Po sunkaus gimdymo nepalūžusi Indrė pasiryžo žindyti bet kokia kaina

 (14)
„Žindymas yra toks natūralus dalykas, kad nėra ką čia daug apie jį kalbėti. Tereikia tiesiog... žindyti", - mėgsta sakyti viena mano kolegė. Taip, bet tai gražusis žindymo scenarijus. Tačiau būna ir kitokių, sulaistytų ašaromis, kai norint pajausti laimę žindyti mamoms reikia ištverti daug sunkumų. Savo sunkų kelią sėkmingo žindymo link pasakoja mama Indrė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pagimdžiusi pirmą dukrytę negalėjau maitinti krūtimi, nes Jorilė gimė su „skylute" širdyje ir traukti pienuką jai buvo per sunku - pradėjusi žįsti imdavo mėlynuoti.

Gydytojai iš pradžių net neleisdavo pačiai žįsti, kad nepavargtų. Gimdžiau sunkiai, man atliko gimdos valymo operaciją, buvau po narkozės.

Tačiau mano noras buvo didžiulis, buvau įsitikinusi, kad žindysiu, todėl kol dukrytė negalėjo žįsti, aš su labai dideliu noru ir užsispyrimu dieną naktį nusitraukinėjau pienuką rankomis.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaune gimęs ketvertukas švenčia vienerių metukų gimtadienį
Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra...

Iš pradžių po kelis lašus, prisimenu, kartais net nebėgdavo, o aš vis tiek spaudžiu, spaudžiu. Būdavo, sumaitinu tuos kelis lašus iš buteliuko, tada vėl spaudžiu ir taip beveik be pertraukos visą parą. Reikėjo didelio ryžto, bet iškentėjau.

Traukiau kuo dažniau, nes žinojau: jei noriu, kad gamintųsi pienas, jo reikia nusiraukti reguliariai - kas dvi valandas dieną ir naktį. Taip praėjo dvi savaitės.

Žindymo pradžia

Tuo metu vis bandydavau pridėti dukrytę prie krūtinės, žiūrėdavau, kaip jai sekasi. Pamažu ji sustiprėjo, pradėjo imti krūtį, bandyti žįsti. Aišku, žindydama užtrukdavau apie valandą ir dar ilgiau, tekdavo daryti pertraukas, kad dukrytė pailsėtų. Paskui ji sustiprėjo ir valgė jau pati.

Pirmomis žindymo dienomis skaudėjo ir krūtinę, ir spenelius, bet šiais laikais yra įvairių kompresiukų, be to, personalas pamokė, kaip taisyklingai pridėti vaiką prie krūties, kad nenugraužtų spenelių. Ir tikrai jei vaikas taisyklingai apžioja spenelį, jokio skausmo nejauti.

Jorilę maitinau iki metų ir dviejų mėnesių, nutraukiau sužinojusi, kad laukiuosi antrosios. Minčių anksčiau baigti žindyti tikrai nebuvo, būčiau norėjusi ir ilgiau, bet pastojusiai žindyti buvo nepatogu fiziškai, todėl pamažu ir be įtampos atpratinau.

O „skylutė" širdutėje iki galo dar neužsitraukė. Kaip sako gydytojai, dukrytė sportininkė nebus, bet didelės įtakos sveikatai tai neturi ir gyventi netrukdo.

Užklupo pieno krizė

Kai gimė antroji dukrytė Goja, man ją padavė pirmąkart pažindyti ir viskas buvo kaip sviestu patepta. Įgūdžių nebuvau praradusi, speneliai irgi nebuvo atpratę nuo žindymo. Tačiau dabar, kai dukrytei jau du mėnesiai, paskutinėmis dienomis ėmė trūkti pieno. Jaučiu, kad krūtys tuštesnės, o kai ji pavalgo, pyksta, būna irzli.

Kol jaučiu, kad valgydama gurgia, tol gerai, bet paskui pradeda pykti, žiūriu, kad nėra ką čiulpti, o ji iki galo nepasisotinusi. Kadangi nenoriu pirkti mišinėlio, dabar kamuojamės taip: panešioju, pačiūčiuoju pusę valandos, tada vėl duodu krūtį. Taip pienas gauna stimulą vėl gamintis.

