Kodėl nereikia su vaikais kalbėti "caca" ir "lialia"?

 (9)
„Niam niam", „Tū-tū", „Lialia" ir panašūs „leliukiško" žargono žodžiai stabdo vaiko kalbos vystymąsi, todėl tėvams geriau vengti tokio žodyno. Taip tvirtina Stanfordo (JAV) universiteto psichologijos profesorė Anne Fernald, remdamasi naujausiais tyrimais.
Kodėl nereikia su vaikais kalbėti "caca" ir "lialia"?
© Fotolia nuotr.

Kaip rodo mokslininkų atlikti naujausi tyrimai, vaiko raidai yra labai svarbu, kiek ir kaip su savo kūdikiais bei mažais vaikais kalbasi tėvai. Kuo anksčiau tėvai su vaikais kalbasi „žmonių" kalba, taip supažindindami vaiką su pasauliu, tuo geriau vaikui ir jo kalbos raidai.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Fotoreportažas iš įspūdingo pirmojo Rojaus gimtadienio
7 jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos

Tai nereiškia, kad tėvai nuo gimimo savo vaikams turi pasakoti, kokios valstybės yra Azijoje ar Afrikoje, užtenka, kad tėvai aiškiai ir realistiškai įvardintų, ką jie daro kasdieninėje aplinkoje, ir tai padėtų vaikams susieti žodžių skambesį su jų reikšme. Pavyzdžiui, maitinant mažylį užtenka pasakyti: „Dabar tu valgai apelsiną, o dabar šaukšteliu paėmiau vynuogę ir banano".

Tyrėjai pastebėjo ir tai, kad šeimose, kurios turi vidutines ir aukštesnes pajamas vaikai iki pradėdami eiti į mokyklą turi platesnį žodyną, palyginus su vaikais iš žemesnių socialinių sluoksnių, tokiose šeimose tėvai su vaikais kalbasi daugiau. Viena iš versijų, kodėl taip nutinka, yra tai, kad mažas pajamas gaunančios šeimos priverstos itin daug dirbti, kad išlaikytų šeimas, neretai net keliuose darbuose, ir jie turi mažai laiko bendrauti, t..y., kalbėti, su savo vaikais.

Vieno tyrimo metu profesorė Fernald aprūpino mažus vaikus įranga, kuri visą dieną įrašinėjo jų kalbą ir tai, kiek bei kas su jais buvo kalbama. Pavyzdžiui, vienoje šeimoje buvo užfiksuota daugiau kaip 12 000 žodžių, kurie buvo pasakomi vaikui per dieną (į šį kiekį nesiskaičiavo žodžiai, kai suaugusieji kalbėjosi tarpusavyje arba tekstai iš TV ekrano). Tačiau buvo ir tokių šeimų, kur per tokį patį laiką vaikui buvo pasakoma tik 670 žodžių.

Kalbėjimo su vaikais įtaka svarbi ne tik vaiko kalbos raidai, bet ir jo mokymosi gebėjimams. Tai patvirtina vaikų smegenų tyrimai. Kaip sako JAV mokslininkė Kimberly Noble iš Kolumbijos universiteto, vaikų, su kuriais daug kalbamasi nuo gimimo, smegenyse esantis kalbos centras yra labiau išlavintas . 

Taigi, specialistai ragina kuo daugiau kalbėti su savo atžalomis nuo mažų dienų, ir ne "caca lialia", o normalia ir taisyklinga kalba.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Patarimai, kurie padės išsirinkti kūdikio lovytę

Patarimai, kurie padės išsirinkti kūdikio lovytę
Kūdikio lovytė – tai tas baldas, kurio prireiks visiems, mažylio besilaukiantiems tėvams. Kaip teigia daugelis vaikų auklėjimo specialistų, kūdikio pratinimas prie savo lovos nuo pat pirmųjų jo gyvenimo dienų formuoja gerus jo įpročius ir padeda greičiau priprasti prie ritmo.

Atidaroma pirmoji Lietuvoje sertifikuota LEGO parduotuvė Klaipėdoje

Atidaroma pirmoji Lietuvoje sertifikuota LEGO parduotuvė Klaipėdoje
Dar didesnė ir modernesnė LEGO parduotuvė atveria duris vasario 3 dieną Klaipėdoje, prekybos centre „Akropolis“.

Pasitikrinkite: ar jūsų namai tikrai saugūs vaikui? (2)

Pasitikrinkite: ar jūsų namai tikrai saugūs vaikui?
Vienaip atrodo viengungių ar vaikų neturinčios porelės namai, o štai visai kitaip tų, kur po namus ropinėja ar laksto mažieji padaužos. Jei dar tik laukiatės, namuose tvarkos neskubėkite keisti, tačiau, apie šeštą kūdikio gyvenimo mėnesį, turėsite imtis tam tikrų jo saugumą užtikrinančių pokyčių.

