Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje

 (11)
Apie vaikų auklėjimą teorijų yra įvairiausių – vieni teigia, kad vaikus reikia auklėti griežtai, kiti į juos žiūri atlaidžiai, treti sako, kad auklėti apskritai nereikia, svarbu tik būti šalia ir padėti jiems augti... Ir dažniausiai mamos pasikliauja ne teorijomis, o širdimi. O kaipgi anksčiau, prieš daug daug metų? Ar šiandieniniai vaikai pavydėtų anų dienų mažųjų vaikystės?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Senųjų lietuvių vaikų kasdienybė

Senovės lietuvių šeimose iš mergaičių reikalauta daug – jos anksti (maždaug nuo 6–7 metukų) turėdavo mokytis dirbti įvairius darbus: verpti, austi, ruošti valgį, tvarkytis namuose ir t. t. Dirbdavo drauge su mama – ši atlikdama namų ruošos darbus rodydavo ir dukrai, kaip viską reikia daryti, taip ji ir išmokdavo, o tada jau tapdavo mamos padėjėja. Mergaitėms tekdavo ir auklių vaidmuo – prižiūrėdavo jaunesnius broliukus ir sesutes. Jau maždaug nuo penkerių metų mergaitė galėdavo padėti pamaitinti mažylį, paduoti reikiamus daiktus, padainuoti jam dainelių, o vėliau, sulaukusi 12 metų, – ir pati savarankiškai prižiūrėti mažesnįjį.

Audimas ir verpimas taip pat buvo neatsiejama mergaičių veikla. Būdamos septynerių jau mokėdavo verpti, o kiek vėliau – ir austi. Taip jos buvo skatinamos pačios sau ruošti kraitį.

Kalbant maždaug apie XVI a. Lietuvos vaikų auklėjimą ir lavinimą, jis nebuvo visur vienodas – vienaip auklėjo turtingieji, kitaip – vargšai; mieste ir kaime auklėjimo, lavinimo principai gerokai skyrėsi.

Kaimuose, valstiečių šeimose, gimę vaikai neilgai džiaugdavosi nerūpestingomis dienomis – vos tik nebereikėdavo jų nuolat prižiūrėti, paaugę patys turėdavo padėti tėvams. Žemesniųjų sluoksnių vaikai paprastai būdavo neišsimokslinę, nes trūko mokyklų, tėvams – lėšų, o ir pagalbos namuose reikėjo, tad į mokslus nežiūrėjo kaip į būtiniausią dalyką...

Diduomenė stengėsi vaikus išmokslinti. Galiojo nuostata, jog pirmiausia vaikų paruošimu gyvenimui, auklėjimu ir lavinimu iki septynerių metų turi užsiimti motina – ši nuostata buvo įteisinta Trečiajame Lietuvos Statute (XVI a.). Didikų dvaruose vaikus prižiūrėjo ne tik mamos, bet ir kitos ten gyvenančios moterys, ir auklės. Tėvai savo vaikus mylėjo, rūpinosi, bet, deja, tais laikais irgi nevengta rykščių – už nepaklusnumą, melavimą, tingėjimą ir pan. Pokalbiams ir aiškinimams laiko negaišdavo...

Manyta, kad mergaičių ir berniukų auklėjimas bei mokymas turėtų skirtis.

Iš esmės turtingesniųjų vaikai buvo išsilavinę – be visa ko, mergaitės išmanė ir muziką, Šventąjį Raštą, mokėjo jodinėti, nusimanė apie ekonomiką ir teisę, užsiėmė įvairiais rankdarbiais. Žinoma, jos ne tik mokydavosi, bet ir žaisdavo. Pagrindinis žaislas buvo lėlės – molinės arba medinės.

Berniukams tekdavo paplušėti labiau. Dienotvarkė būdavo griežta – nuo ankstaus ryto iki pat vakaro. Per savaitę – viena išeiginė. Mokydavosi kalbų (beje, rašyti buvo mokomi nuo ketverių metų), daug dėmesio skirta ištvermei lavinti, fiziniams pratimams. Berniukų žaislai dažniausiai buvo įvairūs žaisliniai ginklai, arkliukai, žaisdavo kovas, slėpynes, gaudynes ir pan.

Sulaukę paauglystės, maždaug 15 metų, jaunuoliai vykdavo mokytis į užsienį. Jei šeima neišgalėdavo vaikų leisti svetur (pvz., ne itin turtingi bajorai), jų vaikai be mokslo nelikdavo – iš pradžių mokydavosi parapinėse, vėliau – gimnazijos tipo mokyklose, o, kai XVI a. pradėjo veikti Vilniaus akademija, leido į ją.

Nerūpestinga vaikystė...

Kai kurie teigia, kad laimingiausią vaikystę vaikai turėjo seniau, būtent – pirmykštėje bendruomeninėje santvarkoje. Kodėl? Tada nevaržė jokios griežtos taisyklės iš šalies, iš vaikų nebūdavo tiek visko reikalaujama, jie galėjo augti laisvi ir nevaržomi. Kaip ten iš tiesų jie jautėsi, sunku dabar pasakyti, galime tik spėlioti, bet faktas tas, kad pirmykštės bendruomeninės santvarkos metais vaikai pirmuosius kelerius metus labai daug laiko praleisdavo su mama, tiksliau, praktiškai visą laiką. Mamos juos ilgai žindydavo ir nešiodavosi su savimi, kai eidavo ieškoti maisto. Kai mažieji paaugdavo, daug laiko praleisdavo patys būdami lauke, žaisdami ir lakstydami be suvaržymų.

