Trūkstant tuberkuliozės vakcinų, ne visi naujagimiai bus paskiepyti gimdymo namuose

Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija, 2015 metais Lietuvoje ir kitose Europos šalyse sutriko BCG (tuberkuliozės) vakcinos tiekimas.
© AFP/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Laiku nuo tuberkuliozės nepaskiepyti naujagimiai bus skiepijami vėliau

BCG (tuberkuliozės) vakcinos gamintojas neužtikrina šios vakcinos tiekimo pagal pasirašytas sutartis ir visose šalyse, skiepijančiose BCG (tuberkuliozės) vakcina pagal nacionalinį skiepijimo kalendorių, trūksta šios vakcinos.

Dėl vakcinos trūkumo artimiausiu metu dalis naujagimių nebus paskiepyti 2-3 dieną po gimimo. Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktas rekomendacijas, tokie naujagimiai šia vakcina turi būti paskiepyti iki dviejų mėnesių amžiaus, neatliekant tuberkulino mėginio prieš skiepijimą.

Naujagimiai turi būti skiepijami stacionariose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kuriose jie gimė. Jeigu nėra galimybės pasiskiepyti toje pačioje gydymo įstaigoje, skiepas gali būti atliktas ir kitoje stacionarioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje skiepijama BCG vakcina.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Šiuolaikinių tėvų klaida: dėl jos vaikus užklumpa šimtai ligų
Kodėl gimsta genetinėmis ligomis sergantys vaikai?

Atkreipiamas dėmesys, kad ši rekomendacija taikoma tik dėl vakcinos tiekimo sutrikimo laiku nepaskiepytiems naujagimiams ir kūdikiams. Visais kitais atvejais skiepijama pagal Lietuvos Respublikos vaikų skiepijimų kalendorių, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. vasario 27 d. įsakymu Nr. V-283 „Dėl Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriaus patvirtinimo".

Apie tai, kad gydymo įstaigoje jau yra vakcinos, kuria galima paskiepyti laiku nepaskiepytus kūdikius, tėvai sužinos iš įstaigos, kurioje kūdikis gimė, arba iš šeimos gydytojo, prižiūrinčio naujagimį. Pasiteirauti, ar tam tikroje gydymo įstaigoje yra vakcinos, bus galima ir Vilniaus visuomenės sveikatos centre tel. (8 5) 278 0684, mob. tel. 8 627 79861, el. p. biruta.zdaneviciene@vilniausvsc.sam.lt

Lietuva - didelio tuberkuliozės paplitimo šalis

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, maždaug trečdalis žemės gyventojų yra užsikrėtę tuberkuliozės sukėlėju. Aktyvia tuberkuliozės forma kasmet suserga 8-10 milijonai žmonių ir, nepaisant naujų gydymo metodų, apie 2 milijonai miršta. PSO Europos regioninis biuras Lietuvą priskyrė Europos šalims, kuriose ši liga labiausiai paplitusi. Iš 27 Europos Sąjungos šalių sergamumas tuberkulioze didesnis yra tik Rumunijoje.

Šių dienų tuberkuliozė, dar žinoma kaip džiova, vis labiau paliečia ne asocialiai ir skurdžiai gyvenančius žmones, kaip manyta anksčiau, o jaunesnius asmenis - ypač nuo šios klastingos ligos kenčia jaunos moterys ir vaikai.

Vilniaus mieste 2014 m. buvo užregistruoti 148 naujai tuberkulioze susirgę ligoniai (2013 m. - 155), iš jų 123 asmenims nustatyta atvira plaučių tuberkuliozės forma (2013 m. - 122). Būtent atvira tuberkuliozės forma yra pavojinga aplinkiniams žmonėms. Didžiausia rizika užsikrėsti tuberkuliozės infekcija yra ilgai ir artimai kontaktuojant su sergančiuoju. Prie artimų kontaktų gali būti priskiriamas ne tik šeimos narys, bet ir bendradarbis, bendraklasis ar mokytojas. Ar sveikas asmuo užsikrės tuberkulioze, priklauso nuo įvairių dalykų. Svarbu, kiek tuberkuliozės mikobakterijų bus įkvėpta. Šis kiekis priklausys ne tik nuo ligonio būklės, bet ir nuo bendravimo su juo trukmės, atstumo nuo jo, kambario dydžio ir oro pasikeitimo jame.

