Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui

 (143)
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Živilė: „Sūnaus vardą (Dovydas) tiesiog susapnavau, o dukrai (Aistė) ilgai rinkome. Aš siūliau pavadinti Auguste, o vyras – Deimante. Abiem netiko (juokiasi). O tada vieną dieną tiesiog pasakiau, kad gal Aistė... Ir abiem tiko. Net nežinau kodėl. Dovydo vardo reikšmę jau vėliau išsiaiškinau – visų mylimas. Kokio vardo neduočiau?.. Keisto, įmantraus mano ausiai. Dar visad man patiko vardas Monika, bet netyčia sužinojau, kad jo reikšmė – viena/vieniša. Tokio vardo irgi neduočiau savo vaikui."

Silvija: „Norėjau pavadinti savo vaiką šventu vardu, sąraše turėjome Luką ir Vakarį. Bet, kai gimė sūnus, net negalvojom, kad tiktų koks nors kitas, ir pavadinom Mykolu. Dabar galvoju, kad Vakaris gal visai ir būtų tikęs, bet Mykolas vis tiek geriau (šypsosi). Močiutė labai džiaugėsi tokiu vardu, nes jos senelis, pasirodo, irgi Mykolas, sakė, buvo labai geras žmogus."

Reda (laukiasi pirmagimio): „Turiu labai aiškius vardų parinkimo kriterijus: man svarbu, kad vardas būtų lengvai tariamas užsienyje, kad reikšmė būtų teigiama, kad būtų galima vadinti tiek mažybine forma, tiek ne, kad sunkiai pavyktų jį kaip nors trumpinti ar iškraipyti. Taip, kriterijų išties daug. Dabar laukiuosi vaikelio, su vyru sukame galvą, koks vardas labiausiai tiktų mūsų vaikui, ir niekaip nerandame to vienintelio. Norime turėti iš anksto ir berniukui, ir mergaitei, nes, kai gims, bus ne laikas galvoti ir ieškoti, tuo labiau kad bet koks mums tikrai netinka. Vyras nėra toks skrupulingas šiuo klausimu, bet aš žiūriu į ateitį – jei, tarkim, vaikas važiuos į užsienį gyventi (kas šiais laikais labai tikėtina), o jo vardas, bus, pavyzdžiui, Ąžuolas, tikrai niekas taip nevadins. Tikiu, kad su vardu žmogus gauna kažkokią lemtį, tad vardo parinkimas – labai atsakingas dalykas. Kokio vardo neduočiau savo vaikui? Tokių kaip Smiltė, Kęstas ir pan. Būtent todėl, kad, sakykim, Kęstas siejasi su kančia, o Smiltė man atrodo maža, smulki mergytė. Niekaip neįsivaizduoju, kad Smiltė galėtų būti vyresnio amžiaus apvalaina moteris..."

Samanta: „Mano vaikų vardai – Laurynas ir Martyna. Rinkome pagal skambesį – mums gražu ilgesni vardai, abu baigiasi -ynas, -yna, tad dera tarpusavyje. O reikšmė... Prisipažinsiu – nežiūrėjome, ką reiškia, ir mums tai nesvarbu. Nors turbūt daugelis mamų perskaičiusios mus smerks, bet iš tiesų aš tikiu, kad ne vardas kuria žmogaus gyvenimą, o jis pats. Ir žinote, pažįstu Laimį – atrodo, pagal vardą jis turėtų būti laimingas žmogus, bet toks nėra! Juk negali būti, kad visi Laimiai bus laimingi, todėl, jei vardas patinka, nesukame galvos dėl reikšmių.

Man tik visiškai nesuprantamas dalykas, kai tėvai duoda vaikams vardus prisižiūrėję serialų, taip atsiranda visokių Ignasijų, Rozaurų... Tokiais vardais savo vaikų nevadinčiau. Kita vertus, jei tai – ne serialo įtaka, o tiesiog patinka, kaip skamba vardas, tuomet – kitas dalykas."

