Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui

„Jie ramina“, – sako vienos. „Jie kenkia“, – tvirtina antros. „Be jų neišsiversi“, – porina trečios. „Jie nereikalingi“, – yra įsitikinusios ketvirtos. Jie - tai čiulptukai, apie kuriuos šiandien diskutuojame su mamomis ir specialistėmis.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Prieš 20 metų čiulptukas buvo kone privalomas kiekvieno kūdikio atributas, dabar jie tampa nebemadingi, vis daugiau pažangių mamyčių jų atsisako. Tačiau kai kurios ir toliau naudoja ir nemato didelės bėdos. Paskaitykite, ką apie tai mano mamos ir specialistai, ir padarykite išvadas pačios.

Laura, vieno vaiko mama: nuo čiulptuko sūnus atprato natūraliai

„Čiulptuką davėme maždaug nuo trečio mėnesio, bet į jį Paulius labiausiai įniko nuo devynių mėnesių, kai atsisakė krūties. Prieš duodama tikrai neturėjau „plano", iki kada leisiu naudoti. Atpratinti pradėjome nuo pusantrų metų: bandėme slėpti, įkalbinėdavome. Su čiulptuku jis užmigdavo labai greitai, nereikėdavo nei nešioti, nei čiūčiuoti. Be jo bandėme migdyti nešiodami ant rankų. Matydami, kad čiulptuko labai reikia, nesiimdavome ryžtingų veiksmų. Rimtai apsisprendėme artėjant antriesiems metams, kai sūnus pradėjo kalbėti. Girdėjau, kad čiulptukas gali trukdyti kalbos raidai, tad nusprendėme antrą gimtadienį sutikti be „nianės", kaip ją vadindavo. Tuomet tvirtai apsisprendėme ir per 2 savaites be įtampos vaikui ir mums patiems atpratinome. Kaip? Iš pradžių truputį nukirpome čiulptuko galiuką, paskui - daugiau. Pasakėme, kad pelytės sugraužė. Jei prakiurdavo kojinyčių pirštukai, sakydavome, kad pelytės pragraužė, tad skylutė čiulptuke Pauliui buvo suprantamas reiškinys. Iš pradžių ji buvo maža, čiulpti dar buvo galima. Paskui didėjo, kol čiulpti darėsi nebepatogu. Pats čiulptukas niekur nedingo, jis tik pasidarė nebeskanus".

Inesa, 2 vaikų mama: čiulptuko minusai? Jų net nežinau...

Mano dvynukės čiulptukus naudoja nuo pat gimimo, vežėmės juos į gimdymo namus. Rinkomės patvaresnius, silikoninius. Po trijų mėnesių nupirkome tos pačios firmos, tik didesnio dydžio, bet dukrytės jų nepripažino, spjaudavo. Per šalčius vienai dvynukių pradėjo šalti nosytė, iš karto nesupratau, nuo ko, paskui paaiškėjo, kad gali būti nuo čiulptuko. Jo krašteliai liečiasi su nosyte, nuo šilto oro čiulptuko viduje susidaro lašelių ir nuo drėgmės prie nosytės traukia šaltis. Ieškojome tokio, kad krašteliai būtų iki nosies šnervių, šiaip ne taip radome. Pasisekė, kad mergaiteijis tiko. Kita dvynukė iki šiol čiulpia senąjį 0-3 mėn. dydžio čiulptuką, reikės ir jai pirkti tokį kaip sesės. Turime sterilizatorių, tad čiulptukus nuolat sterilizuojame. Jų pliusai: einant į lauką vėjas nepučia į burnytę, vaikas greičiau užmiega ir daug ramiau miega. O minusai? Jų net nežinau".