Vėliau į pasaulį įžengė civilizacija ir su savimi atsinešė krūvą taisyklių – jos palietė ir vaikus. Reikėjo mokytis, paklusti griežtam auklėjimui, stengtis užimti tam tikrą vietą, pateisinti artimųjų ir aplinkinių lūkesčius, paisyti reikalavimų ir t. t. Nerūpestinga vaikystė baigėsi. Senųjų civilizacijų metais vaikais būdavo auklėjami griežtai, jie verčiami paklusti – apie savo svajonių įgyvendinimą ar kūrimą tokio gyvenimo, kokio norėtųsi pačiam, vaikas galėdavo net negalvoti...

Senoviniai vaikų žaislai

Žaislų vaikai turėdavo nedaug, nes juos tekdavo gaminti patiems tėvams ar kitiems šeimos nariams. Atliekant archeologinius kasinėjimus rasta įvairių molinių statulėlių, lėlių, sukučių ir pan. Nemažai žaislų būdavo daromi su tikslu ruošti berniukus tolesniam gyvenimui, tai žaisliniai kalavijai, ietys, kardai ir pan.

Mūsuose vienas iš labiausiai pamėgtų žaislų būdavo skudurinės lėlytės. Tik iš gilios senovės jų neišliko, mat lėlės būdavo daromos iš šiaudų, skudurų – jos tiesiog neišsilaikė iki mūsų dienų. Tiesa, taip kaip dabar, vaikai neturėdavo daugybės lėlių – dažniausiai pasitenkindavo viena, kuri žaidžiant atlikdavo įvairius vaidmenis. O, jei suplyšdavo ar išsitepdavo, niekas neskubėdavo jos išmesti, nes ne taip lengva būdavo pasigaminti kitą (juolab kai nebūdavo nei adatų, nei siūlų...) – lėlytę sutvarkydavo, „paremontuodavo", ir vaikas toliau laimingas žaisdavo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui
Neretai tėveliai, besilaukiantys pirmojo vaiko, pajuokauja, kad tikrai gero vežimėlio paieškos – tai lyg rinktis šeimos automobilį. Reikia praktiško, patikimo, saugaus, patogaus tiek kūdikiui, tiek jį vežiosiantiems suaugusiems, tačiau norisi ir gražaus, stilingo.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių
Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams
Mažylis jau turėtų vaikščioti kaip vienmetis kaimynų vaikutis, bet neina arba eidamas nuolat parpuola. Kodėl? Kas lemia vaikščiojimo sutrikimus? Konsultuoja pediatrė neurologė Rūta Maciulevičienė.

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte
Daugelis jaunų tėvelių, pasiklausę pasakojimų iš savo tėvų, mano, kad geriausias būdas raminti kūdikį – jį čiūčiuoti, supti. Taip, kartais šis metodas suveikia, tačiau šiais laikais siūloma daug kitų būdų, padedančių kūdikiui nusiraminti.

20 netikėtų faktų apie motinystę

20 netikėtų faktų apie motinystę
Kokiu garsu gali verkti mūsų kūdikiai, kurioje šalyje gimsta daugiausia dvynukų - šie ir kiti įdomieji faktai mūsų parengtoje apžvalgoje.

Kokia dovana vaikui yra geriausia

Kokia dovana vaikui yra geriausia
Nors dažnai girdime frazę, kad ne dovanos – švenčių esmė, tačiau vaikams jos išties labai svarbios.

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui
Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, daugelis tėvelių suką galvą: o kokia dovana jų vaiką ar vaikus tikrai nustebins, bus naudinga ir jam patiks. Štai kelios mamos dalinasi savo patirtimi, kokie žaislai jų mažyliams patiko, o kas – nepasiteisino ir buvo visai nereikalinga.

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?
Sakoma, kad metai, kuriais gimęs žmogus, jam suteikia tam tikrų charakterio savybių ir turi įtakos jo likimui. Jei jūsų šeimą jau aplankė geros naujienos, kad laukiatės, tikriausiai, norite pasmalsauti, kokios savybės pagal kinų horoskopą prognozuojamos jūsų mažyliui.

Kaip vystosi vaiko kalba (1)

Kaip vystosi vaiko kalba
Pirmieji vaiko žodžiai džiugina kaip ir pirmi savarankiški žingsniai. Kada jie pasipils lyg iš gausybės rago? Kada garsai „sulips“ į žodį? Kokia yra kalbos raida? Straipsnio konsultantė - logopedė Rita Sviderskienė.

Vaikų neurologė – apie tris skirtingus kūdikių temperamentus (1)

Vaikų neurologė – apie tris skirtingus kūdikių temperamentus
Kodėl vienas kūdikis nuo pirmos dienos ramus, daug miega, gerai valgo, o kitas, ką čia slėpti, varo tėvus į neviltį nuolatiniu verksmu?