10 patarimų, kaip išrinkti vaikui tinkamiausią vardą

 (12)
Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Prieš gimimą ar po gimimo?

Patartina vardo būsimam vaikučiui pradėti dairyti dar nėštumo metu. Nes išėjus gimdymo atostogų turėsite laisvesnio laiko ir galėsite pasidomėti vardų kilme bei reikšme. Gimus mažyliui jus užgrius rūpesčių lavina, be to, savo darbą "dirbs" hormonai, todėl greitai ir vieningai išrinkti vaikui vardą bus nelengva. Žinoma, ne vieni tėvai sako, kad gimus vaikui ir jį pamačius, nebetinka jokie prieš tai sugalvoti vardai ir tenka galvoti iš naujo. Taip, tai tiesa. Tokiu atveju geriausia nėštumo metu turėti keletą patinkančių vardų variantų.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Papasakok savo gimdymo istoriją

8 ligoninės Lietuvoje, kuriose geriausia gimdyti

Kas renka vaikui vardą?

Atsakymas į šį klausimą paprastas - tėvai. Žinoma, jūs turite mandagiai išklausyti senelių, draugų variantus, padėkoti jiems už rūpestį ir dėmesį, tačiau galutinį sprendimą ir atsakomybę dėl vaiko vardo parinkimo turite jūs. Kartais tėvai pasiskirsto paeigomis - sūnui vardą renka mama, dukteriai - tėtis (arba atvirkščiai), tačiau optimaliausia, kai vardą renka ir dėl jo sutaria abu tėvai.

Kas patinka mamai, o kas - tėčiui?

Vienas iš variantų - kai vyras ir žmona surašo ant lapelio po penkis ar dešimt jiems labiausiai patinkančių vardų drauge su jų reikšmėmis, tada aptaria visus, žiūri, kurie vardai sutampa, o kurie yra visiškai nepriimtini vienam iš jų ir iš karto išbraukiami.

Kai vardą sau išsirenka vaikas

Toks vardo rinkimo būdas paprastai naudojamas tada, kai mama ir tėtis negali surasti bendro kompromiso. Tuomet ir vienam, ir kitam patinkantys varda surašomi ant lapelių ir išdėliojami aplink naujagimį. Kokį lapelį vaikas pasiekia pirmą, tokiu vardu ir pavadinamas.

Vardo reikšmė

Šiuo būdu vaikui vardą renkantys žmonės atidžiai studijuoja vardų žodynu su vardų reikšmėmis. Kartais labai gražiai skambantis vardas turi įdomią prasmę. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad vardas Akvilė kilo iš lotynų kalbos ir reiškia erelį? O Klaudijus yra irgi lotyniškos kilmės vardas, reiškiantis „šlubas". Populiarus Lietuvoje berniuko vardas Armandas senąja vokiečių kalba reiškia kareivį ir karo vyrą. Mergaitės vardas Kunigunda irgi kilęs iš senosios vokiečių kalbos ir reiškia du žodžius - „giminė" ir „kova". Tik nedaug vardų yra lietuviškos kilmės, pavyzdžiui, augalų pavadinimus primennatys vardai Eglė, Rūta, senuosius aisčius įamžinantis vardas Aistė.

Vardo skambėjimas

Tai irgi vienas iš argumentų, renkantis vardą vaikui. Kaip yra sakiusi viena žinoma dizainerė, berniuko vardai turi skambėti vyriškai, mergaičių - švelniau, moteriškiau. Kas suteikia vardui vienokį ar kitokį jo skambėjimą? Balsių ir priebalsių išsidėstymas. Kietieji priebalsiai R, Š, Ž suteikia vardui tvirtesnį skambesį. Ištarkite, pavyzdžiui, garsiai vardus Šarūnas, Ąžuolas, Skomantas ir mergaitiškus - Liepa, Adelė, Milda. Jaučiate skirtingus skambėjimo atspalvius? Svarbu ne tik skambesys, bet ir vardo rašyba. Juk, turbūt, nenorite, kad jūsų mažylis savo vardo dėl sunkios gramatikos neištartų iki penkerių metų arba taip ir neišmoktų jo parašyti teisingai pradinėse klasėse?

Tarptautinis ar lietuviškas?

Kai kurios šeimos, ypač mišrios arba gyvenančios užsienyje ieško vardų, kurie būtų populiarūs daugelyje šalių tarptautiniai. Pavyzdžiui, Tomas, Monika, Paula, Benas tikrai neprapuls jokioje šalyje. Tuo tarpu dėl lietuviško skambėjimo kai kurie vardai užsienyje gali pridaryti nemažai keblumų. Tuo tarpu kita dalis tėvų atvirkščiai, vardu nori pabrėžti tautinį identitetą, todėl vaikams suteikia tik lietuviškus vardus - Upė, Vėjas, Uosis ir pan.

Populiarus ar nelabai?

Gyventojų registro tarnyba viešai skelbia pačius populiariausius vardus Lietuvoje. Todėl jei nenorite, kad drauge su jūsų Dominyku klasėje mokytųsi dar keturi dominykai ar be jūsų Evelinos smėlio dėžėje tupėtų dar penkios evelinos, prieš suteikdami vardą vaikui pasidomėkite, kokie yra patys populiariausi šiuo metu Lietuvoje ir jūsų mieste.

