10 lavinančių žaidimų idėjų kūdikiui be jokių žaislų

Vaikų iki vienerių metų lavinimas ypatingas tuo, kad tam reikia minimalių priemonių ir galima išsiversti be investicijų į žaislus, tereikia žinoti, kas mažyliui naudinga bei turėti entuziazmo kartu su juo šiomis veiklomis užsiimti.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Išties, vaikai iki vienerių metų kuo puikiausiai gali mokytis, pažinti ir atrasti pasaulį, nors rezultato, t.y., to, ką išmoko, jie neparodys tuojau pat, tačiau žinių bagažas kaupsis jų galvose ir netrukus atkreipsite dėmesį, kokia sklandi ar net ankstyva yra jų fizinė bei emocinė raida. Daugelis vaikų raidos specialistų sutinka, kad būtent iki septynerių metų vaikas yra ypatingai imlus informacijai, todėl dar iki mokyklos tėvai ir darželių darbuotojai turi pakloti tinkamus pamatus ateičiai.

Štai 10 žaidimų idėjų, kurios tinka ir kūdikiui, ir vyresniam vaikui. Šios nesudėtingos veiklos labai paprastos, joms nereikia specialių priemonių, o jų nauda mažyliui – labai didelė.

Smulkiosios motorikos lavinimas

Pirmaisiais gyvenimo metais itin svarbu kuo daugiau dėmesio skirti vaiko smulkiosios motorikos lavinimui. Tam tikrai nebūtini brangūs žaislai. Puikiai tinka labai daug dalykų, kuriuos rasite kiekvienoje virtuvėje. Įvairios kruopos, žirniai, pupelės, skirtingų spalvų ir formų makaronai. Tegul vaikas jas tiesiog dėlioja iš indelio į indelį. Jei ši užduotis jam darosi labai lengva – tegul jas rūšiuoja. Vyresniam vaikui galite sugalvoti štai tokią užduotį: į plastilino kamuoliuką, padėtą ant stalo, įbeskite ilgą ploną makaroną (spagečių tipo) ir parodykite vaikui, kad ant jo galima verti tuščiavidurius makaronus. Nepamirškite, kad šiuose žaidimuose labai naudingi stalo įrankiai – šaukštas ir šaukštelis. Tegul mažylis su jais bando sudėti smulkias kruopas. Greitai pastebėsite, kokios įtakos tai turi ir jo savarankiško valgymo įgūdžiams gerinti. Tiesa, kol vaikas žaidžia šiuos žaidimus, turite jį stebėti, kad smulkių kruopų ar makaronų nedėtų į burną.

Kliūtys

Stambiosios motorikos taip pat nereikėtų užmiršti. Jei kūdikiui tai masažai, vėliau – pratimai, skatinantys laikyti galvą ar verstis ant šono, vėliau, pradėjus ropoti, žaidimai tampa dar aktyvesni ir reikalaujantys daugiau savarankiškumo. Pats paprasčiausias būdas, jei norite, kad vaikas daug ropotų – namuose iš dėžių ar kėdžių suformuokite tunelius. Jam tai bus paskata judėti, landžioti, pasiekti tikslą. Kai mažylis pradės stotis, ant sienų, jam pakilus pasiekiamoje vietoje, klijuokite įvairius lipdukus, piešinius, iliustracijas.

10 lavinančių žaidimų idėjų kūdikiui be jokių žaislų
© Shutterstock

Sensorinis pažinimas

Vaikai, o ypač kūdikiai, pasaulį geriausia pažįsta per jusles. Padėkite jiems ir parodykite, kokia įdomi mus supanti aplinka. Galite pasigaminti sensorinį takelį (į skirtingas talpas, į kurias vaikas tilptų įlipti, supilkite įvairių kruopų, miltų, aliejaus, vandens, ir į jas mažylį įkelkite). Panašų žaidimą galite žaisti ir su rankytėmis: duokite kūdikiui paimti ir liesti skirtingų faktūrų medžiagas (kažką čiužančio, kažką šiurkštaus, kažką švelnaus, kažką lipnaus). Kai prasideda primaitinimas, visas jusles pajunkite į pažinimo procesą. Tai paprasta padaryti su vaisiais ar uogomis: tegul vaikas mato bananą, jį pauosto, paliečia ir ragauja, o jūs aiškiai įvardinkite, kas tai.

