Keisčiausi vardai, kuriuos vaikams duoda lietuviai: fantazijai nėra ribų

 (197)
Ar kada teko pagauti akimirką, kai nepažinodami žmogaus pagalvojote, kad jo vardas turėtų būti būtent toks? Ar pastebėjote, kad tam tikrus vardus turi panašaus tipažo žmonės? Ar vis dar manote, kad tai sutapimas?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tikriausiai, tai vienas tų klausimų, kaip kad „kas atsirado anksčiau - višta ar kiaušinis?", o tiesa slypi kažkur per vidurį, ir tiek žmogus tam tikrą vardą „atsineša" gimdamas, tiek vardas suteikia žmogui tam tikrų savybių.

Vardas tampa svarbus suaugus

Vaikams jų vardai patinka arba ne pagal nuotaiką, o dažniausiai pasitaikantis argumentas - nes gražus arba ne. Suaugusieji į savo vardą žiūri kiek sudėtingiau, priklausomai nuo to, kiek tuo domisi, ar žino savo vardo reikšmę. Vis dėlto, net ir didžiausi mistikos ir likimo įtakos skeptikai pripažįsta, kad vardas žmogui svarbus. Daugumai atrodo svarbiausia, kad vardas patiktų pačiam sau.

„Vardas man - tarsi žmogaus kodas ar zodiako ženklas. Tai, kad man mano vardas nekliūna, reiškia kad gavau tinkamą. Vardo aprašymas, reikšmė irgi daug tiesos pasako. Būna, kad vaikui prieš gimstant sugalvoja vardą, bet jam gimus jis netinka, nors tu ką. Tai reiškia, kad vardas yra daugiau nei žmogaus pavadinimas...", - mano 28-erių Goda.

„Niekas nevyksta atsitiktinai. Mano vardas - mano tėvams siųsta įkvėpimo akimirka, dėl to mano vardas man yra svarbus. Manau, kad vardas yra nuostabus kai žmogus yra nuostabus", - įsitikinusi 56-erių Violeta.

Vyrų nuomone, svarbiausia, kad vardas atitiktų gyvenimo būdą, būtų vyriškas, aiškus.

Psichologų teigimu, dažnai už vardų slypi tėvų pažiūros ir lūkesčiai, nes įžvelgti vaiko gabumus ar asmenines savybes vos jam gimus - praktiškai neįmanoma. Neretai tėvai duoda panašius į savo vardus arba kaip tik - priešingus, priklausomai nuo to, ar jie patys yra patenkinti savo vardu.

Vaikų vardų „mados" susijusios ir su laikmečio nuotaikomis, kultūra, įvykiais, populiariu gyvenimo būdu. Atgimimo metais buvo duodami tautiniai vardai, vėliau atslinko klasikinių, istorinių, literatūrinių, gamtinių vardų banga. Dėl kosmopolitiškumo šiandien stengiamasi duoti ir kitomis užsienio kalbomis gerai skambančius vardus.

Tėveliai stebina išmone

Pasak Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Teisės departamento Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos, praėję metai didelių keistenybių nepateikė. „Jau kelerius metus išlieka tendencija, kad tėveliai dažniausiai vaikams suteikia trumpus, dviskiemenius vardus. Pastebėta, kad šiais metais padaugėjo senųjų lietuviškų, baltiškų vardų - Mindaugas, Gediminas, Vytautas, Barbora", - teigia Ilona Jurgutienė.

Vardai gali būti patys įvairiausi, tačiau yra kelios taisyklės: vardas turi atitikti vaiko lytį, negali pažeisti moralės normų, pavyzdžiui, negali vaiko žeminti ar prieštarauti viešajai tvarkai. 2015-aisiais atvejų, kai vardas nebuvo suteiktas dėl panašių priežasčių, nepasitaikė. „Tačiau buvo pageidaujama pavadinti vaikus vardais, neatitinkančiais lietuvių kalbos taisyklių, pavyzdžiui, Wictoria, Sofia, Kirill, Anna. Tokiu atveju prašoma patikslinti vardą. Iš neįprastų vardų išskirčiau tokius kaip Uomis, Oreigė, Girstė, Taura, Uvis, Everetė, Andajus, Elielis, Atarė", - pažymi I. Jurgutienė.

Registrų centro duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje buvo užregistruoti 20 287 naujagimiai, jiems suteikti beveik 2 tūkst. skirtingų vardų ar jų variantų. Visiškai nauji, arba kitokia rašyba pasižymintys vardai sudarė apie 1 procentą visų vardų.

Populiariausi 2015-ųjų mergaičių vardai: Emilija, Ema, Liepa, Kamilė, Austėja, Viltė, Gabija, Lėja, Sofija, Rugilė, Urtė, Gabrielė, Ugnė.

Populiariausi 2015-ųjų berniukų vardai: Dominykas, Matas, Nojus, Lukas Jokūbas, Kajus, Jonas, Gabrielius, Benas, Domantas, Emilis, Dovydas.

Praėjusiais metais netrūko ir naujų bei originalių vardų. Kai kurie jų, reikia pripažinti, stebina ir žadina fantaziją:

Nauji 2015-ųjų mergaičių vardai: Akira, Amarachi, Amatėja, Ameta, Auksina, Bielė, Deisa, Deisvinta, Diglė, Divėja, Emuna, Epika, Everdina, Evnika, Glorianna, Hira, Iesmė, Ivlita, Junika, Kerima, Kristailė, Laiminga, Marcelita, Margretė, Matanaelė, Melaja, Melirė, Nanta, Neilana, Nitsa, Nuoela, Rasminda, Sanabel, Satjana, Tamina, Tarija, Vala, Vivėja, Vydūnė.

Nauji 2015-ųjų berniukų vardai: Ailondas, Altan, Anaelis, Arkus, Audriukas, Augirdas, Dainis, Dairas, Edmantas, Elajas, Ėmilis, Ermantas, Erte, Esmond, Ėvanas, Galis, Horacijus, Ikcijandras, Ismailis, Jorentas, Kamis, Kantaris, Kuperis, Kuranage, Mairis, Mirodotas, Natalijus, Omeras, Paryžius, Saimas, Sirputis, Sorenas, Taris, Tautvadas, Tinajus, Torentas, Udhava, Vincanas.

Sparčiausiai populiarėjantys vardai:

Mergaičių: Smiltė, Gustė, Saulė, Luknė, Elija, Milita, Meda, Radvilė, Ariana, Elita.

Berniukų: Jokūbas, Dovydas, Gabrielius, Augustas, Joris, Adas, Ugnius, Herkus, Rapolas, Benediktas.

Vardai, kurių populiarumas mažėja (nors kai kurie jų vis dar neiškrenta iš populiariausiųjų 10-uko):

Mergaičių: Emilija, Gabija, Kamilė, Liepa, Amelija, Ieva, Rugilė, Viktorija, Milana, Marija.

Berniukų: Lukas, Matas, Nojus, Dominykas, Jonas, Arnas, Kristupas, Gustas, Daniel, Deividas.

Kas svarbiausia renkant vardą?

Pasak psichologų, vargu ar retas vardas gali tapti pravardžiavimo priežastimi, dažniausiai taip nutinka dėl kylančių asociacijų. Pavyzdžiui, anglakalbėse šalyse gyvenantys lietuviai vengia vardų Vaidas (angl. wide ass - platus užpakalis), Kamilė (angl. camel - kupranugaris) ir kitų, dėl skirtingo ar neaiškaus tarimo skambančių dviprasmiškai. Lygiai taip pat keistai užsienietiškas vardas gali skambėti Lietuvoje. Tarkim, jei Rijana (Lietuvoje šis vardas užregistruotas jau tris kartus) bus apkūni, aplinkiniai greičiausiai netruks šio vardo skambesio ir sulietuvintos rašybos susieti su rajumu, ėdrumu.

Istoriniai vardai irgi ne visada turi šlovingą skambesį, pavyzdžiui, tokie kaip senojoje lietuvių literatūroje sutinkami Šūdeikis, Piktutis ar Šunis. Vieni tėvai vaiką pavadino Srūčiu, tikėdami, kad vardas simbolizuoja veržlumą, sraunumą. Galbūt panašų įsivaizdavimą turėjo ir tėvai, 2015-aisiais metais sūnui suteikę vardą Torentas, kuris lotyniškai reiškia srautas, srovė. Visgi šiandien daugumai šis žodis asocijuojasi su nelegaliai internetu siunčiamais failais - filmais, muzika ir kt..

Taigi, norint išrinkti gražų, tinkamą ir vaikui gyvenimą palengvinsiantį, o ne apsunkinsiantį vardą, reikia atsižvelgti į keletą dalykų:

  • Kaip vardas skamba tariamas garsiai ir ar dera su pavarde? Kaip jaučiatės jį šaukdami? (Įsivaizduokite, kad kviečiate vaiką kieme - jei šaukdami šį vardą jaučiatės nejaukiai, reiškia tai nėra pats tinkamiausias vardas).

  • Jei renkate retą vardą, patikrinkite jo reikšmę, nes ne visi gražiai skambantys žodžiai reiškia gražius dalykus, kaip, pavyzdžiui, fekalija (taip, tėvai tikrai norėjo dukrą pavadinti šiuo skambiu žodžiu, reiškiančiu išmatas). Gerai apsvarstykite, ar vaikui nepabos išskirtinio vardo kartoti, nes aplinkiniai greičiausiai jo neįsidėmės iš pirmo karto.

  • Norėdami suteikti vaikui giminės vardą, labiau pasigilinkite į giminės medį, galbūt prosenelis ar tolima teta turėjo gražų vardą. Nebūtina duoti vien senelių vardus.

  • Vargu, ar vien dėl vardo reikšmės vaikas taps geresniu, gražesniu, išmintingesniu, tačiau vis vien verta parinkti vaikui vardą, turintį gražią, įkvepiančią reikšmę.

  • Pasistenkite apgalvoti įvairius vardo ir pavardės, inicialų, trumpinių vartojimo variantus, kad vėliau vaikui netektų raudonuoti. Juk išties ironiškai skamba tokie deriniai kaip Š. Reikalas ar Eglė Pušytė.

  • Nepatariama vadinti vaiko mažybiniu vardu - vaikas suaugs ir mažybinė vardo forma atrodys prieštaringai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Ar gali stiprus kūdikio verksmas pakenkti jo bambutei

Ar gali stiprus kūdikio verksmas pakenkti jo bambutei
Ką svarbu žinoti apie bambos išvaržą? Iki kada ji išnyksta savaime, o kada jau reikia operuoti?

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti
Išrinkti vardą, kuris vaiką lydės visą gyvenimą, - labai sunki užduotis. Straipsnio konsultantė – parapsichologė Lietuvos ezoterikų konfederacijos prezidentė ezoterikos dr. Elona Eleonora Petkelienė.

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą
Kaune vykusiame seminare „Saugi naujagimio fotosesija“ LSMU ligoninės Kauno klinikų Naujagimių intensyvios terapijos skyriaus gydytoja neonatologė Eglė Lysovienė kartu su daugiau nei 30 naujagimių fotografių iš visos Lietuvos diskutavo apie kūdikių saugumą ir komfortą fotosesijų metu.

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30
Retų ligų gydytojai sieks, kad visuotinio naujagimių tikrinimo sąrašas būtų išplėstas.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą
Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos
Vaikai savo gimtadienių laukia panašiai kaip Kalėdų – juk tortas, žvakutės, dovanos... Taip malonu! Kaip ir kiekviena šventė, gimtadienis turi savas tradicijas ir savo istoriją. Iš kur visa tai atsirado?

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu
Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai
Kauno rajono savivaldybėje ši savaitė prasidėjo itin džiugiomis nuotaikomis. Šiais metais Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 100-asis Kauno rajono kūdikis – Kamilė Ulinskaitė.

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose
Šalčininkų rajono savivaldybė pateikia įdomiausią praėjusiųjų metų demografinę statistiką, kurioje – dažniausi ir rečiausi rajono naujagimiams suteikti vardai.

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus (3)

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus
Nustatyta, kad didžiąja dalimi vaiko likimą, jo poelgius ir pasirinkimus nulemia tėvai. Vaikystėje matyti elgesio modeliai, girdėti žodžiai tarsi programuoja žmogaus ateitį.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?
Prisiminti, kurią savaitės dieną gimė jūsų vaikai, tikrai verta. Manoma, kad gimimo diena taip pat palieka pėdsakų vaikų charakteryje bei likime.

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį
Kas užkoduota varde? Daugiau, nei jums atrodo. Bent jau taip galima spręsti pagal vieno tyrimo rezultatus.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?