Keisčiausi vardai, kuriuos vaikams duoda lietuviai: fantazijai nėra ribų

 (193)
Ar kada teko pagauti akimirką, kai nepažinodami žmogaus pagalvojote, kad jo vardas turėtų būti būtent toks? Ar pastebėjote, kad tam tikrus vardus turi panašaus tipažo žmonės? Ar vis dar manote, kad tai sutapimas?
Keisčiausi vardai, kuriuos vaikams duoda lietuviai: fantazijai nėra ribų
© Vida Press

Tikriausiai, tai vienas tų klausimų, kaip kad „kas atsirado anksčiau - višta ar kiaušinis?", o tiesa slypi kažkur per vidurį, ir tiek žmogus tam tikrą vardą „atsineša" gimdamas, tiek vardas suteikia žmogui tam tikrų savybių.

Vardas tampa svarbus suaugus

Vaikams jų vardai patinka arba ne pagal nuotaiką, o dažniausiai pasitaikantis argumentas - nes gražus arba ne. Suaugusieji į savo vardą žiūri kiek sudėtingiau, priklausomai nuo to, kiek tuo domisi, ar žino savo vardo reikšmę. Vis dėlto, net ir didžiausi mistikos ir likimo įtakos skeptikai pripažįsta, kad vardas žmogui svarbus. Daugumai atrodo svarbiausia, kad vardas patiktų pačiam sau.

„Vardas man - tarsi žmogaus kodas ar zodiako ženklas. Tai, kad man mano vardas nekliūna, reiškia kad gavau tinkamą. Vardo aprašymas, reikšmė irgi daug tiesos pasako. Būna, kad vaikui prieš gimstant sugalvoja vardą, bet jam gimus jis netinka, nors tu ką. Tai reiškia, kad vardas yra daugiau nei žmogaus pavadinimas...", - mano 28-erių Goda.

„Niekas nevyksta atsitiktinai. Mano vardas - mano tėvams siųsta įkvėpimo akimirka, dėl to mano vardas man yra svarbus. Manau, kad vardas yra nuostabus kai žmogus yra nuostabus", - įsitikinusi 56-erių Violeta.

Vyrų nuomone, svarbiausia, kad vardas atitiktų gyvenimo būdą, būtų vyriškas, aiškus.

Psichologų teigimu, dažnai už vardų slypi tėvų pažiūros ir lūkesčiai, nes įžvelgti vaiko gabumus ar asmenines savybes vos jam gimus - praktiškai neįmanoma. Neretai tėvai duoda panašius į savo vardus arba kaip tik - priešingus, priklausomai nuo to, ar jie patys yra patenkinti savo vardu.

Vaikų vardų „mados" susijusios ir su laikmečio nuotaikomis, kultūra, įvykiais, populiariu gyvenimo būdu. Atgimimo metais buvo duodami tautiniai vardai, vėliau atslinko klasikinių, istorinių, literatūrinių, gamtinių vardų banga. Dėl kosmopolitiškumo šiandien stengiamasi duoti ir kitomis užsienio kalbomis gerai skambančius vardus.

Tėveliai stebina išmone

Pasak Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Teisės departamento Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos, praėję metai didelių keistenybių nepateikė. „Jau kelerius metus išlieka tendencija, kad tėveliai dažniausiai vaikams suteikia trumpus, dviskiemenius vardus. Pastebėta, kad šiais metais padaugėjo senųjų lietuviškų, baltiškų vardų - Mindaugas, Gediminas, Vytautas, Barbora", - teigia Ilona Jurgutienė.

Vardai gali būti patys įvairiausi, tačiau yra kelios taisyklės: vardas turi atitikti vaiko lytį, negali pažeisti moralės normų, pavyzdžiui, negali vaiko žeminti ar prieštarauti viešajai tvarkai. 2015-aisiais atvejų, kai vardas nebuvo suteiktas dėl panašių priežasčių, nepasitaikė. „Tačiau buvo pageidaujama pavadinti vaikus vardais, neatitinkančiais lietuvių kalbos taisyklių, pavyzdžiui, Wictoria, Sofia, Kirill, Anna. Tokiu atveju prašoma patikslinti vardą. Iš neįprastų vardų išskirčiau tokius kaip Uomis, Oreigė, Girstė, Taura, Uvis, Everetė, Andajus, Elielis, Atarė", - pažymi I. Jurgutienė.

