Gimdamas vaikas patiria stresą, todėl ši procedūra po gimdymo jam labai svarbi

Pirmosios akimirkos gimus kūdikiui yra ypatingos ir nepakartojamos. Vaikeliui tai pirmoji pažintis su šiuo pasauliu ir su artimiausiais jam žmonėmis.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pasak akušerės Ievos Girdvainienės, Lietuvoje visose ligoninėse reikėtų stengtis po gimdymo užtikrinti motinos ir naujagimio oda prie odos kontaktą, nes tai daro reikšmingą įtaką vaikelio sveikatai. Tai padaryti nėra sunku – svarbiausia pačių tėvelių iniciatyva.

Jei ne mama, tai tėtis

Medikės teigimu, oda prie odos kontaktas labai svarbus tuo, kad taip vaikeliui perduodama mamos mikrobioba – gerųjų ir blogųjų bakterijų laukas. Jei atliekama cezario pjūvio operacija, vaikelį priglausti gali ir tėtis.

“Geriausia, ką galime padaryti, tai perduoti vaikeliui savo šeimos mikrobiobą. Tokiu būdu stiprėja vaikelio imunitetas. Kitas svarbus momentas – netrikdomas žindymo pradžiamokslis. Per pirmąsias gyvenimo minutes mažasis žmogutis atlieka didelį darbą: randa kelią link spenelio, susipažįsta su krūtimi, su mama, su maisto šaltiniu”, – sako I. Girdvainė.

Anot medikės, gimdamas vaikelis patiria stresą, o vos gimęs priglaustas prie krūtinės jis nurimsta, atsipalaiduoja. “Gulėdamas ant krūtinės, jis girdi širdies plakimą, kurį girdėjo visus devynis mėnesius, jaučia natūralią kūno, o ne vystymo staliuko, šilumą, girdi pažįstamą mamos balsą. Visa tai labai svarbu, nes tokiu būdu užtikriname visų gyvybinių funkcijų tinkamą veikimą”, - sako akušerė. Ji atkreipia dėmesį, kad oda į odą kontaktą gali užtikrinti ne tik mama, bet ir tėtis. Ypač tuomet, jei vaikelis gimė po cezario pjūvio operacijos ar mamai kyla komplikacijų.

Gulėdamas ant krūtinės, naujagimis girdi širdies plakimą, kurį girdėjo visus devynis mėnesius, jaučia natūralią kūno šilumą, girdi pažįstamą mamos balsą. Visa tai labai svarbu, nes tokiu būdu užtikriname visų gyvybinių funkcijų tinkamą veikimą.
Akušerė Ieva GIRDVAINIENĖ

“Gana dažnai pasitaiko, kad dėl kraujavimo mama turi viena keliauti į operacinę, tuomet tėtis gali nusimesti švarką, priglausti kūdikį ir netgi įgyvendinti devynių žingsnelių kelią: tokiu būdu jau mažyliui bus pažadintas pažinimo, čiulpimo refleksas”, - teigia I. Girdvainienė.

Kaip taisyklingai tai atlikti?

Akušerė nurodo, kad oda į odą kontakto procedūra pradedama dar nenustojus pulsuoti virkštelei. “Kūdikiui užgimus, jis padedamas mamai ant pilvo, tarp krūtinės, pilvas į pilvą. Kūdikis neturi būti nei aprengtas, nei suvystytas. Kai virkštelė nustoja pulsuoti, ją nukerpame, tačiau kūdikio nepaimame, o užtikriname, kad šis kūdikio ir mamos ryšys truktų mažiausiai dvi valandas”, - sako specialistė. Žinoma, tai įmanoma, tik jei gimdymas vyko sklandžiai ir nėra papildomų indikacijų. Pasak akušerės, idealiu atveju, šias pirmąsias valandas gydytojai neturėtų trikdyti mamos ir kūdikio buvimo kartu, o matavimus, svėrimą ir kitą apžiūrą atidėti vėlesniam laikui.

