Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas

 (8)
Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vis tik nepaisant dedamų pastangų skleisti informaciją ir didinti SKMS žinomumą, neseniai moksliniame leidinyje „Pediatrics" publikuoti atlikto tyrimo (čia) rezultatai rodo, kad daugybė tėvų vis dar neatsižvelgia į saugaus miego praktiką. Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja guldyti kūdikius ant nugaros - taip sumažinama staigios kūdikių mirties rizikos tikimybė. SKMS diagnozuojamas tada, kai sveikas kūdikis netikėtai miršta ir nerandama jokios priežasties.

Šiam tyrimui atlikti apklausta 3297 JAV gyvenančių motinų, auginančių 2-6 mėn. amžiaus kūdikius. Tyrime dalyvavusių moterų klausta apie saugaus kūdikių miego principus, rašo smartparenting.com. 77 proc. visų apklaustų moterų teigė dažniausiai guldančios kūdikius miegoti ant nugaros, o tai reiškia, kad būdavo atvejų, kai jos elgėsi kitaip. Tik 49 proc. apklaustų moterų patikino visada taip guldančios savo vaiką miegoti. Nors ekspertai vis dar nėra visiškai tikri dėl netikėtos iki tol buvusių sveikų kūdikių mirties miegant priežasčių, įvairios medikų grupės sutaria dėl esminių priemonių, skirtų prevencijai užtikrinti. Tai yra kūdikio guldymas ant nugaros, o ne ant pilvo ar šono.

„Anksčiau nebuvo ištirta, ką žmonės stengiasi daryti ir ką jie iš tikrųjų daro, kad išvengtų SKMS, – teigė pediatrijos profesorė iš Jeilio aukštosios medicinos mokyklos Eve Colson. – Išsiaiškinome, kad žmonės stengiasi guldyti kūdikį ant nugaros, bet ne visada taip daro."

Taigi, kokios tokio elgesio priežastys? E. Colson teigimu, egzistuoja dvi esminės priežastys. Pirma, tėvai mano, kad jų mažyliams patogiau miegoti ant pilvuko ir antra – baiminamasi dėl neva egzistuojančio ryšio tarp miegojimo pozos ant nugaros ir galimo uždusimo.

Dalis tėvų nerimauja, kad jų vaikas atpils ir uždus. Vis dėlto nėra papildomo pavojaus, susijusio su miegojimu ant nugaros dėl kvėpavimo takų anatomijos. Tokio pobūdžio įsitikinimai, anot specialistų, kartais būna paprasčiausiai susiję su tinkamų žinių trūkumu. Štai keli svarbiausi saugaus miego užtikrinimo principai, kuriuos pateikia JAV pediatrijos akademijos specialistai. Patartina dalintis šiais patarimais su visais, kuriems svarbus jūsų vaikas – artimaisiais ir draugais.

1. Vaiką miegoti guldykite ant nugaros. Miegojimas ant nugaros – saugiausia poza visiems kūdikiams pirmuosius vienerius metus, norint išvengti SKMS.

2. Vaiko lovelėje turėtų būti tik kietas miegojimui skirtas čiužinukas ir tvirtai prie jo priglundanti paklodė. Jokių pagalvių, jokių atramėlių ar minkštų žaislų. Papildomi objektai lovelėje kelia potencialią uždusimo, pasismaugimo ir įstrigimo pavojų.

3. Vaikas turi miegoti jūsų miegamajame bent pirmuosius šešis mėnesius. Dalijimasis tuo pačiu kambariu sumažina SKMS riziką net 50 proc.

4. Saugokite vaiką nuo kontakto su rūkalų dūmais, alkoholiu ir narkotinėmis medžiagomis.

Dar svarbu jokiais būdais nepalikti kūdikio vieno ar su miegančiu asmeniu ant sofos ar panašių baldų. Žinoma, kad tokie paviršiai yra pavojingi. Kūdikiams kyla padidinta SKMS rizika, kai jie būna 1-4 mėnesių, bet minkšta patalynė kelia pavojų ir vėlesniame amžiuje. Jei kūdikį vystote, patariama tai nustoti darius, kai jam sueina 2 mėn. – būtent tokio amžiaus kūdikiai atlieka pirmuosius vartymosi bandymus. Kai tik pastebėsite, kad vaikas bando verstis ant šono, nustokite kūdikį vystę.

Taigi svarbu suvokti, kad mažyliui saugią aplinką galima užtikrinti neišleidžiant didelių sumų stebėjimo prietaisams įsigyti – tereikia atsakingai taikyti paprastas atsargumo priemones, įsitikinę JAV pediatrai.