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui
© Vida Press

Edita, 3 vaikų mama: du vaikai užaugo be čiulptuko

„Vyriausioji čiulptuką naudojo iki 1,5 m. Ko gero, būtų ir toliau sėkmingai naudojusi, bet jos pamėgtasis suplyšo, o naujo nusprendėme neduoti. Atprato labai lengvai, be jokios įtampos. O su antruoju ir trečiuoju vaikučiais sąmoningai neturėjau nė vieno čiulptuko. Buvau tvirtai nusprendusi žindyti - ir ilgai, todėl ir nenorėjau naudoti nei buteliukų, nei čiulptukų. Draugai buvo perspėti, kad jų nedovanotų... Visada pavykdavo nuraminti vaikutį pasiūlius krūtį. Kartais užtekdavo verkiantį paimti ant rankų, panešioti, priglausti. Žindyti čiulptukas nepadeda, kalbu iš savo pačios patirties. Jeigu pravirkusiam vaikui pasiūlysime krūtį nors keliems gurkšneliams pienuko nuryti, tai labai skatins pieno gamybą. O norint maitinti to ir reikia... Dukterį krūtimi maitinau vos 4 mėnesius (naudojau čiulptuką). Antrą vaiką - 1 metus ir 8 mėnesius, o trečiąjį - 2 metus ir 9 mėnesius (nenaudojau čiulptuko)".

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui
Odontologė: „Būdama gydytoja odontologė galiu pasakyti, kad pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais čiulptukas žalos vaiko dantims nepadarys. Tačiau bėda ta, kad paaugusiems vaikams sunku jo atsisakyti“.
© Vida Press

Specialistų komentarai

Konsultuoja odontologijos klinikos „Skraidenta" vaikų odontologė Geda Mažeikienė

„Mamos turėtų pačios nuspręsti, duoti savo vaikučiui čiulptuką ar ne. Būdama gydytoja odontologė galiu pasakyti, kad pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais čiulptukas žalos vaiko dantims nepadarys. Tačiau bėda ta, kad paaugusiems vaikams sunku jo atsisakyti. O to nepadarius iki 2-3 metų, vyresniems vaikams gali atsirasti rimtų sąkandžio bėdų. Tokiems vaikams dažnai susiformuoja vadinamasis atviras sąkandis - kai sukandus dantis lieka priekinių dantų tarpas. Kartais pakanka laiku pastebėti ir pašalinti tai sukėlusią priežastį, tarkim, atsisakyti čiulptuko. Tačiau jei to nepavyksta padaryti, ateityje ortodontai gali ilgai gydyti. Taip pat mamos turėtų žinoti, kad tas pats gali atsitikti ir čiulpiant pirštą, ilgai burnoje laikant buteliuką arba puodelį su „snapeliu".

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui
Logopedė: „Rekomenduočiau čiulptuką naudoti iki metų, ne ilgiau“.
© Vida Press

Konsultuoja Vaikų ligoninės, VšĮ VULSK filialo Vaiko raidos centro Ankstyvosios reabilitacijos logopedė Birutė Žaliukienė

„Čiulptuko reikia tada, kai norime paskatinti per anksti gimusio vaikučio čiulpimo refleksą arba ankstyvojoje kūdikystėje kaip nuraminimo priemonės. Jei mama maitina krūtimi, vaiko čiulpimo poreikis patenkinamas. Vaikučiui augant galima ieškoti kitų nuraminimo būdų. Rekomenduočiau čiulptuką naudoti iki metų, ne ilgiau. Šiuo laiku siūlyčiau nustoti maitinti iš buteliuko. Mokyti gerti iš puodelio galima nuo 5-6 mėnesių, vaikai gana anksti to išmoksta. Puodelis yra daug naudingesnis burnytės motorikai negu buteliukas ar čiulptukas. Galima kūdikiui duoti kramtyti įvairių kramtukų, pamasažuoti dantenas guminiais dantų šepetėliais. Tai stimuliuos burnos motoriką, skatins kramtyti.

