Kiekvienas naujagimis įvertinamas pažymiu: ką svarbu žinoti

 (8)
Kiekvienas naujagimis gimdymo namuose yra įvertinamas pažymiu, kuris atspindi jo būklę gimimo metu. Ką įdomu žinoti apie šį Apgar įvertinimą?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šiandien plačiai taikomą metodą nustatyti naujagimio būklę – Apgar skalę – pasiūlė amerikietė anesteziologijos specialistė Virginia Apgar 1952 m. Ji tikėjosi, kad toks įvertinimas padės medicinos personalui susiorientuoti, kuris naujagimis gyvybingesnis, kuriam reikėtų skirti daugiau dėmesio, o kuriam galbūt net gali prireikti reanimacijos. Įvertinimas nereikalavo kažkokių sudėtingų matavimo ar diagnostikos procedūrų – išvados buvo daromos vizualiai apžiūrėjus naujagimį.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Tikra istorija: pagimdė nežinodama, kad yra nėščia
Tėtis kuria jaudinančias sūnaus su Dauno sindromu nuotraukas

Išvadas apie naujagimio būklę specialistai daro įvertinę penkis pagrindinius parametrus:

• odos spalva;

• širdies susitraukimų dažnis;

• psichomotorinis sujaudinimas (atsakas į sujaudinimą);

• raumenų tonusas;

• kvėpavimas.

V. Apgar pasiūlyta naujagimių įvertinimo sistema praktiškai nepasikeitė iki mūsų dienų, o pati metodika pavadinta jos sudarytojos garbei.

Apytikriai po dešimties metų pediatras Josephas Butterfieldas pateikė skalės pavadinimo iššifravimą, kai kiekvienas punktas atitiko vertinamą rodiklį:

• А - appearance: verčiant iš anglų k. - „išvaizda", šiuo atveju - odos spalva.

• P - pulse: vaiko pulsas, tai yra, širdies susitraukimų dažnis;

• G - grimace: grimasa, tai yra refleksinis atsakas į išorinį dirgiklį;

• А - activity: aktyvumas, tai yra, raumenų tonusas;

• R - respiration: kvėpavimas.

Pagal kiekvieną rodiklį vaikas vertinamas 0, 1 arba 2 balais, priklausomai nuo parametro kokybės, šiuo atveju dvejetas yra geriausias rezultatas.

Įvertinus kiekvieną rodiklį, skaičiai sumuojami, ir gaunamas galutinis balas pagal Apgar skalę. Maksimalus įvertinimas, kurį vaikas gali gauti pagal tokio vertinimo rezultatus – 10 balų.

Maksimaliu balu vaikas vertinamas, jei viso jo kūno, įskaitant galūnes, ir veido oda tolygiai rožinė, pulsas didesnis nei 100 dūžių per minutę, jis aktyviai juda, garsiai rėkia ir intensyviai kvėpuoja.

Beje, specialistai teigia, kad realybėje maksimalų balą gauna labai mažai naujagimių – dažnai visiškai sveikų ir gyvybingų kūdikių rankos ir kojos būna mėlyno atspalvio, jų judėjimas sulėtėjęs, būna ir kitų nedidelių „trūkumų“. Didesnį dėmesį personalas paprastai skiria tiems vaikams, kurie gavo 6 ar mažiau balų.

Vertinimas pagal minėtus parametrus atliekamas du kartus: pirmą kartą – iškart po gimimo, o antrą kartą – praėjus penkioms minutėms po to, kai vaikas ateina į šį pasaulį. Jei per šį laiką vaiko rodikliai pagerėja, jis surenka 7 ir daugiau balų, gydytojai mano, kad jam nebereikia padidinto dėmesio ir stebėjimo. O jei po penkių minučių rodikliai atvirkščiai, sumažėjo, gydytojai imasi skubių priemonių, gali būti, kad vaikui prireiks ir reanimacijos.

Tačiau tėvai neturėtų pamiršti, kad dauguma gydytojų Apgar skalės balus laiko gana subjektyviu rodikliu, kuris labai priklauso nuo vertinančiojo specialisto nuomonės.

Kaip parodo didelė dalis tyrimų, šie balai, kurie itin svarbūs pirmosiomis naujagimio gyvenimo minutėmis, vėliau nebetenka reikšmės. Ir nėra svarių įrodymų, kad būsimoji vaiko raida būtų kažkaip susijusi su parodymais pagal Apgar skalę, gautais iškart po gimimo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos
Vaikai savo gimtadienių laukia panašiai kaip Kalėdų – juk tortas, žvakutės, dovanos... Taip malonu! Kaip ir kiekviena šventė, gimtadienis turi savas tradicijas ir savo istoriją. Iš kur visa tai atsirado?

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu
Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai
Kauno rajono savivaldybėje ši savaitė prasidėjo itin džiugiomis nuotaikomis. Šiais metais Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 100-asis Kauno rajono kūdikis – Kamilė Ulinskaitė.

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose
Šalčininkų rajono savivaldybė pateikia įdomiausią praėjusiųjų metų demografinę statistiką, kurioje – dažniausi ir rečiausi rajono naujagimiams suteikti vardai.

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus (3)

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus
Nustatyta, kad didžiąja dalimi vaiko likimą, jo poelgius ir pasirinkimus nulemia tėvai. Vaikystėje matyti elgesio modeliai, girdėti žodžiai tarsi programuoja žmogaus ateitį.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?
Prisiminti, kurią savaitės dieną gimė jūsų vaikai, tikrai verta. Manoma, kad gimimo diena taip pat palieka pėdsakų vaikų charakteryje bei likime.

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį
Kas užkoduota varde? Daugiau, nei jums atrodo. Bent jau taip galima spręsti pagal vieno tyrimo rezultatus.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti
Net jeigu per nėštumą jūs ruošitės tapimui tėvais, skaitysite daug knygų ir eisite į kursus, gimus vaikui tikrai pasitaikys dalykų, kurie jus nustebins.

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas
Prieš gimdamas kūdikis būna saugioje aplinkoje. Vos gimus jo virškinimo sistemą užpuola milžiniški bakterijų kiekiai, ir jo virškinimo traktas turi su jais susitvarkyti.

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.