Kai kada vardas žmogui tampa našta: specialistės komentaras

 (27)
Pūstelėjus naujiems mados vėjams tėveliai vis dažniau vaikams renka įmantrius, negirdėtus, sunkiai tariamus vardus. Ar toks vardas netaps vaikui našta? Psichologė ir logopedė Asta Lipnickienė siūlo atkreipti dėmesį į dalykus, kurie tėveliams kartais nė nešauna į galvą.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Ar vardas lengvai ištariamas?

VU Žalgirio klinikos poliklinikos logopedė A. Lipnickienė mano, kad vardas turi būti lengvai ištariamas. „Vardas kiekvienam vaikui labai svarbus. Juk žmogus susipažindamas pirmiausia pasako savo vardą ir pavardę. Pavardė paveldima, perduodama iš kartos į kartą, o vardą išrenka tėvai. Tėvai rinkdami vaikui įmantrų vardą vaikui gali pasunkinti jam gyvenimą, – sako ji. – Aš dirbu su vaikais, turinčiais įgimtą gomurio nesuaugimą, o tai lemia ir kalbos vystymosi ypatumus, garsų tarimo netikslumus. Tokiems vaikučiams patarčiau rinkti, kuo paprastesnius, lengvai įsimenamus vardus. Tai galėtų būti dviskiemeniai vardai: Paulius, Liepa, Julius, Laima, Jonas, Vilius, Domas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
11 frazių, kurios erzina jaunas mamas
Kaip užauginti sveiką ir laimingą vaiką

Gal reikėtų vengti priebalsio „r", kurį labai dažnai sunku taisyklingai ištarti net įprastos raidos vaikui. Labai sunkiai tariami vardai šie: Ernestas, Robertas, Ričardas, Beatričė. Juos trukdo taisyklingai ištarti ne tik garas „r", bet ir vienas po kito einantys keli priebalsiai. Tokių priebalsių samplaikų taip pat patarčiau vengti renkant vaikui vardą. Ką jau kalbėti apie daugiaskiemenius vardus. „Barbora" - tikrai gražus, gana paplitęs vardas. Tačiau ar jūsų vaikas ištars garsą „r"? O jis žodyje kartojasi net du kartus. O jei dar norėsime jį pavadinti mažybine forma „Barborytė"?, išeis labai ilgas ir sunkus žodis.

Į mūsų klinikos specialistų konsultacijas dažniausiai ateina tėveliai su 2 sav.-1 mėn. kūdikiais, turinčiais iš prigimties nesuaugusius lūpą ir gomurį. Vardas vaikui jau būna parinktas. Dažnai aš apgailestauju dėl vaiko, jei jo vardas įmantrus. Ateityje vaikui labai svarbu bendraujant su kitaip žmonėmis gražiai ištarti savo vardą, kad suprastų jį ir kiti žmonės. Tokių vaikučių ir taip gyvenimas nelepina. O dar iš jų atimta galimybė tinkamai prisistatyti. Deja, bet dar niekas niekada neklausė specialisto nuomonės dėl vaiko vardo.

Du vardai

Dirbdama mokykloje pastebiu ir kitą bėdą. Šiuo metu labai madinga ar dėl kitų priežasčių vaikui duoti du vardus. Tarkim, Emilija Valerija. Ilgi vardai su pavarde netelpa nė į vieną žurnalo eilutę ar kitą dokumentą, kurį turi pildyti mokytojai.

Dviem vardais niekas paprastai vaiko nešaukia. Pasirenka vieną kurį. „Emilija", - kreipiasi į mergaitę mokytojai ir draugai. Staiga paaiškėja, kad namie ją vadina „Valerija". Kaip tam vaikui identifikuotis tuomet su savo vardu? Dvigubas vardas - lyg du atskiri gyvenimai.

Jei jau vaikui parinkote du vardus, tuomet reikėtų apsispręsti, kuriuo vardu jį vadinsite. Naivu būtų tikėtis, kad vaiką bendraamžiai vadins dviem vardais.
Logopedė Asta LIPNICKIENĖ

Jei jau vaikui parinkote du vardus, tuomet reikėtų apsispręsti, kuriuo vardu jį vadinsite. Naivu būtų tikėtis, kad vaiką bendraamžiai vadins dviem vardais. Be to, ar tai būtina? Dažnai du vaiko vardai būna tėvelių - mamos ir tėčio ambicijų reikalas. Mama nori vieno vardo, tėtis - kito. Negalėdami susitarti vaikui duoda du vardus. Tuomet net giminaičiai vaiką šaukia skirtingais vardais. Žinau kuriozinį atvejį, kaip mama su tėčiu niekaip nesutarė, kuris jų parinks vaikui vardą. Į gimimo liudijimą tėtis įrašė du vardus: „Marcinas Pavelekas." Ar žinote, kuo vaikas tapo mokykloje? Ogi „marcipanu."

Tėveliai iš savo negebėjimo tarpusavyje susitarti vaikui labai apsunkino gyvenimą. Mokykloje ir taip daug patyčių. Šiuo atveju tėveliai patys bendraamžiams į rankas įdavė patyčių ginklą.

Mokykite vaiką įsiminti vardą

Dirbdamas su vaikais pastebiu ir kitą įdomų dalyką. Ikimokyklinukams labai sunki užduotis pasakojant pagal paveikslėlius priskirti veikėjui vardą. Tuomet klausiu vaiko: „Koks tavo mamos vardas?" - „Mama." - „O tėčio?" - „Tėtis."

Nežinau, gal tai dėl to, kad tėveliai savo vaiko nemoko įsiminti žmogaus vardo. Juk dažnai šeimoje į gimusį brolį, sesę kreipiamasi tiesiog „broli", „sese", o ne vardu. Manau, tėveliai turėtų savo vaikams aiškinti, kad ir mama, ir tėtis, ir brolis su sese, ir senelis su močiute, taip pat turi vardus, įvardyti juos.

Visada bus aiškiau, jei prie žodžio teta ar močiutė pridėsime ir to žmogaus vardą. Pvz., sakykime vaikui: „Į svečius atvažiavo močiutė Stasė" ar „Į svečius atėjo teta Rima."

Tad neskubėkite gimusiam vaikui duoti vardo, pažabokite savo ambicijas. Žiūrėkite, ne koks vardas jums gražus, o labiau pagalvokite apie vaiką."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (25)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams
Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas" surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas".

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų (4)

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų
Lietuviai, susilaukę naujagimio, jį užregistruoti gali internetu, tačiau 90 proc. tėvų Lietuvoje tai daro lankydamiesi valstybinėse įstaigose.

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius (3)

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius
Naujagimius fotografuojanti Rūta Auškalnė dalijasi patarimais, kaip namų sąlygomis fotografuoti ką tik gimusius kūdikius.

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai (68)

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai
VĮ "Registrų centras" pateikia populiariausius 2016 metų naujagimių vardus.

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui (9)

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui
Kūdikio atėjimui į šeimą ruošiamės ne tik psichologiškai – lankome kursus, skaitome straipsnius, tačiau, artėjant gimdymo dienai, vis daugiau laiko skiriame ir kraitelio paruošimui.