Kai kada vardas žmogui tampa našta: specialistės komentaras

 (27)
Pūstelėjus naujiems mados vėjams tėveliai vis dažniau vaikams renka įmantrius, negirdėtus, sunkiai tariamus vardus. Ar toks vardas netaps vaikui našta? Psichologė ir logopedė Asta Lipnickienė siūlo atkreipti dėmesį į dalykus, kurie tėveliams kartais nė nešauna į galvą.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Ar vardas lengvai ištariamas?

VU Žalgirio klinikos poliklinikos logopedė A. Lipnickienė mano, kad vardas turi būti lengvai ištariamas. „Vardas kiekvienam vaikui labai svarbus. Juk žmogus susipažindamas pirmiausia pasako savo vardą ir pavardę. Pavardė paveldima, perduodama iš kartos į kartą, o vardą išrenka tėvai. Tėvai rinkdami vaikui įmantrų vardą vaikui gali pasunkinti jam gyvenimą, – sako ji. – Aš dirbu su vaikais, turinčiais įgimtą gomurio nesuaugimą, o tai lemia ir kalbos vystymosi ypatumus, garsų tarimo netikslumus. Tokiems vaikučiams patarčiau rinkti, kuo paprastesnius, lengvai įsimenamus vardus. Tai galėtų būti dviskiemeniai vardai: Paulius, Liepa, Julius, Laima, Jonas, Vilius, Domas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
11 frazių, kurios erzina jaunas mamas
Kaip užauginti sveiką ir laimingą vaiką

Gal reikėtų vengti priebalsio „r", kurį labai dažnai sunku taisyklingai ištarti net įprastos raidos vaikui. Labai sunkiai tariami vardai šie: Ernestas, Robertas, Ričardas, Beatričė. Juos trukdo taisyklingai ištarti ne tik garas „r", bet ir vienas po kito einantys keli priebalsiai. Tokių priebalsių samplaikų taip pat patarčiau vengti renkant vaikui vardą. Ką jau kalbėti apie daugiaskiemenius vardus. „Barbora" - tikrai gražus, gana paplitęs vardas. Tačiau ar jūsų vaikas ištars garsą „r"? O jis žodyje kartojasi net du kartus. O jei dar norėsime jį pavadinti mažybine forma „Barborytė"?, išeis labai ilgas ir sunkus žodis.

Į mūsų klinikos specialistų konsultacijas dažniausiai ateina tėveliai su 2 sav.-1 mėn. kūdikiais, turinčiais iš prigimties nesuaugusius lūpą ir gomurį. Vardas vaikui jau būna parinktas. Dažnai aš apgailestauju dėl vaiko, jei jo vardas įmantrus. Ateityje vaikui labai svarbu bendraujant su kitaip žmonėmis gražiai ištarti savo vardą, kad suprastų jį ir kiti žmonės. Tokių vaikučių ir taip gyvenimas nelepina. O dar iš jų atimta galimybė tinkamai prisistatyti. Deja, bet dar niekas niekada neklausė specialisto nuomonės dėl vaiko vardo.

Du vardai

Dirbdama mokykloje pastebiu ir kitą bėdą. Šiuo metu labai madinga ar dėl kitų priežasčių vaikui duoti du vardus. Tarkim, Emilija Valerija. Ilgi vardai su pavarde netelpa nė į vieną žurnalo eilutę ar kitą dokumentą, kurį turi pildyti mokytojai.

Dviem vardais niekas paprastai vaiko nešaukia. Pasirenka vieną kurį. „Emilija", - kreipiasi į mergaitę mokytojai ir draugai. Staiga paaiškėja, kad namie ją vadina „Valerija". Kaip tam vaikui identifikuotis tuomet su savo vardu? Dvigubas vardas - lyg du atskiri gyvenimai.

