Nuo gimimo augu švarus!

Iš gimdymo namų parsivežėte naujagimį namo? Sveikinimai! Nuo šiol jūsų dienos bus tikrai trumpesnės, o kiekvienas rytas prasidės nuo naujagimio "grožio ir higienos" procedūrų. Apie jas pasakoja Vilniaus gimdymo namų gydytojas neonatologas Saulius Vidugiris.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Bambutė

Naujagimio virkštelė nukrenta maždaug 5 -7 parą po gimimo, o visiškai sugyja po 2-3 savaičių. Nebijokite jos liesti, ir kol virkštelės liekana nenukritusi, valykite bent du kartus per dieną. Jei vaikutis maudomas, vienas kartas turi būti po maudynių. Pirmiausia bambutę nuvalykite 70 proc. spiritu arba salicilo spiritu. Valydami nebijokite lengvai pajudinti virkštelės - šiek tiek palenkite į vieną, į kitą pusę. Kūdikiui tikrai neskauda, nes virkštelėje nėra nervų galūnių.

Net kai virkštelė nukrenta, kurį laiką reikia valyti bambutės šulinuką - kol žaizdelė pasidengs oda. Jeigu virkštelei nukritus bambutė kraujuoja ar šlapiuoja, jei parausta bambos žiedas, pasitarkite su gydytoju. Beje, kol neužgijusi bambutė, segdami sauskelnes užlenkite jų kraštelį taip, kad nedengtų bambos žaizdelės. 

Akytės

Kartą per dieną valykite kūdikio akutes. Geriausia, jei naudosite virintą vandenį, galite pasidaryti ir ramunėlių nuoviro. Pamirkykite vatos tamponėlį į virintą vandenį ar ramunėlių nuovirą ir valykite akutes nuo išorinio akies kampo į vidų. 

Ausytės

Papildomai valyti ausyčių nereikia, pakanka, kad išmaudę kūdikėlį jas gerai išsausinsite. Jokiu būdu nekiškite į mažas ausytes kietų pagaliukų. Valymui labiausiai tinka vata ar marlė. Iš vatos galite susukti tamponėlį arba naudokite marlės kraštelį. Specialiai valyti sieros iš ausyčių irgi nereikia.

Užpakaliukas

Pasituštinus kūdikiui jo užpakaliuką apiplaukite po šiltu tekančiu vandeniu. Nenaudokite kaskart muilo, nes jis džiovina ir sausina odelę, pakanka tik vandens. Drėgnos servetėlės tinka tik iš bėdos, kai nėra sąlygų apiplauti. Beje, berniukų ir mergaičių užpakaliukus po kranu reikia prausti skirtingai: berniukus laikykite užpakaliuku į viršų, o mergaites - atvirkščiai. Kad nešvarus vanduo nenubėgtų link mergaitės išorinių lytinių organų. Naujagimėms mergaitėms nesistenkite išplauti gleivių kamščio, o prausdami berniukus neatsmaukite jo apyvarpės.

Raukšlės raukšlelytės 

Jeigu kurią dieną negalite maudyti kūdikio, apvalykite jį drėgnu rankšluosčiu ar servetėle. Kruopščiai iššluostykite visas raukšleles, kur oda mažiausiai kvėpuoja ir daugiausia prakaituoja - aplink kaklą, pažastis, kirkšnis, užpakaliuką.. 

Vienos instrukcijos, kaip prižiūrėti naujagimio odelę, nėra. Priklausomai nuo to, ar ji sausa, nesausa, jautri ar nelabai, vieniems tinka aliejukai, kitiems - pabarstai ir panašiai. Tačiau tai nuspręsti turi vaikelį prižiūrintis gydytojas ar slaugytoja. Nes saviveiklaujant ir netinkamai prižiūrint, galima sugadinti ir gerą odą.

Nagučiai

Naujagimio nagučiai ypatingai ploni ir aštrūs, todėl kol mažiukas nekoordinuoja savo judesių, geriau jį rengti marškinukais su pirštinytėmis. Kai kirpsite nagučius, naudokite specialias kūdikiams skirtas žirklutes bukais galais. Prieš tai jas nuvalykite spiritu. Kad būtų drąsiau, nagučius galite kirpti, kai mažylis miega ir nesimuisto.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas
Prieš gimdamas kūdikis būna saugioje aplinkoje. Vos gimus jo virškinimo sistemą užpuola milžiniški bakterijų kiekiai, ir jo virškinimo traktas turi su jais susitvarkyti.

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (25)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams
Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas" surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas".

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.