Mamos sukurta knygelė

Nors labai daug knygelių rasite knygynuose, tačiau vaikui pačią mieliausią ir artimiausią galite „išleisti" tik jūs. Ant paprastų lapų atspausdinkite kūdikiui artimiausių žmonių portretus ir daiktus, kurie jam įdomiausi (pavyzdžiui: maisto produktai, gyvūnai, žaislai ir pan.). Lapus suklijuokite ant kieto kartono lapų ir, padarius skylutes, suriškite į knygelę. Sulaukus vienerių, vaikas ne tik puikiai, jums paklausus, atpažins, kur yra mama ar tėtis, tačiau ir pradės tarti pavadinimus. Naudodami šį metodą, jūs didinsite vaiko pasyvųjį žodyną ir paruošite jį sklandžiai kalbos raidai.

Enciklopedinės žinios

Gal skamba labai rimtai, tačiau vaikams itin patinka realistiškai pavaizduoti objektai, geriausia – nuotraukos. Tam visai nebūtinos enciklopedijos, užteks šiek tiek tėvelių pastangų. Ant lapų atsispausdinkite gyvūnų, augalų, daržovių, vaisių, kitų, jums įdomių objektų, nuotraukų ir jas vaikui kasdien rodykite, garsiai įvardydami pavadinimus. Geriausia – šias korteles vaikui rodyti grupėmis. Pavyzdžiui, dešimt kortelių su skirtingų veislių šunimis. Tačiau tai tik vienas iš metodų, kaip didinti mažylio žinių bagažą. Labai veiksmingas ir jūsų skaitymas bei raiškus pasakojimas apie kažkokį daiktą ar reiškinį. Pavyzdžiui, kol vaikas žaidžia, sėdėdami šalia jam garsiai skaitykite informaciją apie voveres – kuo jos pasižymi, kur gyvena, ką valgo.

Virtuvės atradimai

Sakote, kad virtuvėje vieta tik mamai ar tėčiui? Mažylis čia taip pat gali labai daug nuveikti ir išmokti. Leiskite jam pauostyti skirtingų prieskonių ir įvardinkite jų pavadinimus (netinka pipirai, aštri paprika ar cinamonas). Sėdinčiam vaikui ant maitinimo kėdutės padėkite skirtingų medinių įrankių, jei turite – nedūžtančių indų ir indelių. Garsiai ir aiškiai įvardinkite, kokius daiktus jis ima. Tegul kilnoja, dėlioja, tyrinėja ir įsimena pavadinimus. Minkote tešlą ar maišote vėsius skysčius? Leiskite mažyliui, kad jums padėtų. Jam labai patiks įsijausti į virtuvės šefo ir mamos padėjėjo vaidmenį.

Aktyvus aplinkos stebėjimas

Tegul pasivaikščiojimai lauke būna naudingi ir prasmingi. Jei mažylis nemiega, o sėdi, dairosi, garsiai jam pasakokite apie tai, ką matote kelyje. Automobiliai, žmonės, gyvūnai, augalai – įvardinkite, kas tai, kuo tie objektai ypatingi. Kai kurios teorijos teigia, kad kūdikiai gali įsiminti net tokius dalykus kaip automobilių modeliai. Eidami šaligatviu, prie kurio sustatyti automobiliai, garsiai pasakykite vaikui pavadinimus (pavyzdžiui: „opel", „audi", „škoda" ir t.t.).

Masažai ir dainos

Dainuoti kūdikiui reikia nuo pirmųjų dienų – mamos ir tėčio balsai jį labai ramina, suteikia saugumo jausmą. Tai darydami kūdikį arba glauskite prie savęs, arba švelniai glostykite, masažuokite. Mažyliui šiek tiek paaugus, į tai įtraukite ir kūno dalių įvardijimą.

10 lavinančių žaidimų idėjų kūdikiui be jokių žaislų
© Shutterstock

Garsai

Vaiką iki vienerių metų turėtų supti ne televizoriaus skleidžiami garsai, o tėvų balsai bei rami muzika (geriausia – lopšinės ir klasikos kūriniai). Kūdikiui nuo trijų mėnesių labai patiks mėgdžiojimo žaidimai, kai jūs atkartosite jo skleidžiamus ar patys skleisite juokingus, dėmesį patraukiančius garsus. Dar didesnis mažylis įdėmiai klausysis ir mokysis atkartoti gyvūnų garsus.

Statybos ir griovimas

Tai viena smagiausių veiklų vaikams nuo šešių mėnesių. Mama ar tėtis stato, o jie griauna. Tam visai nebūtini specialūs žaislai, galite panaudoti buityje esančius daiktus, pavyzdžiui: dėžes, tualetinio popieriaus ritinėlius, pagalves, kitus lengvus daiktus.