Odontologė pataria, kaip prižiūrėti kūdikio dantis

Odontologė pataria, kaip prižiūrėti kūdikio dantis
Pirmasis kūdikio dantuko išdygimas – svarbus įvykis visai šeimai. Tai tarsi dar vienas vaiko brandos etapas, kuris sukelia ne tik labai didelį tėvelių džiaugsmą, bet, neretai, su juo prasideda ir bemiegės naktys, mažylio irzlumas bei nuogąstavimai, ką daryti, kad dantukai augtų sveiki bei gražūs.

Psichologės patarimai tėvams, kurių vaikai neužmiega patys arba naktį prastai miega (10)

Psichologės patarimai tėvams, kurių vaikai neužmiega patys arba naktį prastai miega
Miego tema yra viena iš jautriausių ir labiausiai tėvams nerimą keliančių temų.

Geriausia dovana kūdikiui: pagal amžių ir raidą

Geriausia dovana kūdikiui: pagal amžių ir raidą
Išrinkti dovaną kūdikiui – nelengva užduotis, nes reikia gana neblogai išmanyti, ko tokio amžiaus mažiukui gali prireikti.

Kodėl su vaikais reikia kalbėti ir žaisti net tada, kai jie atrodo per maži tai suprasti (4)

Kodėl su vaikais reikia kalbėti ir žaisti net tada, kai jie atrodo per maži tai suprasti
Žaidimai ir pokalbiai su kūdikiu iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti keisti ir beprasmiški, tačiau taip anaiptol nėra.

Kai perkate žaislus, nepamirškite pačios svarbiausios taisyklės

Kai perkate žaislus, nepamirškite pačios svarbiausios taisyklės
Prieš didžiąsias žiemos šventes daugelis mūsų neįprastai daug laiko praleidžia parduotuvėse besižvalgydami tarp žaislų lentynų. Juk Kalėdų Senelio laukia tiek mūsų pačių, tiek draugų ar artimųjų vaikai. Norisi kiekvieną nustebinti jaukia, gražia, praktiška ir, svarbiausia, saugia dovana.

Jei mažylio miegas neramus, tikriausiai dar neišbandėte šių priemonių (5)

Jei mažylio miegas neramus, tikriausiai dar neišbandėte šių priemonių
Yra toks tėvelių posakis, kad labiausiai jie savo atžalą myli tuomet, kai ji miega. Tačiau, bent jau pirmuosius tris mėnesius, neverta tikėtis, kad vaikelis daug, ilgai ir ramiai miegos.

Pakreipta vaiko galva: kada laikas sunerimti? (3)

Pakreipta vaiko galva: kada laikas sunerimti?
Dažnai tėvai klausia, ar tiesa, kad kūdikio negalima guldyti nuolatos ant to paties šono, nes gali išsivystyti kreivakaklystė.

Nėra blogo oro su gera apranga: top 10 daiktų vaikams

Nėra blogo oro su gera apranga: top 10 daiktų vaikams
Negalime nuspėti ateities ar kontroliuoti oro, tačiau galime būti visuomet pasiruošę, kad ir kas bebūtų.

Psichologė – apie vaikų miegą ir tėvų daromas klaidas (25)

Psichologė – apie vaikų miegą ir tėvų daromas klaidas
Kūdikio miegas yra labai svarbus reiškinys, nes nuo jo priklauso ne tik kūdikio augimas ir savijauta, bet ir visų kitų namiškių poilsis bei nuotaika.

Ko reikia pėdutei, kad augtų ir vystytųsi taisyklingai

Ko reikia pėdutei, kad augtų ir vystytųsi taisyklingai
Kad taisyklingai augtų ir vystytųsi, mažos pėdutės turi nuolat judėti: stiebtis, šokinėti, lankstytis. Labai svarbu, kad jos tai darytų taisyklingai.

Geriausias būdas rengti vaiką: nei sušals, nei sukais

Geriausias būdas rengti vaiką: nei sušals, nei sukais
Atėjus saulėtam rudeniui, net ir suaugusiesiems tampa ne taip paprasta nuspręsti, kuo apsirengti, nes rytai jau vėsūs, o įdienojus — šilta. Permainingi orai iššūkiu tampa ir tėveliams.

Psichologė – apie televizoriaus daromą žalą vaikams (13)

Psichologė – apie televizoriaus daromą žalą vaikams
Kūdikystė – tai itin spartaus augimo laikotarpis, kuomet kūdikis labai greitai vystosi tiek fiziškai, tiek psichiškai. Mažylis šiuo laikotarpiu yra labai jautrus išoriniams aplinkos veiksniams, jis sparčiai mokosi, tobulėja, nuolat kažko ieško ir svarbiausia – nuolat randa.