Kodėl gimstant vaiko kūnas būna padengtas baltu sluoksniu

 (20)
Jeigu iš karto po gimimo naujagimis padedamas mamai ant krūtinės, ji gali pastebėti, kad vaiko kūnelis padengtas balta mase, panašia į varškę. Kas tai?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Varškinis vaisiaus dangalas - kas tai?

Vadinamasis varškinis dangalas (lot. Vernix caseosa) dengia naujagimio kūną kaip apsauginis sluoksnis. Jis pasitarnauja sklandesniam vaisiaus slydimui gimdymo takais gimimo metu, taip pat užkerta kelią sparčiam šilumos praradimui vos tik gimus.

Varškinis vaisiaus dangalas yra sudarytas iš riebalinės liaukos sekreto, epitelio ląstelių, pūkus primenančių plaukelių ir cholesterolio. Varškinis vaisiaus dangalas susiformuoja paskutiniame nėštumo trimestre. Gimdoje jis neleidžia naujagimio odai išburkti ar patinti. Kuo arčiau gimdymo data, tuo mažiau varškinio dangalo lieka ant kūdikio.

Kodėl gimstant vaiko kūnas būna padengtas baltu sluoksniu
© Vida Press

Neišnešioti naujagimiai turi daugiau varškinio dangalo

Jeigu pasaulį išvysta išnešiotas ar pernešiotas kūdikis, dažniausiai ant jo kūno varškinio dangalo būna likę labai nedaug. Jo galima aptikti tik odos raukšlėse ar tik kai kuriose kūno vietose. Jeigu naujagimis gimsta anksčiau laiko, tuomet dažniausiai jo kūnelį dengia storas varškinio dangalo sluoksnis. Tokiu atveju jis tarnauja kaip geras šilumos izoliatorius.

Ar gimus naujagimiui reikia pašalinti varškinį vaisiaus dangalą?

Varškinis dangalas per kelias dienas po gimimo susigeria į naujagimio odelę. Taigi, jo nuplauti nereikia. Vis dėlto, įvairiose gimdymo įstaigose elgiamasi skirtingai. Vienose varškinis vaisiaus dangalas po gimimo nuplaunamas, kitose - paliekamas natūraliai įsigerti.

Kodėl gimstant vaiko kūnas būna padengtas baltu sluoksniu
© Vida Press

Kaip pūkus primenantis naujagimio plaukuotumas susijęs su varškiniu dangalu?

Daugelis naujagimių ant odos turi smulkučius plaukelius, kurie primena pūkelius. Kam jie skirti, dar nėra iki galo išsiaiškinta, tačiau manoma, kad jų paskirtis - padėti išsilaikyti varškiniam vaisiaus dangalui ant odos. Paprastai šie plaukeliai nuo naujagimio odos nukrenta per kelis mėnesius.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (25)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams
Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas" surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas".

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų (4)

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų
Lietuviai, susilaukę naujagimio, jį užregistruoti gali internetu, tačiau 90 proc. tėvų Lietuvoje tai daro lankydamiesi valstybinėse įstaigose.

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius (3)

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius
Naujagimius fotografuojanti Rūta Auškalnė dalijasi patarimais, kaip namų sąlygomis fotografuoti ką tik gimusius kūdikius.