Ar sveikinti neišnešiotą kūdikį pagimdžiusią mamą?

 (4)
Lietuvoje per metus anksčiau laiko gimsta daugiau nei pusantro tūkstančio naujagimių.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Apie tai, ką išgyvena ankščiau laiko kūdikio susilaukę tėvai, kalbėjomės su NALST asociacijos „Padedu augti" vadove Inga Budriene.

Apie anksčiau laiko gimusių vaikų priežiūrą žinote iš karčios patirties, kokia Jūsų istorija?

Prieš ketverius metus, 26 nėštumo savaitę pradėjau gimdyti dvynukus. Nors iki gimdymo turėjo dar buvo likę 14 savaičių, bet viskas įvyko itin greitai. Dvynukai gimė praėjus 3 valandoms. Tuo metu buvo labai baisu. Mažai žinojau apie gimdymą anksčiau laiko, apie galimybes tokiems vaikams išgyventi. Mažai tada dar buvo kalbama viešumoje apie šią problemą. O ir gydytojai vengė su manimi kalbėti, gąsdinti. Nežinojau ar vaikai užaugs sveiki, nebus negalių ir ar iš vis užaugs. Tiesa, dabar galiu ramiau kalbėti, jie sveiki ir puikiai auga. Ši patirtis ir paskatino su dar keliomis mamomis įkurti organizaciją, kuri paremtų ir padėtų kitiems tėvams.

O kaip organizacija padeda jiems?

Šiuo metu asociacija turi 15 aktyvių narių, o vienija 1576 žmonės. O organizuojamuose renginiuose susirenka būrys organizacijai nepriklausančių šeimų. Kiekvieną savaitę renkamės ligoninėje, išklausome, pasidaliname savo patirtimi, padedame mamoms dar esančioms su kūdikiais ligoninėje. Jokio gydytojo, psichologo, draugo ar kito žmogaus žodžiai neramina ir nepadeda taip, kaip tokį pat likimą patyrusių, visą pragarą išgyvenusių mamų ir tėvų pasakojimai. Darome viską, kad ir požiūris į šią problemą ir anksčiau laiko pagimdžiusias moteris pasikeistų.

Kaip jaučiasi mama ir tėtis, susilaukę kūdikio ankščiau laiko?

Pirmiausia tėvus ištinka visiškas šokas ir situacijos neigimas. Sunku suprasti, kas įvyko. Gimdymas prasideda labai netikėtai, viskas vyksta labai greitai. Net nesinori susivokti ir suprasti kas atsitiko. Baisu ir tai, kad pagimdžius vaiko negali paimti į rankas. Negali jo paliesti. Jis paguldomas į inkubatorių, naujagimių reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje, prijungiami prie jo įvairūs laideliai. Juo rūpinasi gydytojos, slaugės. Jis tarsi ne tavo būna, atimtas iš tavęs. O tai suvokti itin sunku. Visgi mamai reikia paliesti savo naujagimį, paimti jį ant rankų.

Po kelių dienų prasideda didelis pyktis ir priežasčių ieškojimas. Pyksti ant gyvenimo, sutuoktinio, Dievo, gydytojų, savęs ar ant bet ko kito. Kankina nežinia kas dėl to kalti, kodėl taip atsitiko. Pradedi prisiminti visus savo, artimųjų veiksmus ir ieškai bent menkiausio paaiškinimo. Bet jo dažniausiai nebūna. Baisiausia, kai gydytojai ieško priežasčių, ligų ar dar ko nors, kas galėjo paskatinti priešlaikinį gimdymą, o priežasčių, bent įtikinamų, niekas neranda. Visgi žmogui reikia atsakymų.

Ar žinoma, kas gali sukelti priešlaikinį gimdymą?

Priešlaikinio gimdymo priežastys nurodomos kelios. Tai yra įvairios infekcijos, nėščiųjų ligos, vaisiaus raidos sutrikimai, labai ankstyvas (iki 16 metų) arba vėlyvas (nuo 35 metų) nėštumas, socialiniai bei biologiniai veiksniai (alkoholis, rūkymas, sunkus darbas, kelionės, stresas). Tačiau tai yra tarsi baisi loterija. Vaikai anksčiau laiko gimsta tiek jaunoms, sveikoms, nerūkančioms, negeriančioms alkoholio ir visaip kitaip pavyzdingoms mamoms. Būna, kad vienus vaikus pagimdo sveikus ir laiku, o kitas jau gimsta anksčiau laiko, nors sveikata ar gyvenimo būdas būna nepakitę.

Kaip artimiesiems padrąsinti ir paguosti ankščiau laiko pagimdžiusią mamą?

Moterys yra labai skirtingos, tad vieno atsakymo nėra. Vienoms reikia daug bendravimo, artimųjų, ir joms baisu likti vienoms. Bet yra ir moterų, kurios užsiskleidžia savyje ir nenori nieko matyti iš pažįstamų. Bet svarbu, kad visos mamos gautų tinkamą pagalbą iš specialistų ir galėtų pabendrauti su kitomis likimo draugėmis.

Vaiko gimimas, laikoma didele švente, ar sveikinti ankščiau laiko pagimdžiusią mamą?

Ši dilema išties sukelia daug problemų, vaikas lyg ir gimė, bet ne visai džiaugsmingai. Teisingo vieno atsakymo į šią situaciją nėra. Geriausia apie tai atsargiai ir mandagiai užklausti vyro. Jis žinos, ką daryti. Bet būkite atsargūs, nereikia skubėti su dovanomis, vaiko ateities planavimu. Ypač jei vaikas gimė gerokai anksčiau, nei turėjo. Reikėtų su vyru pasitarti ir dėl mamos lankymo. Svarbu gerbti kiekvienos moters norus.

Ko dar vengti, kad neįskaudinti tėvų?

Nereikia apsimesti visažiniais ir norint praskaidrinti nuotaiką ar nuteikti optimistiškai, pasakoti, kaip bus ateityje. Susilaikykite nuo tokių komentarų. Reikia kalbėti optimistiškai, bet neskubėkite kalbėti apie grįžimą į namus. Pirmomis savaitėmis ar mėnesiais dar yra per daug neaiškumo. Tiesa, iš tėvų savijautos galima spręsti ir apie vaikelio sveikatą. Jei vaiko būklė stabili ir stiprėja, tėvai bus ramesni, mažiau įsitempę, bet jei vaikui negerai, sunku bus ir tėvams.

Kada tėvai jau ramiau gali atsikvėpti?

Ramiausia pasidaro tik vaikui atsistojus ant kojyčių ir pradėjus vaikščioti. O tai dažniausiai būna po metų ar pusantrų po vaikelio gimimo. Tiesa, sunkiausia pirmais mėnesiais, kol tėvai negali patys prižiūrėti savo vaiko. Kūdikiui išmokus kvėpuoti, jis perkeliamas į kitą skyrių. Kur jis toliau yra prižiūrimas. Dar vėliau sustiprėjęs kūdikis yra perduodamas prižiūrėti mamai. Nors čia atsiranda kūdikio laikymo džiaugsmas ir galimybė pagaliau su juo užmegzti ryšį, bet atsiranda ir daug įtampos, kad trapaus vaikelio gyvybė priklauso nuo tavęs. Jį reikia slaugyti, prižiūrėti, maitinti. Man dvynukus perdavė prižiūrėti, kai jie buvo tik 1,5 kilogramo svorio.

Kada reikia daugiausia artimųjų pagalbos?

Iš ligoninės grįžus į namus. Čia reikia ne tik prižiūrėti vaiką, kaip ir ligoninėje, bet dar prisideda ir namų ruošos darbai. Būtent juos atlikti geriausiai gali padėti artimieji. Visgi mamai vaiką reikia maitinti kas tris valandas visą parą. Tad mamai tikrai nėra kada tvarkytis. Reikia nepamiršti, kad anksčiau laiko gimęs naujagimis yra visos šeimos nelaimė. Sunku tiek mamai, tėvui ir kitiems vaikams. Ligoninėje yra lankymo valandos, artimieji negali būti visą laiką kartu. Nebent pavyksta išsinuomoti šeimos palatą.

Ar sveikinti neišnešiotą kūdikį pagimdžiusią mamą?
Inga Budrienė (viduryje) ir asociacijos „Padedu augti“ narės.
© Asmeninio albumo nuotr.
Ar sveikinti neišnešiotą kūdikį pagimdžiusią mamą?
„Padedu augti“ asociacija vienija šeimas, kurios susilaukė anksčiau laiko gimusių vaikučių.
© Asmeninio albumo nuotr.
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Ar gali stiprus kūdikio verksmas pakenkti jo bambutei

Ar gali stiprus kūdikio verksmas pakenkti jo bambutei
Ką svarbu žinoti apie bambos išvaržą? Iki kada ji išnyksta savaime, o kada jau reikia operuoti?

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti
Išrinkti vardą, kuris vaiką lydės visą gyvenimą, - labai sunki užduotis. Straipsnio konsultantė – parapsichologė Lietuvos ezoterikų konfederacijos prezidentė ezoterikos dr. Elona Eleonora Petkelienė.

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą
Kaune vykusiame seminare „Saugi naujagimio fotosesija“ LSMU ligoninės Kauno klinikų Naujagimių intensyvios terapijos skyriaus gydytoja neonatologė Eglė Lysovienė kartu su daugiau nei 30 naujagimių fotografių iš visos Lietuvos diskutavo apie kūdikių saugumą ir komfortą fotosesijų metu.

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30
Retų ligų gydytojai sieks, kad visuotinio naujagimių tikrinimo sąrašas būtų išplėstas.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą
Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos
Vaikai savo gimtadienių laukia panašiai kaip Kalėdų – juk tortas, žvakutės, dovanos... Taip malonu! Kaip ir kiekviena šventė, gimtadienis turi savas tradicijas ir savo istoriją. Iš kur visa tai atsirado?

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu
Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai
Kauno rajono savivaldybėje ši savaitė prasidėjo itin džiugiomis nuotaikomis. Šiais metais Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 100-asis Kauno rajono kūdikis – Kamilė Ulinskaitė.

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose
Šalčininkų rajono savivaldybė pateikia įdomiausią praėjusiųjų metų demografinę statistiką, kurioje – dažniausi ir rečiausi rajono naujagimiams suteikti vardai.

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus (3)

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus
Nustatyta, kad didžiąja dalimi vaiko likimą, jo poelgius ir pasirinkimus nulemia tėvai. Vaikystėje matyti elgesio modeliai, girdėti žodžiai tarsi programuoja žmogaus ateitį.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?
Prisiminti, kurią savaitės dieną gimė jūsų vaikai, tikrai verta. Manoma, kad gimimo diena taip pat palieka pėdsakų vaikų charakteryje bei likime.

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį
Kas užkoduota varde? Daugiau, nei jums atrodo. Bent jau taip galima spręsti pagal vieno tyrimo rezultatus.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?