Gimdamas atsineša vardą

Kartais tėvai specialiai nerenka vaikui vardo iš anksto, nes laukia, kad gimtų ir atsineštų vardą pats, tai yra, jam suteikiamas tos dienos varduves švenčiančio vaiko vardas. Tačiau kyla pavojus, kad gimimo dieną varduves švęs keistų vardų savininkai ir jums teks skubiai ieškoti kito vardo mažyliui. Štai šią dieną, kai rašome šį straipsnį, vardo dienas švenčia Marcelinas, Morkus, Ginbutas, Vaiva, Arnulfas ir Marina. Ar radote iš ko rinktis?

Du vardai ar vienas vardas?

Lietuvoje yra oficiali galimybė vaikui suteikti du vardus, o ne vieną, todėl jei jums patinka vienas vardas, o vyras stoja mūru už kitą, gal verta apsvarstyti galimybę duoti abu? Du vardus (ypač antrąjį) vaikams suteikia šeimos, kuriose yra tradiciją suteikti vaikui tėčio ir senelio vardą. Jei senelis yra Vytautas, sūnus irgi, sulaukus vaikaičio, kai šio tėvai jau nebenori trečio Vytauto už vieno stalo, galima suteikti jam antrąjį Vytauto vardą. Pavyzdžiui, Joris Vytautas arba Kajus Jonas (jei giminėje yra vardo Jonas dinastija).

Kokių vardų geriau nesuteikti?

- Mėgstamo filmo herojaus vardo. Juk praeis keleri metai, filmą seniai užmiršite, ir pačiam bus juokinga, kad kažkada, jo įkvėpti, suteikėte vardą savo vaikui.

- Venkite vardų, kurie skamba panašiai (Deivydas, Deividas) ir dėl to gali kilti nesusipratimų. Arba sunkiai ištariamų vardų, kuriuos diktuojant gali tekti nuolat ištarti juos paraidžiui.

- Vardo, kurį išrinko jūsų antroji pusė, bet jūs jam nepritariate. Jeigu esate susitarę, kad vardą sūnui renka tėtis, pasilikite galimybę, kad jis pasiūlytų bent kelis variantus, ir jūs abu galėtumėte iš jų  išrinkti tinkamiausią.

- Netinkančio prie pavardės. Labai ilgas vardas netinka prie labai ilgos pavardės, sviestas sviestuotas bus, jei Jonaitis taps Jonu, o Adomaitis gaus dovanų Adomo vardą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (24)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams
Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas" surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas".

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų (4)

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų
Lietuviai, susilaukę naujagimio, jį užregistruoti gali internetu, tačiau 90 proc. tėvų Lietuvoje tai daro lankydamiesi valstybinėse įstaigose.

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius (3)

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius
Naujagimius fotografuojanti Rūta Auškalnė dalijasi patarimais, kaip namų sąlygomis fotografuoti ką tik gimusius kūdikius.

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai (68)

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai
VĮ "Registrų centras" pateikia populiariausius 2016 metų naujagimių vardus.

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui (9)

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui
Kūdikio atėjimui į šeimą ruošiamės ne tik psichologiškai – lankome kursus, skaitome straipsnius, tačiau, artėjant gimdymo dienai, vis daugiau laiko skiriame ir kraitelio paruošimui.

Kai renkame vaikams vardus, turime paisyti svarbiausių taisyklių (69)

Kai renkame vaikams vardus, turime paisyti svarbiausių taisyklių
Vieni vardai „ateina" greitai, vos pažvelgus į gimusio mažylio akis, kitus tėvai nešiojasi širdyje daug metų, o būna ir taip, kad ilgą laiką „nelimpa" nė vienas... Ar renkant vardą svarbus tik jo skambesys?

Kokią akių spalvą paveldės jūsų vaikas? (12)

Kokią akių spalvą paveldės jūsų vaikas?
Tai, kokią akių spalvą paveldės vaikas, priklauso nuo įvairių veiksnių. Svarbiausia taisyklė: akių spalvą nulemia paveldėti tėvų genai.

Nustebsite, ką moka ir sugeba ką tik gimęs kūdikis (11)

Nustebsite, ką moka ir sugeba ką tik gimęs kūdikis
„O kas bus, jei man gimdymo namuose sukeis kūdikius ir aš neatpažinsiu savojo?“ – kartais nerimauja būsimosios mamos. Nuogąstauti neverta, tai neįmanoma. Šiandien beveik neabejojama, kad gimęs naujagimis... pažįsta savo mamą ir tėtį.

Renkame vaikui vardą: kurie vardai atneša laimę (50)

Renkame vaikui vardą: kurie vardai atneša laimę
Racionalistai, be abejonės, pasakys, kad vardas - tai tik skambus raidžių derinys. Nepaisant to, socialinė vardo reikšmė išties didelė - jis gali atskleisti žmogaus tautybę, kilmę ar net tikėjimą.

20 vardų, kurie primena geografinius vietovardžius (18)

20 vardų, kurie primena geografinius vietovardžius
Kai kurie vardai primena geografinius vietovardžius – miestus, upes ar šalis. Jūsų dėmesiui – 10 ir Lietuvoje sutinkamų tokių vardų.