Kodėl iš karto po gimdymo kūdikis įvertinamas balais? Apgar skalė

 (4)
Tėvai dažnai pernelyg apsėsti vertinimų: geriausių darželių dešimtukas, medaliai moksleivių krepšinio lygoje, geriausi baigiamųjų egzaminų pažymiai. Rodos, visi nori, kad jų vaikai gautų aukščiausius įvertinimus ir bėgtų greičiausiai. Niekuo nesiskiria ir tėvų rūpestis dėl naujagimio pagal Apgar skalę - kai tučtuojau po gimimo įvertinama naujagimio sveikata.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tėvai susirūpinę klausdavo manęs, kodėl jų vaikai Apgar skalėje nebuvo įvertinti dešimtuku, tarsi jie varžytųsi olimpiadoje. Tačiau, kaip galbūt supratote, Apgar skalė nepadeda nuspėti, kaip vaikui ateityje seksis mokykloje ar darželyje.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Įspūdingas video: kaip maži vaikai pasitinka iš darbo grįžtančius tėčius
Jurgis Didžiulis: kompiuterį savo vaikams ribojame griežtai

Tad kas toji Apgar skalė?

Apgar skalė leidžia gydytojams skubiai įvertinti naujagimio fizinę būklę po gimimo ir nustatyti, ar reikia skubios medicininės pagalbos. Vertinamos 5 kategorijos nuo 0 iki 2 balų, didžiausia bendra balų suma yra 10.

       0       1      2
Odos spalva mėlyna mėlynos galūnės (akrocianozė) rausva
Raumenų tonusas suglebę silpna fleksinė laikysena aktyvūs judesiai
Širdies veikla nėra mažiau nei 100 daugiau nei 100
Kvėpavimas nėra silpnas verksmas stiprus verksmas
Psichomotorinis sujaudinimas (atsakas į sujaudinimą) nėra atsako grimasos stiprus verksmas, traukimasis

Balus mintyse pirmą, penktą ir dešimtą gyvenimo minutę apskaičiuoja akušerė ar gydytojas, rūpinęsis vaikučio gimimu; vėliau vertinimai įrašomi į naujagimio kortelę. Balams įtakos gali turėti keletas veiksnių: motinai duoti vaistai ar su naujagimiu atliekami veiksmai. Pavyzdžiui, dauguma vos gimusių kūdikių būna suglebę arba turi pamėlusias rankutes ir kojytes, todėl jų pirmoji Apgar balų suma būna maža. 

Tačiau kai gydytojas kūdikį sušildo antklodėmis ir smarkiai stimuliuoja trindamas, įprastai problemos išsisprendžia ir kita Apgar balų suma būna kur kas didesnė. Jei motina buvo gavusi vaistų, tokių kaip magnis, kad sulėtėtų sąrėmiai ar normalizuotųsi aukštas kraujo spaudimas, naujagimio kvėpavimas iš pradžių gali būti sulėtėjęs, o žemas raumenų tonusas išlikti, kol išsivadės vaistai. Tačiau, jei reikia, motina dėl šios priežasties neturėtų atsisakyti vaistų.

Net jei pirmoji kūdikio Apgar balų suma yra žema, ji padidės taikant pagalbines priemones ar tiesiog praėjus kuriam laikui. Įsidėmėkite, svarbiausi yra paskutiniai balai. Jei pradinė balų suma yra penki, o paskutinė - devyni, svarbi paskutinioji. Be to, kad gauti tobulą dešimtuką labai sunku. „Vertinimo komisija" visada atima po tašką už odos spalvą, tonusą ar verksmą.

Sveiko proto patarimas

Ar jūsų kūdikis, gavęs mažiau nei Apgar dešimtuką, vis tiek yra tobulas? Taip!

Ištrauka iš Scott W. Cohen knygos " Valgo, miega ir kakoja" (leidykla "Alma littera").

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (25)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams
Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas" surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas".

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų (4)

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų
Lietuviai, susilaukę naujagimio, jį užregistruoti gali internetu, tačiau 90 proc. tėvų Lietuvoje tai daro lankydamiesi valstybinėse įstaigose.

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius (3)

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius
Naujagimius fotografuojanti Rūta Auškalnė dalijasi patarimais, kaip namų sąlygomis fotografuoti ką tik gimusius kūdikius.