Registrų centro duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje buvo užregistruoti 20 287 naujagimiai, jiems suteikti beveik 2 tūkst. skirtingų vardų ar jų variantų. Visiškai nauji, arba kitokia rašyba pasižymintys vardai sudarė apie 1 procentą visų vardų.

Populiariausi 2015-ųjų mergaičių vardai: Emilija, Ema, Liepa, Kamilė, Austėja, Viltė, Gabija, Lėja, Sofija, Rugilė, Urtė, Gabrielė, Ugnė.

Populiariausi 2015-ųjų berniukų vardai: Dominykas, Matas, Nojus, Lukas Jokūbas, Kajus, Jonas, Gabrielius, Benas, Domantas, Emilis, Dovydas.

Praėjusiais metais netrūko ir naujų bei originalių vardų. Kai kurie jų, reikia pripažinti, stebina ir žadina fantaziją:

Nauji 2015-ųjų mergaičių vardai: Akira, Amarachi, Amatėja, Ameta, Auksina, Bielė, Deisa, Deisvinta, Diglė, Divėja, Emuna, Epika, Everdina, Evnika, Glorianna, Hira, Iesmė, Ivlita, Junika, Kerima, Kristailė, Laiminga, Marcelita, Margretė, Matanaelė, Melaja, Melirė, Nanta, Neilana, Nitsa, Nuoela, Rasminda, Sanabel, Satjana, Tamina, Tarija, Vala, Vivėja, Vydūnė.

Nauji 2015-ųjų berniukų vardai: Ailondas, Altan, Anaelis, Arkus, Audriukas, Augirdas, Dainis, Dairas, Edmantas, Elajas, Ėmilis, Ermantas, Erte, Esmond, Ėvanas, Galis, Horacijus, Ikcijandras, Ismailis, Jorentas, Kamis, Kantaris, Kuperis, Kuranage, Mairis, Mirodotas, Natalijus, Omeras, Paryžius, Saimas, Sirputis, Sorenas, Taris, Tautvadas, Tinajus, Torentas, Udhava, Vincanas.

Sparčiausiai populiarėjantys vardai:

Mergaičių: Smiltė, Gustė, Saulė, Luknė, Elija, Milita, Meda, Radvilė, Ariana, Elita.

Berniukų: Jokūbas, Dovydas, Gabrielius, Augustas, Joris, Adas, Ugnius, Herkus, Rapolas, Benediktas.

Vardai, kurių populiarumas mažėja (nors kai kurie jų vis dar neiškrenta iš populiariausiųjų 10-uko):

Mergaičių: Emilija, Gabija, Kamilė, Liepa, Amelija, Ieva, Rugilė, Viktorija, Milana, Marija.

Berniukų: Lukas, Matas, Nojus, Dominykas, Jonas, Arnas, Kristupas, Gustas, Daniel, Deividas.

Kas svarbiausia renkant vardą?

Pasak psichologų, vargu ar retas vardas gali tapti pravardžiavimo priežastimi, dažniausiai taip nutinka dėl kylančių asociacijų. Pavyzdžiui, anglakalbėse šalyse gyvenantys lietuviai vengia vardų Vaidas (angl. wide ass - platus užpakalis), Kamilė (angl. camel - kupranugaris) ir kitų, dėl skirtingo ar neaiškaus tarimo skambančių dviprasmiškai. Lygiai taip pat keistai užsienietiškas vardas gali skambėti Lietuvoje. Tarkim, jei Rijana (Lietuvoje šis vardas užregistruotas jau tris kartus) bus apkūni, aplinkiniai greičiausiai netruks šio vardo skambesio ir sulietuvintos rašybos susieti su rajumu, ėdrumu.