Tuberkulioze dažniausiai užsikrečiama oro lašiniu būdu. Niekas neapsaugotas nuo tuberkuliozės - kiekvienas, kuris kvėpuoja, gali būti infekuotas, o vėliau ir susirgti. Juo labiau, kad pasaulis dėl migracijos tampa mažesnis, o tuberkuliozės bakterijos pavojingesnės. Dėl šios ligos plitimo būdo vienas sergantis žmogus per metus gali užkrėsti nuo 15 iki 25 asmenų, taigi nuo jos apdraustas nėra nė vienas iš mūsų. 

Pagrindiniai tuberkuliozės simptomai - užsitęsęs kosulys, ilgiau kaip 3 savaites skrepliuoja, jaučia skausmą krūtinėje, atsikosėja krauju, patiria dusulį, dažnas - ūmias virusines infekcijas, krinta svoris, jaučia bendrą silpnumą, nedidelė temperatūra popiečio valandomis, praranda apetitą.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro inf.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti

Koks vardas atneša vaikui laimę, o kokio geriau neduoti
Išrinkti vardą, kuris vaiką lydės visą gyvenimą, - labai sunki užduotis. Straipsnio konsultantė – parapsichologė Lietuvos ezoterikų konfederacijos prezidentė ezoterikos dr. Elona Eleonora Petkelienė.

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą

Vaikų ligų gydytoja papasakojo, ką reikia žinoti apie naujagimių saugumą
Kaune vykusiame seminare „Saugi naujagimio fotosesija“ LSMU ligoninės Kauno klinikų Naujagimių intensyvios terapijos skyriaus gydytoja neonatologė Eglė Lysovienė kartu su daugiau nei 30 naujagimių fotografių iš visos Lietuvos diskutavo apie kūdikių saugumą ir komfortą fotosesijų metu.

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30
Retų ligų gydytojai sieks, kad visuotinio naujagimių tikrinimo sąrašas būtų išplėstas.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą
Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos
Vaikai savo gimtadienių laukia panašiai kaip Kalėdų – juk tortas, žvakutės, dovanos... Taip malonu! Kaip ir kiekviena šventė, gimtadienis turi savas tradicijas ir savo istoriją. Iš kur visa tai atsirado?

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu
Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai
Kauno rajono savivaldybėje ši savaitė prasidėjo itin džiugiomis nuotaikomis. Šiais metais Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 100-asis Kauno rajono kūdikis – Kamilė Ulinskaitė.

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose
Šalčininkų rajono savivaldybė pateikia įdomiausią praėjusiųjų metų demografinę statistiką, kurioje – dažniausi ir rečiausi rajono naujagimiams suteikti vardai.

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus (3)

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus
Nustatyta, kad didžiąja dalimi vaiko likimą, jo poelgius ir pasirinkimus nulemia tėvai. Vaikystėje matyti elgesio modeliai, girdėti žodžiai tarsi programuoja žmogaus ateitį.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?
Prisiminti, kurią savaitės dieną gimė jūsų vaikai, tikrai verta. Manoma, kad gimimo diena taip pat palieka pėdsakų vaikų charakteryje bei likime.

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį
Kas užkoduota varde? Daugiau, nei jums atrodo. Bent jau taip galima spręsti pagal vieno tyrimo rezultatus.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?

Horoskopas vaikui: puiki idėja ar pinigų išmetimas į balą? (7)

Horoskopas vaikui: puiki idėja ar pinigų išmetimas į balą?
Niekada nesate turėję asmeninio horoskopo ir svarstote, gal verta jį užsakyti savo vaikui? Interviu su astrologe padės suprasti, kokia informacija pateikiama vaiko horoskope.