Kodėl nereikia su vaikais kalbėti "caca" ir "lialia"?

 (9)
„Niam niam", „Tū-tū", „Lialia" ir panašūs „leliukiško" žargono žodžiai stabdo vaiko kalbos vystymąsi, todėl tėvams geriau vengti tokio žodyno. Taip tvirtina Stanfordo (JAV) universiteto psichologijos profesorė Anne Fernald, remdamasi naujausiais tyrimais.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip rodo mokslininkų atlikti naujausi tyrimai, vaiko raidai yra labai svarbu, kiek ir kaip su savo kūdikiais bei mažais vaikais kalbasi tėvai. Kuo anksčiau tėvai su vaikais kalbasi „žmonių" kalba, taip supažindindami vaiką su pasauliu, tuo geriau vaikui ir jo kalbos raidai.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Fotoreportažas iš įspūdingo pirmojo Rojaus gimtadienio
7 jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos

Tai nereiškia, kad tėvai nuo gimimo savo vaikams turi pasakoti, kokios valstybės yra Azijoje ar Afrikoje, užtenka, kad tėvai aiškiai ir realistiškai įvardintų, ką jie daro kasdieninėje aplinkoje, ir tai padėtų vaikams susieti žodžių skambesį su jų reikšme. Pavyzdžiui, maitinant mažylį užtenka pasakyti: „Dabar tu valgai apelsiną, o dabar šaukšteliu paėmiau vynuogę ir banano".

Tyrėjai pastebėjo ir tai, kad šeimose, kurios turi vidutines ir aukštesnes pajamas vaikai iki pradėdami eiti į mokyklą turi platesnį žodyną, palyginus su vaikais iš žemesnių socialinių sluoksnių, tokiose šeimose tėvai su vaikais kalbasi daugiau. Viena iš versijų, kodėl taip nutinka, yra tai, kad mažas pajamas gaunančios šeimos priverstos itin daug dirbti, kad išlaikytų šeimas, neretai net keliuose darbuose, ir jie turi mažai laiko bendrauti, t..y., kalbėti, su savo vaikais.

Vieno tyrimo metu profesorė Fernald aprūpino mažus vaikus įranga, kuri visą dieną įrašinėjo jų kalbą ir tai, kiek bei kas su jais buvo kalbama. Pavyzdžiui, vienoje šeimoje buvo užfiksuota daugiau kaip 12 000 žodžių, kurie buvo pasakomi vaikui per dieną (į šį kiekį nesiskaičiavo žodžiai, kai suaugusieji kalbėjosi tarpusavyje arba tekstai iš TV ekrano). Tačiau buvo ir tokių šeimų, kur per tokį patį laiką vaikui buvo pasakoma tik 670 žodžių.

Kalbėjimo su vaikais įtaka svarbi ne tik vaiko kalbos raidai, bet ir jo mokymosi gebėjimams. Tai patvirtina vaikų smegenų tyrimai. Kaip sako JAV mokslininkė Kimberly Noble iš Kolumbijos universiteto, vaikų, su kuriais daug kalbamasi nuo gimimo, smegenyse esantis kalbos centras yra labiau išlavintas . 

Taigi, specialistai ragina kuo daugiau kalbėti su savo atžalomis nuo mažų dienų, ir ne "caca lialia", o normalia ir taisyklinga kalba.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Išsamūs specialistės patarimai, kaip lavinti kūdikius nuo gimimo

Išsamūs specialistės patarimai, kaip lavinti kūdikius nuo gimimo
Šiais laikais dar yra tokių tėvų, kurie naiviai mano, kad vaikas iki metų tik miega ir valgo, todėl visai nebūtina lavinti jo intelekto.

Psichologė: kaip auklėti vienerių metų vaiką (1)

Psichologė: kaip auklėti vienerių metų vaiką
Psichologės Karolinos Gurskienės pasakojimas apie vienerių metų vaikų emocinės raidos ypatumus.

Specialisto patarimai: koks vežimėlis – pats geriausias pavasarį ir vasarą

Specialisto patarimai: koks vežimėlis – pats geriausias pavasarį ir vasarą
Daugelis šeimų, turinčių mažų vaikų, vasarą ypač daug keliauja ir džiaugiasi grynu, šiltu oru. Norėdami, kad išvykos būtų kuo patogesnės, daugelis žiemą naudotus masyvius vežimėlius keičia į vasarinius, mamų dažniausiai vadinamus „skėtukais" ar „sportinukais".

Kūdikis bijo išsiskirti su mama ir nepaleidžia jos nė minutei: pataria psichologė (4)

Kūdikis bijo išsiskirti su mama ir nepaleidžia jos nė minutei: pataria psichologė
Psichologės Karolinos Gurskienės parengtas komentaras apie kūdikių išsiskyrimo baimę. Kokio amžiaus vaikams ji būdinga ir kaip tinkamai į ją sureaguoti?

