Vaikų vardų mados Kaune: nuo senųjų baltiškų iki negirdėtų naujadarų TOP10 ir mamų komentarai

 (123)
Vienas iš aktualiausių dalykų jaunai šeimai susilaukus naujagimio - sugalvoti vardą. Šiomis dienomis tėvai vis originalesni ir savo vaikams stengiasi atrasti įdomiausią variantą, kuris ne tik gražiai skambėtų, bet ir turėtų prasmę.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaunas - „Lietuvos širdis", tai dar kartą įrodo gyventojų registro tarnybos duomenys, kuriuose atsispindi baltiškosios kilmės vardų populiarumas. Tačiau kaip parodė mūsų atlikta apklausa, populiarėja ir negirdėti, mamų išmonę parodantys vardai. Į vieną vietą surinkome ir oficialią statistiką, ir mamų komentarus.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Per didelį norą žindyti apkrėčiau vaiką auksiniu stafilokoku
Interneto sensacija tapo šuo, keičiantis kūdikiui sauskelnes

Kauno miesto vardų tendencijos

Kauno civilinės metrikacijos vyresnioji specialistė J. Kondrotienė pateikia duomenis, jog 2013 metais Kaune buvo užregistruoti 3977 vaikai, o iki 2014 metų gegužės 22 dienos - 1400 naujagimių. Gimstamumas žaliajame mieste džiugina išsiaiškinus, kad vis dar išlieka tendencija mergaitėms suteikti baltiškosios kilmės vardus.

Gyventojų registro tarnybos duomenimis populiariausi mergaičių vardai Kaune - Liepa, Austėja, Ieva, Smiltė, Gabija, Emilija, Gabrielė, Ugnė, Gustė ir Augustė. Iš 10 vardų, tik 4 nėra baltiškos kilmės - Ieva, Gabrielė, Gustė ir Augustė.

Berniukų situacija visiškai priešinga. Vyriškosios lyties vardų populiarumo dešimtuke - Benas, Matas, Dovydas, Lukas, Adomas, Jonas, Augustas, Dominykas, Martynas ir Rokas. Nei vienas iš jų nėra baltiškosios kilmės.

Kauno ir kitų miestų naujagimių vardų palyginimas

Lyginant visus Lietuvos miestus pastebime, jog vardų populiarumas nėra identiškas, tačiau atitikmenų galime pastebėti.

Vilniuje populiariausi - Sofija, Emilija, Gabrielė, Dominykas, Lukas, Adomas.

Klaipėdoje - Emilija, Viltė, Amelija, Dominykas, Jokūbas, Nojus.

Šiauliuose - Lėja, Gabija, Gabrielė, Nojus, Benas, Matas.

Panevėžyje - Augustė, Liepa, Rugilė, Lukas, Matas, Arnas

Visos Lietuvos berniukų ir mergaičių TOP 3 - Austėja, Emilija, Liepa mergaitėms ir Matas, Lukas, Nojus berniukams.

Kas svarbiausia mamoms renkantis vardą vaikui?

Atlikome neseniai vaikų susilaukusių mamyčių apklausą. Jos nuoširdžiai dalinosi savo vaikų vardų pasirinkimo istorijomis.

Pirmoji apklausta mama savo dukrytei suteikė Melitos vardą. Ji teigė, kad vardą išrinko tėtis, nes jam labai patiko reikšmė: „Išvertus iš graikų  kalbos tai reiškia „bitė".  Dukrytės kambarį papuošėme įvairia atributika su bitutėmis. Jeigu randame iš ko rinktis, tai žaislams ir aprangai teikiame bitutės simbolio prioritetą".

Mama Monika savo dukrai skyrė Neonikos vardą: „Su vyru aptikome jį naujausių vardų vardyne. Mane sudomino, nes jis naujas, negirdėtas ir įdomus, o vyrui įstrigo jo skambesys. Monika - Neonika. Laimei, šis vardas dar nėra populiarus Lietuvoje, nes labiausiai bijojau trumpalaikės mados, kai kas trečias vaikas pavadinamas tuo metu populiariausiu vardu."

Algio mama teigė, kad vardas atėjo savaime. „Man labiausiai norėjosi ne dažno vardo, kad nebūtų klasėje dar trys tokiais pat vardais, bet ir žinomo, kad prisimintų. Ir besilaukdama tiesiog pagalvojau, kad Algis gražus vardas. Dar pažiūrėjau, ką reiškia. Pasirodo, buvo baltų pagonių dievų pasiuntinys Algis. Paklausiau, ką vyras galvoja. Jam irgi patiko.

