Kokio vardo už jokius pinigus neduočiau savo vaikui?

 (143)
Iš anksto perspėju, kad tai yra subjektyvus mano požiūris. Pagrįstas 32 -ejų metų gyvenimo patirtimi bei trijų vaikų auginimu.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Vardo iš TOP'ų

Nors ir nežadu daugiau gimdyti, visada metų pradžioje paskaitau, kokie praėjusių metų vaikų vardai yra populiariausiųjų dešimtukuose. Pokyčių juose būna nedaug: Matas aplenkia Jokūbą, Deivydas susikeičia vietomis su Kajumi, Emilija jau kelinti metai rungtyniauja su Kotryna, Kamile ir Sofija. Nesiginčysiu, šie vardai yra gražūs, tačiau kai jų tais pačiais metais suteikiama tūkstančiais, tai jau bėda. Šiandien sūnaus klasėje yra 4 Deivydai ir 3 Emilijos. Mokytojos jos kviečia pavardėmis. Vaikai irgi. Mūsų namo laiptinėje auga dvi Austėjos. Vardas - unikalus kiekvieno žmogaus atpažinimo ženklas, todėl norėtųsi, kad jis ir būtų unikalus.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kristupas Krivickas: jausmas, kai namai pilni vaikų, yra neįkainojamas
9 svarbūs klausimai gydytojai apie dantų taisymą

Vardo, kurį tėvai sugalvoja patys

Kai kurie tėvai pasižymi dideliu originalumu - savo vaikui sugalvoja tokį vardą „kokio niekas neturi". Kartais tokio vardo ieškoma aplinkoje - Nemunas, Neris, Nendrė, Bitė, Zylė, Gruodis, o kartais pasielgiama dar įdomiau: vaikui vardas sulipdomas iš dviejų patikusių vardų, arba iš tėčio ir mamos vardo. Dažniausiai tariant tokį vardą liežuviui tenka nejuokais pasportuoti, o išgirdus jį pirmą kartą apninka dvejopos nuotaikos - neaišku, ar labiau liūdna dėl tokios išmonės, ar tiesiog juokinga.

Vardo, kuris neaišku, kaip tariamas ir kirčiuojamas

Nesu lietuvių kalbos ekspertė, tačiau dažnai pasitaiko, kad išgirdus vardą, neaišku, kaip jį kirčiuoti. VyTAUtė ar VYtautė, RadVIlė ar RADvilė, JoRIGis ar JOrigis? Žinoma, visada galima pasiklausti tėvų, kad neįžeistume jų iš anksto neteisingai ištarę mylimiausio vaiko vardą, tačiau beveik garantuoju, kad kitą kartą jūs ir vėl užmiršite, kaip tas vardas teisingai tariamas. Pavojingi man atrodo ir tokie vardai, kurie galimi su skirtingomis galūnėmis - Una - Unė, Vėjas - Vėjus.

Vardo, kuris jau yra šeimoje ar giminėje

Ar pažįstate Joną Jonaitį, kurio tėtis buvo Jonas, o senelis - Jonas? Aš - taip. Todėl niekada neduočiau vaikui jo tėčio, senelio, mamos ar močiutės vardo. Taip pat to paties vardo, kurį savo vaikams suteikė mano sesė ar brolis. Susitikti prie švenčių stalo keturiems Vytautams ar Gediminams nėra didelė laimė (mano požiūriu). Be to, yra sakančių, kad suteikdami vaikui artimojo vardą, perduodame jam ir to žmogaus „karmą", tarsi užprogramuojame jį tokioms pačioms sėkmėms ir nesėkmėms, kokias patyrė to vardo pirmtakas.

Vardo, kurio reikšmė baisi ar apgailėtina

Neseniai pagimdė kurso draugė, ir kai sužinojusi jos sūnaus vardą - Leonardas - pasiteiravau jo reikšmės, išgirdau atsakymą: „Oi, nepasidomėjau". Neįtikėtina! Kaip galima suteikti vaikui vardą nežinant jo reikšmės? O gal jo reikšmė yra liūdnas, šlubas, kreivas, nelaimingas, vienišas, piktas, rūstus ir pan.? Šiais laikais nebūtina pirkti vardų žodyno už pinigus, internete suvedus norimą vardą, per sekundę sužinosi jo atsakymą. Tas pats galioja ir lietuviškiems vardams, kurie savyje turi užkoduotą reikšmę - Ąžuolas, Judrė, Smiltė ir kt. O kas garantuos, kad Ąžuolas užaugęs bus tvirtas it ąžuolas?

Vardo, kuris yra mažybinis

Kol vaikas yra mažas, Laimutis, Danutė ar Onutė skamba tikrai gražiai. Tačiau kai jie sulauks garbaus amžiaus, manau, mielai mažybinę priesagą nuimtų ir liktų Ona ar Kęstu. Susilaukus mažo kūdikėlio, kuris telpa delne, taip ir norisi jį vadinti meiliais bei mažybiniais žodžiais, tačiau suteikti tokį vardą, mano manymu, klaida.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30
Retų ligų gydytojai sieks, kad visuotinio naujagimių tikrinimo sąrašas būtų išplėstas.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą
Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos
Vaikai savo gimtadienių laukia panašiai kaip Kalėdų – juk tortas, žvakutės, dovanos... Taip malonu! Kaip ir kiekviena šventė, gimtadienis turi savas tradicijas ir savo istoriją. Iš kur visa tai atsirado?

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu
Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai
Kauno rajono savivaldybėje ši savaitė prasidėjo itin džiugiomis nuotaikomis. Šiais metais Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 100-asis Kauno rajono kūdikis – Kamilė Ulinskaitė.

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose
Šalčininkų rajono savivaldybė pateikia įdomiausią praėjusiųjų metų demografinę statistiką, kurioje – dažniausi ir rečiausi rajono naujagimiams suteikti vardai.

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus (3)

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus
Nustatyta, kad didžiąja dalimi vaiko likimą, jo poelgius ir pasirinkimus nulemia tėvai. Vaikystėje matyti elgesio modeliai, girdėti žodžiai tarsi programuoja žmogaus ateitį.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?
Prisiminti, kurią savaitės dieną gimė jūsų vaikai, tikrai verta. Manoma, kad gimimo diena taip pat palieka pėdsakų vaikų charakteryje bei likime.

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį
Kas užkoduota varde? Daugiau, nei jums atrodo. Bent jau taip galima spręsti pagal vieno tyrimo rezultatus.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti
Net jeigu per nėštumą jūs ruošitės tapimui tėvais, skaitysite daug knygų ir eisite į kursus, gimus vaikui tikrai pasitaikys dalykų, kurie jus nustebins.

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas
Prieš gimdamas kūdikis būna saugioje aplinkoje. Vos gimus jo virškinimo sistemą užpuola milžiniški bakterijų kiekiai, ir jo virškinimo traktas turi su jais susitvarkyti.

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.