Laurencija: „Mano pačios vardas, sakyčiau, ne visai įprastas, tad ir vaikams norėjome retų, nekasdieniškų ir populiarumo viršūnėse nesipuikuojančių vardų. Dukrai išrinkome Norgailė (reiškia stiprų norą), o sūnui specialiai galvojome irgi iš N raidės ir davėme Neilanas. Kadangi Norgailė yra lietuvių kilmės vardas, sūnui irgi norėjome išrinkti lietuvišką, bet neradome patinkančio. Akis užkliuvo už Neilano – ilgai svarstėme, galvojome ir apsisprendėme, kad bus būtent toks, nors kai kurie giminaičiai ir bandė atkalbėti (juokiasi). Šis vardas kilęs iš Neilo, jo kilmė tiksliai nežinoma, gal airių, gal škotų, o ir reikšmė gali būti „debesys" ar „nugalėtojas". Abi tinka (juokiasi). O kokio neduočiau... Nevadinčiau vaikų mirusių giminaičių ar draugų vardais jų garbei, nes tikiu, kad taip galima perimti jų likimą, bent jau kokias nors detales, o jos nebūtinai bus geros. Kiekvienas gyvenkime savo gyvenimą..."

Rūta: „Sūnų pavadinome Eimantu, nes patinka trumpinys Eimis, be to, kažkada buvau įsimylėjusi vaikiną Eimį – jau koks fainas! (Juokiasi.) Tik vėliau sužinojau, kad tai – Eimučio trumpinys, o mažybiniai vardai man ne prie širdies... Taigi nusprendžiau, kad mano Eimantui visai tiks trumpinys Eimis (juokiasi). Tik pati kažkodėl taip ji pavadinu labai retai... O kokiu nevadinčiau... Tomu! Nes mano atmintyje iškyla storas diedas (juokiasi)."

Iveta: „Kad mano vaiko vardas bus Matas, žinojau jau maždaug nuo aštuoniolikos... Tiesiog pažinojau žmogų tokiu vardu, tas žmogus buvo išties išskirtinis, o ir vardas tuomet dar atrodė gana retas. Aišku, po 10 metų tapo labai populiarus Lietuvoje, bet vis tiek neketinau jo atsisakyti, be to, patiko ir vyrui. Nenukryžiuokit, bet kitas variantas buvo Sebastianas (juokiasi). Kai laukiausi, pažiūrėjome labai gražų filmą apie berniuką tokiu vardu. Tačiau, kai gimė sūnus, tapo aišku, kad bus tik Matas. Kokių nors nusistatymų prieš vardus neturiu, stengiuosi tolerantiškai žiūrėti į visus, bet gal vieni keistesnių, duodamų vaikams, atrodo miestų vardai: Vilnius, Kaunas ir pan."

Jovita: „Sūnaus vardas Bernardas gimė netikėtai, tikrai niekur neieškojom ir neskaitėm vardų variantų. Tačiau vizija, koks vardas būtų gražus ir tinkamas, visada buvo. Kalbant apie berniukų vardus, norėjom, kad vardas būtų vyriškas, griežtas ir skambus. Man, turbūt atvirkščiai nei daugumai, kaip tik patinka ilgi, o ne trumpi vardai, ir visai nesibaiminu, kad trumpins. Juk jeigu vaikui vardas patinka, jis pats niekuomet nesileis vadinamas kitaip, o, jei bus duotas trumpas vardas, dar nereiškia, kad tikrai patiks vaikui, be to, ir iš trumpo vardo gali gimti pravardė. Man atrodo, kad dažniausiai patys tėvai išdarko vardus juos trumpindami (šypsosi).

Taigi norėjome vyriško vardo, aš labiau galvojau apie tai, kaip jis skambės, kai sūnus jau bus suaugęs, o ne apie tai, kaip reikės vadinti mažybiškai (dar nė karto nesam sūnaus pavadinę Bernarduku)."

Rita: „Mūsų dukra – Austėja. Tiesiog žiūrėjom reikšmes patinkančių vardų ir atkreipėm dėmesį, kad nebūtų toks, jog kitiems kiltų noras pravardžiuoti. Niekada nepavadinčiau dukros, tarkim, Kaspisija ar Estera, nors pažįstamų tarpe tokių yra. Beje, mažybiniu vardu dukros niekad nevadiname. O giminaičiams, kai klausia, kaip gyvena Austytė, atsakome, kad nežinome, nes tokios nepažįstame (juokiasi)."

Ingrida: „Gimus dukrai abu su vyru ant atskirų lapų surašėme patinkančius vardus – vienintelis sutapęs buvo Gabija, taip ir pavadinome. O sūnui vardą išrinko dukra. Net nežinau, kodėl, bet labai norėjo brolio Jokūbo, tai taip ir liko."

