Vaikų vardų mados Kaune: nuo senųjų baltiškų iki negirdėtų naujadarų TOP10 ir mamų komentarai

 (123)
Vienas iš aktualiausių dalykų jaunai šeimai susilaukus naujagimio - sugalvoti vardą. Šiomis dienomis tėvai vis originalesni ir savo vaikams stengiasi atrasti įdomiausią variantą, kuris ne tik gražiai skambėtų, bet ir turėtų prasmę.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaunas - „Lietuvos širdis", tai dar kartą įrodo gyventojų registro tarnybos duomenys, kuriuose atsispindi baltiškosios kilmės vardų populiarumas. Tačiau kaip parodė mūsų atlikta apklausa, populiarėja ir negirdėti, mamų išmonę parodantys vardai. Į vieną vietą surinkome ir oficialią statistiką, ir mamų komentarus.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Per didelį norą žindyti apkrėčiau vaiką auksiniu stafilokoku
Interneto sensacija tapo šuo, keičiantis kūdikiui sauskelnes

Kauno miesto vardų tendencijos

Kauno civilinės metrikacijos vyresnioji specialistė J. Kondrotienė pateikia duomenis, jog 2013 metais Kaune buvo užregistruoti 3977 vaikai, o iki 2014 metų gegužės 22 dienos - 1400 naujagimių. Gimstamumas žaliajame mieste džiugina išsiaiškinus, kad vis dar išlieka tendencija mergaitėms suteikti baltiškosios kilmės vardus.

Gyventojų registro tarnybos duomenimis populiariausi mergaičių vardai Kaune - Liepa, Austėja, Ieva, Smiltė, Gabija, Emilija, Gabrielė, Ugnė, Gustė ir Augustė. Iš 10 vardų, tik 4 nėra baltiškos kilmės - Ieva, Gabrielė, Gustė ir Augustė.

Berniukų situacija visiškai priešinga. Vyriškosios lyties vardų populiarumo dešimtuke - Benas, Matas, Dovydas, Lukas, Adomas, Jonas, Augustas, Dominykas, Martynas ir Rokas. Nei vienas iš jų nėra baltiškosios kilmės.

Kauno ir kitų miestų naujagimių vardų palyginimas

Lyginant visus Lietuvos miestus pastebime, jog vardų populiarumas nėra identiškas, tačiau atitikmenų galime pastebėti.

Vilniuje populiariausi - Sofija, Emilija, Gabrielė, Dominykas, Lukas, Adomas.

Klaipėdoje - Emilija, Viltė, Amelija, Dominykas, Jokūbas, Nojus.

Šiauliuose - Lėja, Gabija, Gabrielė, Nojus, Benas, Matas.

Panevėžyje - Augustė, Liepa, Rugilė, Lukas, Matas, Arnas

Visos Lietuvos berniukų ir mergaičių TOP 3 - Austėja, Emilija, Liepa mergaitėms ir Matas, Lukas, Nojus berniukams.

Kas svarbiausia mamoms renkantis vardą vaikui?

Atlikome neseniai vaikų susilaukusių mamyčių apklausą. Jos nuoširdžiai dalinosi savo vaikų vardų pasirinkimo istorijomis.

Pirmoji apklausta mama savo dukrytei suteikė Melitos vardą. Ji teigė, kad vardą išrinko tėtis, nes jam labai patiko reikšmė: „Išvertus iš graikų  kalbos tai reiškia „bitė".  Dukrytės kambarį papuošėme įvairia atributika su bitutėmis. Jeigu randame iš ko rinktis, tai žaislams ir aprangai teikiame bitutės simbolio prioritetą".

Mama Monika savo dukrai skyrė Neonikos vardą: „Su vyru aptikome jį naujausių vardų vardyne. Mane sudomino, nes jis naujas, negirdėtas ir įdomus, o vyrui įstrigo jo skambesys. Monika - Neonika. Laimei, šis vardas dar nėra populiarus Lietuvoje, nes labiausiai bijojau trumpalaikės mados, kai kas trečias vaikas pavadinamas tuo metu populiariausiu vardu."

Algio mama teigė, kad vardas atėjo savaime. „Man labiausiai norėjosi ne dažno vardo, kad nebūtų klasėje dar trys tokiais pat vardais, bet ir žinomo, kad prisimintų. Ir besilaukdama tiesiog pagalvojau, kad Algis gražus vardas. Dar pažiūrėjau, ką reiškia. Pasirodo, buvo baltų pagonių dievų pasiuntinys Algis. Paklausiau, ką vyras galvoja. Jam irgi patiko.

Mama Dovilė savo sūnaus Elano vardo paieškas nupasakojo taip: „Ieškojau vardų internete pasinaudojusi raktiniais žodžiais: lotynų, graikų kilmės vardai. Taip pat vardą lėmė ir reikšmė.  Iš pradžių erzino ne taip kirčiuojamas vaiko vardas -Elãnas, arba tapatinimas su Alanu. O dabar, po 2 metų, galiu užtikrintai teigti, kad vardo reikšmė nulemia charakterio bruožus. Jis - Karo Dievas.  Namuose - išdykęs, nepaklusnus, sumanus ir gudrus. Mūsų Elanas."

Danguolė Grigienė savo vaikų pasirinkimą komentavo taip: „Norėjome retų, nenuobodžių, išskirtinių ir trumpų vardų, tokių, kad paminėjus vardą iš karto suprastum, apie kurį žmogų kalbi, kad nereikėtų trumpinti ar dar kitaip juos iškraipyti. Kaip žinome, ne vardas žmogų puošia, o žmogus vardą  - jei žmogus bus geras, tai ir vardas gražus. Taigi, mūsų  vaikai turės užduotį - išsiskirti ne tik retais vardais, bet ir juos papuošti. Sūnui vardą Gantas radome internete ir jis mums pasirodė toks tvirtas, vyriškas ir derantis prie pavardės - Grigas. Vardą Esta nugirdome žiūrėdami kažkokį filmą. Jis mums pasirodė labai švelnus ir mielas."

Taip pat mamos savo vaikams rinko tokius vardus kaip Elija, Altėja, Darvydas, Katalėja, Nikolė, Matėja, Aronas, Rūtilė, Ivas. Taigi, paklausūs yra tiek tradiciniai, tiek negirdėti vardai. Kiekviena šeima juos renkasi pagal savo skonį, lūkesčius, giminės pritarimą ar madą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų (4)

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų
Lietuviai, susilaukę naujagimio, jį užregistruoti gali internetu, tačiau 90 proc. tėvų Lietuvoje tai daro lankydamiesi valstybinėse įstaigose.

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius (3)

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius
Naujagimius fotografuojanti Rūta Auškalnė dalijasi patarimais, kaip namų sąlygomis fotografuoti ką tik gimusius kūdikius.

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai (68)

Paaiškėjo populiariausi 2016 metų berniukų ir mergaičių vardai
VĮ "Registrų centras" pateikia populiariausius 2016 metų naujagimių vardus.

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui (9)

10 reikalingiausių daiktų kūdikio kraiteliui
Kūdikio atėjimui į šeimą ruošiamės ne tik psichologiškai – lankome kursus, skaitome straipsnius, tačiau, artėjant gimdymo dienai, vis daugiau laiko skiriame ir kraitelio paruošimui.

Kai renkame vaikams vardus, turime paisyti svarbiausių taisyklių (69)

Kai renkame vaikams vardus, turime paisyti svarbiausių taisyklių
Vieni vardai „ateina" greitai, vos pažvelgus į gimusio mažylio akis, kitus tėvai nešiojasi širdyje daug metų, o būna ir taip, kad ilgą laiką „nelimpa" nė vienas... Ar renkant vardą svarbus tik jo skambesys?

Kokią akių spalvą paveldės jūsų vaikas? (12)

Kokią akių spalvą paveldės jūsų vaikas?
Tai, kokią akių spalvą paveldės vaikas, priklauso nuo įvairių veiksnių. Svarbiausia taisyklė: akių spalvą nulemia paveldėti tėvų genai.

Nustebsite, ką moka ir sugeba ką tik gimęs kūdikis (11)

Nustebsite, ką moka ir sugeba ką tik gimęs kūdikis
„O kas bus, jei man gimdymo namuose sukeis kūdikius ir aš neatpažinsiu savojo?“ – kartais nerimauja būsimosios mamos. Nuogąstauti neverta, tai neįmanoma. Šiandien beveik neabejojama, kad gimęs naujagimis... pažįsta savo mamą ir tėtį.

Renkame vaikui vardą: kurie vardai atneša laimę (50)

Renkame vaikui vardą: kurie vardai atneša laimę
Racionalistai, be abejonės, pasakys, kad vardas - tai tik skambus raidžių derinys. Nepaisant to, socialinė vardo reikšmė išties didelė - jis gali atskleisti žmogaus tautybę, kilmę ar net tikėjimą.

20 vardų, kurie primena geografinius vietovardžius (18)

20 vardų, kurie primena geografinius vietovardžius
Kai kurie vardai primena geografinius vietovardžius – miestus, upes ar šalis. Jūsų dėmesiui – 10 ir Lietuvoje sutinkamų tokių vardų.

Kodėl gimę kai kurie naujagimiai pageltonuoja? (1)

Kodėl gimę kai kurie naujagimiai pageltonuoja?
Apie 80 procentų naujagimių daugiau ar mažiau pageltonuoja. Ką svarbu žinoti apie naujagimių geltą, pasakoja dr. Eglė Markūnienė, šeimos klinikos "Sveika pradžia" gydytoja neonatologė.

Lietuvoje kuriamas pirmasis motinos pieno bankas

Lietuvoje kuriamas pirmasis motinos pieno bankas
Lietuvoje kuriamas pirmasis motinos pieno bankas. Iniciatyvą palaiko ir žinomos Lietuvos šeimos.

Paaiškėjo populiariausieji šių metų vaikų vardai (158)

Paaiškėjo populiariausieji šių metų vaikų vardai
Kokiais vardais gimusius vaikus dažniausiai pavadina šiandieniniai tėvai? Paaiškėjo 2016 metų pirmojo pusmečio populiariausiųjų vardų statistika.