Trūkstant tuberkuliozės vakcinų, ne visi naujagimiai bus paskiepyti gimdymo namuose

Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija, 2015 metais Lietuvoje ir kitose Europos šalyse sutriko BCG (tuberkuliozės) vakcinos tiekimas.
© AFP/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Laiku nuo tuberkuliozės nepaskiepyti naujagimiai bus skiepijami vėliau

BCG (tuberkuliozės) vakcinos gamintojas neužtikrina šios vakcinos tiekimo pagal pasirašytas sutartis ir visose šalyse, skiepijančiose BCG (tuberkuliozės) vakcina pagal nacionalinį skiepijimo kalendorių, trūksta šios vakcinos.

Dėl vakcinos trūkumo artimiausiu metu dalis naujagimių nebus paskiepyti 2-3 dieną po gimimo. Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktas rekomendacijas, tokie naujagimiai šia vakcina turi būti paskiepyti iki dviejų mėnesių amžiaus, neatliekant tuberkulino mėginio prieš skiepijimą.

Naujagimiai turi būti skiepijami stacionariose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kuriose jie gimė. Jeigu nėra galimybės pasiskiepyti toje pačioje gydymo įstaigoje, skiepas gali būti atliktas ir kitoje stacionarioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje skiepijama BCG vakcina.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Šiuolaikinių tėvų klaida: dėl jos vaikus užklumpa šimtai ligų
Kodėl gimsta genetinėmis ligomis sergantys vaikai?

Atkreipiamas dėmesys, kad ši rekomendacija taikoma tik dėl vakcinos tiekimo sutrikimo laiku nepaskiepytiems naujagimiams ir kūdikiams. Visais kitais atvejais skiepijama pagal Lietuvos Respublikos vaikų skiepijimų kalendorių, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. vasario 27 d. įsakymu Nr. V-283 „Dėl Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriaus patvirtinimo".

Apie tai, kad gydymo įstaigoje jau yra vakcinos, kuria galima paskiepyti laiku nepaskiepytus kūdikius, tėvai sužinos iš įstaigos, kurioje kūdikis gimė, arba iš šeimos gydytojo, prižiūrinčio naujagimį. Pasiteirauti, ar tam tikroje gydymo įstaigoje yra vakcinos, bus galima ir Vilniaus visuomenės sveikatos centre tel. (8 5) 278 0684, mob. tel. 8 627 79861, el. p. biruta.zdaneviciene@vilniausvsc.sam.lt

Lietuva - didelio tuberkuliozės paplitimo šalis

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, maždaug trečdalis žemės gyventojų yra užsikrėtę tuberkuliozės sukėlėju. Aktyvia tuberkuliozės forma kasmet suserga 8-10 milijonai žmonių ir, nepaisant naujų gydymo metodų, apie 2 milijonai miršta. PSO Europos regioninis biuras Lietuvą priskyrė Europos šalims, kuriose ši liga labiausiai paplitusi. Iš 27 Europos Sąjungos šalių sergamumas tuberkulioze didesnis yra tik Rumunijoje.

Šių dienų tuberkuliozė, dar žinoma kaip džiova, vis labiau paliečia ne asocialiai ir skurdžiai gyvenančius žmones, kaip manyta anksčiau, o jaunesnius asmenis - ypač nuo šios klastingos ligos kenčia jaunos moterys ir vaikai.

Vilniaus mieste 2014 m. buvo užregistruoti 148 naujai tuberkulioze susirgę ligoniai (2013 m. - 155), iš jų 123 asmenims nustatyta atvira plaučių tuberkuliozės forma (2013 m. - 122). Būtent atvira tuberkuliozės forma yra pavojinga aplinkiniams žmonėms. Didžiausia rizika užsikrėsti tuberkuliozės infekcija yra ilgai ir artimai kontaktuojant su sergančiuoju. Prie artimų kontaktų gali būti priskiriamas ne tik šeimos narys, bet ir bendradarbis, bendraklasis ar mokytojas. Ar sveikas asmuo užsikrės tuberkulioze, priklauso nuo įvairių dalykų. Svarbu, kiek tuberkuliozės mikobakterijų bus įkvėpta. Šis kiekis priklausys ne tik nuo ligonio būklės, bet ir nuo bendravimo su juo trukmės, atstumo nuo jo, kambario dydžio ir oro pasikeitimo jame.

Tuberkulioze dažniausiai užsikrečiama oro lašiniu būdu. Niekas neapsaugotas nuo tuberkuliozės - kiekvienas, kuris kvėpuoja, gali būti infekuotas, o vėliau ir susirgti. Juo labiau, kad pasaulis dėl migracijos tampa mažesnis, o tuberkuliozės bakterijos pavojingesnės. Dėl šios ligos plitimo būdo vienas sergantis žmogus per metus gali užkrėsti nuo 15 iki 25 asmenų, taigi nuo jos apdraustas nėra nė vienas iš mūsų. 

Pagrindiniai tuberkuliozės simptomai - užsitęsęs kosulys, ilgiau kaip 3 savaites skrepliuoja, jaučia skausmą krūtinėje, atsikosėja krauju, patiria dusulį, dažnas - ūmias virusines infekcijas, krinta svoris, jaučia bendrą silpnumą, nedidelė temperatūra popiečio valandomis, praranda apetitą.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro inf.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti
Net jeigu per nėštumą jūs ruošitės tapimui tėvais, skaitysite daug knygų ir eisite į kursus, gimus vaikui tikrai pasitaikys dalykų, kurie jus nustebins.

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas
Prieš gimdamas kūdikis būna saugioje aplinkoje. Vos gimus jo virškinimo sistemą užpuola milžiniški bakterijų kiekiai, ir jo virškinimo traktas turi su jais susitvarkyti.

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (25)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams
Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas" surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas".

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?