Valentina: „Savo vardu nuo mažumės esu nepatenkinta, mokykloje buvau vadinama „Valė malė", kartais – ir dar negražiau, tad nuo jaunystės svajojau apie retus ir gražius vardus, kuriuos duosiu savo vaikams. Svajonė išsipildė (šypsosi). Dukra Arneta, o sūnus Soteras. Ir man visiškai nesvarbu, tikrai sakau jums nuoširdžiai, ką galvoja kiti. Ne kitų gyvenimą gyvenu, o savo. Vyras iš pradžių bandė prieštarauti, norėjo įprastesnių vardų. Laukiantis dukros siūlė pavadinti Egle arba Daiva, o aš – Arneta, ir, kai gimė mažylė, buvo aišku – nei Eglė, nei Daiva jai netinka, tą pripažino ir vyras, tad beliko Arneta (juokiasi). Žiūrėjome, be abejo, ir reikšmę – šis vardas kilęs iš Arnos, Arnės, kurio reikšmė – erelis, aras. Manau, tai teigiama reikšmė. O sūnui vardą vyras jau lengvai leido išrinkti, nes pamatė, kad jo sugalvoti nelimpa (juokiasi). Vardų žinyne ieškojau tokio, kurį perskaičius iškart ateitų mintis – tai jis, šitas! Toks buvo Soteras. Graikų kilmės vardas, reiškiantis gelbėtoją, išganytoją. Vaikų vardų niekaip neiškraipome, netrumpiname ir kitiems neleidžiame to daryti. O neduočiau tikriausiai tokių vardų kaip Ona, Božena, Birutė (teneįsižeidžia jų turėtojos), nes man tiesiog nepatinka skambesys."

Milda: „Mes norėjome lietuviškos kilmės vardo, kad būtų aiškus, lengvas ir tiktų prie mūsų labai gražios lietuviškos pavardės. Išrinkome kelis variantus, bet buvo neramu, ar ištars kiti, nes gyvename ne Lietuvoje. Vyras sugalvojo darbe padaryti apklausą – prašė visų pasakyti, kurį lengviau ištarti. Didžioji dauguma sutiko, kad Vėjas labai gražus ir nesunkiai ištariamas. Taip ir yra – nesigailime davę šį vardą. O vėjas ir gyvenime yra vėjas (šypsosi)."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Ar gali stiprus kūdikio verksmas pakenkti jo bambutei

Ar gali stiprus kūdikio verksmas pakenkti jo bambutei
Ką svarbu žinoti apie bambos išvaržą? Iki kada ji išnyksta savaime, o kada jau reikia operuoti?

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti
Išrinkti vardą, kuris vaiką lydės visą gyvenimą, - labai sunki užduotis. Straipsnio konsultantė – parapsichologė Lietuvos ezoterikų konfederacijos prezidentė ezoterikos dr. Elona Eleonora Petkelienė.

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą
Kaune vykusiame seminare „Saugi naujagimio fotosesija“ LSMU ligoninės Kauno klinikų Naujagimių intensyvios terapijos skyriaus gydytoja neonatologė Eglė Lysovienė kartu su daugiau nei 30 naujagimių fotografių iš visos Lietuvos diskutavo apie kūdikių saugumą ir komfortą fotosesijų metu.

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30
Retų ligų gydytojai sieks, kad visuotinio naujagimių tikrinimo sąrašas būtų išplėstas.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą
Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos
Vaikai savo gimtadienių laukia panašiai kaip Kalėdų – juk tortas, žvakutės, dovanos... Taip malonu! Kaip ir kiekviena šventė, gimtadienis turi savas tradicijas ir savo istoriją. Iš kur visa tai atsirado?

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu
Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai
Kauno rajono savivaldybėje ši savaitė prasidėjo itin džiugiomis nuotaikomis. Šiais metais Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 100-asis Kauno rajono kūdikis – Kamilė Ulinskaitė.

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose
Šalčininkų rajono savivaldybė pateikia įdomiausią praėjusiųjų metų demografinę statistiką, kurioje – dažniausi ir rečiausi rajono naujagimiams suteikti vardai.

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus (3)

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus
Nustatyta, kad didžiąja dalimi vaiko likimą, jo poelgius ir pasirinkimus nulemia tėvai. Vaikystėje matyti elgesio modeliai, girdėti žodžiai tarsi programuoja žmogaus ateitį.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?
Prisiminti, kurią savaitės dieną gimė jūsų vaikai, tikrai verta. Manoma, kad gimimo diena taip pat palieka pėdsakų vaikų charakteryje bei likime.

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį
Kas užkoduota varde? Daugiau, nei jums atrodo. Bent jau taip galima spręsti pagal vieno tyrimo rezultatus.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?