Tikiuosi, kad taip kokias dvi savaites „pasižaisime" ir pieno gamybos varikliukas vėl užsives. Kai auginau Jorilę, irgi buvo panaši padėtis, bet tikėjau, kad viskas bus gerai, siūliau krūtį kas pusę valandos ir pieno pradėjo gamintis daugiau. Dabar kas pusę valandos žindyti per sunku fiziškai, nes dėmesio reikalauja ne tik mažoji, bet ir vyresnėlė.

Tikiuosi, kad viskas išsispręs į gera. Manau, esant tokiai padėčiai mamai reikia būti emociškai labai stipriai, turėti daug kantrybės, aplinkinių paramos. Kai mama blogai nusiteikusi, tada ir vaikas irzlus bei piktas.

Klausyti ne patarinėtojų, o širdies

Kaip ir pirmą kartą, taip ir dabar neturiu maitinimo režimo, man regis, kad žindant nereikia žiūrėti į laikrodį. Jeigu vaikas nori, pasiūlai krūtį, ir jis ima arba ne. Jeigu nealkanas, būna, paima tik atsigerti.

Vienas svarbiausių dalykų norint, kad pienuko būtų daugiau, - žindyti naktį, tai sakau iš savo patirties. Naktimis pirmoji keldavosi valgyti du-tris kartus, paskui - vieną. Ji miegojo su mumis, kiti gąsdino, kad bus sunku atpratinti, bet viskas pavyko savaime.

Gimus sesei, kuo puikiausiai miega savo lovoje. Mažoji miega savo lovytėje, nors būna sunkesnių naktų, kai pučia pilvą, tada palieku miegoti prie savęs, ji keliasi naktį valgyti irgi 2-3 kartus.

Žindymo pradžia, ypač jei vaikas - pirmagimis, gali būti tikrai sunki. Ypač nelengva, kai iš šalies yra patarinėtojų: „Gal primaitink", „Gal trūksta pieno"... Bet jei jų neklausai, o darai taip, kaip liepia širdis, tada viskas bus gerai. Tikiu, kad „pienas gaminasi smegenyse", todėl mamai reikia būti pailsėjusiai ir nusiteikusiai sėkmingai žindyti.

Specialisto komentaras

Vaikų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas, knygos „Kūdikio žindymas: nepakeičiamas kaip motinos meilė" autorius:

"Žaviuosi mama Indre, kuri, nors ir sunkiai gimdė, buvo varginančių nesklandumų po gimdymo, išlaikė pasitikėjimą gamta ir pasiaukodama kovojo dėl paties geriausio natūralaus vyresnėlės dukrelės maitinimo būdo. Neabejoju, kad ir jaunėlę Goją jai pavyks žindyti, nes ir vėl mama elgiasi teisingai.

Manau, kad Goja šiomis dienomis išgyvena jos amžiui būdingą „augimo šuolį", per kurį iki tol pasigamindavusio pieno kiekio mažylei nebeužtenka. Prašydamasi prie krūties ir vėl, žįsdama dažniau ir ilgiau negu įprastai, ji „užsisakys" pieno daugiau. Tegul žindymui vadovauja pats kūdikis, kuris geriausiai jaučia, kada yra išalkęs ir kiek ilgai nori valgyti. Dar padrąsinčiau mamytę savo mažąją, jeigu ji žindoma nepasisotintų iš vienos krūties, glausti ir prie antrosios, o jeigu ir šios nepakaktų - vėl grįžti prie pirmosios. Nes naujas pienas krūtyse gaminasi ne tik tarp maitinimų, bet ir žindant.

Teisingai, Indre, naktinis žindymas ypač skatiną pieno gamybą mamos krūtyse. Todėl patarčiau mergytę migdyti šalia. Tada ji galės dažniau pasiprašyti prie krūties, bet mamytės tuo neišvargins, nes šiai nereikės keltis iš savo lovos ir eiti prie atskirai gulinčios dukrelės.

Pritariu ir Indrės minčiai, kad žindymo sėkmei labai svarbu tai, kas dedasi mamos galvoje. Išties gera nuotaika ir noras žindyti skatina pieną tekėti iš krūties, bloga nuotaika ir nenoras žindyti tam trukdo. O krūtyje likęs pienas stabdytų ir naujo pieno gamybą".

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 6 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (4)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?