Kodėl iš karto po gimdymo kūdikis įvertinamas balais? Apgar skalė

 (4)
Tėvai dažnai pernelyg apsėsti vertinimų: geriausių darželių dešimtukas, medaliai moksleivių krepšinio lygoje, geriausi baigiamųjų egzaminų pažymiai. Rodos, visi nori, kad jų vaikai gautų aukščiausius įvertinimus ir bėgtų greičiausiai. Niekuo nesiskiria ir tėvų rūpestis dėl naujagimio pagal Apgar skalę - kai tučtuojau po gimimo įvertinama naujagimio sveikata.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tėvai susirūpinę klausdavo manęs, kodėl jų vaikai Apgar skalėje nebuvo įvertinti dešimtuku, tarsi jie varžytųsi olimpiadoje. Tačiau, kaip galbūt supratote, Apgar skalė nepadeda nuspėti, kaip vaikui ateityje seksis mokykloje ar darželyje.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Įspūdingas video: kaip maži vaikai pasitinka iš darbo grįžtančius tėčius
Jurgis Didžiulis: kompiuterį savo vaikams ribojame griežtai

Tad kas toji Apgar skalė?

Apgar skalė leidžia gydytojams skubiai įvertinti naujagimio fizinę būklę po gimimo ir nustatyti, ar reikia skubios medicininės pagalbos. Vertinamos 5 kategorijos nuo 0 iki 2 balų, didžiausia bendra balų suma yra 10.

       0       1      2
Odos spalva mėlyna mėlynos galūnės (akrocianozė) rausva
Raumenų tonusas suglebę silpna fleksinė laikysena aktyvūs judesiai
Širdies veikla nėra mažiau nei 100 daugiau nei 100
Kvėpavimas nėra silpnas verksmas stiprus verksmas
Psichomotorinis sujaudinimas (atsakas į sujaudinimą) nėra atsako grimasos stiprus verksmas, traukimasis

Balus mintyse pirmą, penktą ir dešimtą gyvenimo minutę apskaičiuoja akušerė ar gydytojas, rūpinęsis vaikučio gimimu; vėliau vertinimai įrašomi į naujagimio kortelę. Balams įtakos gali turėti keletas veiksnių: motinai duoti vaistai ar su naujagimiu atliekami veiksmai. Pavyzdžiui, dauguma vos gimusių kūdikių būna suglebę arba turi pamėlusias rankutes ir kojytes, todėl jų pirmoji Apgar balų suma būna maža. 

Tačiau kai gydytojas kūdikį sušildo antklodėmis ir smarkiai stimuliuoja trindamas, įprastai problemos išsisprendžia ir kita Apgar balų suma būna kur kas didesnė. Jei motina buvo gavusi vaistų, tokių kaip magnis, kad sulėtėtų sąrėmiai ar normalizuotųsi aukštas kraujo spaudimas, naujagimio kvėpavimas iš pradžių gali būti sulėtėjęs, o žemas raumenų tonusas išlikti, kol išsivadės vaistai. Tačiau, jei reikia, motina dėl šios priežasties neturėtų atsisakyti vaistų.

Net jei pirmoji kūdikio Apgar balų suma yra žema, ji padidės taikant pagalbines priemones ar tiesiog praėjus kuriam laikui. Įsidėmėkite, svarbiausi yra paskutiniai balai. Jei pradinė balų suma yra penki, o paskutinė - devyni, svarbi paskutinioji. Be to, kad gauti tobulą dešimtuką labai sunku. „Vertinimo komisija" visada atima po tašką už odos spalvą, tonusą ar verksmą.

Sveiko proto patarimas

Ar jūsų kūdikis, gavęs mažiau nei Apgar dešimtuką, vis tiek yra tobulas? Taip!

Ištrauka iš Scott W. Cohen knygos " Valgo, miega ir kakoja" (leidykla "Alma littera").

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (76)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų (4)

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų
Lietuviai, susilaukę naujagimio, jį užregistruoti gali internetu, tačiau 90 proc. tėvų Lietuvoje tai daro lankydamiesi valstybinėse įstaigose.

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius (3)

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius
Naujagimius fotografuojanti Rūta Auškalnė dalijasi patarimais, kaip namų sąlygomis fotografuoti ką tik gimusius kūdikius.

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai (68)

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai
VĮ "Registrų centras" pateikia populiariausius 2016 metų naujagimių vardus.

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui (9)

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui
Kūdikio atėjimui į šeimą ruošiamės ne tik psichologiškai – lankome kursus, skaitome straipsnius, tačiau, artėjant gimdymo dienai, vis daugiau laiko skiriame ir kraitelio paruošimui.

Kai renkame vaikams vardus, turime paisyti svarbiausių taisyklių (69)

Kai renkame vaikams vardus, turime paisyti svarbiausių taisyklių
Vieni vardai „ateina" greitai, vos pažvelgus į gimusio mažylio akis, kitus tėvai nešiojasi širdyje daug metų, o būna ir taip, kad ilgą laiką „nelimpa" nė vienas... Ar renkant vardą svarbus tik jo skambesys?

Kokią akių spalvą paveldės jūsų vaikas? (12)

Kokią akių spalvą paveldės jūsų vaikas?
Tai, kokią akių spalvą paveldės vaikas, priklauso nuo įvairių veiksnių. Svarbiausia taisyklė: akių spalvą nulemia paveldėti tėvų genai.

Nustebsite, ką moka ir sugeba ką tik gimęs kūdikis (11)

Nustebsite, ką moka ir sugeba ką tik gimęs kūdikis
„O kas bus, jei man gimdymo namuose sukeis kūdikius ir aš neatpažinsiu savojo?“ – kartais nerimauja būsimosios mamos. Nuogąstauti neverta, tai neįmanoma. Šiandien beveik neabejojama, kad gimęs naujagimis... pažįsta savo mamą ir tėtį.

Renkame vaikui vardą: kurie vardai atneša laimę (50)

Renkame vaikui vardą: kurie vardai atneša laimę
Racionalistai, be abejonės, pasakys, kad vardas - tai tik skambus raidžių derinys. Nepaisant to, socialinė vardo reikšmė išties didelė - jis gali atskleisti žmogaus tautybę, kilmę ar net tikėjimą.

20 vardų, kurie primena geografinius vietovardžius (18)

20 vardų, kurie primena geografinius vietovardžius
Kai kurie vardai primena geografinius vietovardžius – miestus, upes ar šalis. Jūsų dėmesiui – 10 ir Lietuvoje sutinkamų tokių vardų.

Kodėl gimę kai kurie naujagimiai pageltonuoja? (1)

Kodėl gimę kai kurie naujagimiai pageltonuoja?
Apie 80 procentų naujagimių daugiau ar mažiau pageltonuoja. Ką svarbu žinoti apie naujagimių geltą, pasakoja dr. Eglė Markūnienė, šeimos klinikos "Sveika pradžia" gydytoja neonatologė.

Lietuvoje kuriamas pirmasis motinos pieno bankas

Lietuvoje kuriamas pirmasis motinos pieno bankas
Lietuvoje kuriamas pirmasis motinos pieno bankas. Iniciatyvą palaiko ir žinomos Lietuvos šeimos.

Paaiškėjo populiariausieji šių metų vaikų vardai (158)

Paaiškėjo populiariausieji šių metų vaikų vardai
Kokiais vardais gimusius vaikus dažniausiai pavadina šiandieniniai tėvai? Paaiškėjo 2016 metų pirmojo pusmečio populiariausiųjų vardų statistika.