Žindymo problemų patiriančioms moterims – gera žinia

 (12)
Vaikų ligoninės vaikų ligų gydytoja Audronė Mulevičienė - šiuo metu vienintelė Lietuvoje vaikų ligų gydytoja, turinti Tarptautinės egzaminuotojų tarybos pripažinto laktacijos konsultanto sertifikatą.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ši specializacija yra vienodas daugelio šalių pripažintas standartas, o šie specialistai yra gydytojų ir slaugytojų komandos nariai, dirbantys ir ligoninėse, ir pirminės sveikatos priežiūros įstaigose.

Šiandien 101 šalyje yra 27 450 žindymo specialistų, kurie teikia paramą ir pagalbą žindančioms šeimoms. Tarptautinio egzaminuotojų tarybos pripažinto laktacijos konsultanto vardas kiekvieną iš jų įpareigoja laikytis profesinės etikos kodekso ir nepriimti jokios paramos bet kokia forma iš kūdikių mišinių ar dirbtinio kūdikių maitinimo priemonių gamintojų ar platintojų. Tai leidžia sukurti žindymui palankią aplinką ir ginti, skatinti bei palaikyti natūralų kūdikių maitinimą.

Žindymo specialistas padeda mamoms nuo pat pirmųjų vaiko gyvenimo dienų: įvertina, ar mažylis teisingai apžioja krūtį, ar žinda efektyviai, ar yra žindomas pagal poreikį, stebi, kaip auga jo svoris. Jei iškyla tam tikrų sunkumų, pataria, kaip juos išspręsti ir išsaugoti natūralų maitinimą, o esant reikalui nusiunčia konsultacijų pas specialistus, pavyzdžiui, veido ir žandikaulių chirurgui dėl įtariamo per trumpo liežuvio ar lūpos pasaitėlio, alergologui dėl įtariamų alerginių ligų ir pan.

Pasak vaikų ligų gydytojos A. Mulevičienės, Lietuvoje motinos ir vaiko sveikata rūpinasi akušeris, akušeris-ginekologas, bendruomenės slaugytoja, šeimos gydytojas, tačiau dar nerengiami tokie specialistai, kurie turėtų daugiadalykį požiūrį į žindymą, profesionaliai įvertintų, kaip vyksta laktacija, žindymas, kada norma tampa nebe norma, ar patartų, kaip žindyti kūdikį su specialiais poreikiais, pavyzdžiui, turintį Dauno sindromą. Neretai šeimos, negavusios tinkamos pagalbos ir palaikymo, nutraukia natūralų maitinimą, nors moksliniais tyrimais jau seniai įrodyta, jog žindymas - tai vaiko ir motinos sveikatos pagrindas.

Šiuo metu Vaikų ligoninės Vaikų konsultacijų poliklinikoje jau dirba vaikų ligų gydytoja, žindymo specialistė, kuri konsultuoja kūdikius bei mažus vaikus ir teikia pagalbą, kai:

- kūdikis netinkamai apžioja krūtį;

- kūdikis neefektyviai žinda;

- kūdikis turi specialiųjų poreikių (įgimtų anomalijų, genetinių ligų ir pan.);

- kūdikis atsisako krūties, žinda neramiai arba nesitraukia nuo krūties, pažindęs išlieka neramus;

- kūdikį reikia sugrąžinti nuo buteliuko prie krūties;

- kūdikis nepakankamai priauga svorio.

Jei šeimos gydytojas ar pediatras pastebi žindymo problemą, bet dėl laiko stokos negali mamos tinkamai konsultuoti ir stebėti, turi galimybę duoti siuntimą vaikų ligų gydytojo, žindymo specialisto, konsultacijai gauti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (4)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?