Ar nutraukti pieną iš krūties po žindymo? Gydytojo komentaras

 (19)
Prieš kelias dienas vaikutį pagimdžiusi mama skundžiasi skausminga krūtine ir klausia - ar reikia nusitraukti pieną, likusį po žindymo?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mamos klausimas:

"Gal galėtumėte patarti, ką daryti, kad nebūtų tokios skausmingos krūtys? Kai tik gimė mūsų mažylė, mama man patarė po žindymo nusitraukti likusį pieną. Aš patikėjau, juk ji ne vieną vaiką užaugino.

TAIP PAT SKAITYKITE:
6 motinystės rekordai, įrašyti į Gineso rekordų knygą
Tai, ko nedrįstate paklausti apie seksą nėštumo metu. Interviu su gydytoju akušeriu ginekologu

Bet bėda ta, kad krūtys dabar labai skausmingos ir kietos. Mažylė neišvalgo viso pienelio. Aišku, dar tik pati žindymo pradžia, dabar kevirta diena, bet aš net negaliu atsigulti ant šono, kaip skauda krūtinę. Ir dabar kiek skaitau, randu informacijos, kad kuo daugiau vaikas suvalgo, tuo daugiau pieno gaminasi, vadinasi, nutraukinėdama pieną aš jį tik labiau gausinu?

Klausimas būtų: ar gerai, jei kai maitinsiu dukrytę, tai darysiu iš vienos krūties, o kitą - nusitrauksiu su pientraukiu? Kito maitinimo metu pakeisčiau krūtis?"

Kazimieras Vitkauskas
Kazimieras Vitkauskas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Atsako vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas, knygos „Kūdikio žindymas: Nepakeičiamas kaip motinos meilė"  autorius Kazimieras Vitkauskas.

„Mada ištraukinėti likusį pieną iš krūties po žindymo, be abejonės, buvo ne gamtos, o žmonių nenatūralus prasimanymas. Kaip ir sugalvojimas kūdikius maitinti pagal "tvarkaraštį", nežindyti per visą naktį, ir net laikyti atskirose nuo motinų palatose gimdymo namuose/skyriuose. Tokia buvo vyresnės kartos moterų, taigi ir Jūsų mamos patirtis ir tada jos įgytas "mokslas" apie kūdikio maitinimą.

Pats likusio pieno ištraukimas iš krūtų, jų skausmingumo paprastai nesukelia

Dažnesnė priežastis yra per ilgai trunkantis pieno laikymas krūtyse. O taip ir atsitinka, kai kūdikis ne tik žindomas, bet po žindymo dar papildomai pamaitinamas tuo ištrauktu pienu. Ir ypač jeigu tai padaroma tą pieną sugirdant iš buteliuko per čiulptuką. Taip kūdikis (ypač negerai, jeigu jau naujagimis) išmokomas čiulpti, ir gali taip pat pradėti elgtis ir glaudžiamas prie krūties - nepakankamai plačiai išsižioti, ir savo burna sugriebti tik spenelį.

Kita "sunkinanti aplinkybė" yra būtent tai, jog išžįsta ir dar po to likusio pieno ištraukimu paskatinta pagaminti dar daugiau perteklinio pieno (tai Jūs jau žinote) krūtis kitą kartą išalkusį kūdikį (dar blogiau, jei naujagimį, nes jo burna dar mažesnė) pasitinka labiau pritvinkusi - kietai apvali, ir kūdikiui, net ir norint ir dar tebemokant žįsti, būna ją sunku apžioti plačiau negu vien spenelį.

Taip netinkamai prigludęs, kūdikis gali blogai išžįsti pieną, tačiau spenelio dirginimas refleksiškai skatina naujo pieno gamybą. Tačiau ilgainiui maigydamas dantenomis ir burna siurbdamas, kūdikis spenelį traumuoja, atsiranda skausmingos spenelio žaizdos, o skausmas stabdo pieno tekėjimo refleksą, ir dėl didėjančio pieno sąstovio gali darytis dar labiau kietas ir skausmingas visos krūties pabrinkimas. Jam užsitęsus kyla pavojus ir krūties uždegimo - mastito.

