Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti

 (1)
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šis sindromas sukelia vaikui sunkių, nesugrąžinamų pakenkimų. Kiekvienas toks atvejis yra tarsi žmogiškoji tragedija, kuri vis tik gali būti užkirsta. Deja, visuomenė vis dar tyli apie vaisiaus alkoholinį sindromą (VAS), ir jau pats laikas keisti tokį požiūrį.

Vaisiaus alkoholinis sindromas (arba alkoholinė embriopatija) suprantamas kaip vaikų sutrikimas, sukeltas dėl pernelyg didelio ar ilgalaikio alkoholio vartojimo nėštumo metu.

Vaikai, gimę su vaisiaus alkoholiniu sindromu, pasižymi tam tikrais specifiniais bruožais:

- maža galvos apimtis (mikrocefalia);

- raukšlės akių kampučiuose;

- siauras akių plyšys;

- žema nosies nugarėlė;

- trumpa, plokščia nosis;

- plona viršutinė lūpa;

- trumpas latakas (filtras) tarp viršutinės lūpos ir nosies;

- sulėtėjęs augimas ir per mažas svoris.

Daugelyje atvejų stebimi tik maži nukrypimai nuo normalaus vystymosi spektro. Tai galioja taip pat ir elgesio savybėms bei uždelstam psichiniam vystimuisi:

- hiperaktyvumas;

- nesugebėjimas sukaupti dėmesį;

- mokymosi sunkumai;

- sutrikusi smulkioji motorika;

- nesugebėjimas prisitaikyti prie naujų sąlygų;

- uždelstas psichinis vystymasis;

- kalbos sutrikimai;

- klausos sutrikimai;

- mitybos sutrikimai.

Priklausomai nuo to, kaip mama vartoja alkoholį, yra išskiriamos įvairios alkoholio pakenkimo vaikui formos ir sunkumo laipsniai. Sunkiais atvejais pasitaiko ne tik širdies, lyties organų ar inkstų vystymosi sutrikimų, bet ir smegenų pakenkimų. Diagnozei labai svarbu motinos anamnezė, susijusi su alkoholio vartojimu, nes nėra tokio laboratorinio testo, kuris leistų lengvai nustatyti ar prognozuoti VAS. Alkoholio vartojimą motinos dažniausiai slepia, todėl pakankamai sunku tai išsiaiškinti.

Kaip dažnai pasitaiko VAS?

Iš visų nėštumo metu vartojamų medžiagų alkoholis yra labiausiai paplitęs ir turi didžiausią medicininę reikšmę. Nors VAS yra dažniausiai pasitaikantis sutrikimas, sukeltas piktnaudžiavimu medžiagomis, apie jį vis dar stengiamasi nutylėti. Prancūzijos tyrimų išvados skelbia, kad trys naujagimiai iš tūkstančio yra pakenkti alkoholio. Būsimam vaikeliui labai svarbu, kad kiekvienoje nėštumo fazėje moteris stipriai ribotų arba geriausiai visai atsisakytų vartoti alkoholį.

Kiek alkoholio yra per daug?

Nėra tiksliai žinomas išgerto alkoholio kiekis, nuo kurio vystosi vaisiaus sutrikimai, todėl pakankamai sunku nurodyti ribas, kiek suvartoti alkoholio yra rizikinga ir kiek ne. Lemiamą poveikį kūdikiui turi ne tik kasdien išgerto alkoholio kiekis, bet ir skirtinga individuali vaiko ir motinos tolerancija alkoholiui. Jau įrodyta, kad VAS serga tie naujagimiai, kurių motinos nėštumo metu labai stipriai išgėrinėdavo. Taip pat yra pastebėta, kad net reliatyviai maži alkoholio kiekiai (nežymus išgėrinėjimas) sukelia vaisiui minimalius neurologinius pakenkimus. Pagal didžiąsias europietiškas studijas net 120 gramų gryno alkoholio per savaitę turi nepalankių efektų embriono svorio augimui.

Kaip veikia alkoholis dar negimusį vaikelį?

Tyrimais įrodyta, kad riziką sukelia ne tik per konkretų laiko tarpą suvartotas alkoholio kiekis, bet ir gėrimo būdas: pvz., moteris, kuri išgeria kasdien po vyno taurę, visą savaitę sukelia mažesnę riziką savo būsimam vaikeliui nei ta, kuri išgeria septynias taures iškart.

Tėvo vaidmuo

Iki šiandien visi tyrimai labiau orientuoti į tai, kokią riziką vaisiui sukelia motinos alkoholio vartojimas. Tačiau daugelis studijų jau įrodė, kad alkoholikų tėvų vaikai dažnai turi intelektualinių gabumų sutrikimų ir dar dažniau yra hiperaktyvūs nei negeriančių tėvų. Šie tyrimai įrodyti, remiantis įvaikinimu, todėl galima teigti, kad kognityvinių funkcijų sutrikimai ir hiperaktyvumas yra ne tik socialinės aplinkos priežastis. Suprantama, kad tėvo alkoholio vartojimas neveikia vaisiaus taip, kaip mamos maistas per virkštelę. Tačiau bandymai parodė, kad alkoholizuotų vyriškos lyties gyvūnų palikuonys turėjo mažesnes išgyvenimo galimybes ir pasižymėjo sunkesniu brendimu. Taigi tėvo alkoholio vartojimas neveikia vaisiaus tiesiogiai, bet stipriai pablogina sėklos kokybę. Stipriai išgeriantis tėvas dėl deformuotos sėklos savo palikuonis gali paveikti žalojančiai, tačiau apie tai vis dar nutylima ir VAS laikomas kol kas tik moteriškos lyties problema.

Pagalba vaikams, sergantiems VAS

Sergančių VAS vaikų išgijimas neįmanomas, nors įvairūs sklaidos trūkumai gali būti pašalinami ar sumažinami operaciniu būdu. Nėra tokių vaistų, kurie ištaisytų įvairiapusį vystymosi atsilikimą. Laimei, daugelio organų vystymasis iškart po gimimo nesibaigia. Tai ypač reikšminga smegenų brandai. Nors ir nėra gydymo, vystymosi eigoje galima pasiekti nuostabių pagerėjimų.

VAS yra visos visuomenės, o ne tik moterų problema

Jau nuo senų senovės alkoholis yra vyrų gėrimas ir svaiginimosi priemonė. Visose kultūrose, kuriose yra paplitęs alkoholio vartojimas, vyrai geria daugiau nei moterys. Savaime suprantama, kai moterys viešumoje geria per daug, jų alkoholizmas pastebimas daug greičiau nei vyrų. Galiausiai tai priveda prie to, kad moterys slepia išgeriančios dideliais kiekiais ir todėl tik po ilgo laiko tarpo joms suteikiama reikiama pagalba.

Informacijos šaltinis: leidinys „Alkoholis ir nėštumas“, straipsnio autorius – dr. Aurelijus Veryga.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti
Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?
Prisiminti, kurią savaitės dieną gimė jūsų vaikai, tikrai verta. Manoma, kad gimimo diena taip pat palieka pėdsakų vaikų charakteryje bei likime.

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį

Tyrimas: kaip vaiko vardas gali nulemti jo ateitį
Kas užkoduota varde? Daugiau, nei jums atrodo. Bent jau taip galima spręsti pagal vieno tyrimo rezultatus.

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai?
Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų

Kūdikio kraitelis: kaip sutaupyti pinigų
Nors kūdikio kraitelio paruošimas – labai malonus darbas, kurį daugelis tėvelių atlieka su didele meile, tačiau, pradėjus skaičiuoti išlaidas, daugelis labai išsigąsta. Kaip sutaupyti pinigų, tačiau tinkamai pasiruošti naujagimio gimimui?

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti
Net jeigu per nėštumą jūs ruošitės tapimui tėvais, skaitysite daug knygų ir eisite į kursus, gimus vaikui tikrai pasitaikys dalykų, kurie jus nustebins.

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas

Kodėl mamos pienas kūdikiui yra ir maistas, ir vaistas
Prieš gimdamas kūdikis būna saugioje aplinkoje. Vos gimus jo virškinimo sistemą užpuola milžiniški bakterijų kiekiai, ir jo virškinimo traktas turi su jais susitvarkyti.

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti
Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.