Mamos pasakoja, kaip savo vaikams rinko vardus

 (15)
Sakoma, kad geriausia vardą leisti išsirinkti pačiam kūdikiui. Paskutiniais nėštumo mėnesiais mama ramiai atsigula ir lėtai vardija labiausiai patinkančius vardus. Kurį paminėjus pajunta spyrį – taip ir turėtų būti pavadintas gimęs vaikutis. Taip pat sakoma, kad negalima vaiko pavadinti kito žmogaus garbei. Esą, taip kūdikiui užkraunamas kito žmogaus likimas. Penkios mamos dalijasi savo istorijomis, kaip jos išrinko vardus savo vaikams.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Elžbieta:

„Kai laukiausi pirmo vaiko, buvome sutarę, kad nežinosime vaiko lyties. Vaikas pirmas, koks skirtumas, svarbu, kad sveikas būtų. Kai nueidavome ultragarso tyrimo, iš anksto paprašydavome gydytojos, kad nesakytų nieko apie vaiko lytį, net jei ji būtų aiški.

Taigi, reikėjo rinkti abiejų lyčių vardus, bet lyg tyčia, kažkodėl galvojosi tik berniukiški. Vyro tėtis yra Jonas, jo tėčio vardas irgi Jonas ir proprosenelio irgi Jonas. Tačiau širdyje kažkaip nesinorėjo to Jono. Na, gražus vardas, bet Joninės Lietuvoje virtusios visaliaudinėmis išgertuvėmis, todėl tokią dieną švęsti vaiko vardadienį nesinorėjo. Kažkurią dieną pasikalbėjome su vyru: jei gimsta berniukas, vardą renku aš, mama, o jei gimsta dukrytė, vardą renka tėtis.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Lina: kaip aš atsikračiau per nėštumą priaugtų 16 kg
10 auksinių patarimų, kurių laikantis šeimoje vyraus harmonija

Gimė sūnus. Kai paskambinome apie ką tik įvykusį gimimo faktą informuoti senelius, šie iš karto pasakė, kad gražią dieną vaikas gimė – gražūs tą dieną vardadieniai. Vienas iš vardų patiko ir man – Kipras – taigi, tokį ir davėme, vyras neprieštaravo. Taip išeina, kad tą dieną, kai gimė, sūnus švenčia ir gimimo, ir vardo dieną.

Po kelerių metų vėl ėmiau lauktis, šįkart lytį buvo smalsu žinoti – mergaitė! Su nekantrumu laukiau, kokį vardą pasiūlys vyras, gi toks mūsų susitarimas. Kai dukrytė gimė, kitą dieną vyras į ligoninę atėjo su rašteliu, kuriame buvo užrašyti trys vardai – Ieva, Aušrinė, Monika. Jis juos išrinko, o vienintelį leido pasirinkti ir man. Auginame Kiprą ir Ievą.“

Dina:

„Mano pačios vardas gana retas, todėl visada tikėjau, kad ir vaikams rinksiu tik originalius, retus vardus. Mano vyras buvo įsitikinęs, kad savo vaikams suteiks tik tarptautinius gerai žinomus ir lengvai ištariamus vardus.

Kai pradėjau lauktis, abu ėmėme ieškoti patinkančių vardų. Man nuo paauglystės itin patiko mergaitės vardas Margarita, kaip iš mėgiamos Bulgakovo knygos „Meistras ir Margarita“. Taip pat labai gražūs atrodė Agata ir Uršulė. Berniukui neturėjau išrinkusi nė vieno.

Vyras nebuvo sugalvojęs nė vieno, tačiau pasiūlė rinkti iš D raidės – kad visų trijų prasidėtų ta pačia raide. Peržiūrėję vardyną radome Ditę ir Domantą. Bet kuo ilgiau juos kartojau, tuo man jie atrodė nemielesni. Sutarėme, kad vardą rinksime, kai gims vaikas.

Septintą mėnesį galiausiai išaiškėjo, kad gims mergaitė. Iškart atkrito galvos skausmas dėl berniukiškų vardų – jų turėjome sugalvoję mažiausiai. Vyrui nepatiko mano siūlyti Margarita ir Uršulė. Man nepatiko jo pasiūlytas – Beatričė. Gimus dukrytei aš pasiūliau vardą Radvilė. Man jis atrodė kilmingas, retas ir derėjo prie pavardės. Vyrui jis taip pat patiko.“

Rūta:

„Jokių vardų iš anksto nei aš, nei vaiko tėtis nebuvome sugalvoję. Tik kai pastojau ir sužinojome, kad mano pilve auga berniukas ėmėme ieškoti jam geriausio vardo. Pervertėme vardynus, gilinomės į patikusių vardų reikšmes. Galiausiai, abu stengėmės įsivaizduoti savo sūnų, kuo jis bus užaugęs ir koks turėtų būti jo vardas.

Mūsų vizijos iš esmės sutapo – įsivaizdavome tvirtą jaunuolį, protingą ir išsilavinusį, dirbantį banke. Taip apsistojome ties vardu Tauras. Jis atrodė ir pats galingas, ir suteiksiantis papildomos tvirtybės mūsų vaikui.“

Algimanta:

„Pirmąją dukrytę pavadinome Amelija. Man labai patiko filmas „Amelija iš Monmartro“. Vardas ne tik gražus, bet ir tarptautinis. Jį lengva ištarti ir kitakalbiams. Manau, šiais laikai būtina suteikti tokius vardus, kad vaikui nereiktų su juo vargti išvykus į užsienį.

