Kokio vardo už jokius pinigus neduočiau savo vaikui?

 (143)
Iš anksto perspėju, kad tai yra subjektyvus mano požiūris. Pagrįstas 32 -ejų metų gyvenimo patirtimi bei trijų vaikų auginimu.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Vardo iš TOP'ų

Nors ir nežadu daugiau gimdyti, visada metų pradžioje paskaitau, kokie praėjusių metų vaikų vardai yra populiariausiųjų dešimtukuose. Pokyčių juose būna nedaug: Matas aplenkia Jokūbą, Deivydas susikeičia vietomis su Kajumi, Emilija jau kelinti metai rungtyniauja su Kotryna, Kamile ir Sofija. Nesiginčysiu, šie vardai yra gražūs, tačiau kai jų tais pačiais metais suteikiama tūkstančiais, tai jau bėda. Šiandien sūnaus klasėje yra 4 Deivydai ir 3 Emilijos. Mokytojos jos kviečia pavardėmis. Vaikai irgi. Mūsų namo laiptinėje auga dvi Austėjos. Vardas - unikalus kiekvieno žmogaus atpažinimo ženklas, todėl norėtųsi, kad jis ir būtų unikalus.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kristupas Krivickas: jausmas, kai namai pilni vaikų, yra neįkainojamas
9 svarbūs klausimai gydytojai apie dantų taisymą

Vardo, kurį tėvai sugalvoja patys

Kai kurie tėvai pasižymi dideliu originalumu - savo vaikui sugalvoja tokį vardą „kokio niekas neturi". Kartais tokio vardo ieškoma aplinkoje - Nemunas, Neris, Nendrė, Bitė, Zylė, Gruodis, o kartais pasielgiama dar įdomiau: vaikui vardas sulipdomas iš dviejų patikusių vardų, arba iš tėčio ir mamos vardo. Dažniausiai tariant tokį vardą liežuviui tenka nejuokais pasportuoti, o išgirdus jį pirmą kartą apninka dvejopos nuotaikos - neaišku, ar labiau liūdna dėl tokios išmonės, ar tiesiog juokinga.

Vardo, kuris neaišku, kaip tariamas ir kirčiuojamas

Nesu lietuvių kalbos ekspertė, tačiau dažnai pasitaiko, kad išgirdus vardą, neaišku, kaip jį kirčiuoti. VyTAUtė ar VYtautė, RadVIlė ar RADvilė, JoRIGis ar JOrigis? Žinoma, visada galima pasiklausti tėvų, kad neįžeistume jų iš anksto neteisingai ištarę mylimiausio vaiko vardą, tačiau beveik garantuoju, kad kitą kartą jūs ir vėl užmiršite, kaip tas vardas teisingai tariamas. Pavojingi man atrodo ir tokie vardai, kurie galimi su skirtingomis galūnėmis - Una - Unė, Vėjas - Vėjus.

Vardo, kuris jau yra šeimoje ar giminėje

Ar pažįstate Joną Jonaitį, kurio tėtis buvo Jonas, o senelis - Jonas? Aš - taip. Todėl niekada neduočiau vaikui jo tėčio, senelio, mamos ar močiutės vardo. Taip pat to paties vardo, kurį savo vaikams suteikė mano sesė ar brolis. Susitikti prie švenčių stalo keturiems Vytautams ar Gediminams nėra didelė laimė (mano požiūriu). Be to, yra sakančių, kad suteikdami vaikui artimojo vardą, perduodame jam ir to žmogaus „karmą", tarsi užprogramuojame jį tokioms pačioms sėkmėms ir nesėkmėms, kokias patyrė to vardo pirmtakas.

Vardo, kurio reikšmė baisi ar apgailėtina

Neseniai pagimdė kurso draugė, ir kai sužinojusi jos sūnaus vardą - Leonardas - pasiteiravau jo reikšmės, išgirdau atsakymą: „Oi, nepasidomėjau". Neįtikėtina! Kaip galima suteikti vaikui vardą nežinant jo reikšmės? O gal jo reikšmė yra liūdnas, šlubas, kreivas, nelaimingas, vienišas, piktas, rūstus ir pan.? Šiais laikais nebūtina pirkti vardų žodyno už pinigus, internete suvedus norimą vardą, per sekundę sužinosi jo atsakymą. Tas pats galioja ir lietuviškiems vardams, kurie savyje turi užkoduotą reikšmę - Ąžuolas, Judrė, Smiltė ir kt. O kas garantuos, kad Ąžuolas užaugęs bus tvirtas it ąžuolas?

