Kokio vardo už jokius pinigus neduočiau savo vaikui?

 (143)
Iš anksto perspėju, kad tai yra subjektyvus mano požiūris. Pagrįstas 32 -ejų metų gyvenimo patirtimi bei trijų vaikų auginimu.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Vardo iš TOP'ų

Nors ir nežadu daugiau gimdyti, visada metų pradžioje paskaitau, kokie praėjusių metų vaikų vardai yra populiariausiųjų dešimtukuose. Pokyčių juose būna nedaug: Matas aplenkia Jokūbą, Deivydas susikeičia vietomis su Kajumi, Emilija jau kelinti metai rungtyniauja su Kotryna, Kamile ir Sofija. Nesiginčysiu, šie vardai yra gražūs, tačiau kai jų tais pačiais metais suteikiama tūkstančiais, tai jau bėda. Šiandien sūnaus klasėje yra 4 Deivydai ir 3 Emilijos. Mokytojos jos kviečia pavardėmis. Vaikai irgi. Mūsų namo laiptinėje auga dvi Austėjos. Vardas - unikalus kiekvieno žmogaus atpažinimo ženklas, todėl norėtųsi, kad jis ir būtų unikalus.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kristupas Krivickas: jausmas, kai namai pilni vaikų, yra neįkainojamas
9 svarbūs klausimai gydytojai apie dantų taisymą

Vardo, kurį tėvai sugalvoja patys

Kai kurie tėvai pasižymi dideliu originalumu - savo vaikui sugalvoja tokį vardą „kokio niekas neturi". Kartais tokio vardo ieškoma aplinkoje - Nemunas, Neris, Nendrė, Bitė, Zylė, Gruodis, o kartais pasielgiama dar įdomiau: vaikui vardas sulipdomas iš dviejų patikusių vardų, arba iš tėčio ir mamos vardo. Dažniausiai tariant tokį vardą liežuviui tenka nejuokais pasportuoti, o išgirdus jį pirmą kartą apninka dvejopos nuotaikos - neaišku, ar labiau liūdna dėl tokios išmonės, ar tiesiog juokinga.

Vardo, kuris neaišku, kaip tariamas ir kirčiuojamas

Nesu lietuvių kalbos ekspertė, tačiau dažnai pasitaiko, kad išgirdus vardą, neaišku, kaip jį kirčiuoti. VyTAUtė ar VYtautė, RadVIlė ar RADvilė, JoRIGis ar JOrigis? Žinoma, visada galima pasiklausti tėvų, kad neįžeistume jų iš anksto neteisingai ištarę mylimiausio vaiko vardą, tačiau beveik garantuoju, kad kitą kartą jūs ir vėl užmiršite, kaip tas vardas teisingai tariamas. Pavojingi man atrodo ir tokie vardai, kurie galimi su skirtingomis galūnėmis - Una - Unė, Vėjas - Vėjus.

Vardo, kuris jau yra šeimoje ar giminėje

Ar pažįstate Joną Jonaitį, kurio tėtis buvo Jonas, o senelis - Jonas? Aš - taip. Todėl niekada neduočiau vaikui jo tėčio, senelio, mamos ar močiutės vardo. Taip pat to paties vardo, kurį savo vaikams suteikė mano sesė ar brolis. Susitikti prie švenčių stalo keturiems Vytautams ar Gediminams nėra didelė laimė (mano požiūriu). Be to, yra sakančių, kad suteikdami vaikui artimojo vardą, perduodame jam ir to žmogaus „karmą", tarsi užprogramuojame jį tokioms pačioms sėkmėms ir nesėkmėms, kokias patyrė to vardo pirmtakas.

Vardo, kurio reikšmė baisi ar apgailėtina

Neseniai pagimdė kurso draugė, ir kai sužinojusi jos sūnaus vardą - Leonardas - pasiteiravau jo reikšmės, išgirdau atsakymą: „Oi, nepasidomėjau". Neįtikėtina! Kaip galima suteikti vaikui vardą nežinant jo reikšmės? O gal jo reikšmė yra liūdnas, šlubas, kreivas, nelaimingas, vienišas, piktas, rūstus ir pan.? Šiais laikais nebūtina pirkti vardų žodyno už pinigus, internete suvedus norimą vardą, per sekundę sužinosi jo atsakymą. Tas pats galioja ir lietuviškiems vardams, kurie savyje turi užkoduotą reikšmę - Ąžuolas, Judrė, Smiltė ir kt. O kas garantuos, kad Ąžuolas užaugęs bus tvirtas it ąžuolas?

Vardo, kuris yra mažybinis

Kol vaikas yra mažas, Laimutis, Danutė ar Onutė skamba tikrai gražiai. Tačiau kai jie sulauks garbaus amžiaus, manau, mielai mažybinę priesagą nuimtų ir liktų Ona ar Kęstu. Susilaukus mažo kūdikėlio, kuris telpa delne, taip ir norisi jį vadinti meiliais bei mažybiniais žodžiais, tačiau suteikti tokį vardą, mano manymu, klaida.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (25)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams
Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas" surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas".

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų (4)

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų
Lietuviai, susilaukę naujagimio, jį užregistruoti gali internetu, tačiau 90 proc. tėvų Lietuvoje tai daro lankydamiesi valstybinėse įstaigose.