6 radikalūs pokyčiai, kuriuos patiria gimdamas vaikas

 (3)
Išorėje viskas kitaip nei viduj - tai patiria gimdamas vaikelis, kuriam nuo šiol tenka prisitaikyti gyventi naujomis sąlygomis. Niekad daugiau gyvenime žmogui neteks patirti tokių radikalių pokyčių kaip ką tik gimus: oras, šviesa, šaltis, garsai, o vietoj jaukios ankštumos - didžiulė erdvė. Naujagimiui pasikeičia tiesiog viskas.
© RIA/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vietoj vandens ir šilumos - vėsus oras

Viduje: Pirmuosius devynis mėnesius kūdikio terpė mamos pilve buvo vanduo. Vos dešimties savaičių mažutis padarėlis jau irstosi rankytėmis vaisiaus vandenyse. Jo „erdvėlaivio kapsulėje" visuomet palaikoma jauki 37 laipsnių temperatūra, tad vaisiaus vandenyse žmogutis jaučiasi beveik taip, tarsi pleventų besvoris.

TAIP PAT SKAITYKITE:
4 didžiausios krizės, kurios užklumpa vaikus nuo gimimo iki mokyklos
Iki pat mirties vyras abejojo, ar vaikas jo

Išorėje: Vos atėjęs į pasaulį naujagimis oda pajunta šaltą orą. Staiga nebelieka šilto apsauginio apvalkalo. Todėl vos gimę mažyliai išsyk apgaubiami pašildytu rankšluosčiu. Neskubėkite mažylio „išvynioti", nes naujagimio odai reikia laiko, kol apsipranta su oro kontaktu.

Garsų ir tylos kontrastas vietoj nuolatinio prislopinto fono ir supimosi

Viduje: Maždaug nuo 20-osios savaitės žmogutis jau girdi. O pilve kas nors girdisi visad - kraujo tekėjimas, gurguliavimas skrandyje ir žarnyne, mamos širdies tvinksniai. Garsus iš išorės visad padengia pilvo garsų fonas. Netgi mamai miegant ar ilsintis,  mažasis žmogutis visad būna švelniai sūpuojamas.

Išorėje: Pasaulis naujagimiui labai garsus. Ir sykiu neįprastai tylus. Balsai, durų trinksėjimas - viskas į mažylio ausį eina be filtrų, o paskui staiga viskas nutyla. Naujagimį tai gali bauginti - juk jis pripratęs prie nenutrūkstančių garsų pilve. Štai kodėl mažyliams taip patinka miegoti ant mamos ar tėčio pilvo - tuomet jie gali vėl girdėti ir justi širdies tvinksnius.

Alkis vietoj buvusios nuolatinės gerovės

Viduje: Įsčiose žmogutis buvo aprūpinamas nuolat ir viskuo, ko jam reikia. Tik pačioje nėštumo pabaigoje jo skrandukas ima pratintis, kaip jausis būdamas pilnas ir tuščias: žmogutis jau geria vaisiaus vandenis ir juos šalina. Bet nei alkio, nei troškulio jis dar nepažįsta.

Išorėje: Gimimas kūdikiui buvo sunkus ir daug jėgų pareikalavęs darbas. Todėl iš pradžių jam reikia ne valgio, o ramybės. Tačiau vis tiek svarbu, kad jį prie krūties pridėtumėte dar gimdykloje. Mat pirmąsias dvi valandas poreikis čiulpti itin stiprus. O čiulpdamas naujagimis įgyja pasitikėjimą pasauliu - mama čia pat, ji manim rūpinasi.

Buvo neliečiamas, o dabar jį glosto ir čiupinėja

Viduje: Lytėjimo juslė žmogučiui atsiranda jau dvyliktąją-šešioliktąją nėštumo savaitę: jis jaučia, kai mažutėmis rankytėmis ir pėdutėmis paliečia vaisiaus apvalkalą. Maždaug nuo 20-osios nėštumo savaitės mažylis rankytes dažnai laiko prie burnos ir skruostukų. Taip dirginamos nervų galūnėlės aplink burną - pasiruošiama žindimui. Tačiau kad ir kaip arti mamos būtų kūdikis, įsčiose, jo oda dar nepažįsta jokių išorinių dirgių.

Išorėje: Ypatinga akimirka, kai mama pirmą karto glosto savo kūdikį. To pirmojo prisilietimo ji niekad nepamirš. Daugelis dabartinių akušerių ir gimdymo pagalbininkių įsitikinusios: vaikelis irgi įsidėmi šį pirmąjį prisilietimą. Todėl jos naujagimį liečia tik tiek, kiek būtinai reikia, o apžiūros imasi, tik kai prie mažylio švelniai ir ne kartą jau būna prisilietusi mama. Juk mažajam žmogui reikia įsidėmėti šią su niekuo nesupainiojamą mamos glamonių kalbą.

