Perversmas kūdikių mityboje ar mada, kuri praeis? Gydytojos ir mamos komentarai

 (7)
Įsivaizduokite jokių specialiai ruoštų košių ir lėktuvėlių skraidinimo į burną. Pusės metų sulaukusį bamblį sodinate prie bendro stalo ir leidžiate pačiam pasirinkti, kokio maisto jis norėtų. Su kitokiu papildomu kūdikių maitinimo būdu (angl. baby-led weaning ) pasaulį prieš keletą metų supažindino buvusi akušerė Gill Rapley. Šį metodą išbandžiusiųjų daugėja ir Lietuvoje.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kūdikis pats renkasi ir maitinasi

Sparčiai populiarėjančio kitokio papildomo maitinimo būdo esmė – kūdikiui, kaip ir suaugusiam, leidžiama pačiam pasirinkti kada, ką ir kaip iš savo lėkštės jis nori valgyti. O valgo tą patį kaip visa šeima, nėra verdama ir trinama atskira košė.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Atvira išpažintis: nelaukiu gimdymo, nes nežinau, kaip išgyvensim
Redita Dominaitytė: norėčiau trečio leliuko, bet...

Kai kūdikis pradeda domėtis kitu maistu ir stabiliai sėdi, jį jau galima sodinti prie bendro stalo. Taip jis pratinamas prie valgymo ritualo su visa šeima, susipažįsta su įvairiais skoniais ir lavinama smulkioji motorika

Tiesa, būtina laikytis kelių taisyklių. Stambesnis maistas iš pradžių supjaustomas lazdelėmis, kad būtų patogu sugriebti mažomis rankutėmis. Taip pat, nededama druskos ir kitų aštrių prieskonių (jų gali užsibarstyti kiekvienas pagal poreikį), neduodama pusfabrikačių ar kito nesveiko maisto.

Iš pradžių kūdikis maistą valgo rankomis, vėliau išmoksta naudotis įrankiais. Skystus produktus kaip jogurtus ar košes nuo pat pradžių siūloma valgyti įduodant šaukštą. Taip vaikas ne tik susipažįsta su maisto formomis, bet ir paragauja įvairaus maisto. Tačiau mamos turi apsišarvuoti kantrybe – iš pradžių maistas kūdikiui atrodys labiau žaislas.

Mamos patirtis: pabandžiusi rekomenduoja kitiems

Lietuvoje būsimus ar naujai iškeptus tėvelius su kitokiu papildomu maitinimo būdu supažindina „Prieraišiosios tėvystės centro“ lektorė Vilma Varnagirytė, pirma šią naujovę išbandžiusi su savo pirmagimiu.

„Suėjus pusei metų pradėjau ieškoti informacijos apie papildomą maitinimą ir viename mamų forume radau įkeltą nuorodą į Londone gyvenančios lietuvės tinklaraštį. Čia ji buvo aprašiusi naują maitinimo būdą – „baby-led weaning“.Jis mane sudomino, pradėjau ieškoti daugiau informacijos, galiausiai parsisiunčiau knygą,“ – apie atradimą pasakojo moteris.

V. Varnagirytė su gydytojais nesikonsultavo, tačiau pasirinktą papildomą maitinimo būdą kiek pakoregavo.

„Jei tai būtų trečias vaikas galbūt būčiau kiek drąsesnė. Pirmagimiui iš pradžių davėme vaisių, paskui garuose troškintų daržovių. Nesiryžome iškart siūlyti to, ką valgome mes, nors ir patys stengiamės sveikai maitintis. Žinojau, kad kūdikiui nerekomenduotina duoti druska ar cukrumi pagardinto maisto,“ – pradžią prisiminė pašnekovė.

Iš pradžių kūdikis su maistu labiau žaidė, nors ir džiaugėsi atradęs naujų skonių. Vėliau pradėjo pats atsirinkti, ką ir kiek valgyti. Pasak V. Varnagirytės, pavyzdžiui, maitinami krūtimi kūdikiai patys sprendžia, kiek ir kada valgyti, todėl ir vėliau jam reiktų leisti nuspręsti pačiam.

„Kažkodėl labai paplitęs nusistatymas, kad suėjus šešiems mėnesiams staiga kūdikis privalo valgyti pagal grafiką, lenteles, nustatytus kiekius. Manau, toks prievartinis maitinimas neigiamai veikia vaikus. Nors pradžioje atrodo, kad taip vaikas mažai suvalgo, bet jei svoris auga, tuštinasi normaliai, jam tokio kiekio pakanka“ - sakė moteris.

V.Varnagirytės teigimu, šis maitinimo būdas turi privalumų ne tik kūdikiui, bet ir visai šeimai. Visų pirma stipriai pagerėja maisto kokybė – stengiamasi valgyti šviežią, sveiką maistą. Taip pat nereikia terliotis gaminant atskiras košeles.

