Ateiti kūdikio lankyti tuščiomis - blogas ženklas

 (1)
Šiandien į palankynas einame nešini dovanėlėmis naujagimiui bei mamytei. O kaip būdavo anksčiau? Etnologės Gražinos Kadžytės komentaras.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pas gimdyvę - ne visu būriu 

Be abejo, broliukai ir sesutės naują savo šeimos narį pasveikindavo iškart po gimimo. Pribuvėja pirmiausia kūdikėlį švariai nuprausdavo, tada gražiai suvystydavo. Per tą laiką susitvarkydavo mama. Tik tada buvo pakviečiamas tėtis, paskui ir vaikai. Kad neišvargintų mamos, nesuerzintų kūdikėlio, ir jie laikydavosi per tam tikrą atstumą.

Palankynos - moterų savitarpio pagalba 

Kūdikis - ne tik naujas šeimos žmogus, bet ir naujas bendruomenės narys. Dėl to jį lanko ne tik artimieji, bet ir bendruomenės nariai - bičiuliai ar kaimynai. Anksčiau palankynos dažniausiai tęsdavosi iki krikštynų, bet kartais ir ilgiau. Mat anksčiau žmonės stengdavosi kuo greičiau pakrikštyti kūdikį. Pirmiausia pas gimdyvę ir mamytę ateidavo ištekėjusios moterys - ir vyresnio amžiaus moterys, ir bendraamžės mamytės. Ir tai būdavo tarytum moterų savitarpio pagalba, kai turinčios gimdymo, vaiko priežiūros patirties pasidalydavo patarimais su gimdyve.

Pas kūdikėlį - ne tuščiomis 

Kūdikėlio aplankyti moterys ateidavo ne tuščiomis. Atnešdavo drobinių vystyklų, išaugtų savo vaikų drabužėlių, vaikučiui ką nors numegzdavo ar pasiūdavo. Buvo tikima, kad pirmą kartą pas kūdikėlį negalima ateiti tuščiomis, nes jis gali likti be dalios. Kitaip tariant, per gyvenimą jo nelydės sėkmė.

Pagerbdavo abu 

Būdavo pasirūpinama ne tik kūdikėliu, bet ir mama. Jai atnešdavo vaišių. Tai būdavo ir moliniame inde užkepta kiaušinienė, ir medus, iškepdavo meduolių, pyrago su medumi. Atnešdavo to, kas jai galėjo suteikti jėgų po gimdymo. Be abejo, išmanančios moterys atnešdavo ir įvairių žolelių, kurios galėjo paskatinti mamos pienuko gamybą, arba tokių žolelių, nuo kurių pienukas lengviau tekėdavo. Anksčiau žmonės tikėjo, kad mama ir kūdikis - tai lyg nedalomas vienetas. Eidavo pasidžiaugti vienu, pagerbdavo ir kitą.

Antraplanis tėčio vaidmuo 

Tėčiui būdavo skiriami tik įvairūs pagiriamieji žodžiai: ,,Štai sulaukei paveldėtojo, giminės tęsėjo", jei gimdavo sūnus. Arba: „Tai netrukus sulauksi ir žentų", jei gimdavo duktė. Štai tokiais pašnekėjimais, pajuokavimais ir būdavo pagerbiamas šeimos galva.

Be teisės lankyti 

Ypač iki krikštynų ne šeimos vyrai neturėdavo netgi teisės lankyti gimdyvę ir kūdikį. Jei koks svetimas vyras užeidavo į trobą, kurioje buvo gimdyvė ir jos kūdikis, tai kokia vikresnė moteris šokdavo nuo vaišių stalo ir nutraukdavo kepurę. Tą kepurę paskui jis turėdavo „išsipirkti". Galbūt kokiu skanėstu, o kartais atnešdavo ir saldaus, nestipraus gėrimėlio.

Į krikštynas būdavo kviečiamos vedusios poros. Bet ir tuomet vaišindavosi vedę žmonės, jaunuoliai tokios teisės neturėjo. Išimtis būdavo daroma tik tada, jei būdavo jauni krikštatėviai. Jaunimas, vaikai su kūdikėliu susipažindavo vėliau. Kadangi yra labai trapus ir pažeidžiamas, anksčiau mamos stengdavosi kūdikėlį saugoti nuo svetimų akių ir pirmuosius metus kaip galima daugiau būdavo su juo namuose. Dainuodavo lopšines, įsileisdavo tik gera linkinčius žmones ir taip stengdavosi sukurti jam šiltą jaukų gyvenimą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (16)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (25)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams
Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas" surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas".

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų (4)

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų
Lietuviai, susilaukę naujagimio, jį užregistruoti gali internetu, tačiau 90 proc. tėvų Lietuvoje tai daro lankydamiesi valstybinėse įstaigose.

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius (3)

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius
Naujagimius fotografuojanti Rūta Auškalnė dalijasi patarimais, kaip namų sąlygomis fotografuoti ką tik gimusius kūdikius.

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai (68)

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai
VĮ "Registrų centras" pateikia populiariausius 2016 metų naujagimių vardus.

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui (9)

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui
Kūdikio atėjimui į šeimą ruošiamės ne tik psichologiškai – lankome kursus, skaitome straipsnius, tačiau, artėjant gimdymo dienai, vis daugiau laiko skiriame ir kraitelio paruošimui.

Kai renkame vaikams vardus, turime paisyti svarbiausių taisyklių (69)

Kai renkame vaikams vardus, turime paisyti svarbiausių taisyklių
Vieni vardai „ateina" greitai, vos pažvelgus į gimusio mažylio akis, kitus tėvai nešiojasi širdyje daug metų, o būna ir taip, kad ilgą laiką „nelimpa" nė vienas... Ar renkant vardą svarbus tik jo skambesys?

Kokią akių spalvą paveldės jūsų vaikas? (12)

Kokią akių spalvą paveldės jūsų vaikas?
Tai, kokią akių spalvą paveldės vaikas, priklauso nuo įvairių veiksnių. Svarbiausia taisyklė: akių spalvą nulemia paveldėti tėvų genai.

Nustebsite, ką moka ir sugeba ką tik gimęs kūdikis (11)

Nustebsite, ką moka ir sugeba ką tik gimęs kūdikis
„O kas bus, jei man gimdymo namuose sukeis kūdikius ir aš neatpažinsiu savojo?“ – kartais nerimauja būsimosios mamos. Nuogąstauti neverta, tai neįmanoma. Šiandien beveik neabejojama, kad gimęs naujagimis... pažįsta savo mamą ir tėtį.

Renkame vaikui vardą: kurie vardai atneša laimę (50)

Renkame vaikui vardą: kurie vardai atneša laimę
Racionalistai, be abejonės, pasakys, kad vardas - tai tik skambus raidžių derinys. Nepaisant to, socialinė vardo reikšmė išties didelė - jis gali atskleisti žmogaus tautybę, kilmę ar net tikėjimą.