Ateiti kūdikio lankyti tuščiomis - blogas ženklas

 (1)
Šiandien į palankynas einame nešini dovanėlėmis naujagimiui bei mamytei. O kaip būdavo anksčiau? Etnologės Gražinos Kadžytės komentaras.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pas gimdyvę - ne visu būriu 

Be abejo, broliukai ir sesutės naują savo šeimos narį pasveikindavo iškart po gimimo. Pribuvėja pirmiausia kūdikėlį švariai nuprausdavo, tada gražiai suvystydavo. Per tą laiką susitvarkydavo mama. Tik tada buvo pakviečiamas tėtis, paskui ir vaikai. Kad neišvargintų mamos, nesuerzintų kūdikėlio, ir jie laikydavosi per tam tikrą atstumą.

Palankynos - moterų savitarpio pagalba 

Kūdikis - ne tik naujas šeimos žmogus, bet ir naujas bendruomenės narys. Dėl to jį lanko ne tik artimieji, bet ir bendruomenės nariai - bičiuliai ar kaimynai. Anksčiau palankynos dažniausiai tęsdavosi iki krikštynų, bet kartais ir ilgiau. Mat anksčiau žmonės stengdavosi kuo greičiau pakrikštyti kūdikį. Pirmiausia pas gimdyvę ir mamytę ateidavo ištekėjusios moterys - ir vyresnio amžiaus moterys, ir bendraamžės mamytės. Ir tai būdavo tarytum moterų savitarpio pagalba, kai turinčios gimdymo, vaiko priežiūros patirties pasidalydavo patarimais su gimdyve.

Pas kūdikėlį - ne tuščiomis 

Kūdikėlio aplankyti moterys ateidavo ne tuščiomis. Atnešdavo drobinių vystyklų, išaugtų savo vaikų drabužėlių, vaikučiui ką nors numegzdavo ar pasiūdavo. Buvo tikima, kad pirmą kartą pas kūdikėlį negalima ateiti tuščiomis, nes jis gali likti be dalios. Kitaip tariant, per gyvenimą jo nelydės sėkmė.

Pagerbdavo abu 

Būdavo pasirūpinama ne tik kūdikėliu, bet ir mama. Jai atnešdavo vaišių. Tai būdavo ir moliniame inde užkepta kiaušinienė, ir medus, iškepdavo meduolių, pyrago su medumi. Atnešdavo to, kas jai galėjo suteikti jėgų po gimdymo. Be abejo, išmanančios moterys atnešdavo ir įvairių žolelių, kurios galėjo paskatinti mamos pienuko gamybą, arba tokių žolelių, nuo kurių pienukas lengviau tekėdavo. Anksčiau žmonės tikėjo, kad mama ir kūdikis - tai lyg nedalomas vienetas. Eidavo pasidžiaugti vienu, pagerbdavo ir kitą.

Antraplanis tėčio vaidmuo 

Tėčiui būdavo skiriami tik įvairūs pagiriamieji žodžiai: ,,Štai sulaukei paveldėtojo, giminės tęsėjo", jei gimdavo sūnus. Arba: „Tai netrukus sulauksi ir žentų", jei gimdavo duktė. Štai tokiais pašnekėjimais, pajuokavimais ir būdavo pagerbiamas šeimos galva.

Be teisės lankyti 

Ypač iki krikštynų ne šeimos vyrai neturėdavo netgi teisės lankyti gimdyvę ir kūdikį. Jei koks svetimas vyras užeidavo į trobą, kurioje buvo gimdyvė ir jos kūdikis, tai kokia vikresnė moteris šokdavo nuo vaišių stalo ir nutraukdavo kepurę. Tą kepurę paskui jis turėdavo „išsipirkti". Galbūt kokiu skanėstu, o kartais atnešdavo ir saldaus, nestipraus gėrimėlio.

Į krikštynas būdavo kviečiamos vedusios poros. Bet ir tuomet vaišindavosi vedę žmonės, jaunuoliai tokios teisės neturėjo. Išimtis būdavo daroma tik tada, jei būdavo jauni krikštatėviai. Jaunimas, vaikai su kūdikėliu susipažindavo vėliau. Kadangi yra labai trapus ir pažeidžiamas, anksčiau mamos stengdavosi kūdikėlį saugoti nuo svetimų akių ir pirmuosius metus kaip galima daugiau būdavo su juo namuose. Dainuodavo lopšines, įsileisdavo tik gera linkinčius žmones ir taip stengdavosi sukurti jam šiltą jaukų gyvenimą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas
Prieš gimdamas kūdikis būna saugioje aplinkoje. Vos gimus jo virškinimo sistemą užpuola milžiniški bakterijų kiekiai, ir jo virškinimo traktas turi su jais susitvarkyti.

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (25)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams
Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas" surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas".

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.