Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas

 (8)
Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vis tik nepaisant dedamų pastangų skleisti informaciją ir didinti SKMS žinomumą, neseniai moksliniame leidinyje „Pediatrics" publikuoti atlikto tyrimo (čia) rezultatai rodo, kad daugybė tėvų vis dar neatsižvelgia į saugaus miego praktiką. Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja guldyti kūdikius ant nugaros - taip sumažinama staigios kūdikių mirties rizikos tikimybė. SKMS diagnozuojamas tada, kai sveikas kūdikis netikėtai miršta ir nerandama jokios priežasties.

Šiam tyrimui atlikti apklausta 3297 JAV gyvenančių motinų, auginančių 2-6 mėn. amžiaus kūdikius. Tyrime dalyvavusių moterų klausta apie saugaus kūdikių miego principus, rašo smartparenting.com. 77 proc. visų apklaustų moterų teigė dažniausiai guldančios kūdikius miegoti ant nugaros, o tai reiškia, kad būdavo atvejų, kai jos elgėsi kitaip. Tik 49 proc. apklaustų moterų patikino visada taip guldančios savo vaiką miegoti. Nors ekspertai vis dar nėra visiškai tikri dėl netikėtos iki tol buvusių sveikų kūdikių mirties miegant priežasčių, įvairios medikų grupės sutaria dėl esminių priemonių, skirtų prevencijai užtikrinti. Tai yra kūdikio guldymas ant nugaros, o ne ant pilvo ar šono.

„Anksčiau nebuvo ištirta, ką žmonės stengiasi daryti ir ką jie iš tikrųjų daro, kad išvengtų SKMS, – teigė pediatrijos profesorė iš Jeilio aukštosios medicinos mokyklos Eve Colson. – Išsiaiškinome, kad žmonės stengiasi guldyti kūdikį ant nugaros, bet ne visada taip daro."

Taigi, kokios tokio elgesio priežastys? E. Colson teigimu, egzistuoja dvi esminės priežastys. Pirma, tėvai mano, kad jų mažyliams patogiau miegoti ant pilvuko ir antra – baiminamasi dėl neva egzistuojančio ryšio tarp miegojimo pozos ant nugaros ir galimo uždusimo.

Dalis tėvų nerimauja, kad jų vaikas atpils ir uždus. Vis dėlto nėra papildomo pavojaus, susijusio su miegojimu ant nugaros dėl kvėpavimo takų anatomijos. Tokio pobūdžio įsitikinimai, anot specialistų, kartais būna paprasčiausiai susiję su tinkamų žinių trūkumu. Štai keli svarbiausi saugaus miego užtikrinimo principai, kuriuos pateikia JAV pediatrijos akademijos specialistai. Patartina dalintis šiais patarimais su visais, kuriems svarbus jūsų vaikas – artimaisiais ir draugais.

1. Vaiką miegoti guldykite ant nugaros. Miegojimas ant nugaros – saugiausia poza visiems kūdikiams pirmuosius vienerius metus, norint išvengti SKMS.

2. Vaiko lovelėje turėtų būti tik kietas miegojimui skirtas čiužinukas ir tvirtai prie jo priglundanti paklodė. Jokių pagalvių, jokių atramėlių ar minkštų žaislų. Papildomi objektai lovelėje kelia potencialią uždusimo, pasismaugimo ir įstrigimo pavojų.

3. Vaikas turi miegoti jūsų miegamajame bent pirmuosius šešis mėnesius. Dalijimasis tuo pačiu kambariu sumažina SKMS riziką net 50 proc.

4. Saugokite vaiką nuo kontakto su rūkalų dūmais, alkoholiu ir narkotinėmis medžiagomis.

Dar svarbu jokiais būdais nepalikti kūdikio vieno ar su miegančiu asmeniu ant sofos ar panašių baldų. Žinoma, kad tokie paviršiai yra pavojingi. Kūdikiams kyla padidinta SKMS rizika, kai jie būna 1-4 mėnesių, bet minkšta patalynė kelia pavojų ir vėlesniame amžiuje. Jei kūdikį vystote, patariama tai nustoti darius, kai jam sueina 2 mėn. – būtent tokio amžiaus kūdikiai atlieka pirmuosius vartymosi bandymus. Kai tik pastebėsite, kad vaikas bando verstis ant šono, nustokite kūdikį vystę.

