Keisčiausi vardai, kuriuos vaikams duoda lietuviai: fantazijai nėra ribų

 (197)
Ar kada teko pagauti akimirką, kai nepažinodami žmogaus pagalvojote, kad jo vardas turėtų būti būtent toks? Ar pastebėjote, kad tam tikrus vardus turi panašaus tipažo žmonės? Ar vis dar manote, kad tai sutapimas?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tikriausiai, tai vienas tų klausimų, kaip kad „kas atsirado anksčiau - višta ar kiaušinis?", o tiesa slypi kažkur per vidurį, ir tiek žmogus tam tikrą vardą „atsineša" gimdamas, tiek vardas suteikia žmogui tam tikrų savybių.

Vardas tampa svarbus suaugus

Vaikams jų vardai patinka arba ne pagal nuotaiką, o dažniausiai pasitaikantis argumentas - nes gražus arba ne. Suaugusieji į savo vardą žiūri kiek sudėtingiau, priklausomai nuo to, kiek tuo domisi, ar žino savo vardo reikšmę. Vis dėlto, net ir didžiausi mistikos ir likimo įtakos skeptikai pripažįsta, kad vardas žmogui svarbus. Daugumai atrodo svarbiausia, kad vardas patiktų pačiam sau.

„Vardas man - tarsi žmogaus kodas ar zodiako ženklas. Tai, kad man mano vardas nekliūna, reiškia kad gavau tinkamą. Vardo aprašymas, reikšmė irgi daug tiesos pasako. Būna, kad vaikui prieš gimstant sugalvoja vardą, bet jam gimus jis netinka, nors tu ką. Tai reiškia, kad vardas yra daugiau nei žmogaus pavadinimas...", - mano 28-erių Goda.

„Niekas nevyksta atsitiktinai. Mano vardas - mano tėvams siųsta įkvėpimo akimirka, dėl to mano vardas man yra svarbus. Manau, kad vardas yra nuostabus kai žmogus yra nuostabus", - įsitikinusi 56-erių Violeta.

Vyrų nuomone, svarbiausia, kad vardas atitiktų gyvenimo būdą, būtų vyriškas, aiškus.

Psichologų teigimu, dažnai už vardų slypi tėvų pažiūros ir lūkesčiai, nes įžvelgti vaiko gabumus ar asmenines savybes vos jam gimus - praktiškai neįmanoma. Neretai tėvai duoda panašius į savo vardus arba kaip tik - priešingus, priklausomai nuo to, ar jie patys yra patenkinti savo vardu.

Vaikų vardų „mados" susijusios ir su laikmečio nuotaikomis, kultūra, įvykiais, populiariu gyvenimo būdu. Atgimimo metais buvo duodami tautiniai vardai, vėliau atslinko klasikinių, istorinių, literatūrinių, gamtinių vardų banga. Dėl kosmopolitiškumo šiandien stengiamasi duoti ir kitomis užsienio kalbomis gerai skambančius vardus.

Tėveliai stebina išmone

Pasak Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Teisės departamento Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos, praėję metai didelių keistenybių nepateikė. „Jau kelerius metus išlieka tendencija, kad tėveliai dažniausiai vaikams suteikia trumpus, dviskiemenius vardus. Pastebėta, kad šiais metais padaugėjo senųjų lietuviškų, baltiškų vardų - Mindaugas, Gediminas, Vytautas, Barbora", - teigia Ilona Jurgutienė.

Vardai gali būti patys įvairiausi, tačiau yra kelios taisyklės: vardas turi atitikti vaiko lytį, negali pažeisti moralės normų, pavyzdžiui, negali vaiko žeminti ar prieštarauti viešajai tvarkai. 2015-aisiais atvejų, kai vardas nebuvo suteiktas dėl panašių priežasčių, nepasitaikė. „Tačiau buvo pageidaujama pavadinti vaikus vardais, neatitinkančiais lietuvių kalbos taisyklių, pavyzdžiui, Wictoria, Sofia, Kirill, Anna. Tokiu atveju prašoma patikslinti vardą. Iš neįprastų vardų išskirčiau tokius kaip Uomis, Oreigė, Girstė, Taura, Uvis, Everetė, Andajus, Elielis, Atarė", - pažymi I. Jurgutienė.

Registrų centro duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje buvo užregistruoti 20 287 naujagimiai, jiems suteikti beveik 2 tūkst. skirtingų vardų ar jų variantų. Visiškai nauji, arba kitokia rašyba pasižymintys vardai sudarė apie 1 procentą visų vardų.

Populiariausi 2015-ųjų mergaičių vardai: Emilija, Ema, Liepa, Kamilė, Austėja, Viltė, Gabija, Lėja, Sofija, Rugilė, Urtė, Gabrielė, Ugnė.

Populiariausi 2015-ųjų berniukų vardai: Dominykas, Matas, Nojus, Lukas Jokūbas, Kajus, Jonas, Gabrielius, Benas, Domantas, Emilis, Dovydas.

Praėjusiais metais netrūko ir naujų bei originalių vardų. Kai kurie jų, reikia pripažinti, stebina ir žadina fantaziją:

Nauji 2015-ųjų mergaičių vardai: Akira, Amarachi, Amatėja, Ameta, Auksina, Bielė, Deisa, Deisvinta, Diglė, Divėja, Emuna, Epika, Everdina, Evnika, Glorianna, Hira, Iesmė, Ivlita, Junika, Kerima, Kristailė, Laiminga, Marcelita, Margretė, Matanaelė, Melaja, Melirė, Nanta, Neilana, Nitsa, Nuoela, Rasminda, Sanabel, Satjana, Tamina, Tarija, Vala, Vivėja, Vydūnė.