Vietoj aprūpinimo deguonimi tenka kvėpuoti pačiam

Viduje: Virkštele kūdikiui nenutrūkstamai plūsta ne vien maistas, bet ir deguonis. Jam niekad netrūksta oro. Vaisiaus kraujas visuomet maždaug tolygiai prisotintas deguonies. Kraujo apytaka dar veikia „atvirkščiai" - deguonies prisotintas kraujas iš virkštelės teka į širdį, iš ten pumpuojamas po visą vaikučio kūną, o didžioji pilvo arterija paskui nugabena kraują atgal mamai - papildyti.

Išorėje: Naujagimis pirmą sykį įkvėpia vos pasirodžius galvytei, kai nosies ir burnos niekas nedengia. Šią akimirką tarsi perkeliami kraujotakos „iešmai", išsiskleidžia plaučiai, kurie nuo šiol tieks kraujui deguonį. Kvėpuoti tolygiai - menas, kurį naujagimiui dar reikia įvaldyti, tad jis turi treniruotis. Miegantis mažylis neretai alsuoja labai paviršutiniškai ir tyliai. O paskui staiga godžiai traukia orą - juk reikia deguonies.

Vietoj apsaugančios ankštumos - didelė erdvė

Viduje: Kojytės pritrauktos, galvytė įtaikyta tarp dubens kaulų - paskutinėmis savaitėmis iki gimimo mažyliui beveik nėra kaip judėti. Jis įspraustas tarsi viščiukas kiaušinyje. Ta ankštuma - šilta ir apsauganti, kontaktuoja beveik visas kūnas.

Išorėje: Atėjęs į pasaulį naujagimis staiga aplink save turi didžiulę erdvę. Ištiesęs rankutes į nieką neatsiremia. Ištiesęs kojyte irgi nejunta pasipriešinimo. Vietoj kaulinės kapsulės apie galvytę - atvira erdvė. Ta naujoji laisvė naujagimį neretai smarkiai trikdo. Todėl paimtas į glėbį jis nusiramina greičiausiai. Daugelis naujagimių nurimsta, kai jiems uždedama plona kepuraitė. Ne vien dėl šilumos: apgaubta galva - irgi atrama. Kai kuriems naujagimiams taip reikia tos atramos, kad jie atsispirdami iš visų jėgų stumiasi į viršų - kol atsiremia, į lovytės, lopšio ar vežimėlio galą: kad pasijustų kaip „tarp dubens kaulų".

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30
Retų ligų gydytojai sieks, kad visuotinio naujagimių tikrinimo sąrašas būtų išplėstas.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą
Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos
Vaikai savo gimtadienių laukia panašiai kaip Kalėdų – juk tortas, žvakutės, dovanos... Taip malonu! Kaip ir kiekviena šventė, gimtadienis turi savas tradicijas ir savo istoriją. Iš kur visa tai atsirado?

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu
Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai
Kauno rajono savivaldybėje ši savaitė prasidėjo itin džiugiomis nuotaikomis. Šiais metais Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 100-asis Kauno rajono kūdikis – Kamilė Ulinskaitė.

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose
Šalčininkų rajono savivaldybė pateikia įdomiausią praėjusiųjų metų demografinę statistiką, kurioje – dažniausi ir rečiausi rajono naujagimiams suteikti vardai.

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus (3)

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus
Nustatyta, kad didžiąja dalimi vaiko likimą, jo poelgius ir pasirinkimus nulemia tėvai. Vaikystėje matyti elgesio modeliai, girdėti žodžiai tarsi programuoja žmogaus ateitį.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?
Prisiminti, kurią savaitės dieną gimė jūsų vaikai, tikrai verta. Manoma, kad gimimo diena taip pat palieka pėdsakų vaikų charakteryje bei likime.

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį
Kas užkoduota varde? Daugiau, nei jums atrodo. Bent jau taip galima spręsti pagal vieno tyrimo rezultatus.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti
Net jeigu per nėštumą jūs ruošitės tapimui tėvais, skaitysite daug knygų ir eisite į kursus, gimus vaikui tikrai pasitaikys dalykų, kurie jus nustebins.

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas
Prieš gimdamas kūdikis būna saugioje aplinkoje. Vos gimus jo virškinimo sistemą užpuola milžiniški bakterijų kiekiai, ir jo virškinimo traktas turi su jais susitvarkyti.

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.