Taigi svarbu suvokti, kad mažyliui saugią aplinką galima užtikrinti neišleidžiant didelių sumų stebėjimo prietaisams įsigyti – tereikia atsakingai taikyti paprastas atsargumo priemones, įsitikinę JAV pediatrai.

šaltinis

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Specialistas paaiškino, kodėl purtyti kūdikį yra mirtinai pavojinga

Specialistas paaiškino, kodėl purtyti kūdikį yra mirtinai pavojinga
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad susinervinus jokiu būdu negalima purtyti kūdikio - tai gali turėti negrįžtamų pasekmių.

7 dažniausios priežastys, kodėl maži vaikai neramiai miega

7 dažniausios priežastys, kodėl maži vaikai neramiai miega
Tas senas kaip pasaulis klausimas, kuris kyla visiems jauniems ir ne tokiems jauniems tėvams: kodėl mano kūdikis neišmiega visą naktį? Pateikiame kelis variantus, paaiškinančius, kodėl taip gali būti. Tikimės, kad išsiaiškinę priežastį, lengviau rasite sprendimą, ir į jūsų namus ateis ramios naktys ir žvalios dienos.

Siūloma leisti pasinaudoti tėvystės atostogomis per vienerius metus nuo vaiko gimimo

Siūloma leisti pasinaudoti tėvystės atostogomis per vienerius metus nuo vaiko gimimo
Siūloma darbuotojams suteikti trisdešimt kalendorinių dienų nepertraukiamos trukmės tėvystės atostogas bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka vieneri metai.

5 priežastys, dėl kurių užklumpa pilvo diegliai: kaip padėti vaikui

5 priežastys, dėl kurių užklumpa pilvo diegliai: kaip padėti vaikui
Reta gali pasigirti, kad motinystės džiaugsmo netemdė valandomis trunkantis kūdikio klyksmas. Kodėl kūdikius kankina pilvo diegliai? Apžvelgiame svarbiausias priežastis.

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą
Gegužės 7-13 dienomis yra Europos vaikų nešiojimo (nešioklių) savaitė - „European Babywearing week“. šių metų jos šūkis – „Nešiojimas jungia!“

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui (1)

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui
„Jie ramina“, – sako vienos. „Jie kenkia“, – tvirtina antros. „Be jų neišsiversi“, – porina trečios. „Jie nereikalingi“, – yra įsitikinusios ketvirtos. Jie - tai čiulptukai, apie kuriuos šiandien diskutuojame su mamomis ir specialistėmis.

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais
Kauno klinikose vykusiame susitikime – šeimos su dvynukais ir gydytojai, padėję jiems išvysti pasaulį.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams
Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti
Prietarų apie vaikų auginimą įvairiose kultūrose yra pačių keisčiausių. Įdomu, kad šiais, internetinių galimybių laikais, jų ne tik nemažėja, bet atsiranda ir naujų. Įvairiuose tėvų forumuose bei pokalbių svetainėse galima rasti tokių „perliukų", kurių pavydėtų net patyręs mokslinės fantastikos rašytojas.

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia
Kokiomis savybėmis yra apdovanoti skirtingi Zodiako ženklai, ir ką apie jų auklėjimą reikėtų žinoti tėvams?

Astrologė: nuo ko priklauso vaiko likimas

<span style="color: #ff0000;">Astrologė:</span> nuo ko priklauso vaiko likimas
Įdomu, ar įmanoma sudaryti kūdikio horoskopą ir iš anksto numatyti jo likimą arba jį pakeisti? O gal galima sužinoti, kuo mažylis bus užaugęs? Konsultuoja astrologė Saulė Jonaitytė.

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.