Vasara su kūdikiu: 10 patarimų, kad atostogos nevirstų pragaru

 (8)
Atostogos su kūdikiu, ypač, jei jos pirmosios, dažnai tampa tikru išbandymu jaunai šeimai. Sužinokime, į ką reikia atkreipti dėmesį planuojant atostogas su kūdikiu.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kad saulė būtų saugi

Kūdikiui iki metų geriausia vieta - pavėsyje. Didesni vaikai gali pabūti ir saulėkaitoje - bet ne ištisas valandas.Saulė pikčiausia yra tarp 11 ir 15 valandos, todėl tokiu metu geriau su vaikais pasirinkti ne saulėtą poilsio vietą. Štai perpiet saulė spinduliuoja 120 kartų intensyviau nei ryte ar vakare. Be to, ir ultravioletinių B spindulių (UBV) dalis - o kaip tik jie sukelia nudegimus nuo saulės - būna gerokai didesnė. O svarbiausia - nepamiršti apsaugos priemonių nuo saulės.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Gydytojos patarimai, kaip tinkamai išsirinkti akinius nuo saulės.

Apsaugos nuo saulės priemones rinkitės atsakingai

Vaikams tinkamiausios apsaugos priemonės nuo saulės yra tos, kurių apsaugos filtras yra kuo didesnis, ne mažiau kaip SPF 30. Dar svarbu žinoti,kad paprastai nuo ultravioletinių spindulių saugančios priemonės pradeda veikti ne iškart, o po 20-30 minučių, todėl jais ištepti vaiką reikia ne pajūryje ar paežerėje, o bent pusvalandį prieš tai.

Apsauginius kremus nebijokite tepti storai, pavyzdžiui, vaikiška sauja kremo ar losjono visam kūnui. Pasitepus per plonai apsauga nuo saulės bus trumpesnė. Didelio apsauginio faktoriaus kremą naudokite nosiai, ausims, lūpoms, keliams, pečiams, pėdų ir plaštakų viršutinei pusei. Šios kūno vietos yra imliausios saulei. Dar viena svarbi taisyklė - po kiekvieno maudymosi reikia vėl išsitepti kremu.

Kaip rengti mažylius?

Atostogaujant nepamirškite geros kepuraitės - vaikai turi būti arba su plačiabryle skrybėle, arba su sprandą dengiančia kepuraite (vadinamąja „panama"). Geriausia, net jei vaikai ir nesimaudo, neleisti jiems plikinėti, o aprengti šviesiais plonais marškinėliais ir kelnėmis. Rūbeliai turi būti iš natūralaus pluošto (medvilnė, linas, šilkas), neaptempti ir nevaržantys judesių.

Kokios higienos priemonės būtinos atostogų krepšyje?

Ilsintis su kūdikiais ir mažais vaikais, reikia turėti drėgnų servetėlių arba rankšluostuką, kurį prireikus galėtumėte sudrėkinti vandeniu. Vystymo krepšyje be sauskelnių turėtų būti atsarginis čiulptukas, seilinukas, rūbelių pakeitimui, jei atsitiktų kokia „nelaimė". Jeigu mažylis dėvi nebe sauskelnes, o maudymosi kelnaites, nepamirškite paimti atsarginių, nes po maudynių reiktų persiauti sausomis.

Atostogų žaislai: mažiau, bet patys mylimiausi

Jeigu vaikas turi mėgstamiausią žaisliuką, kurį visur nešiojasi, ir kuris padeda jam užmigti vakarais, nepamirškite jo. Galite pasiimti mėgstamą pasakų knygelę, pieštukų. Tačiau svarbiau ne prisidėti pliušinių žaislų ar konstruktorių kalną (jų detalės lengvai „pasimeta"), o nepamiršti smėlio žaislų, su kuriais mažylis galės žaisti smėlyje ir prie vandens.

Užsidėkite saulės akinius!

Jie priklauso būtiniausiam inventoriui - ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Pirkdami pasitikrinkite, ar yra CE ženklas - jis garantuoja, kad akiniai atitinka Europos kokybės standartus. Kad akiniai gerai apsaugotų nuo saulės, svarbu, kad jų viršus siektų antakį, o šonai - veido kraštą. Be to, stiklai neturi būti per šviesūs. Akiai maloniausi yra rudi ar pilki stiklai.

Per ilgai nesiturkšti!

Vaikai atvėsta greičiau nei suaugusieji. Jei pamėlsta lūpos, kalena dantys, o oda pablykšta, jau tikrai metas lipti iš baseino ar jūros. Kad kūnas kuo greičiau vėl sušiltų, iškart liepkite nusivilkti šlapias kelnaites, nusausinkite rankšluosčiu odą ir plaukus, aprenkite mažąjį maudalių ir pasiūlykite ko nors užvalgyti. Kai kalenimas dantimis liausis, o vaiko oda vėl sušils, drąsiai galima vėl eiti maudytis.

Beje, šlapius maudymosi drabužėlius pakeitus sausais apsisaugoma ne tik nuo atšalimo, bet ir nuo infekcijų. Į sudrėkusią odą lengviau prasiskverbia ligų sukėlėjai, ypač grybeliai.

Atsarga prie vandens

Po autoavarijų skendimas yra dažniausia mirtimi pasibaigusių nelaimingų atsitikimų su vaikais priežastis. Vaikai skęsta dėl gana objektyvios priežasties: galva palyginti su visu kūnu - didelė ir sunki, ji tiesiog traukia į dugną. Todėl prie baseino, tvenkinio ar paplūdimyje neišleiskite mažųjų iš akių nė minutei. Netgi su plaukmenimis („sparneliais") yra pavojus nuskęsti.

Pavalgius į vandenį šiukštu negalima?

Maudytis pilnu skrandžiu išties neprotinga. Mat sočiai prisivalgius organizmas virškina - tam reikia daug energijos. Įšokus į šaltą vandenį kraujotakai teks didelis krūvis. Nuo staigaus šalčio vaiko organizmas išskiria daug adrenalino, kyla kraujospūdis, ima smarkiai plakti širdis. Blogiausiu atveju toks plaukikas gali apalpti dėl kraujotakos šoko. Todėl po sočių pietų geriau palaukti valandėlę ar dvi ir tik tada eiti į vandenį

Geras miegas kelionėje

Ko reikia mažyliui, kad užmigtų? Čiulptuko, mylimiausio meškiuko, mamos skarelės, muzikinio sukučio, naktinės lemputės? Būtinai tai pasiimkite į kelionę! Be to, į kelionę pasiimkite ir įprastą dienos ritmą. Vaikai ir tolimuose kraštuose išsyk pasijunta daug geriau, kai įprastu laiku valgo ir miega, o guldomi laikantis įprastų ritualų. Todėl labos nakties ceremonialo nenutraukite ir atostogaudami. Jei atostogos dovanoja daug įspūdžių ir atžala vakare dar labai įsiaudrinusi, nusiraminti padės rami muzika, monotoniškas pasakos skaitymas ar šiltas pienas su medumi.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną
Susilaukusios kūdikio mamos stengiasi, kad namai būtų kuo švaresni, nors kartais iš nuovargio ir linksta kojos... Ar verta lakstyti paskui kiekvieną dulkelę? O gal sterilūs namai kenkia kūdikio sveikatai?

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje
Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas