Kiekvienas naujagimis įvertinamas pažymiu: ką svarbu žinoti

 (8)
Kiekvienas naujagimis gimdymo namuose yra įvertinamas pažymiu, kuris atspindi jo būklę gimimo metu. Ką įdomu žinoti apie šį Apgar įvertinimą?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šiandien plačiai taikomą metodą nustatyti naujagimio būklę – Apgar skalę – pasiūlė amerikietė anesteziologijos specialistė Virginia Apgar 1952 m. Ji tikėjosi, kad toks įvertinimas padės medicinos personalui susiorientuoti, kuris naujagimis gyvybingesnis, kuriam reikėtų skirti daugiau dėmesio, o kuriam galbūt net gali prireikti reanimacijos. Įvertinimas nereikalavo kažkokių sudėtingų matavimo ar diagnostikos procedūrų – išvados buvo daromos vizualiai apžiūrėjus naujagimį.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Tikra istorija: pagimdė nežinodama, kad yra nėščia
Tėtis kuria jaudinančias sūnaus su Dauno sindromu nuotraukas

Išvadas apie naujagimio būklę specialistai daro įvertinę penkis pagrindinius parametrus:

• odos spalva;

• širdies susitraukimų dažnis;

• psichomotorinis sujaudinimas (atsakas į sujaudinimą);

• raumenų tonusas;

• kvėpavimas.

V. Apgar pasiūlyta naujagimių įvertinimo sistema praktiškai nepasikeitė iki mūsų dienų, o pati metodika pavadinta jos sudarytojos garbei.

Apytikriai po dešimties metų pediatras Josephas Butterfieldas pateikė skalės pavadinimo iššifravimą, kai kiekvienas punktas atitiko vertinamą rodiklį:

• А - appearance: verčiant iš anglų k. - „išvaizda", šiuo atveju - odos spalva.

• P - pulse: vaiko pulsas, tai yra, širdies susitraukimų dažnis;

• G - grimace: grimasa, tai yra refleksinis atsakas į išorinį dirgiklį;

• А - activity: aktyvumas, tai yra, raumenų tonusas;

• R - respiration: kvėpavimas.

Pagal kiekvieną rodiklį vaikas vertinamas 0, 1 arba 2 balais, priklausomai nuo parametro kokybės, šiuo atveju dvejetas yra geriausias rezultatas.

Įvertinus kiekvieną rodiklį, skaičiai sumuojami, ir gaunamas galutinis balas pagal Apgar skalę. Maksimalus įvertinimas, kurį vaikas gali gauti pagal tokio vertinimo rezultatus – 10 balų.

Maksimaliu balu vaikas vertinamas, jei viso jo kūno, įskaitant galūnes, ir veido oda tolygiai rožinė, pulsas didesnis nei 100 dūžių per minutę, jis aktyviai juda, garsiai rėkia ir intensyviai kvėpuoja.

Beje, specialistai teigia, kad realybėje maksimalų balą gauna labai mažai naujagimių – dažnai visiškai sveikų ir gyvybingų kūdikių rankos ir kojos būna mėlyno atspalvio, jų judėjimas sulėtėjęs, būna ir kitų nedidelių „trūkumų“. Didesnį dėmesį personalas paprastai skiria tiems vaikams, kurie gavo 6 ar mažiau balų.

Vertinimas pagal minėtus parametrus atliekamas du kartus: pirmą kartą – iškart po gimimo, o antrą kartą – praėjus penkioms minutėms po to, kai vaikas ateina į šį pasaulį. Jei per šį laiką vaiko rodikliai pagerėja, jis surenka 7 ir daugiau balų, gydytojai mano, kad jam nebereikia padidinto dėmesio ir stebėjimo. O jei po penkių minučių rodikliai atvirkščiai, sumažėjo, gydytojai imasi skubių priemonių, gali būti, kad vaikui prireiks ir reanimacijos.

Tačiau tėvai neturėtų pamiršti, kad dauguma gydytojų Apgar skalės balus laiko gana subjektyviu rodikliu, kuris labai priklauso nuo vertinančiojo specialisto nuomonės.

Kaip parodo didelė dalis tyrimų, šie balai, kurie itin svarbūs pirmosiomis naujagimio gyvenimo minutėmis, vėliau nebetenka reikšmės. Ir nėra svarių įrodymų, kad būsimoji vaiko raida būtų kažkaip susijusi su parodymais pagal Apgar skalę, gautais iškart po gimimo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (25)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams
Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas" surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas".

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų (4)

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų
Lietuviai, susilaukę naujagimio, jį užregistruoti gali internetu, tačiau 90 proc. tėvų Lietuvoje tai daro lankydamiesi valstybinėse įstaigose.

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius (3)

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius
Naujagimius fotografuojanti Rūta Auškalnė dalijasi patarimais, kaip namų sąlygomis fotografuoti ką tik gimusius kūdikius.

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai (68)

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai
VĮ "Registrų centras" pateikia populiariausius 2016 metų naujagimių vardus.

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui (9)

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui
Kūdikio atėjimui į šeimą ruošiamės ne tik psichologiškai – lankome kursus, skaitome straipsnius, tačiau, artėjant gimdymo dienai, vis daugiau laiko skiriame ir kraitelio paruošimui.