Kodėl nereikia su vaikais kalbėti "caca" ir "lialia"?

 (9)
„Niam niam", „Tū-tū", „Lialia" ir panašūs „leliukiško" žargono žodžiai stabdo vaiko kalbos vystymąsi, todėl tėvams geriau vengti tokio žodyno. Taip tvirtina Stanfordo (JAV) universiteto psichologijos profesorė Anne Fernald, remdamasi naujausiais tyrimais.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip rodo mokslininkų atlikti naujausi tyrimai, vaiko raidai yra labai svarbu, kiek ir kaip su savo kūdikiais bei mažais vaikais kalbasi tėvai. Kuo anksčiau tėvai su vaikais kalbasi „žmonių" kalba, taip supažindindami vaiką su pasauliu, tuo geriau vaikui ir jo kalbos raidai.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Fotoreportažas iš įspūdingo pirmojo Rojaus gimtadienio
7 jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos

Tai nereiškia, kad tėvai nuo gimimo savo vaikams turi pasakoti, kokios valstybės yra Azijoje ar Afrikoje, užtenka, kad tėvai aiškiai ir realistiškai įvardintų, ką jie daro kasdieninėje aplinkoje, ir tai padėtų vaikams susieti žodžių skambesį su jų reikšme. Pavyzdžiui, maitinant mažylį užtenka pasakyti: „Dabar tu valgai apelsiną, o dabar šaukšteliu paėmiau vynuogę ir banano".

Tyrėjai pastebėjo ir tai, kad šeimose, kurios turi vidutines ir aukštesnes pajamas vaikai iki pradėdami eiti į mokyklą turi platesnį žodyną, palyginus su vaikais iš žemesnių socialinių sluoksnių, tokiose šeimose tėvai su vaikais kalbasi daugiau. Viena iš versijų, kodėl taip nutinka, yra tai, kad mažas pajamas gaunančios šeimos priverstos itin daug dirbti, kad išlaikytų šeimas, neretai net keliuose darbuose, ir jie turi mažai laiko bendrauti, t..y., kalbėti, su savo vaikais.

Vieno tyrimo metu profesorė Fernald aprūpino mažus vaikus įranga, kuri visą dieną įrašinėjo jų kalbą ir tai, kiek bei kas su jais buvo kalbama. Pavyzdžiui, vienoje šeimoje buvo užfiksuota daugiau kaip 12 000 žodžių, kurie buvo pasakomi vaikui per dieną (į šį kiekį nesiskaičiavo žodžiai, kai suaugusieji kalbėjosi tarpusavyje arba tekstai iš TV ekrano). Tačiau buvo ir tokių šeimų, kur per tokį patį laiką vaikui buvo pasakoma tik 670 žodžių.

Kalbėjimo su vaikais įtaka svarbi ne tik vaiko kalbos raidai, bet ir jo mokymosi gebėjimams. Tai patvirtina vaikų smegenų tyrimai. Kaip sako JAV mokslininkė Kimberly Noble iš Kolumbijos universiteto, vaikų, su kuriais daug kalbamasi nuo gimimo, smegenyse esantis kalbos centras yra labiau išlavintas . 

Taigi, specialistai ragina kuo daugiau kalbėti su savo atžalomis nuo mažų dienų, ir ne "caca lialia", o normalia ir taisyklinga kalba.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?
Daugelis jaunų tėvelių įsivaizduoja, kad naujagimis tik valgys ir ramiai miegos, todėl visi rūpesčiai prasidės tik jam paaugus. Realybė kiek kitokia.

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas (8)

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas
Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę
Ar pastebėjote, kiek jaunos mamytės iš artimų moterų, kurios yra vyresnio amžiaus, sulaukia replikų: „geri dabar laikai auginti vaikus", „jums pasisekė, mes su kūdikiais vargome, o jums viskas kaip ant lėkštutės". Tiesos jų žodžiuose yra.

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos
Britų leidinys „The Daily Mail" pateikia labiausiai jaunus tėvus erzinančių patarimų TOP septintuką, kurio pirmąją vietą stabiliai užima patarimas „leisti vaikui išsirėkti". Šiuolaikinės mamytės neleidžia vaikams verkti be saiko, todėl šį senamadišką patarimą geriau pasilaikyti sau.

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje (11)

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje
Apie vaikų auklėjimą teorijų yra įvairiausių – vieni teigia, kad vaikus reikia auklėti griežtai, kiti į juos žiūri atlaidžiai, treti sako, kad auklėti apskritai nereikia, svarbu tik būti šalia ir padėti jiems augti... Ir dažniausiai mamos pasikliauja ne teorijomis, o širdimi. O kaipgi anksčiau, prieš daug daug metų? Ar šiandieniniai vaikai pavydėtų anų dienų mažųjų vaikystės?

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai (3)

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai
Kūdikio miegas jo gyvenime užima didelę laiko dalį ir labai svarbią vietą.

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę
Daugelis tėvelių sutiks, kad vienas rimčiausių ir atsakingiausių pirkinių vaikui – automobilinė kėdutė.

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras
Sakoma, kad pripratimas – antras prigimimas, ir tai galioja ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams.

Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos

Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos
Jei jūsų mažylis jau sulaukė savo pirmojo pusmečio, tai reiškia, kad jis visai nebepanašus į bejėgę būtybę, kuri tik vartosi, mosikuoja rankytėmis ir apdovanoja jus savo šypsena.

Pirmosios maudynės: pataria gydytoja

Pirmosios maudynės: pataria gydytoja
Kad maudynės būtų malonios ir vaikas nebijotų vandens, pataria "Sveikos pradžios" gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė.

Mamų patarimai: kas išties padeda užmigdyti kūdikį (1)

Mamų patarimai: kas išties padeda užmigdyti kūdikį
Vaikų miego tema – viena aktualiausių neseniai kūdikio susilaukusiems tėvams.

Svarbu žinoti: kaip mamos emocijos persiduoda kūdikiui (2)

Svarbu žinoti: kaip mamos emocijos persiduoda kūdikiui
Maitindama kūdikį motina yra atsakinga už pienelio, kuriuo maitinasi mažylis, kokybę.

Jei namuose laikysitės šių taisyklių, kūdikio raida bus sklandesnė

Jei namuose laikysitės šių taisyklių, kūdikio raida bus sklandesnė
Gimus kūdikiui, pamažu keičiasi ne tik tėvų gyvenimo tempas bei įpročiai, tačiau ne mažesni pokyčiai įvyksta ir su namais. Juose ne tik atsiranda daug naujų baldų, kūdikio priežiūros priemonių, jie pritaikomi taip, kad mažyliui būtų saugu, tačiau kelios gudrybės gali padėti jį lavinti.

Vaikų krikštynos – už ar prieš? (106)

Vaikų krikštynos – už ar prieš?
Šį kartą mamų apklausa virto kone diskusija – vienos savo vaikus krikštijo, nes taip reikia, kitos tokią nuomonę nuneigė, trečios paliko galimybę apsispręsti pačiam vaikui, o ketvirtos.... Paskaitykit patys!

Kodėl vieni kūdikiai bijo svetimų žmonių, o kitiems – nė motais

Kodėl vieni kūdikiai bijo svetimų žmonių, o kitiems – nė motais
Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku? Kodėl vieni 8-9 mėn. kūdikiai bijo svetimųjų, o kiti, atrodo, kad ne? Konsultuoja Vaikų ligoninės VšĮ VU ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro psichologė Eglė Kodikienė.