Kad būtų jauku ir šilta, vaikelį ir mamą galima užkloti viena antklode. Jei vaikeliui šalta, galima uždėti kepurytę, apmauti vilnones kojinytes. Pasak I. Girdvainienės, šiuo klausimu taikomos skirtingos praktikos, ir tai nėra blogai. Jos nuomone, rūbeliai nėra būtini ir geriausia, kad mažylis būtų nuogas.

“Pasibaigus placentiniam laikotarpiui, kai kartu lieka tik šeima, tėtis taip pat gali įsiropšti į lovą ir pabūti kartu, duoti kūdikiui ranką, nes tėtis irgi yra šeimos dalis ir jo mikrobioba taip pat svarbi. Šeima yra viena ląstelė”, – įsitikinusi akušerė.

Pažymėtina, kad oda prie odos kontaktas gimus kūdikiui nėra naujiena ir ši mokslininkų patvirtinta bei Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojama praktika taikoma visame pasaulyje. Lietuvoje, deja, ne visose ligoninėse tai uoliai vykdoma, tačiau tai gali paskatinti patys tėvai. “Tai labai paprasta užtikrinti tiesiog pasakant – duokite man (kūdikį – aut. past.). Ypač vyrams dažnai trūksta drąsos po operacijos pasakyti, kad tai mano vaikas ir norėsiu su juo pabūti, užtikrinti oda prie odos kontaktą. Senoji medikų karta į tai kartais numoja ranka, todėl tereikia pačių tėvelių iniciatyvos”, - sako Gandrolizas.lt įkūrėja ir lektorė I. Girdvainienė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Ar gali stiprus kūdikio verksmas pakenkti jo bambutei

Ar gali stiprus kūdikio verksmas pakenkti jo bambutei
Ką svarbu žinoti apie bambos išvaržą? Iki kada ji išnyksta savaime, o kada jau reikia operuoti?

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti
Išrinkti vardą, kuris vaiką lydės visą gyvenimą, - labai sunki užduotis. Straipsnio konsultantė – parapsichologė Lietuvos ezoterikų konfederacijos prezidentė ezoterikos dr. Elona Eleonora Petkelienė.

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą
Kaune vykusiame seminare „Saugi naujagimio fotosesija“ LSMU ligoninės Kauno klinikų Naujagimių intensyvios terapijos skyriaus gydytoja neonatologė Eglė Lysovienė kartu su daugiau nei 30 naujagimių fotografių iš visos Lietuvos diskutavo apie kūdikių saugumą ir komfortą fotosesijų metu.

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30
Retų ligų gydytojai sieks, kad visuotinio naujagimių tikrinimo sąrašas būtų išplėstas.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą
Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos
Vaikai savo gimtadienių laukia panašiai kaip Kalėdų – juk tortas, žvakutės, dovanos... Taip malonu! Kaip ir kiekviena šventė, gimtadienis turi savas tradicijas ir savo istoriją. Iš kur visa tai atsirado?

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu
Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai
Kauno rajono savivaldybėje ši savaitė prasidėjo itin džiugiomis nuotaikomis. Šiais metais Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 100-asis Kauno rajono kūdikis – Kamilė Ulinskaitė.

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose
Šalčininkų rajono savivaldybė pateikia įdomiausią praėjusiųjų metų demografinę statistiką, kurioje – dažniausi ir rečiausi rajono naujagimiams suteikti vardai.

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus (3)

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus
Nustatyta, kad didžiąja dalimi vaiko likimą, jo poelgius ir pasirinkimus nulemia tėvai. Vaikystėje matyti elgesio modeliai, girdėti žodžiai tarsi programuoja žmogaus ateitį.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?
Prisiminti, kurią savaitės dieną gimė jūsų vaikai, tikrai verta. Manoma, kad gimimo diena taip pat palieka pėdsakų vaikų charakteryje bei likime.

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį
Kas užkoduota varde? Daugiau, nei jums atrodo. Bent jau taip galima spręsti pagal vieno tyrimo rezultatus.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?