Todėl geriau liautis pieną dirbtinai ištraukinėti iš krūties po žindymų, bet leisti kūdikiui žįsti kūdikiui taip dažnai ir taip ilgai, kaip jis pats to nori.

Taigi, neprievartauti krūtis gaminti nereikalingą perteklių, bet leisti joms pieną gaminti pagal natūralų kūdikio poreikį - paklausos ir pasiūlos dėsnį.

O dabar, kai Jūsų krūtys jau kietokos ir skausmingos, svarbiausia neleisti pieno sąstoviui jose užsitęsti. Kad pienas lengviau ištekėtų, prieš žindymą vertėtų uždėti šiltą kompresą, arba, dar geriau, pastovėti po šiltu dušu ar bent pasilenkus virš dubens su šiltu vandeniu, ir, jeigu krūtis kietai apvali (jog kūdikiui gali būti sunku ją apžioti priglundant), truputį pieno išmelžti, kad paminkštėjusią ją būtų lengviau kūdikiui apžioti. O po žindymo ant krūties dėkite vėsą, pavyzdžiui šaldytuve atvėsintus kopūstų lapus, kad nebeatsinaujintų krūties pabrinkimas. 
Sėkmės!

                                                                                                                        www.zindyk.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Ar gali stiprus kūdikio verksmas pakenkti jo bambutei

Ar gali stiprus kūdikio verksmas pakenkti jo bambutei
Ką svarbu žinoti apie bambos išvaržą? Iki kada ji išnyksta savaime, o kada jau reikia operuoti?

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti
Išrinkti vardą, kuris vaiką lydės visą gyvenimą, - labai sunki užduotis. Straipsnio konsultantė – parapsichologė Lietuvos ezoterikų konfederacijos prezidentė ezoterikos dr. Elona Eleonora Petkelienė.

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą
Kaune vykusiame seminare „Saugi naujagimio fotosesija“ LSMU ligoninės Kauno klinikų Naujagimių intensyvios terapijos skyriaus gydytoja neonatologė Eglė Lysovienė kartu su daugiau nei 30 naujagimių fotografių iš visos Lietuvos diskutavo apie kūdikių saugumą ir komfortą fotosesijų metu.

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30
Retų ligų gydytojai sieks, kad visuotinio naujagimių tikrinimo sąrašas būtų išplėstas.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą
Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos
Vaikai savo gimtadienių laukia panašiai kaip Kalėdų – juk tortas, žvakutės, dovanos... Taip malonu! Kaip ir kiekviena šventė, gimtadienis turi savas tradicijas ir savo istoriją. Iš kur visa tai atsirado?

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu
Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai
Kauno rajono savivaldybėje ši savaitė prasidėjo itin džiugiomis nuotaikomis. Šiais metais Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 100-asis Kauno rajono kūdikis – Kamilė Ulinskaitė.

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose
Šalčininkų rajono savivaldybė pateikia įdomiausią praėjusiųjų metų demografinę statistiką, kurioje – dažniausi ir rečiausi rajono naujagimiams suteikti vardai.

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus (3)

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus
Nustatyta, kad didžiąja dalimi vaiko likimą, jo poelgius ir pasirinkimus nulemia tėvai. Vaikystėje matyti elgesio modeliai, girdėti žodžiai tarsi programuoja žmogaus ateitį.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?
Prisiminti, kurią savaitės dieną gimė jūsų vaikai, tikrai verta. Manoma, kad gimimo diena taip pat palieka pėdsakų vaikų charakteryje bei likime.

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį
Kas užkoduota varde? Daugiau, nei jums atrodo. Bent jau taip galima spręsti pagal vieno tyrimo rezultatus.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?