Istoriniai vardai irgi ne visada turi šlovingą skambesį, pavyzdžiui, tokie kaip senojoje lietuvių literatūroje sutinkami Šūdeikis, Piktutis ar Šunis. Vieni tėvai vaiką pavadino Srūčiu, tikėdami, kad vardas simbolizuoja veržlumą, sraunumą. Galbūt panašų įsivaizdavimą turėjo ir tėvai, 2015-aisiais metais sūnui suteikę vardą Torentas, kuris lotyniškai reiškia srautas, srovė. Visgi šiandien daugumai šis žodis asocijuojasi su nelegaliai internetu siunčiamais failais - filmais, muzika ir kt..

Taigi, norint išrinkti gražų, tinkamą ir vaikui gyvenimą palengvinsiantį, o ne apsunkinsiantį vardą, reikia atsižvelgti į keletą dalykų:

  • Kaip vardas skamba tariamas garsiai ir ar dera su pavarde? Kaip jaučiatės jį šaukdami? (Įsivaizduokite, kad kviečiate vaiką kieme - jei šaukdami šį vardą jaučiatės nejaukiai, reiškia tai nėra pats tinkamiausias vardas).

  • Jei renkate retą vardą, patikrinkite jo reikšmę, nes ne visi gražiai skambantys žodžiai reiškia gražius dalykus, kaip, pavyzdžiui, fekalija (taip, tėvai tikrai norėjo dukrą pavadinti šiuo skambiu žodžiu, reiškiančiu išmatas). Gerai apsvarstykite, ar vaikui nepabos išskirtinio vardo kartoti, nes aplinkiniai greičiausiai jo neįsidėmės iš pirmo karto.

  • Norėdami suteikti vaikui giminės vardą, labiau pasigilinkite į giminės medį, galbūt prosenelis ar tolima teta turėjo gražų vardą. Nebūtina duoti vien senelių vardus.

  • Vargu, ar vien dėl vardo reikšmės vaikas taps geresniu, gražesniu, išmintingesniu, tačiau vis vien verta parinkti vaikui vardą, turintį gražią, įkvepiančią reikšmę.

  • Pasistenkite apgalvoti įvairius vardo ir pavardės, inicialų, trumpinių vartojimo variantus, kad vėliau vaikui netektų raudonuoti. Juk išties ironiškai skamba tokie deriniai kaip Š. Reikalas ar Eglė Pušytė.

  • Nepatariama vadinti vaiko mažybiniu vardu - vaikas suaugs ir mažybinė vardo forma atrodys prieštaringai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Naujagimis

REKORDAS: gimė neįprastai daug sveriantis vaikas (1)

REKORDAS: gimė neįprastai daug sveriantis vaikas
Indijoje gimęs naujagimis gali būti įrašytas į rekordų knygą. Pranešama, kad mergaitė gimė sverdama 6,8 kg, ir tai yra didžiausias naujagimio svoris per paskutiniuosius 50 metų.

Kaip nesunkiai namuose pagaminti naujagimių regą lavinančią karuselę

Kaip nesunkiai namuose pagaminti naujagimių regą lavinančią karuselę
Trijų vaikų mama ir tinklaraštininkė Evelina pasakoja, kaip namuose savo rankomis sukurti mielą ir naudingą žaislą savo kūdikiui - pirmąją žaisliukų karuselę.

Patarimai, kaip namų sąlygomis meistriškai nufotografuoti naujagimį (2)

Patarimai, kaip namų sąlygomis meistriškai nufotografuoti naujagimį
Pradžių pradžia, naujos gyvybės atsiradimas – kas gali būti džiugesnio, šviesesnio? Gaila, kad tas laikas labai greitai praeina, įspūdžiai apsitrina, jaudulys aprimsta, o kartais taip norisi susigrąžinti bent akimirkai visus tuos pirmuosius išgyvenimus!

7 argumentai, kodėl gimusį vaiką reikia kuo dažniau glausti prie savęs (2)

7 argumentai, kodėl gimusį vaiką reikia kuo dažniau glausti prie savęs
Gal ne veltui gamta taip sutvarkė, kad žmogus pradeda kalbėti tik antrais gyvenimo metais. Pirmieji skirti tam, kad gimdytojai savo kūdikį išmoktų pažinti be žodžių.

Nufilmavo iš karto po gimdymo ant mamos krūtinės padėtą naujagimį (23)

Nufilmavo iš karto po gimdymo ant mamos krūtinės padėtą naujagimį
Įspūdingas vaizdo įrašas, kuris parodo, kaip iš karto po gimimo padėtas ant mamos krūtinės, naujagimis ieško mamos pieno. Jis nėra visiškai bejėgis, kaip dažniausiai yra manoma.

Kurį mėnesį gimsta sveikiausi vaikai (15)

Kurį mėnesį gimsta sveikiausi vaikai
Ar norite, kad jums gimtų sveikas, išnešiotas, optimalaus svorio kūdikis, kuris užaugęs būtų šiek tiek aukštesnis už bendraamžius ir nesiskųstų sveikata? Jei taip, nėštumą planuokite taip, kad vaikas gimtų vasarą.

Keisčiausi vardai, kuriuos vaikams duoda lietuviai: fantazijai nėra ribų (193)

Keisčiausi vardai, kuriuos vaikams duoda lietuviai: fantazijai nėra ribų
Ar kada teko pagauti akimirką, kai nepažinodami žmogaus pagalvojote, kad jo vardas turėtų būti būtent toks? Ar pastebėjote, kad tam tikrus vardus turi panašaus tipažo žmonės? Ar vis dar manote, kad tai sutapimas?

Kodėl svarbu prisiminti valandą, kurią gimėte: ką tai pasako apie charakterį (25)

Kodėl svarbu prisiminti valandą, kurią gimėte: ką tai pasako apie charakterį
Rytų astrologija didelę reikšmę skiria ne tik žmogaus gimimo dienai, bet ir valandai. Para padalinta į 12 dalių, kurių kiekvienai priskirtas tam tikras globėjas gyvūnas.

Kodėl po gimdymo nereikia skubėti vaiko nuprausti (18)

Kodėl po gimdymo nereikia skubėti vaiko nuprausti
Ar pamenate, kada pirmą kartą buvo išmaudytas jūsų kūdikis? Gimdymo namuose elgiamasis skirtingai: vienur gimęs vaikelis nušluostomas ar nuprausiamas ir tik tada paduodamas mamai ar tėčiui į rankas, o kitur jis sąmoningai kurį laiką nešluostomas ir neprausiamas. Kodėl?

Vyras pasiūlė dukterį pavadinti Lanesra – sužinoję priežastį kvatosite (5)

Vyras pasiūlė dukterį pavadinti Lanesra – sužinoję priežastį kvatosite
Socialiniuose tinkluose šiomis dienomis sklando istorija, kurią drąsiai galima būtų cituoti „Protų mūšyje" ar kitame panašiame protų žaidime.

Paaiškėjo populiariausi vaikų vardai Lietuvoje (27)

Paaiškėjo populiariausi vaikų vardai Lietuvoje
VĮ "Registrų centras" paskelbė, kokie vardai vaikams šį pusmetį Lietuvoje buvo suteikiami dažniausiai.

Kim Kardashian pasidalijo pirmąja sūnaus nuotrauka (3)

Kim Kardashian pasidalijo pirmąja sūnaus nuotrauka
Prieš mėnesį susilaukusi sūnaus Saint West, Kim Kardashian gana ilgai susilaikė nerodydama jo nuotraukos socialiniuose tinkluose. Visgi šiomis dienomis pasirodė pirmoji mažylio nuotrauka.

Kokio vardo vaikui geriau neduoti (132)

Kokio vardo vaikui geriau neduoti
Išrinkti vaikui vardą - atsakingas darbas. Tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kurią jis turės visą gyvenimą.

Šis vaikas gimė keistomis aplinkybėmis ir pasiekė pasaulio rekordą (5)

Šis vaikas gimė keistomis aplinkybėmis ir pasiekė pasaulio rekordą
Australas Xavieras Powellas yra laimingas ir sveikas mažas berniukas. Iš pažiūros jis paprastas vaikas, išskyrus tą faktą, kaip jis buvo pradėtas.

Kim Kardashian gimusiam sūnui išrinko labai neįprastą vardą

Kim Kardashian gimusiam sūnui išrinko labai neįprastą vardą
Savaitgalį sūnų pagimdžiusi Kim Kardashian ir toliau sugeba stebinti savo gerbėjus ir skeptikus - sūnui išrinko labai jau neįprastą vardą.