Mama Dovilė savo sūnaus Elano vardo paieškas nupasakojo taip: „Ieškojau vardų internete pasinaudojusi raktiniais žodžiais: lotynų, graikų kilmės vardai. Taip pat vardą lėmė ir reikšmė.  Iš pradžių erzino ne taip kirčiuojamas vaiko vardas -Elãnas, arba tapatinimas su Alanu. O dabar, po 2 metų, galiu užtikrintai teigti, kad vardo reikšmė nulemia charakterio bruožus. Jis - Karo Dievas.  Namuose - išdykęs, nepaklusnus, sumanus ir gudrus. Mūsų Elanas."

Danguolė Grigienė savo vaikų pasirinkimą komentavo taip: „Norėjome retų, nenuobodžių, išskirtinių ir trumpų vardų, tokių, kad paminėjus vardą iš karto suprastum, apie kurį žmogų kalbi, kad nereikėtų trumpinti ar dar kitaip juos iškraipyti. Kaip žinome, ne vardas žmogų puošia, o žmogus vardą  - jei žmogus bus geras, tai ir vardas gražus. Taigi, mūsų  vaikai turės užduotį - išsiskirti ne tik retais vardais, bet ir juos papuošti. Sūnui vardą Gantas radome internete ir jis mums pasirodė toks tvirtas, vyriškas ir derantis prie pavardės - Grigas. Vardą Esta nugirdome žiūrėdami kažkokį filmą. Jis mums pasirodė labai švelnus ir mielas."

Taip pat mamos savo vaikams rinko tokius vardus kaip Elija, Altėja, Darvydas, Katalėja, Nikolė, Matėja, Aronas, Rūtilė, Ivas. Taigi, paklausūs yra tiek tradiciniai, tiek negirdėti vardai. Kiekviena šeima juos renkasi pagal savo skonį, lūkesčius, giminės pritarimą ar madą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30

Prof. A. Utkus: naujagimiai Lietuvoje tikrinami tik dėl 4 ligų, nors galima diagnozuoti 30
Retų ligų gydytojai sieks, kad visuotinio naujagimių tikrinimo sąrašas būtų išplėstas.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą
Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos
Vaikai savo gimtadienių laukia panašiai kaip Kalėdų – juk tortas, žvakutės, dovanos... Taip malonu! Kaip ir kiekviena šventė, gimtadienis turi savas tradicijas ir savo istoriją. Iš kur visa tai atsirado?

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu
Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai

100-uoju Kauno rajono kūdikiu tapusią dukrytę tėvai Kamile pavadino neatsitiktinai
Kauno rajono savivaldybėje ši savaitė prasidėjo itin džiugiomis nuotaikomis. Šiais metais Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 100-asis Kauno rajono kūdikis – Kamilė Ulinskaitė.

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose

Populiariausi ir rečiausi naujagimių vardai Šalčininkuose
Šalčininkų rajono savivaldybė pateikia įdomiausią praėjusiųjų metų demografinę statistiką, kurioje – dažniausi ir rečiausi rajono naujagimiams suteikti vardai.

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus (3)

Kaip tėvai programuoja... savo vaikus
Nustatyta, kad didžiąja dalimi vaiko likimą, jo poelgius ir pasirinkimus nulemia tėvai. Vaikystėje matyti elgesio modeliai, girdėti žodžiai tarsi programuoja žmogaus ateitį.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?
Prisiminti, kurią savaitės dieną gimė jūsų vaikai, tikrai verta. Manoma, kad gimimo diena taip pat palieka pėdsakų vaikų charakteryje bei likime.

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį
Kas užkoduota varde? Daugiau, nei jums atrodo. Bent jau taip galima spręsti pagal vieno tyrimo rezultatus.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti
Net jeigu per nėštumą jūs ruošitės tapimui tėvais, skaitysite daug knygų ir eisite į kursus, gimus vaikui tikrai pasitaikys dalykų, kurie jus nustebins.

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas
Prieš gimdamas kūdikis būna saugioje aplinkoje. Vos gimus jo virškinimo sistemą užpuola milžiniški bakterijų kiekiai, ir jo virškinimo traktas turi su jais susitvarkyti.

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.