Medikai vertina skeptiškai

Pediatrės neurologės Rūtos Maciulevičienės nuomone, kiekvieną naujovę reiktų taikyti klausantis blaivaus proto.

„Viduržemio jūros šalyse įprasta duoti kūdikiui ragauti to, ką valgo tėvai. Pas mus įprasta manyti, kad gerokai saugiau kūdikį maitinti jam specialiai paruoštu maistu. Manau, kad kūdikiui galima siūlyti ragauti kuo įvairesnio maisto. Tačiau, su viena sąlyga: maistas turi būti be druskos, cukraus, įvairių maisto priedų, konservantų,“ – savo nuomone dalijosi gydytoja.

Pasak jos, iki vienerių metų kūdikiams nėra iki galo susiformavusios kepenys, inkstai, todėl maistas turėtų būti be prieskonių.

„Visa bėda, kad patys suaugusieji dažniausiai maitinasi ne pagal sveikos mitybos rekomendacijas ir suvalgo daug šlamšto. Todėl vien dėl šios priežasties suaugusiųjų maistu geriau kūdikių nemaitinti. Duoti paragauti galima, bet maitinti tikrai nerekomenduočiau,“ – patarė R. Maciulevičienė.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas (1)

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas
Pradėjęs ragauti maisto, kūdikis įžengia į naują raidos etapą, kuriame laukia atradimai bei naujovės ne tik jam, bet ir tėveliams.

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei? (2)

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei?
Esant žemesnei temperatūrai, svarbu mažylį ne tik šiltai aprengti, bet ir tinkamai pasirūpinti jo ypač jautria oda.

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai (3)

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai
Auksinis ruduo turtingas įvairiausiomis daržovėmis. Šis sezonas – idealus laikas savo vaikams pagaminti natūralių, vitaminingų ir spalvingų tyrelių bei užkandžių.

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?
Kūdikį galima žindyti, galima maitinti iš buteliuko, o galima rinktis abiejų šių mitybos būdų derinimą.

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį
Gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė atsako į aktualius klausimus apie sergančio kūdikio žindymą.

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai (40)

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai
Iš vienos pažįstamos teko girdėti, kad gydytojai nėštumo metu jai leido rūkyti. Esą kelios cigaretės per dieną padarys mažiau žalos, nei nuolatinis organizmo stresas, kurį jis patiria metus rūkyti. Tiesą sakant, sunku patikėti, kad atsirastų nors vienas profesionalus medikas, kuris drįstų viešai pasakyti, kad rūkymas ir nėštumas – suderinami dalykai.

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais (16)

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais
Nors žindymo nauda yra neginčijama, mišinukai kūdikiams šiandien pasiekė itin aukštus standartus, o jų vartojimas tapo paprastesnis nei bet kada anksčiau.

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą (2)

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą
Ne vieno gimusio kūdikio tėvai susiduria su problema – ką daryti su pleiskanų luobu ant mažylio galvos? Išklausykime gydytojos patarimų.

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas
Kad žindymas būtų sklandus, patartina jam ruoštis iš anksto – kaupiant naudingas žinias ir įgūdžius.

Kaip suteikti kūdikiui komfortą per vasaros karščius

Kaip suteikti kūdikiui komfortą per vasaros karščius
Ar laiką leidžiate lauke ar viduje, vasarą nėra lengva kūdikiui suteikti saugumą ir komfortą.

Kodėl žindymas gali tapti varginančia patirtimi: specialistės komentaras (34)

Kodėl žindymas gali tapti varginančia patirtimi: specialistės komentaras
Žindymo nauda kūdikiui – neginčijama, tačiau dažnai nutylima, kaip tai gali būti nelengva mamai.

Gydytojos patarimai, kad žindymas po gimdymo būtų sklandus (9)

Gydytojos patarimai, kad žindymas po gimdymo būtų sklandus
Mamos pienas – tobuliausias maistas kūdikiui, o natūralaus maitinimo nauda neabejoja niekas.

Ką daryti, jei išėjus pasivaikščioti su vaiku prispiria reikalas, o tualeto šalia nėra? (1)

Ką daryti, jei išėjus pasivaikščioti su vaiku <em>prispiria reikalas</em>, o tualeto šalia nėra?
Kelionėje ar tiesiog išėjus į miestą ilgesniam laikui, susiduriama su situacijomis, kuomet vaikui prireikia į tualetą, o rasti tam tinkamą vietą ir sąlygas ne taip jau paprasta. Ką daryti, kai tualetas kviečia čia ir dabar?

Svarbu žinoti: ant ko miega jūsų vaikas? (1)

Svarbu žinoti: ant ko miega jūsų vaikas?
Miegas yra vienas svarbiausių elementų augančiam organizmui. Geram poilsiui ir teisingam vystymuisi reikalingas kokybiškas pagrindas – čiužinys.