Kūdikio lavinimas: idėjos, ką nuveikti lauke

Kūdikio lavinimas: idėjos, ką nuveikti lauke
Šiltėjančios dienos ir vis ryškiau šviečianti pavasarinė saulė mus skatina kuo daugiau laiko su vaikais praleisti lauke.

Kūdikio maudynių ABC: kaip teisingai tai daryti (1)

Kūdikio maudynių ABC: kaip teisingai tai daryti
Pirmojo kūdikio susilaukusių tėvų, grįžus iš gimdymo namų, laukia daug iššūkių. Nors vėliau tai atrodys tiesiog juokinga, tačiau baisu būna dėl visko: nuo sauskelnių keitimo ar vaikučio rengimo iki pirmųjų jo maudynių ir dar neužgijusios bambos priežiūros.

Renkamės pirmuosius batukus: kelios klaidos gali pakenkti vaiko pėdutėms (3)

Renkamės pirmuosius batukus: kelios klaidos gali pakenkti vaiko pėdutėms
Pirmieji vaiko žingsniai – tai lyg perėjimas iš kūdikystės į vaikystę. Mažylis tampa savarankiškesnis, su dideliu smalsumu pažįsta pasaulį, nori pats viską daryti ir daugiau savarankiškai žaidžia. Suaugusiųjų darbas – užtikrinti mažo žmogučio saugią aplinką ir išrinkti tokią avalynę, kuri leistų laisvai judėti bei nepakenktų pėdos formavimuisi.

Sukrėsto vaiko sindromas: ką turime žinoti kiekvienas (14)

Sukrėsto vaiko sindromas: ką turime žinoti kiekvienas
Vaiko auginimas – tai ne varžybos, kuris vaikas greičiau pradės vaikščioti ar kalbėti. Nuo nuolatinių pastangų konkuruoti nuolat auga vidinė motinos įtampa.

Kūdikio lavinimas: ugdantys ir raidą skatinantys žaidimai

Kūdikio lavinimas: ugdantys ir raidą skatinantys žaidimai
Maždaug pusės metų, kai sparčiai pradeda didėti vaiko fizinės galimybės, jis atranda žaidimus. Tokio amžiaus mažylis itin smalsus, judrus bei viskuo besidomintis, todėl tėvelių pareiga jam padėti pažinti save ir pasaulį.

Patarimai, kad kūdikiai naktimis miegotų, o ne verktų

Patarimai, kad kūdikiai naktimis miegotų, o ne verktų
Susilaukėte vaikučio ir kyla aibė klausimų, kaip, kada ir kur migdyti? Mes tam ir esame čia, kad laiku suteiktume informaciją, kurios jums trūksta.

Kūdikis bijo svetimų žmonių: ką svarbu žinoti (3)

Kūdikis bijo svetimų žmonių: ką svarbu žinoti
Maždaug nuo 8-ojo mėnesio kūdikis ima akivaizdžiai rodyti nepasitenkinimą priėjus, pakalbinus svetimam žmogui. Tai svetimų žmonių baimė, o jos atsiradimas reiškia normalią, nesutrikusią kūdikio raidą - tai didelis žingsnis į priekį.

Tėvų gudrybės, padėsiančios kūdikį greičiau užmigdyti (4)

Tėvų gudrybės, padėsiančios kūdikį greičiau užmigdyti
Tik filmuose matyti kūdikiai visada miega lyg angelėliai, realybėje dažniausiai būna kiek kitaip. Su vaiko migdymo sunkumais susiduria beveik visi tėvai.

Specialisto patarimai: kaip išsirinkti saugiausią automobilinę kėdutę kūdikiui (4)

Specialisto patarimai: kaip išsirinkti saugiausią automobilinę kėdutę kūdikiui
Vienas tų pirkinių, be kurio tikrai neišsiversite, jei laukiatės vaikelio – automobilinė kėdutė. Jos prireiks net tuo atveju, jei planuojate tik parvažiuoti iš gimdymo namų. Kūdikis negali keliauti be specialios, jo svoriui ir amžiui pritaikytos, kėdutės.

Patarimai, kurie padės išsirinkti kūdikio lovytę

Patarimai, kurie padės išsirinkti kūdikio lovytę
Kūdikio lovytė – tai tas baldas, kurio prireiks visiems, mažylio besilaukiantiems tėvams. Kaip teigia daugelis vaikų auklėjimo specialistų, kūdikio pratinimas prie savo lovos nuo pat pirmųjų jo gyvenimo dienų formuoja gerus jo įpročius ir padeda greičiau priprasti prie ritmo.

Atidaroma pirmoji Lietuvoje sertifikuota LEGO parduotuvė Klaipėdoje

Atidaroma pirmoji Lietuvoje sertifikuota LEGO parduotuvė Klaipėdoje
Dar didesnė ir modernesnė LEGO parduotuvė atveria duris vasario 3 dieną Klaipėdoje, prekybos centre „Akropolis“.