Pastojus antrą kartą, taip pat labai tikėjausi mergaitės. Jau net buvau sugalvojusi vardą – Alisa. Tačiau netrukus išaiškėjo, kad laukiuosi berniuko. Su vyru įnirtingai ieškojome vardo iš A raidės , tarptautinio ir lengvai tariamo. Iš pradžių labai patiko vardas Adas. Tačiau pieš jį piestu stojo mūsų tėvai – vaikų seneliai. Jiems jis buvo tikras nesusipratimas. Vėliau išrinkome – Aleksą. Ir gražus, ir kitur žinomas.

Tačiau, žmonės planuoja, o Dievas juokiasi. Gimus sūnui vardas Aleksas jam visiškai netiko. Žiūrėjau į savo kūdikį ir supratau, kad jis tikrai ne Aleksas. Teko rinkti vardą iš naujo. Šį kartą jį išsirinko pats vaikutis.

Surašėme kelis ant popieriaus lapelių ir leidome su rankyte „ištraukti“. Taip mūsų šeimą papildė Tomas. Gal ir neoriginalus ir dažnas vardas, bet labai tinkantis.“

Saulė:

„Dar vaikystėje visada sakydavau, kad jei turėsiu dukrą ji bus Adelė. Kai pradėjau lauktis, šio vardo niekam nesakiau. Bijojau, kad kas kitas gali nusižiūrėti. Berniukui vardo net nerinkau, todėl labai apsidžiaugiau sužinojusi, kad gims mergaitė.

Deja, vyrui mano mėgiamas vardas visai nepatiko. Jam jis asocijavosi su pikta kaimo senmerge. Taip man ir pasakė. Jam labai patiko Roberta arba Rusnė. Tačiau nuo šių vardų mane net purtė. Vis susigraudindavau kai pagalvodavau apie vardus – atrodė neteisinga, kad dukrytės negalėsiu pavadinti savo svajonių vardu. Kitų vardų net nesvarsčiau ir neieškojau. Tiesiog laukiau.

Viskas išsisprendė savaime. Prasidėjus gimdymui, jis užsitęsė ir buvo itin sunkus. Galiausiai viskas pasibaigė Cezario pjūviu ir reanimacija man. Kartu buvęs vyras matė, kiek man teko iškęsti, kol į pasaulį atėjo mūsų stebuklas, todėl po visko net nedvejodamas pasiūlė dukrą pavadinti Adele.“

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Populiariausi vaikų vardai Danijoje: kai kurie patiks ir lietuviams

Populiariausi vaikų vardai Danijoje: kai kurie patiks ir lietuviams
Populiariausių vardų mados keičiasi gana palengva.

5 svarbūs patarimai neseniai pagimdžiusioms moterims

5 svarbūs patarimai neseniai pagimdžiusioms moterims
Po gimdymo, ypač, jei tai pirmas vaikelis, pirmaisiais mėnesiais nelengva išlikti ramiai ir racionaliai. Tačiau pabandyti verta. Siūlome keletą patarimų, kurie padės išlikti ramioms ir lengviau apsiprasti su naujomis mamos pareigomis.

Paskelbus populiariausius berniukų ir mergaičių vardus – netikėta staigmena

Paskelbus populiariausius berniukų ir mergaičių vardus – netikėta staigmena
Kiekvieną pusmetį atnaujinami populiariausių naujagimių vardų dešimtukai šįkart pažėrė nemažai staigmenų.

Vaiko susilaukę šiauliečiai gaus 300 eurų vertės naujagimio kraitelį (3)

Vaiko susilaukę šiauliečiai gaus 300 eurų vertės naujagimio kraitelį
Šiaulių miesto savivaldybė praneša, kad nuo liepos mėnesio bus dovanojami kraiteliai Šiaulių naujagimiams.

Ar gali stiprus kūdikio verksmas pakenkti jo bambutei

Ar gali stiprus kūdikio verksmas pakenkti jo bambutei
Ką svarbu žinoti apie bambos išvaržą? Iki kada ji išnyksta savaime, o kada jau reikia operuoti?

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti
Išrinkti vardą, kuris vaiką lydės visą gyvenimą, - labai sunki užduotis. Straipsnio konsultantė – parapsichologė Lietuvos ezoterikų konfederacijos prezidentė ezoterikos dr. Elona Eleonora Petkelienė.

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą
Kaune vykusiame seminare „Saugi naujagimio fotosesija“ LSMU ligoninės Kauno klinikų Naujagimių intensyvios terapijos skyriaus gydytoja neonatologė Eglė Lysovienė kartu su daugiau nei 30 naujagimių fotografių iš visos Lietuvos diskutavo apie kūdikių saugumą ir komfortą fotosesijų metu.

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30
Retų ligų gydytojai sieks, kad visuotinio naujagimių tikrinimo sąrašas būtų išplėstas.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą
Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos
Vaikai savo gimtadienių laukia panašiai kaip Kalėdų – juk tortas, žvakutės, dovanos... Taip malonu! Kaip ir kiekviena šventė, gimtadienis turi savas tradicijas ir savo istoriją. Iš kur visa tai atsirado?

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu
Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai
Kauno rajono savivaldybėje ši savaitė prasidėjo itin džiugiomis nuotaikomis. Šiais metais Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 100-asis Kauno rajono kūdikis – Kamilė Ulinskaitė.

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose
Šalčininkų rajono savivaldybė pateikia įdomiausią praėjusiųjų metų demografinę statistiką, kurioje – dažniausi ir rečiausi rajono naujagimiams suteikti vardai.

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus (3)

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus
Nustatyta, kad didžiąja dalimi vaiko likimą, jo poelgius ir pasirinkimus nulemia tėvai. Vaikystėje matyti elgesio modeliai, girdėti žodžiai tarsi programuoja žmogaus ateitį.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.