Nuo gimimo augu švarus!

Iš gimdymo namų parsivežėte naujagimį namo? Sveikinimai! Nuo šiol jūsų dienos bus tikrai trumpesnės, o kiekvienas rytas prasidės nuo naujagimio "grožio ir higienos" procedūrų. Apie jas pasakoja Vilniaus gimdymo namų gydytojas neonatologas Saulius Vidugiris.
Nuo gimimo augu švarus!
© Shutterstock nuotr.

Bambutė

Naujagimio virkštelė nukrenta maždaug 5 -7 parą po gimimo, o visiškai sugyja po 2-3 savaičių. Nebijokite jos liesti, ir kol virkštelės liekana nenukritusi, valykite bent du kartus per dieną. Jei vaikutis maudomas, vienas kartas turi būti po maudynių. Pirmiausia bambutę nuvalykite 70 proc. spiritu arba salicilo spiritu. Valydami nebijokite lengvai pajudinti virkštelės - šiek tiek palenkite į vieną, į kitą pusę. Kūdikiui tikrai neskauda, nes virkštelėje nėra nervų galūnių.

Net kai virkštelė nukrenta, kurį laiką reikia valyti bambutės šulinuką - kol žaizdelė pasidengs oda. Jeigu virkštelei nukritus bambutė kraujuoja ar šlapiuoja, jei parausta bambos žiedas, pasitarkite su gydytoju. Beje, kol neužgijusi bambutė, segdami sauskelnes užlenkite jų kraštelį taip, kad nedengtų bambos žaizdelės. 

Akytės

Kartą per dieną valykite kūdikio akutes. Geriausia, jei naudosite virintą vandenį, galite pasidaryti ir ramunėlių nuoviro. Pamirkykite vatos tamponėlį į virintą vandenį ar ramunėlių nuovirą ir valykite akutes nuo išorinio akies kampo į vidų. 

Ausytės

Papildomai valyti ausyčių nereikia, pakanka, kad išmaudę kūdikėlį jas gerai išsausinsite. Jokiu būdu nekiškite į mažas ausytes kietų pagaliukų. Valymui labiausiai tinka vata ar marlė. Iš vatos galite susukti tamponėlį arba naudokite marlės kraštelį. Specialiai valyti sieros iš ausyčių irgi nereikia.

Užpakaliukas

Pasituštinus kūdikiui jo užpakaliuką apiplaukite po šiltu tekančiu vandeniu. Nenaudokite kaskart muilo, nes jis džiovina ir sausina odelę, pakanka tik vandens. Drėgnos servetėlės tinka tik iš bėdos, kai nėra sąlygų apiplauti. Beje, berniukų ir mergaičių užpakaliukus po kranu reikia prausti skirtingai: berniukus laikykite užpakaliuku į viršų, o mergaites - atvirkščiai. Kad nešvarus vanduo nenubėgtų link mergaitės išorinių lytinių organų. Naujagimėms mergaitėms nesistenkite išplauti gleivių kamščio, o prausdami berniukus neatsmaukite jo apyvarpės.

Raukšlės raukšlelytės 

Jeigu kurią dieną negalite maudyti kūdikio, apvalykite jį drėgnu rankšluosčiu ar servetėle. Kruopščiai iššluostykite visas raukšleles, kur oda mažiausiai kvėpuoja ir daugiausia prakaituoja - aplink kaklą, pažastis, kirkšnis, užpakaliuką.. 

Vienos instrukcijos, kaip prižiūrėti naujagimio odelę, nėra. Priklausomai nuo to, ar ji sausa, nesausa, jautri ar nelabai, vieniems tinka aliejukai, kitiems - pabarstai ir panašiai. Tačiau tai nuspręsti turi vaikelį prižiūrintis gydytojas ar slaugytoja. Nes saviveiklaujant ir netinkamai prižiūrint, galima sugadinti ir gerą odą.

Nagučiai

Naujagimio nagučiai ypatingai ploni ir aštrūs, todėl kol mažiukas nekoordinuoja savo judesių, geriau jį rengti marškinukais su pirštinytėmis. Kai kirpsite nagučius, naudokite specialias kūdikiams skirtas žirklutes bukais galais. Prieš tai jas nuvalykite spiritu. Kad būtų drąsiau, nagučius galite kirpti, kai mažylis miega ir nesimuisto.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui (2)

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui
Kūdikio atėjimui į šeimą ruošiamės ne tik psichologiškai – lankome kursus, skaitome straipsnius, tačiau, artėjant gimdymo dienai, vis daugiau laiko skiriame ir kraitelio paruošimui.

Kai renkame vaikams vardus, turime paisyti svarbiausių taisyklių (69)

Kai renkame vaikams vardus, turime paisyti svarbiausių taisyklių
Vieni vardai „ateina" greitai, vos pažvelgus į gimusio mažylio akis, kitus tėvai nešiojasi širdyje daug metų, o būna ir taip, kad ilgą laiką „nelimpa" nė vienas... Ar renkant vardą svarbus tik jo skambesys?