Vardo, kuris yra mažybinis

Kol vaikas yra mažas, Laimutis, Danutė ar Onutė skamba tikrai gražiai. Tačiau kai jie sulauks garbaus amžiaus, manau, mielai mažybinę priesagą nuimtų ir liktų Ona ar Kęstu. Susilaukus mažo kūdikėlio, kuris telpa delne, taip ir norisi jį vadinti meiliais bei mažybiniais žodžiais, tačiau suteikti tokį vardą, mano manymu, klaida.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų (4)

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų
Lietuviai, susilaukę naujagimio, jį užregistruoti gali internetu, tačiau 90 proc. tėvų Lietuvoje tai daro lankydamiesi valstybinėse įstaigose.

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius (3)

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius
Naujagimius fotografuojanti Rūta Auškalnė dalijasi patarimais, kaip namų sąlygomis fotografuoti ką tik gimusius kūdikius.

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai (68)

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai
VĮ "Registrų centras" pateikia populiariausius 2016 metų naujagimių vardus.

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui (9)

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui
Kūdikio atėjimui į šeimą ruošiamės ne tik psichologiškai – lankome kursus, skaitome straipsnius, tačiau, artėjant gimdymo dienai, vis daugiau laiko skiriame ir kraitelio paruošimui.

Kai renkame vaikams vardus, turime paisyti svarbiausių taisyklių (69)

Kai renkame vaikams vardus, turime paisyti svarbiausių taisyklių
Vieni vardai „ateina" greitai, vos pažvelgus į gimusio mažylio akis, kitus tėvai nešiojasi širdyje daug metų, o būna ir taip, kad ilgą laiką „nelimpa" nė vienas... Ar renkant vardą svarbus tik jo skambesys?

Kokią akių spalvą paveldės jūsų vaikas? (12)

Kokią akių spalvą paveldės jūsų vaikas?
Tai, kokią akių spalvą paveldės vaikas, priklauso nuo įvairių veiksnių. Svarbiausia taisyklė: akių spalvą nulemia paveldėti tėvų genai.

Nustebsite, ką moka ir sugeba ką tik gimęs kūdikis (11)

Nustebsite, ką moka ir sugeba ką tik gimęs kūdikis
„O kas bus, jei man gimdymo namuose sukeis kūdikius ir aš neatpažinsiu savojo?“ – kartais nerimauja būsimosios mamos. Nuogąstauti neverta, tai neįmanoma. Šiandien beveik neabejojama, kad gimęs naujagimis... pažįsta savo mamą ir tėtį.

Renkame vaikui vardą: kurie vardai atneša laimę (50)

Renkame vaikui vardą: kurie vardai atneša laimę
Racionalistai, be abejonės, pasakys, kad vardas - tai tik skambus raidžių derinys. Nepaisant to, socialinė vardo reikšmė išties didelė - jis gali atskleisti žmogaus tautybę, kilmę ar net tikėjimą.

20 vardų, kurie primena geografinius vietovardžius (18)

20 vardų, kurie primena geografinius vietovardžius
Kai kurie vardai primena geografinius vietovardžius – miestus, upes ar šalis. Jūsų dėmesiui – 10 ir Lietuvoje sutinkamų tokių vardų.

Kodėl gimę kai kurie naujagimiai pageltonuoja? (1)

Kodėl gimę kai kurie naujagimiai pageltonuoja?
Apie 80 procentų naujagimių daugiau ar mažiau pageltonuoja. Ką svarbu žinoti apie naujagimių geltą, pasakoja dr. Eglė Markūnienė, šeimos klinikos "Sveika pradžia" gydytoja neonatologė.

Lietuvoje kuriamas pirmasis motinos pieno bankas

Lietuvoje kuriamas pirmasis motinos pieno bankas
Lietuvoje kuriamas pirmasis motinos pieno bankas. Iniciatyvą palaiko ir žinomos Lietuvos šeimos.

Paaiškėjo populiariausieji šių metų vaikų vardai (158)

Paaiškėjo populiariausieji šių metų vaikų vardai
Kokiais vardais gimusius vaikus dažniausiai pavadina šiandieniniai tėvai? Paaiškėjo 2016 metų pirmojo pusmečio populiariausiųjų vardų statistika.