba vaikui.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Įsčiose nufotografuoti vaikai, kurių mamos patiria stresą
Idealu karštai dienai: 6 naminiai gėrimai

Žindyvė turi valgyti daugiau nei įprastai.

Netiesa! Šiuo atveju galioja taisyklė - svarbu yra ne tai, kiek valgai, o ką valgai. Be to, jei nėštumo metu mama maitinosi pilnavertiškai, ji turi pranašumų prieš moterį, kuri nėštumo metu laikėsi dietų ar negavo pakankamai naudingųjų medžiagų. Jei mama iki tol maitinosi tik tam, kad išgyventų, jai reikės papildomų kalorijų, kurios kompensuotų mažylio suvartotąsias. Maitinančiai mamai reikia gerti pakankamai skysčių, valgyti įvairų maistą, laikytis sveikos mitybos piramidės principų..

Nebegalima žindyti kūdikio, kai jam išlenda dantys.

Melas. Ir galima, ir reikia. PSO rekomenduoja žindyti vaikus iki 2 metų ir ilgiau, tuo tarpu pirmasis dantukas kūdikiui vidutiniškai išdygsta apie 5-6 mėnesį. Iki kūdikiui pradedant valgyti košių, mamos pienas yra jo vienintelis ir svarbiausias maistas. Kūdikius lengva išmokyti nekandžioti spenelio, jei mama bus budri. Kandant ir čiulpiant žandikaulis juda skirtingai, tad dėmesinga mama gali pamatyti, kai čiulpiantis kūdikis pakeičia žandikaulio poziciją, besiruošdamas krimstelti. Tada mama švelniai įkiša savo pirštą į kūdikio burnytę, ir tai nutraukia prisisiurbimą. Maitinančios mamos tikrai turi išmokyti kandančius mažylius nesikandžioti, kitaip jie gali pažeisti jų spenelius.

Žindomi kūdikiai nemėgsta pieno, kurio skonį paveikė „kitokio" skonio maistas, kurį valgė jų mamos.

Tai labiau yra melas, tačiau ir jis gali turėti individualių išimčių. Vieno tyrimo metu žindančios mamos buvo vaišinamos „česnakiniais" pietumis, tada laukta porą valandų, kol jos ims žindyti vaikučius. Buvo matuojama, kiek laiko valgė kūdikiai mamos pieną, stebima jų reakcija. Kai rezultatai buvo palyginti su kūdikių maitinimo laiku po paprastų pietų, aptikta, kad mažyliai valgė ilgiau, kai pienas turėjo česnako prieskonį. Žinoma, galimi individualūs skirtumai, nes kai kurie vaikai gali nemėgti tam tikrų skonių.

Vaikas valgydamas (ar po žindymo) verkia, vadinasi, yra alkanas.

Nebūtinai. O gal kūdikis serga arba jam dygsta dantukai? Apžiūrėkite kūdikio burnytę, atkreipkite dėmesį į balkšvas apnašas ant liežuvio, dantenų, vidinių skruostų ir lūpų paviršių, nes tai pienligės požymis. Nerimo priežastimi gali būti... sloga. Išvalykite ją ir kūdikiui bus lengviau kvėpuoti prieš pat žindymą. Žįsdamas jis gali verkti ir dėl skaudančios ausytės, nes ryjant stipriau skauda.

Neretai kūdikis nerimsta valgydamas iš vienos krūties, o kita nekelia bėdų. Kai kurioms moterims iš vienos krūties pienas teka lengviau nei iš kitos. Ir tai susiję su anatominėmis ypatybėmis. Na, ir dar viena priežastis - kai krūtys pritvinksta pieno, kūdikis negali jų gerai apžioti ir pradėti valgyti. Tuomet nusitraukite truputį pieno, kad spenelio laukelis suminkštėtų, ir vėl pasiūlykite krūtį.

Jei mažylis suirzta vakare, galbūt tuo metu jis visuomet būna irzlesnis? Per dieną pavargęs kūdikis vakare dažnai būna irzlokas. Tokiu atveju stenkitės žindyti šiek tiek anksčiau, kol jis dar ramus.

Žinoma, nepasisotinęs kūdikis taip pat gali verkti. Atkreipkite dėmesį, ar vaikas pakankamai šlapinasi, ar priauga svorio.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas (1)

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas
Pradėjęs ragauti maisto, kūdikis įžengia į naują raidos etapą, kuriame laukia atradimai bei naujovės ne tik jam, bet ir tėveliams.

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei? (2)

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei?
Esant žemesnei temperatūrai, svarbu mažylį ne tik šiltai aprengti, bet ir tinkamai pasirūpinti jo ypač jautria oda.

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai (3)

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai
Auksinis ruduo turtingas įvairiausiomis daržovėmis. Šis sezonas – idealus laikas savo vaikams pagaminti natūralių, vitaminingų ir spalvingų tyrelių bei užkandžių.

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?
Kūdikį galima žindyti, galima maitinti iš buteliuko, o galima rinktis abiejų šių mitybos būdų derinimą.

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį
Gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė atsako į aktualius klausimus apie sergančio kūdikio žindymą.

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai (40)

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai
Iš vienos pažįstamos teko girdėti, kad gydytojai nėštumo metu jai leido rūkyti. Esą kelios cigaretės per dieną padarys mažiau žalos, nei nuolatinis organizmo stresas, kurį jis patiria metus rūkyti. Tiesą sakant, sunku patikėti, kad atsirastų nors vienas profesionalus medikas, kuris drįstų viešai pasakyti, kad rūkymas ir nėštumas – suderinami dalykai.

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais (16)

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais
Nors žindymo nauda yra neginčijama, mišinukai kūdikiams šiandien pasiekė itin aukštus standartus, o jų vartojimas tapo paprastesnis nei bet kada anksčiau.

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą (2)

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą
Ne vieno gimusio kūdikio tėvai susiduria su problema – ką daryti su pleiskanų luobu ant mažylio galvos? Išklausykime gydytojos patarimų.

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas
Kad žindymas būtų sklandus, patartina jam ruoštis iš anksto – kaupiant naudingas žinias ir įgūdžius.

Kaip suteikti kūdikiui komfortą per vasaros karščius

Kaip suteikti kūdikiui komfortą per vasaros karščius
Ar laiką leidžiate lauke ar viduje, vasarą nėra lengva kūdikiui suteikti saugumą ir komfortą.