Ypač noriu atkreipti mamų dėmesį, kai čiulptukas naudojamas naktį arba miegant. Vaikui užmigus ar nusiraminus reikėtų jį ištraukti, o ne palikti burnytėje ilgam. Ilgai naudojant čiulptuką formuojasi netaisyklingas sąkandis, liežuvio padėtis burnytėje tampa netaisyklinga (pradeda lįsti tarp priekinių dantų). Todėl vaikas gali pradėti netaisyklingai artikuliuoti s, z, š, ž, č, c garsus, prireiks logopedo. Vaikas būdamas su čiulptuku mažiau guguoja, čiauška. Čiulpiant liežuvis atlieka primityvius judesius, o tai neskatina lavėti burnos motorikos. Kokia bus kalbos raida, ar ji nevėluos, ar garsai bus tariami taisyklingai, labiau priklauso ne nuo to, ar naudojamas čiulptukas, o nuo konkretaus vaiko raidos."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Astrologė: nuo ko priklauso vaiko likimas

<span style="color: #ff0000;">Astrologė:</span> nuo ko priklauso vaiko likimas
Įdomu, ar įmanoma sudaryti kūdikio horoskopą ir iš anksto numatyti jo likimą arba jį pakeisti? O gal galima sužinoti, kuo mažylis bus užaugęs? Konsultuoja astrologė Saulė Jonaitytė.

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui
Neretai tėveliai, besilaukiantys pirmojo vaiko, pajuokauja, kad tikrai gero vežimėlio paieškos – tai lyg rinktis šeimos automobilį. Reikia praktiško, patikimo, saugaus, patogaus tiek kūdikiui, tiek jį vežiosiantiems suaugusiems, tačiau norisi ir gražaus, stilingo.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių
Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams
Mažylis jau turėtų vaikščioti kaip vienmetis kaimynų vaikutis, bet neina arba eidamas nuolat parpuola. Kodėl? Kas lemia vaikščiojimo sutrikimus? Konsultuoja pediatrė neurologė Rūta Maciulevičienė.

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte
Daugelis jaunų tėvelių, pasiklausę pasakojimų iš savo tėvų, mano, kad geriausias būdas raminti kūdikį – jį čiūčiuoti, supti. Taip, kartais šis metodas suveikia, tačiau šiais laikais siūloma daug kitų būdų, padedančių kūdikiui nusiraminti.

20 netikėtų faktų apie motinystę

20 netikėtų faktų apie motinystę
Kokiu garsu gali verkti mūsų kūdikiai, kurioje šalyje gimsta daugiausia dvynukų - šie ir kiti įdomieji faktai mūsų parengtoje apžvalgoje.

Kokia dovana vaikui yra geriausia

Kokia dovana vaikui yra geriausia
Nors dažnai girdime frazę, kad ne dovanos – švenčių esmė, tačiau vaikams jos išties labai svarbios.

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui
Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, daugelis tėvelių suką galvą: o kokia dovana jų vaiką ar vaikus tikrai nustebins, bus naudinga ir jam patiks. Štai kelios mamos dalinasi savo patirtimi, kokie žaislai jų mažyliams patiko, o kas – nepasiteisino ir buvo visai nereikalinga.

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?
Sakoma, kad metai, kuriais gimęs žmogus, jam suteikia tam tikrų charakterio savybių ir turi įtakos jo likimui. Jei jūsų šeimą jau aplankė geros naujienos, kad laukiatės, tikriausiai, norite pasmalsauti, kokios savybės pagal kinų horoskopą prognozuojamos jūsų mažyliui.

Kaip vystosi vaiko kalba (1)

Kaip vystosi vaiko kalba
Pirmieji vaiko žodžiai džiugina kaip ir pirmi savarankiški žingsniai. Kada jie pasipils lyg iš gausybės rago? Kada garsai „sulips“ į žodį? Kokia yra kalbos raida? Straipsnio konsultantė - logopedė Rita Sviderskienė.