Kokią akių spalvą paveldės jūsų vaikas? (12)

Kokią akių spalvą paveldės jūsų vaikas?
Tai, kokią akių spalvą paveldės vaikas, priklauso nuo įvairių veiksnių. Svarbiausia taisyklė: akių spalvą nulemia paveldėti tėvų genai.

Nustebsite, ką moka ir sugeba ką tik gimęs kūdikis (11)

Nustebsite, ką moka ir sugeba ką tik gimęs kūdikis
„O kas bus, jei man gimdymo namuose sukeis kūdikius ir aš neatpažinsiu savojo?“ – kartais nerimauja būsimosios mamos. Nuogąstauti neverta, tai neįmanoma. Šiandien beveik neabejojama, kad gimęs naujagimis... pažįsta savo mamą ir tėtį.

Renkame vaikui vardą: kurie vardai atneša laimę (50)

Renkame vaikui vardą: kurie vardai atneša laimę
Racionalistai, be abejonės, pasakys, kad vardas - tai tik skambus raidžių derinys. Nepaisant to, socialinė vardo reikšmė išties didelė - jis gali atskleisti žmogaus tautybę, kilmę ar net tikėjimą.

20 vardų, kurie primena geografinius vietovardžius (18)

20 vardų, kurie primena geografinius vietovardžius
Kai kurie vardai primena geografinius vietovardžius – miestus, upes ar šalis. Jūsų dėmesiui – 10 ir Lietuvoje sutinkamų tokių vardų.

Kodėl gimę kai kurie naujagimiai pageltonuoja? (1)

Kodėl gimę kai kurie naujagimiai pageltonuoja?
Apie 80 procentų naujagimių daugiau ar mažiau pageltonuoja. Ką svarbu žinoti apie naujagimių geltą, pasakoja dr. Eglė Markūnienė, šeimos klinikos "Sveika pradžia" gydytoja neonatologė.

Lietuvoje kuriamas pirmasis motinos pieno bankas

Lietuvoje kuriamas pirmasis motinos pieno bankas
Lietuvoje kuriamas pirmasis motinos pieno bankas. Iniciatyvą palaiko ir žinomos Lietuvos šeimos.

Paaiškėjo populiariausieji šių metų vaikų vardai (155)

Paaiškėjo populiariausieji šių metų vaikų vardai
Kokiais vardais gimusius vaikus dažniausiai pavadina šiandieniniai tėvai? Paaiškėjo 2016 metų pirmojo pusmečio populiariausiųjų vardų statistika.

Ar žinote, kuo kvepia ką tik gimęs vaikas (17)

Ar žinote, kuo kvepia ką tik gimęs vaikas
Įdomus tyrimas, kurio metu paaiškėjo, jog naujagimių skleidžiamas kvapas turi ypatingų galių.

Gimdamas vaikas patiria stresą, todėl ši procedūra po gimdymo jam labai svarbi

Gimdamas vaikas patiria stresą, todėl ši procedūra po gimdymo jam labai svarbi
Pirmosios akimirkos gimus kūdikiui yra ypatingos ir nepakartojamos. Vaikeliui tai pirmoji pažintis su šiuo pasauliu ir su artimiausiais jam žmonėmis.

Ką po gimdymo lietuvės daro su placenta? (44)

Ką po gimdymo lietuvės daro su placenta?
Po kai kurių garsenybių viešoje erdvėje nuskambėjusių pareiškimų apie placentos valgymą ir jos stebuklingą poveikį atgaunant jėgas po gimdymo, vis daugiau tėvelių domisi jos panaudojimu.

REKORDAS: gimė neįprastai daug sveriantis vaikas (1)

REKORDAS: gimė neįprastai daug sveriantis vaikas
Indijoje gimęs naujagimis gali būti įrašytas į rekordų knygą. Pranešama, kad mergaitė gimė sverdama 6,8 kg, ir tai yra didžiausias naujagimio svoris per paskutiniuosius 50 metų.

Kaip nesunkiai namuose pagaminti naujagimių regą lavinančią karuselę

Kaip nesunkiai namuose pagaminti naujagimių regą lavinančią karuselę
Trijų vaikų mama ir tinklaraštininkė Evelina pasakoja, kaip namuose savo rankomis sukurti mielą ir naudingą žaislą savo kūdikiui - pirmąją žaisliukų karuselę.

Patarimai, kaip namų sąlygomis meistriškai nufotografuoti naujagimį (2)

Patarimai, kaip namų sąlygomis meistriškai nufotografuoti naujagimį
Pradžių pradžia, naujos gyvybės atsiradimas – kas gali būti džiugesnio, šviesesnio? Gaila, kad tas laikas labai greitai praeina, įspūdžiai apsitrina, jaudulys aprimsta, o kartais taip norisi susigrąžinti bent akimirkai visus tuos pirmuosius išgyvenimus!