Jei jau vaikui parinkote du vardus, tuomet reikėtų apsispręsti, kuriuo vardu jį vadinsite. Naivu būtų tikėtis, kad vaiką bendraamžiai vadins dviem vardais.
Logopedė Asta LIPNICKIENĖ

Jei jau vaikui parinkote du vardus, tuomet reikėtų apsispręsti, kuriuo vardu jį vadinsite. Naivu būtų tikėtis, kad vaiką bendraamžiai vadins dviem vardais. Be to, ar tai būtina? Dažnai du vaiko vardai būna tėvelių - mamos ir tėčio ambicijų reikalas. Mama nori vieno vardo, tėtis - kito. Negalėdami susitarti vaikui duoda du vardus. Tuomet net giminaičiai vaiką šaukia skirtingais vardais. Žinau kuriozinį atvejį, kaip mama su tėčiu niekaip nesutarė, kuris jų parinks vaikui vardą. Į gimimo liudijimą tėtis įrašė du vardus: „Marcinas Pavelekas." Ar žinote, kuo vaikas tapo mokykloje? Ogi „marcipanu."

Tėveliai iš savo negebėjimo tarpusavyje susitarti vaikui labai apsunkino gyvenimą. Mokykloje ir taip daug patyčių. Šiuo atveju tėveliai patys bendraamžiams į rankas įdavė patyčių ginklą.

Mokykite vaiką įsiminti vardą

Dirbdamas su vaikais pastebiu ir kitą įdomų dalyką. Ikimokyklinukams labai sunki užduotis pasakojant pagal paveikslėlius priskirti veikėjui vardą. Tuomet klausiu vaiko: „Koks tavo mamos vardas?" - „Mama." - „O tėčio?" - „Tėtis."

Nežinau, gal tai dėl to, kad tėveliai savo vaiko nemoko įsiminti žmogaus vardo. Juk dažnai šeimoje į gimusį brolį, sesę kreipiamasi tiesiog „broli", „sese", o ne vardu. Manau, tėveliai turėtų savo vaikams aiškinti, kad ir mama, ir tėtis, ir brolis su sese, ir senelis su močiute, taip pat turi vardus, įvardyti juos.

Visada bus aiškiau, jei prie žodžio teta ar močiutė pridėsime ir to žmogaus vardą. Pvz., sakykime vaikui: „Į svečius atvažiavo močiutė Stasė" ar „Į svečius atėjo teta Rima."

Tad neskubėkite gimusiam vaikui duoti vardo, pažabokite savo ambicijas. Žiūrėkite, ne koks vardas jums gražus, o labiau pagalvokite apie vaiką."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos
Vaikai savo gimtadienių laukia panašiai kaip Kalėdų – juk tortas, žvakutės, dovanos... Taip malonu! Kaip ir kiekviena šventė, gimtadienis turi savas tradicijas ir savo istoriją. Iš kur visa tai atsirado?

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu
Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai
Kauno rajono savivaldybėje ši savaitė prasidėjo itin džiugiomis nuotaikomis. Šiais metais Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 100-asis Kauno rajono kūdikis – Kamilė Ulinskaitė.

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose
Šalčininkų rajono savivaldybė pateikia įdomiausią praėjusiųjų metų demografinę statistiką, kurioje – dažniausi ir rečiausi rajono naujagimiams suteikti vardai.

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus (3)

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus
Nustatyta, kad didžiąja dalimi vaiko likimą, jo poelgius ir pasirinkimus nulemia tėvai. Vaikystėje matyti elgesio modeliai, girdėti žodžiai tarsi programuoja žmogaus ateitį.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?
Prisiminti, kurią savaitės dieną gimė jūsų vaikai, tikrai verta. Manoma, kad gimimo diena taip pat palieka pėdsakų vaikų charakteryje bei likime.

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį
Kas užkoduota varde? Daugiau, nei jums atrodo. Bent jau taip galima spręsti pagal vieno tyrimo rezultatus.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti
Net jeigu per nėštumą jūs ruošitės tapimui tėvais, skaitysite daug knygų ir eisite į kursus, gimus vaikui tikrai pasitaikys dalykų, kurie jus nustebins.

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas
Prieš gimdamas kūdikis būna saugioje aplinkoje. Vos gimus jo virškinimo sistemą užpuola milžiniški bakterijų kiekiai, ir jo virškinimo traktas turi su jais susitvarkyti.

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.