Vaikų vardų mados Kaune: nuo senųjų baltiškų iki negirdėtų naujadarų TOP10 ir mamų komentarai

 (123)
Vienas iš aktualiausių dalykų jaunai šeimai susilaukus naujagimio - sugalvoti vardą. Šiomis dienomis tėvai vis originalesni ir savo vaikams stengiasi atrasti įdomiausią variantą, kuris ne tik gražiai skambėtų, bet ir turėtų prasmę.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaunas - „Lietuvos širdis", tai dar kartą įrodo gyventojų registro tarnybos duomenys, kuriuose atsispindi baltiškosios kilmės vardų populiarumas. Tačiau kaip parodė mūsų atlikta apklausa, populiarėja ir negirdėti, mamų išmonę parodantys vardai. Į vieną vietą surinkome ir oficialią statistiką, ir mamų komentarus.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Per didelį norą žindyti apkrėčiau vaiką auksiniu stafilokoku
Interneto sensacija tapo šuo, keičiantis kūdikiui sauskelnes

Kauno miesto vardų tendencijos

Kauno civilinės metrikacijos vyresnioji specialistė J. Kondrotienė pateikia duomenis, jog 2013 metais Kaune buvo užregistruoti 3977 vaikai, o iki 2014 metų gegužės 22 dienos - 1400 naujagimių. Gimstamumas žaliajame mieste džiugina išsiaiškinus, kad vis dar išlieka tendencija mergaitėms suteikti baltiškosios kilmės vardus.

Gyventojų registro tarnybos duomenimis populiariausi mergaičių vardai Kaune - Liepa, Austėja, Ieva, Smiltė, Gabija, Emilija, Gabrielė, Ugnė, Gustė ir Augustė. Iš 10 vardų, tik 4 nėra baltiškos kilmės - Ieva, Gabrielė, Gustė ir Augustė.

Berniukų situacija visiškai priešinga. Vyriškosios lyties vardų populiarumo dešimtuke - Benas, Matas, Dovydas, Lukas, Adomas, Jonas, Augustas, Dominykas, Martynas ir Rokas. Nei vienas iš jų nėra baltiškosios kilmės.

Kauno ir kitų miestų naujagimių vardų palyginimas

Lyginant visus Lietuvos miestus pastebime, jog vardų populiarumas nėra identiškas, tačiau atitikmenų galime pastebėti.

Vilniuje populiariausi - Sofija, Emilija, Gabrielė, Dominykas, Lukas, Adomas.

Klaipėdoje - Emilija, Viltė, Amelija, Dominykas, Jokūbas, Nojus.

Šiauliuose - Lėja, Gabija, Gabrielė, Nojus, Benas, Matas.

Panevėžyje - Augustė, Liepa, Rugilė, Lukas, Matas, Arnas

Visos Lietuvos berniukų ir mergaičių TOP 3 - Austėja, Emilija, Liepa mergaitėms ir Matas, Lukas, Nojus berniukams.

Kas svarbiausia mamoms renkantis vardą vaikui?

Atlikome neseniai vaikų susilaukusių mamyčių apklausą. Jos nuoširdžiai dalinosi savo vaikų vardų pasirinkimo istorijomis.

Pirmoji apklausta mama savo dukrytei suteikė Melitos vardą. Ji teigė, kad vardą išrinko tėtis, nes jam labai patiko reikšmė: „Išvertus iš graikų  kalbos tai reiškia „bitė".  Dukrytės kambarį papuošėme įvairia atributika su bitutėmis. Jeigu randame iš ko rinktis, tai žaislams ir aprangai teikiame bitutės simbolio prioritetą".

Mama Monika savo dukrai skyrė Neonikos vardą: „Su vyru aptikome jį naujausių vardų vardyne. Mane sudomino, nes jis naujas, negirdėtas ir įdomus, o vyrui įstrigo jo skambesys. Monika - Neonika. Laimei, šis vardas dar nėra populiarus Lietuvoje, nes labiausiai bijojau trumpalaikės mados, kai kas trečias vaikas pavadinamas tuo metu populiariausiu vardu."

Algio mama teigė, kad vardas atėjo savaime. „Man labiausiai norėjosi ne dažno vardo, kad nebūtų klasėje dar trys tokiais pat vardais, bet ir žinomo, kad prisimintų. Ir besilaukdama tiesiog pagalvojau, kad Algis gražus vardas. Dar pažiūrėjau, ką reiškia. Pasirodo, buvo baltų pagonių dievų pasiuntinys Algis. Paklausiau, ką vyras galvoja. Jam irgi patiko.

Mama Dovilė savo sūnaus Elano vardo paieškas nupasakojo taip: „Ieškojau vardų internete pasinaudojusi raktiniais žodžiais: lotynų, graikų kilmės vardai. Taip pat vardą lėmė ir reikšmė.  Iš pradžių erzino ne taip kirčiuojamas vaiko vardas -Elãnas, arba tapatinimas su Alanu. O dabar, po 2 metų, galiu užtikrintai teigti, kad vardo reikšmė nulemia charakterio bruožus. Jis - Karo Dievas.  Namuose - išdykęs, nepaklusnus, sumanus ir gudrus. Mūsų Elanas."

Danguolė Grigienė savo vaikų pasirinkimą komentavo taip: „Norėjome retų, nenuobodžių, išskirtinių ir trumpų vardų, tokių, kad paminėjus vardą iš karto suprastum, apie kurį žmogų kalbi, kad nereikėtų trumpinti ar dar kitaip juos iškraipyti. Kaip žinome, ne vardas žmogų puošia, o žmogus vardą  - jei žmogus bus geras, tai ir vardas gražus. Taigi, mūsų  vaikai turės užduotį - išsiskirti ne tik retais vardais, bet ir juos papuošti. Sūnui vardą Gantas radome internete ir jis mums pasirodė toks tvirtas, vyriškas ir derantis prie pavardės - Grigas. Vardą Esta nugirdome žiūrėdami kažkokį filmą. Jis mums pasirodė labai švelnus ir mielas."

Taip pat mamos savo vaikams rinko tokius vardus kaip Elija, Altėja, Darvydas, Katalėja, Nikolė, Matėja, Aronas, Rūtilė, Ivas. Taigi, paklausūs yra tiek tradiciniai, tiek negirdėti vardai. Kiekviena šeima juos renkasi pagal savo skonį, lūkesčius, giminės pritarimą ar madą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (25)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams
Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas" surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas".

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų (4)

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų
Lietuviai, susilaukę naujagimio, jį užregistruoti gali internetu, tačiau 90 proc. tėvų Lietuvoje tai daro lankydamiesi valstybinėse įstaigose.