Ar nutraukti pieną iš krūties po žindymo? Gydytojo komentaras

 (19)
Prieš kelias dienas vaikutį pagimdžiusi mama skundžiasi skausminga krūtine ir klausia - ar reikia nusitraukti pieną, likusį po žindymo?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mamos klausimas:

"Gal galėtumėte patarti, ką daryti, kad nebūtų tokios skausmingos krūtys? Kai tik gimė mūsų mažylė, mama man patarė po žindymo nusitraukti likusį pieną. Aš patikėjau, juk ji ne vieną vaiką užaugino.

TAIP PAT SKAITYKITE:
6 motinystės rekordai, įrašyti į Gineso rekordų knygą
Tai, ko nedrįstate paklausti apie seksą nėštumo metu. Interviu su gydytoju akušeriu ginekologu

Bet bėda ta, kad krūtys dabar labai skausmingos ir kietos. Mažylė neišvalgo viso pienelio. Aišku, dar tik pati žindymo pradžia, dabar kevirta diena, bet aš net negaliu atsigulti ant šono, kaip skauda krūtinę. Ir dabar kiek skaitau, randu informacijos, kad kuo daugiau vaikas suvalgo, tuo daugiau pieno gaminasi, vadinasi, nutraukinėdama pieną aš jį tik labiau gausinu?

Klausimas būtų: ar gerai, jei kai maitinsiu dukrytę, tai darysiu iš vienos krūties, o kitą - nusitrauksiu su pientraukiu? Kito maitinimo metu pakeisčiau krūtis?"

Kazimieras Vitkauskas
Kazimieras Vitkauskas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Atsako vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas, knygos „Kūdikio žindymas: Nepakeičiamas kaip motinos meilė"  autorius Kazimieras Vitkauskas.

„Mada ištraukinėti likusį pieną iš krūties po žindymo, be abejonės, buvo ne gamtos, o žmonių nenatūralus prasimanymas. Kaip ir sugalvojimas kūdikius maitinti pagal "tvarkaraštį", nežindyti per visą naktį, ir net laikyti atskirose nuo motinų palatose gimdymo namuose/skyriuose. Tokia buvo vyresnės kartos moterų, taigi ir Jūsų mamos patirtis ir tada jos įgytas "mokslas" apie kūdikio maitinimą.

Pats likusio pieno ištraukimas iš krūtų, jų skausmingumo paprastai nesukelia

Dažnesnė priežastis yra per ilgai trunkantis pieno laikymas krūtyse. O taip ir atsitinka, kai kūdikis ne tik žindomas, bet po žindymo dar papildomai pamaitinamas tuo ištrauktu pienu. Ir ypač jeigu tai padaroma tą pieną sugirdant iš buteliuko per čiulptuką. Taip kūdikis (ypač negerai, jeigu jau naujagimis) išmokomas čiulpti, ir gali taip pat pradėti elgtis ir glaudžiamas prie krūties - nepakankamai plačiai išsižioti, ir savo burna sugriebti tik spenelį.

Kita "sunkinanti aplinkybė" yra būtent tai, jog išžįsta ir dar po to likusio pieno ištraukimu paskatinta pagaminti dar daugiau perteklinio pieno (tai Jūs jau žinote) krūtis kitą kartą išalkusį kūdikį (dar blogiau, jei naujagimį, nes jo burna dar mažesnė) pasitinka labiau pritvinkusi - kietai apvali, ir kūdikiui, net ir norint ir dar tebemokant žįsti, būna ją sunku apžioti plačiau negu vien spenelį.

Taip netinkamai prigludęs, kūdikis gali blogai išžįsti pieną, tačiau spenelio dirginimas refleksiškai skatina naujo pieno gamybą. Tačiau ilgainiui maigydamas dantenomis ir burna siurbdamas, kūdikis spenelį traumuoja, atsiranda skausmingos spenelio žaizdos, o skausmas stabdo pieno tekėjimo refleksą, ir dėl didėjančio pieno sąstovio gali darytis dar labiau kietas ir skausmingas visos krūties pabrinkimas. Jam užsitęsus kyla pavojus ir krūties uždegimo - mastito.

Todėl geriau liautis pieną dirbtinai ištraukinėti iš krūties po žindymų, bet leisti kūdikiui žįsti kūdikiui taip dažnai ir taip ilgai, kaip jis pats to nori.

Taigi, neprievartauti krūtis gaminti nereikalingą perteklių, bet leisti joms pieną gaminti pagal natūralų kūdikio poreikį - paklausos ir pasiūlos dėsnį.

O dabar, kai Jūsų krūtys jau kietokos ir skausmingos, svarbiausia neleisti pieno sąstoviui jose užsitęsti. Kad pienas lengviau ištekėtų, prieš žindymą vertėtų uždėti šiltą kompresą, arba, dar geriau, pastovėti po šiltu dušu ar bent pasilenkus virš dubens su šiltu vandeniu, ir, jeigu krūtis kietai apvali (jog kūdikiui gali būti sunku ją apžioti priglundant), truputį pieno išmelžti, kad paminkštėjusią ją būtų lengviau kūdikiui apžioti. O po žindymo ant krūties dėkite vėsą, pavyzdžiui šaldytuve atvėsintus kopūstų lapus, kad nebeatsinaujintų krūties pabrinkimas. 
Sėkmės!

                                                                                                                        www.zindyk.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas
Prieš gimdamas kūdikis būna saugioje aplinkoje. Vos gimus jo virškinimo sistemą užpuola milžiniški bakterijų kiekiai, ir jo virškinimo traktas turi su jais susitvarkyti.

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (25)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams
Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas" surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas".

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.