Nauji 2015-ųjų berniukų vardai: Ailondas, Altan, Anaelis, Arkus, Audriukas, Augirdas, Dainis, Dairas, Edmantas, Elajas, Ėmilis, Ermantas, Erte, Esmond, Ėvanas, Galis, Horacijus, Ikcijandras, Ismailis, Jorentas, Kamis, Kantaris, Kuperis, Kuranage, Mairis, Mirodotas, Natalijus, Omeras, Paryžius, Saimas, Sirputis, Sorenas, Taris, Tautvadas, Tinajus, Torentas, Udhava, Vincanas.

Sparčiausiai populiarėjantys vardai:

Mergaičių: Smiltė, Gustė, Saulė, Luknė, Elija, Milita, Meda, Radvilė, Ariana, Elita.

Berniukų: Jokūbas, Dovydas, Gabrielius, Augustas, Joris, Adas, Ugnius, Herkus, Rapolas, Benediktas.

Vardai, kurių populiarumas mažėja (nors kai kurie jų vis dar neiškrenta iš populiariausiųjų 10-uko):

Mergaičių: Emilija, Gabija, Kamilė, Liepa, Amelija, Ieva, Rugilė, Viktorija, Milana, Marija.

Berniukų: Lukas, Matas, Nojus, Dominykas, Jonas, Arnas, Kristupas, Gustas, Daniel, Deividas.

Kas svarbiausia renkant vardą?

Pasak psichologų, vargu ar retas vardas gali tapti pravardžiavimo priežastimi, dažniausiai taip nutinka dėl kylančių asociacijų. Pavyzdžiui, anglakalbėse šalyse gyvenantys lietuviai vengia vardų Vaidas (angl. wide ass - platus užpakalis), Kamilė (angl. camel - kupranugaris) ir kitų, dėl skirtingo ar neaiškaus tarimo skambančių dviprasmiškai. Lygiai taip pat keistai užsienietiškas vardas gali skambėti Lietuvoje. Tarkim, jei Rijana (Lietuvoje šis vardas užregistruotas jau tris kartus) bus apkūni, aplinkiniai greičiausiai netruks šio vardo skambesio ir sulietuvintos rašybos susieti su rajumu, ėdrumu.

Istoriniai vardai irgi ne visada turi šlovingą skambesį, pavyzdžiui, tokie kaip senojoje lietuvių literatūroje sutinkami Šūdeikis, Piktutis ar Šunis. Vieni tėvai vaiką pavadino Srūčiu, tikėdami, kad vardas simbolizuoja veržlumą, sraunumą. Galbūt panašų įsivaizdavimą turėjo ir tėvai, 2015-aisiais metais sūnui suteikę vardą Torentas, kuris lotyniškai reiškia srautas, srovė. Visgi šiandien daugumai šis žodis asocijuojasi su nelegaliai internetu siunčiamais failais - filmais, muzika ir kt..

Taigi, norint išrinkti gražų, tinkamą ir vaikui gyvenimą palengvinsiantį, o ne apsunkinsiantį vardą, reikia atsižvelgti į keletą dalykų:

  • Kaip vardas skamba tariamas garsiai ir ar dera su pavarde? Kaip jaučiatės jį šaukdami? (Įsivaizduokite, kad kviečiate vaiką kieme - jei šaukdami šį vardą jaučiatės nejaukiai, reiškia tai nėra pats tinkamiausias vardas).

  • Jei renkate retą vardą, patikrinkite jo reikšmę, nes ne visi gražiai skambantys žodžiai reiškia gražius dalykus, kaip, pavyzdžiui, fekalija (taip, tėvai tikrai norėjo dukrą pavadinti šiuo skambiu žodžiu, reiškiančiu išmatas). Gerai apsvarstykite, ar vaikui nepabos išskirtinio vardo kartoti, nes aplinkiniai greičiausiai jo neįsidėmės iš pirmo karto.

  • Norėdami suteikti vaikui giminės vardą, labiau pasigilinkite į giminės medį, galbūt prosenelis ar tolima teta turėjo gražų vardą. Nebūtina duoti vien senelių vardus.

  • Vargu, ar vien dėl vardo reikšmės vaikas taps geresniu, gražesniu, išmintingesniu, tačiau vis vien verta parinkti vaikui vardą, turintį gražią, įkvepiančią reikšmę.

  • Pasistenkite apgalvoti įvairius vardo ir pavardės, inicialų, trumpinių vartojimo variantus, kad vėliau vaikui netektų raudonuoti. Juk išties ironiškai skamba tokie deriniai kaip Š. Reikalas ar Eglė Pušytė.

  • Nepatariama vadinti vaiko mažybiniu vardu - vaikas suaugs ir mažybinė vardo forma atrodys prieštaringai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?
Sakoma, kad metai, kuriais gimęs žmogus, jam suteikia tam tikrų charakterio savybių ir turi įtakos jo likimui. Jei jūsų šeimą jau aplankė geros naujienos, kad laukiatės, tikriausiai, norite pasmalsauti, kokios savybės pagal kinų horoskopą prognozuojamos jūsų mažyliui.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti
Net jeigu per nėštumą jūs ruošitės tapimui tėvais, skaitysite daug knygų ir eisite į kursus, gimus vaikui tikrai pasitaikys dalykų, kurie jus nustebins.

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas
Prieš gimdamas kūdikis būna saugioje aplinkoje. Vos gimus jo virškinimo sistemą užpuola milžiniški bakterijų kiekiai, ir jo virškinimo traktas turi su jais susitvarkyti.

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (25)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.