šaltinis

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita (15)

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita
Kodėl tokie maži vaikai, dar neišaugę iš kūdikystės, ima muštis? Kaip tinkamai į tokį elgesį sureaguoti tėvams? Į šiuos ir kitus tėvams rūpimus klausimus atsako psichologė.

Kūdikio lavinimas: 45 žaidimų idėjos nuo gimimo iki vienerių metų

Kūdikio lavinimas: 45 žaidimų idėjos nuo gimimo iki vienerių metų
Senesnės kartos atstovai pasijuoks, kad „nereikia kūdikio paversti profesoriumi, kai paaugs, tada ir prasidės tikrasis ugdymas". Tačiau šiuolaikiniai tėveliai visai kitaip vertina kūdikio gebėjimus ir stengiasi jam suteikti kuo daugiau informacijos, žaidimų bei veiklų, kurios būtų ne tik smagios, bet ir naudingos vystymuisi. Ir tai pradeda daryti nuo pirmųjų mažylio mėnesių šiame pasaulyje.

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės
Šiais laikais tėvai itin daug dėmesio skiria vaikų ugdymui ir daugelis puikiai supranta, kad tai nėra skaičių ar raidžių mokymas tuomet, kai jam sueina penkeri ar šešeri metai. Tikrasis ugdymas prasideda nuo pirmųjų kūdikio gyvenimo mėnesių.

Ką apgamai pasako apie žmogaus charakterį bei likimą

Ką apgamai pasako apie žmogaus charakterį bei likimą
Visi mes turime apgamų – vieni daugiau, kiti mažiau. O ar kada susimąstėme, kad jie gali mums perteikti tam tikrą informaciją? Apie mus pačius.

Kokį vežimėlį rinktis: pataria konsultantas (5)

Kokį vežimėlį rinktis: pataria konsultantas
Išsirinkti kūdikiui vežimėlį yra ne juokų darbas: pasiūla yra milžiniška ir reikia apgalvoti įvairias smulkmenas, kad vėliau netektų gailėtis dėl nepigaus pirkinio.

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?
Daugelis jaunų tėvelių įsivaizduoja, kad naujagimis tik valgys ir ramiai miegos, todėl visi rūpesčiai prasidės tik jam paaugus. Realybė kiek kitokia.

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas (8)

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas
Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę
Ar pastebėjote, kiek jaunos mamytės iš artimų moterų, kurios yra vyresnio amžiaus, sulaukia replikų: „geri dabar laikai auginti vaikus", „jums pasisekė, mes su kūdikiais vargome, o jums viskas kaip ant lėkštutės". Tiesos jų žodžiuose yra.

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos
Britų leidinys „The Daily Mail" pateikia labiausiai jaunus tėvus erzinančių patarimų TOP septintuką, kurio pirmąją vietą stabiliai užima patarimas „leisti vaikui išsirėkti". Šiuolaikinės mamytės neleidžia vaikams verkti be saiko, todėl šį senamadišką patarimą geriau pasilaikyti sau.

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje (11)

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje
Apie vaikų auklėjimą teorijų yra įvairiausių – vieni teigia, kad vaikus reikia auklėti griežtai, kiti į juos žiūri atlaidžiai, treti sako, kad auklėti apskritai nereikia, svarbu tik būti šalia ir padėti jiems augti... Ir dažniausiai mamos pasikliauja ne teorijomis, o širdimi. O kaipgi anksčiau, prieš daug daug metų? Ar šiandieniniai vaikai pavydėtų anų dienų mažųjų vaikystės?

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai (3)

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai
Kūdikio miegas jo gyvenime užima didelę laiko dalį ir labai svarbią vietą.

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę
Daugelis tėvelių sutiks, kad vienas rimčiausių ir atsakingiausių pirkinių vaikui – automobilinė kėdutė.

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras
Sakoma, kad pripratimas – antras prigimimas, ir tai galioja ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams.

Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos

Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos
Jei jūsų mažylis jau sulaukė savo pirmojo pusmečio, tai reiškia, kad jis visai nebepanašus į bejėgę būtybę, kuri tik vartosi, mosikuoja rankytėmis ir apdovanoja jus savo šypsena.

Pirmosios maudynės: pataria gydytoja

Pirmosios maudynės: pataria gydytoja
Kad maudynės būtų malonios ir vaikas nebijotų vandens, pataria "Sveikos pradžios" gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė.