Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šių metų žindymo savaitės tema – „Palaikyti žindymą kartu“, tai yra, siekdami palaikyti, remti ir saugoti žindymą, privalome dirbti visi kartu. Šiuo tikslu bendradarbiauja visos pasaulio organizacijos, susijusios su žindymo skatinimu: Tarptautinė žindymo konsultacijų asociacija (Sustaining Breastfeeding Together, ILCA), Jungtinių Tautų Vaikų fondas (UNICEF), Pasaulio sveikatos organizacija, Tarptautinis kūdikių maitinimo tinklas (International Baby Food Action Network, IBFAN), La Leche League International (LLLI), Žindymo medicinos akademija (The Academy of Breastfeeding Medicine, ABM), organizacijos „Tarptautinė gera pradžia" (Wellstart International) ir „Pasauliniai tikslai" (The Global Goals), Pasaulio žindymo iniciatyvų aljansas (The World Alliance for Breastfeeding Action, WABA) ir kt. Visų šių organizacijų tikslas – skatinti ir remti žindymą vardan mūsų vaikų ir mūsų gerovės.

2016 m. Pasaulio žindymo savaitės metu buvo atkreiptas dėmesys į 17 darnaus vystymosi tikslų, kuriais siekiama panaikinti skurdą, apsaugoti planetą ir užtikrinti gerovę. Šiuos tikslus norima pasiekti iki 2030 m. Tačiau jie nepasiekiami be lygios partnerystės visais lygiais. 2017 m. Pasaulio žindymo savaitė būtent ir kviečia kartu dirbti bendram labui. Todėl visos organizacijos ragina šio tikslo šalininkus ir aktyvistus, politikus, visuomenės informavimo priemones, įtraukiant į šią veiklą kuo daugiau jaunų žmonių, siekti naujų partnerystės tikslų, ieškoti naujų rėmėjų, užmegzti naujas ir tikslingas pažintis.

2017 m. žindymo savaitės pagrindiniai tikslai:

  1. Suprasti bendradarbiavimo svarbą.

  2. Pripažinti savo indėlį ir jo svarbą.

  3. Įtraukti kuo daugiau narių siekiant bendro tikslo.

  4. Skatinti dirbti kartu, kad iki 2030 m. būtų pasiekti darnaus vystymosi, kuris apima ekologiją, ekonomiką ir teisingumą, tikslai, kuriais siekiama panaikinti skurdą, apsaugoti planetą ir užtikrinti gerovę.

Žindymas ir jo svarba

Žindymas yra labai svarbus ne tik sveikam mažylių augimui ir vystymuisi, bet yra palankus ir motinos sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad siekiant užtikrinti kūdikių optimalų augimą, vystymąsi ir sveikatą, jie turėtų būti išimtinai žindomi pirmus 6 gyvenimo mėnesius. Išimtinis žindymas – tai kūdikių maitinimas, kai jiems duodamas tik motinos pienas, neprimaitinant kitais produktais ir neduodant gerti kitų skysčių, įskaitant vandenį, arbatas ir sultis. Sulaukus 6 mėnesių amžiaus kūdikiams turi būti pradedamas duoti papildomas maistas ir jie gali būti toliau žindomi iki 2 metų ar ilgiau.

Žindymo nauda kūdikiui

Meningitas – ilgalaikis žindymas sumažina susirgimo meningitu riziką 5–10 metų laikotarpiu.

Ūmi kvėpavimo takų infekcija – žindomi kūdikiai 3,6 karto rečiau miršta nuo ūmios kvėpavimo takų infekcijos.

Pneumonija – kūdikiai, kurie nebuvo žindomi, yra 17 kartų dažniau linkę sirgti pneumonija, o kūdikiai, kurie žindomi ir gauna papildomai kito gėrimo, linkę sirgti pneumonija 3,8 karto dažniau nei išimtinai žindyti.

Leukemija ir limfoma – nustatyta, jog ilgesnis nei 6 mėnesių žindymas gali apsaugoti nuo ūmios leukemijos ir limfomos vaikystėje atsiradimo.

Vėžiniai susirgimai – kūdikiai, iki 6 mėnesių amžiaus maitinti motinos pienu, vaikystėje du kartus rečiau serga vėžiu.

Viduriavimas – kūdikiai, negavę motinos pieno, 14,2 karto dažniau miršta nuo viduriavimo.

Diabetas – vaikai, kurie iki 2 mėnesių maitinti tik mišiniais, du kartus dažniau serga diabetu.

Staigi kūdikių mirtis – nemaitintus motinos pienu kūdikius tris kartus dažniau ištinka staigi mirtis.

Šlapimo takų infekcija – iki 6 mėnesių maitinti motinos pienu kūdikiai 5 kartus rečiau serga šlapimo takų infekcijomis.

Netaisyklingas sąkandis – kuo ilgiau kūdikiai žindomi, tuo rečiau pasitaiko netaisyklingas sąkandis.

Akių junginės išdžiūvimas (kseroftalmija) – nemaitinti motinos pienu vaikai 3 kartus dažniau serga šia liga.

Ausų uždegimai – žindomi kūdikiai 2 kartus rečiau serga ausų uždegimu.

Dantų ėduonis – žindomiems kūdikiams retai atsiranda dantų ėduonis.

Intelektas – kūdikių, kurie buvo žindomi arba gavo ištrauktą motinos pieną 8 mėnesius ir ilgiau, vidutinis kalbos intelekto koeficientas (IQ) buvo 10,2 taško, o elgesio IQ 6,2 taško didesni negu vaikų, kurie nebuvo maitinami motinos pienu.

Motinos nemeilė, smurtas – jei kūdikio lūpos paliečia motinos krūtį per pirmąsias jo gyvenimo valandas, motinai išsiskiria hormonas oksitocinas, kuris sužadina jos jausmus ir meilę kūdikiui.

Žindymo nauda motinai

Krūties vėžys – nors 3 mėnesius žindžiusios moterys 3 kartus rečiau serga krūties vėžiu. Kiekvieni žindyti metai 4,3 proc. sumažina moters tikimybę susirgti vėžiu.

Osteoporozė – vyresnėms nei 65 amžiaus moterims, žindžiusioms savo vaikus, 2 kartus rečiau išretėja kaulai. Jei motina žindė kūdikį iki 9 mėnesių, kaulų išretėjimo tikimybė sumažėja net 75 proc.

Natūralus šeimos planavimas – žindymas natūraliai retina pastojimų skaičių. Šio šeimos planavimo metodo patikimumas, išimtinai žindant kūdikį iki 6 mėnesių amžiaus – 98 proc.

Kiaušidžių vėžys – bent 2 mėnesius žindžiusi moteris turi 25 proc. mažesnę tikimybę susirgti kiaušidžių vėžiu.

Naujagimiams palankių ligoninių iniciatyva

Prieš 26 metus, tai yra 1991 m., Pasaulio sveikatos organizacija ir Jungtinių Tautų vaikų fondas (UNICEF) paskelbė Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyvą. Šios iniciatyvos tikslas buvo sutelkti pastangas, kad visose pasaulio ligoninėse būtų taikomos praktikos, kurios saugotų, skatintų ir palaikytų žindymą. Motinos pienas yra geriausias maistas kūdikiams, o žindymo sėkmė – kiek kūdikių ir kiek ilgai yra žindomi – labai priklauso nuo to, kaip ligoninėje personalas elgiasi su mamomis ir kūdikiais. Remiantis moksliniais tyrimais, buvo suformuluota dešimt principų (žingsnelių), kuriais vadovaujantis žindymo sėkmė padidėja. Ligoninėms, kurios savo noru įgyvendina visus šiuos principus, suteikiama teisė vadintis Naujagimiams palankiomis ligoninėmis. 10 žingsnelių programai įgyvendinti reikia personalo motyvacijos, požiūrio, vertybinių orientacijų ir praktikų pasikeitimo.

Lietuva Naujagimiams palankios ligoninės iniciatyvą pradėjo įgyvendinti 1993 m. Šiuo metu šios iniciatyvos įgyvendinimą koordinuoja Sveikatos apsaugos ministerija ir sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintas Žindymo skatinimo komitetas, susidedantis iš 11 narių. Komitetą techniškai aptarnauja Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (www.smlpc.lt).

2016 m. 20 asmens sveikatos priežiūros įstaigų pareiškė norą būti vertinamos pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintus naujagimiams palankios ligoninės reikalavimus. 2017 m. pradžioje Žindymo skatinimo komitetas protokoliniu sprendimu 8 asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (ligoninėms) iki 2019 m. sausio 3 d. suteikė naujagimiams palankios ligoninės vardą. 12 asmens sveikatos priežiūros įstaigų buvo pripažintos įstaigomis, įsipareigojusiomis tapti naujagimiams palankiomis ligoninėmis, ir, kad įgytų šį statusą, jos turi būti pakartotinai vertinamos. 10 įstaigų, pripažintų įstaigomis, įsipareigojusiomis tapti naujagimiams palankiomis ligoninėmis, pateikė komitetui prašymus atlikti pakartotinį vertinimą (pervertinimą) pagal naujagimiams palankių ligoninių reikalavimus ir iki 2017 m. rugpjūčio pabaigos numatoma atlikti šį vertinimą.

Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje yra paskelbtas Naujagimiams palankių ligoninių bei įstaigų, įsipareigojusių tapti naujagimiams palankiomis ligoninėmis, sąrašas.

Informaciją parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus visuomenės sveikatos specialistė, Žindymo skatinimo komiteto sekretorė Ramunė Miliauskė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną
Susilaukusios kūdikio mamos stengiasi, kad namai būtų kuo švaresni, nors kartais iš nuovargio ir linksta kojos... Ar verta lakstyti paskui kiekvieną dulkelę? O gal sterilūs namai kenkia kūdikio sveikatai?

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje
Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas