Nieko nėra neįmanomo žindymo istorijų konkursas

 (6)
Elzė tikėjo, kad maitins sūnelį pati net tada, kai rankas nuleido jai patarianti žindymo specialistė. Paskaitykime drąsios ir atkaklios moters žindymo istoriją.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žindyti ruošiausi iki gimdymo

Dar prieš sūneliui gimstant, bene didžiausią dėmesį skyriau informacijai apie žindymą, nes man tai yra viena iš svarbiausių motinystės pareigų. Norėjau sužinoti, kaip teisingai pasiruošti žindymui, tačiau sūpuodama kūdikį ant rankų, supratau, kad svarbiausia yra praktika, o ne teorija.

Jau pačią pirmą dieną gimus sūneliui susidūriau su dviem problemomis - pieno trūkumu ir vaikučio nemokėjimu/nenoru žįsti.

TAIP PAT SKAITYKITE:
5 frazės, kurias norėtų išgirsti kiekviena mama
Kokių klaidų nedaryti, rengiant vaiko gimtadienį?

Pirmieji pieno lašai ir ašaros

Knygos rašo: „Vos pagimdžius leiskite mažyliui bent valandą pabūti ant krūtinės, tai svarbu pirmajam tarpusavio ryšiui užmegzti, kad jis pradėtų žįsti". Glaudžiau sūnų prie krūtinės ir tą pirmąjį momentą, ir po kelių valandų, tačiau mano zuikis, deja, nelabai suprato, kaip ir kur to pieno gauti.

Be to, pasirodė, kad nelabai ko ir buvo žįsti, nes po gimdymo priešpienio nepasirodė. Sutrikau. Pradėjau jaudintis. Svarsčiau, kad gal pernelyg sureikšminau ir galbūt pasąmoningai bijau, kad tik taip neatsitiktų. Štai ėmė ir atsitiko.

Mažylio svoris krito kasdien

Per pirmąsias dienas prarado 300 gramų, todėl akušerė primygtinai liepė mažiuką maitinti dirbtiniu mišiniu. Aš spyriojausi, nenorėjau, nes tikėjau savo jėgomis ir pienelio galiomis. Nenorėjau net pagalvoti apie dirbtinį mišinį.

Tačiau pieno vis nebuvo, tad jau nuo trečios dienos teko naudotis pagalbinėmis priemonėmis jo gamybai paskatinti - pientraukiu.

Išsinuomojau patį galingiausią, ir visą savaitę, dieną ir naktį traukiau pienelį, kurio pirmąją savaitę vos keli lašeliai ištrykšdavo (apie 10-20 ml).

Šie pirmieji lašai buvo aukso vertės, lyg gyvybės eliksyras. Pagirdydavau mažiuką su švirkštuku kaip mažą paukštelį, o kitą dalį duodavau dirbtinio mišinio.

Ateinanti seselė vis sakydavo, kad pienas turėtų stiproka srove trauktis, o ne lašas po lašo lašėti, tai mane dar labiau vedė į neviltį. Bėgo pirma savaitė, antra, pieno, rodos, daugėjo, tačiau mažiukas dar vis labai muistėsi ir verkė kai prie krūties glausdavau. Nebeišlaikiau ir apsiverkiau pati. Kiek dar tversiu, galvojau.

Per pirmas dvi savaites sūnus vos vieną kartą kelioms sekundėms buvo krūtį teisingai apžiojęs. Guodžiausi draugėms, skaičiau patarimus internete. Viskas, ką girdėjau, tai buvo palinkėjimai neprarasti kantrybės ir vilties.

Pagalbinės priemonės

Draugių konsultacijų nepakako. Knygose aprašyti patarimai: dėti vaikutį oda prie odos, eiti į šiltą dušą ir kuo dažniau glausti vaikutį prie krūties mano buvo išbandyti. Bet kaip gi pienas pats gaminsis, jei mažylis kone atsisako prisiliesti prie krūties?

Taigi, kadangi pieno dar nebuvo pakankamai daug, o ir mažylis vis dar baidėsi krūties, jau antrąją savaitę pradėjau konsultuotis su laktacijos specialiste.

Pirmasis specialistės pasiūlymas buvo naudoti antspenius, kurie, rodos, situaciją kiek pagerino, tačiau ne iki galo. Nors mažylis pradėjo traukti pienelį su antspeniais, tačiau, kaip paaiškėjo, ištraukdavo tik liesą pieną, tad nepakankamai priaugo svorio, o tiksliau, svoris dar vis laikėsi tas pats, nuo gimimo. Toliau teko laviruoti maitinant jį mano pieno lašais ir mišiniu.

Per antrąją konsultaciją paaiškėjo, kad mažylis, pasirodo, muistėsi prie krūties tikriausiai dėl to, kad nebuvo pieno srovės, t. y., nesigamino pakankamai hormono oksitocino, skatinančio pieno tekėjimą, todėl jį tai erzindavo. Specialistė pasiūlė nusipirkti oksitocino purškalo, kurį kaskart 5 min. prieš maitinimą įsipurkščiau į nosį.

Trečiasis jos pasiūlymas padidinti pieno gamybą - nusipirkti tam tikrų vaistų, kurių tiesioginė funkcija yra stabdyti vėmimą, o šalutinis poveikis - pieno gamyba krūtyse. Pažiūrėjau į jį kiek kritiškai - pirkti vaistą ne dėl jo tiesioginės paskirties, bet dėl jo šalutinio poveikio? Na, jau ne, nerizikavau.

Antrą savaitę ašaros toliau tekėjo... Laktacijos specialistė demotyvuojančiai ramino, kad nesikankinčiau ilgai, anot jos, jei nelemta, tai nelemta... Bet aš ne tokia, taip lengvai nepasidaviau.

Pieno gali nebūti galvoje, o ne krūtinėje

Ketvirtą savaitę pagaliau sūnus sustiprėjo ir pradėjo žysti. Artėjant Kalėdoms, priaugti 600 g per dvi savaites ir mažylio vis ilgesnis laikas prie krūties, man buvo lyg stebuklas. Tiesa, dar visą mėnesį krūtinė pratinosi ir ją skaudėjo, buvo net kraujo, tačiau dabar tai daugiau prisimenu kaip sapną. Dabar tik džiaugiuosi, kad mano atkaklumas leidžia mėgautis sėkmingu, išlauktu žindymų.

Po kelių mėnesių sutikau žindymą skatinančios organizacijos La Leche league lyderę Olandijoje, kuri man dar kartą atvėrė akis dėl „pieno nebuvimo" problemos.

„Pieno gali nebūti nebent galvoje, o ne krūtinėje", - sakė ji man. Mintyse ir pasąmonėje turime tikėti mūsų ir gamtos motulės galiomis, ir tikrai vieną dieną jūs sėkmingai galėsite žindyti savo vaikelį. Jei galvosite, kad nėra pieno ir greitai pasiduosite, jokių gerų rezultatų nesitikėkite.

Tad linkiu visoms mamytėms pozityvumo, neprarasti vilties, ištvermės ir užsispyrimo - viso šio mums tikrai kiekvienai duota. Mes galime!

Sėkmės!

Elzė

Rugpjūčio 1-7 dienomis minima Tarptautinė žindymo savaitė. Šių metų šūkis: „Žindymo parama: arčiau mamų". Jeigu ir jūs susidūrėte su žindymo sunkumais, kuriuos įveikėte, laukiame Jūsų pasakojimų el. paštu tavovaikas@delfi.lt. Dalinkimės patirtimi ir įkvėpkime viena kitą! Istorijų konkurso sąlygas rasite čia.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (4)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?