Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas

 (8)
Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vis tik nepaisant dedamų pastangų skleisti informaciją ir didinti SKMS žinomumą, neseniai moksliniame leidinyje „Pediatrics" publikuoti atlikto tyrimo (čia) rezultatai rodo, kad daugybė tėvų vis dar neatsižvelgia į saugaus miego praktiką. Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja guldyti kūdikius ant nugaros - taip sumažinama staigios kūdikių mirties rizikos tikimybė. SKMS diagnozuojamas tada, kai sveikas kūdikis netikėtai miršta ir nerandama jokios priežasties.

Šiam tyrimui atlikti apklausta 3297 JAV gyvenančių motinų, auginančių 2-6 mėn. amžiaus kūdikius. Tyrime dalyvavusių moterų klausta apie saugaus kūdikių miego principus, rašo smartparenting.com. 77 proc. visų apklaustų moterų teigė dažniausiai guldančios kūdikius miegoti ant nugaros, o tai reiškia, kad būdavo atvejų, kai jos elgėsi kitaip. Tik 49 proc. apklaustų moterų patikino visada taip guldančios savo vaiką miegoti. Nors ekspertai vis dar nėra visiškai tikri dėl netikėtos iki tol buvusių sveikų kūdikių mirties miegant priežasčių, įvairios medikų grupės sutaria dėl esminių priemonių, skirtų prevencijai užtikrinti. Tai yra kūdikio guldymas ant nugaros, o ne ant pilvo ar šono.

„Anksčiau nebuvo ištirta, ką žmonės stengiasi daryti ir ką jie iš tikrųjų daro, kad išvengtų SKMS, – teigė pediatrijos profesorė iš Jeilio aukštosios medicinos mokyklos Eve Colson. – Išsiaiškinome, kad žmonės stengiasi guldyti kūdikį ant nugaros, bet ne visada taip daro."

Taigi, kokios tokio elgesio priežastys? E. Colson teigimu, egzistuoja dvi esminės priežastys. Pirma, tėvai mano, kad jų mažyliams patogiau miegoti ant pilvuko ir antra – baiminamasi dėl neva egzistuojančio ryšio tarp miegojimo pozos ant nugaros ir galimo uždusimo.

Dalis tėvų nerimauja, kad jų vaikas atpils ir uždus. Vis dėlto nėra papildomo pavojaus, susijusio su miegojimu ant nugaros dėl kvėpavimo takų anatomijos. Tokio pobūdžio įsitikinimai, anot specialistų, kartais būna paprasčiausiai susiję su tinkamų žinių trūkumu. Štai keli svarbiausi saugaus miego užtikrinimo principai, kuriuos pateikia JAV pediatrijos akademijos specialistai. Patartina dalintis šiais patarimais su visais, kuriems svarbus jūsų vaikas – artimaisiais ir draugais.

1. Vaiką miegoti guldykite ant nugaros. Miegojimas ant nugaros – saugiausia poza visiems kūdikiams pirmuosius vienerius metus, norint išvengti SKMS.

2. Vaiko lovelėje turėtų būti tik kietas miegojimui skirtas čiužinukas ir tvirtai prie jo priglundanti paklodė. Jokių pagalvių, jokių atramėlių ar minkštų žaislų. Papildomi objektai lovelėje kelia potencialią uždusimo, pasismaugimo ir įstrigimo pavojų.

3. Vaikas turi miegoti jūsų miegamajame bent pirmuosius šešis mėnesius. Dalijimasis tuo pačiu kambariu sumažina SKMS riziką net 50 proc.

4. Saugokite vaiką nuo kontakto su rūkalų dūmais, alkoholiu ir narkotinėmis medžiagomis.

Dar svarbu jokiais būdais nepalikti kūdikio vieno ar su miegančiu asmeniu ant sofos ar panašių baldų. Žinoma, kad tokie paviršiai yra pavojingi. Kūdikiams kyla padidinta SKMS rizika, kai jie būna 1-4 mėnesių, bet minkšta patalynė kelia pavojų ir vėlesniame amžiuje. Jei kūdikį vystote, patariama tai nustoti darius, kai jam sueina 2 mėn. – būtent tokio amžiaus kūdikiai atlieka pirmuosius vartymosi bandymus. Kai tik pastebėsite, kad vaikas bando verstis ant šono, nustokite kūdikį vystę.

Taigi svarbu suvokti, kad mažyliui saugią aplinką galima užtikrinti neišleidžiant didelių sumų stebėjimo prietaisams įsigyti – tereikia atsakingai taikyti paprastas atsargumo priemones, įsitikinę JAV pediatrai.

šaltinis

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams
Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti
Prietarų apie vaikų auginimą įvairiose kultūrose yra pačių keisčiausių. Įdomu, kad šiais, internetinių galimybių laikais, jų ne tik nemažėja, bet atsiranda ir naujų. Įvairiuose tėvų forumuose bei pokalbių svetainėse galima rasti tokių „perliukų", kurių pavydėtų net patyręs mokslinės fantastikos rašytojas.

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia
Kokiomis savybėmis yra apdovanoti skirtingi Zodiako ženklai, ir ką apie jų auklėjimą reikėtų žinoti tėvams?

Astrologė: nuo ko priklauso vaiko likimas

<span style="color: #ff0000;">Astrologė:</span> nuo ko priklauso vaiko likimas
Įdomu, ar įmanoma sudaryti kūdikio horoskopą ir iš anksto numatyti jo likimą arba jį pakeisti? O gal galima sužinoti, kuo mažylis bus užaugęs? Konsultuoja astrologė Saulė Jonaitytė.

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui
Neretai tėveliai, besilaukiantys pirmojo vaiko, pajuokauja, kad tikrai gero vežimėlio paieškos – tai lyg rinktis šeimos automobilį. Reikia praktiško, patikimo, saugaus, patogaus tiek kūdikiui, tiek jį vežiosiantiems suaugusiems, tačiau norisi ir gražaus, stilingo.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių
Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams
Mažylis jau turėtų vaikščioti kaip vienmetis kaimynų vaikutis, bet neina arba eidamas nuolat parpuola. Kodėl? Kas lemia vaikščiojimo sutrikimus? Konsultuoja pediatrė neurologė Rūta Maciulevičienė.

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte
Daugelis jaunų tėvelių, pasiklausę pasakojimų iš savo tėvų, mano, kad geriausias būdas raminti kūdikį – jį čiūčiuoti, supti. Taip, kartais šis metodas suveikia, tačiau šiais laikais siūloma daug kitų būdų, padedančių kūdikiui nusiraminti.

20 netikėtų faktų apie motinystę

20 netikėtų faktų apie motinystę
Kokiu garsu gali verkti mūsų kūdikiai, kurioje šalyje gimsta daugiausia dvynukų - šie ir kiti įdomieji faktai mūsų parengtoje apžvalgoje.

Kokia dovana vaikui yra geriausia

Kokia dovana vaikui yra geriausia
Nors dažnai girdime frazę, kad ne dovanos – švenčių esmė, tačiau vaikams jos išties labai svarbios.