10 lavinančių žaidimų idėjų kūdikiui be jokių žaislų
© Shutterstock
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

10 lavinančių žaidimų idėjų kūdikiui be jokių žaislų

10 lavinančių žaidimų idėjų kūdikiui be jokių žaislų
Vaikų iki vienerių metų lavinimas ypatingas tuo, kad tam reikia minimalių priemonių ir galima išsiversti be investicijų į žaislus, tereikia žinoti, kas mažyliui naudinga bei turėti entuziazmo kartu su juo šiomis veiklomis užsiimti.

Mažylių maudymo atmintinė: ką reikėtų žinoti visoms mamytėms (1)

Mažylių maudymo atmintinė: ką reikėtų žinoti visoms mamytėms
Maudynės - labai svarbi mažylio dienotvarkės dalis. Žinoma, pirmųjų maudynių metu jauna mama gali susidurti su šiokiais tokiais nesklandumais, tačiau žingsnelis po žingsnelio šis procesas taps lengvas ir sklandus.

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita (15)

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita
Kodėl tokie maži vaikai, dar neišaugę iš kūdikystės, ima muštis? Kaip tinkamai į tokį elgesį sureaguoti tėvams? Į šiuos ir kitus tėvams rūpimus klausimus atsako psichologė.

Kūdikio lavinimas: 45 žaidimų idėjos nuo gimimo iki vienerių metų

Kūdikio lavinimas: 45 žaidimų idėjos nuo gimimo iki vienerių metų
Senesnės kartos atstovai pasijuoks, kad „nereikia kūdikio paversti profesoriumi, kai paaugs, tada ir prasidės tikrasis ugdymas". Tačiau šiuolaikiniai tėveliai visai kitaip vertina kūdikio gebėjimus ir stengiasi jam suteikti kuo daugiau informacijos, žaidimų bei veiklų, kurios būtų ne tik smagios, bet ir naudingos vystymuisi. Ir tai pradeda daryti nuo pirmųjų mažylio mėnesių šiame pasaulyje.

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės
Šiais laikais tėvai itin daug dėmesio skiria vaikų ugdymui ir daugelis puikiai supranta, kad tai nėra skaičių ar raidžių mokymas tuomet, kai jam sueina penkeri ar šešeri metai. Tikrasis ugdymas prasideda nuo pirmųjų kūdikio gyvenimo mėnesių.

Ką apgamai pasako apie žmogaus charakterį bei likimą

Ką apgamai pasako apie žmogaus charakterį bei likimą
Visi mes turime apgamų – vieni daugiau, kiti mažiau. O ar kada susimąstėme, kad jie gali mums perteikti tam tikrą informaciją? Apie mus pačius.

Kokį vežimėlį rinktis: pataria konsultantas (5)

Kokį vežimėlį rinktis: pataria konsultantas
Išsirinkti kūdikiui vežimėlį yra ne juokų darbas: pasiūla yra milžiniška ir reikia apgalvoti įvairias smulkmenas, kad vėliau netektų gailėtis dėl nepigaus pirkinio.

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?
Daugelis jaunų tėvelių įsivaizduoja, kad naujagimis tik valgys ir ramiai miegos, todėl visi rūpesčiai prasidės tik jam paaugus. Realybė kiek kitokia.

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas (8)

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas
Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę
Ar pastebėjote, kiek jaunos mamytės iš artimų moterų, kurios yra vyresnio amžiaus, sulaukia replikų: „geri dabar laikai auginti vaikus", „jums pasisekė, mes su kūdikiais vargome, o jums viskas kaip ant lėkštutės". Tiesos jų žodžiuose yra.

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos
Britų leidinys „The Daily Mail" pateikia labiausiai jaunus tėvus erzinančių patarimų TOP septintuką, kurio pirmąją vietą stabiliai užima patarimas „leisti vaikui išsirėkti". Šiuolaikinės mamytės neleidžia vaikams verkti be saiko, todėl šį senamadišką patarimą geriau pasilaikyti sau.

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje (11)

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje
Apie vaikų auklėjimą teorijų yra įvairiausių – vieni teigia, kad vaikus reikia auklėti griežtai, kiti į juos žiūri atlaidžiai, treti sako, kad auklėti apskritai nereikia, svarbu tik būti šalia ir padėti jiems augti... Ir dažniausiai mamos pasikliauja ne teorijomis, o širdimi. O kaipgi anksčiau, prieš daug daug metų? Ar šiandieniniai vaikai pavydėtų anų dienų mažųjų vaikystės?

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai (3)

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai
Kūdikio miegas jo gyvenime užima didelę laiko dalį ir labai svarbią vietą.

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę
Daugelis tėvelių sutiks, kad vienas rimčiausių ir atsakingiausių pirkinių vaikui – automobilinė kėdutė.

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras
Sakoma, kad pripratimas – antras prigimimas, ir tai galioja ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams.