Kodėl reikia amžiams pamiršti patarimą „Neimk ant rankų, pripras“

 (24)
„Tegul paverkia, nieko nenutiks“, "Neimk ant rankų – pripras“. Dar visai neseniai šiais patarimais šventai tikėjo kūdikio susilaukę tėvai. Dėmesio, mielieji! Pamirškite šiuos niekam tikusius patarimus amžiams. Kodėl, atsako psichologė Karolina Gurskienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Prieraišumo stilius formuojasi per pirmuosius kūdikio gyvenimo metus. Nuo pat gimimo motina rūpinasi savo mažyliu, jį maitina, ramina, glosto, sūpuoja, migdo ir taip kuria santykius su juo. Kūdikis prisiriša prie motinos tiek fiziškai, tiek psichologiškai, laukia jos šilumos ir nuraminimo, reakcijos į jo jausmus, ir taip tarsi savo jausmų atspindėjimo.

Kūdikis saugumo siekia nuo pat kūdikystės ir tai išreiškia konkrečiu savo elgesiu: verksmu, šypsena, krykštavimu, vėliau įvairiomis intonacijomis ir galiausiai kalba.

Kaip labai ryšys su mažyliu bus artimas, tarsi pasirenka pati mama.

Vienos mamos skuba greitai prie mažylio: vos išgirdusios verksmą nedelsiant bando vaiką nuraminti, pašalinti bet kokį diskomfortą.

Kitos mamos neskuba iškart, nes vis dar laikosi giliai įsišaknijusios teorijos apie kažkokį „leidimą paverkti savo paties labui".

Nors apie tai ir yra daugybė mokslinės literatūros, kurioje aprašoma tokio elgesio žala ir vaikui ir pačiai motinai, apie davimą kūdikiui paverkti vis dar yra girdimos kalbos.

Trečiasis mamų tipas – tokios, kurios nesirūpina vaikais, jų neprižiūri, dažniausiai yra asocialios ir netekusios teisės rūpintis savo vaikais arba rūpinasi labai ribotai.

Ankstyvas vaikų emocinis atsiskyrimas nuo motinos, kai vaikai būna ilgam paliekami vieni, kai jais yra mažai rūpinamasi ir stokojama dėmesio, turi skaudžias pasekmes. Tyrimai rodo, kad tokie vaikai ateityje yra linkę labiau nusikalsti. Tokią išvadą padarė prieraišumo teorijos pradininkas J. Bowlby, kuris ilgamečių tyrimų su nusikaltusiais paaugliais metu taip pat nustatė, kad kūdikio ir vaiko psichikos sveikatai yra labai svarbu šilti ir ilgalaikiai santykiai su mama.

Vaiko artumas su mama ir tėčiu

Prieraišumas formuojasi per saugumo jausmą ir pasitikėjimą: mažylis turi žinoti, kad pajautęs baimę ar kažkokį pavojų, jis bus nuramintas ir paguostas. Taip pat labai svarbu artumas, kurį turi suteikti tėvai. Net jeigu vaikas ramus, yra labiau linkęs užsiimti savimi pats, mėgsta labiau gulėti ar sėdėti vienas ir taip pats tyrinėti aplinką, jam vis tiek reikalingas nuolatinis artumas su tėvais. Ir galiausiai atsiskyrimo nerimas – mažylis turi jausti nerimą ir liūdėti išsiskirdamas su tėvais, tačiau kartu ir žinoti, kad mamą ir tėtį vėl greitai pamatys. Pirmaisiais mažylio metais susiformuoja prieraišumo tipas ir dažniausiai labiausiai kūdikiai prisiriša prie mamos. Jeigu toks ryšys neatsiranda arba yra staiga nutraukiamas, tai sukelia labai rimtų pasekmių vaiko psichikai ir atsiliepia emociškai ateityje.

Kai iš didelės meilės persistengiama

Kiekviena motina nori kuo artimesnio ryšio su kūdikiu, kuris būtų tvirtas ir nenutrūkstamas ateityje, tačiau dažnai, ypač su pirmagimiais, mamos su savo didele meile ir rūpesčiu tarsi persistengia ir taip, visiškai to nenorėdamos, savo mažyliui padaro žalą.

Vaikų prieraišumo formavimo pagrindas – saugumo poreikis, kurį turi patenkinti suaugęs žmogus, tačiau tai neturi būti vieno asmens okupacija. Labai svarbu reaguoti į vaiko poreikius ir juos patenkinti, tačiau esant netoliese ne tik mamai, bet ir tėčiui, o kartais dar ir seneliams, vaiko akiračio praplėtimas kitais žmonėmis yra į naudą jam pačiam, o ir nemenka pagalba mamai.

Mamos meilė neturėtų tapti hipergloba, nes tuo atveju vaikui tarsi ištransliuojama žinutė, kad be mamos jis negali nieko padaryti pats, todėl jai nesant šalia, vaikas pradeda nerimauti ir nesijaučia saugus.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Nebijokite palikti mažylio seneliams ar kitiems patikimiems žmonėms, vaikui sveika matyti ir kitus žmones bei suprasti, kad yra aplinkui ir kitų, jį mylinčių ir pasirūpinti juo galinčių žmonių, ne vien tik mama.

Mamų meilė ir pastangos dėl vaiko yra beribės, kiekviena padarytų dėl savo vaiko viską, kad tik jam būtų lengviau ir patogiau gyventi, tačiau ne visada to reikia.

Niekaip negalinčiam pasiekti barškučio mažyliui, nereikia skubėti jo paduoti, niekaip negalinčiam apsiversti ant šono – skubėti apversti, o iš trečio karto nepataikančiam šaukšto į burną – pulti maitinti. Mažylis turi žinoti, kad esate šalia ir bet kada esate pasirengusi jam padėti, tačiau leiskite jam pakankamai pakovoti su užduotimi pačiam. Mamos meilė neturėtų tapti hipergloba, nes tuo atveju vaikui tarsi ištransliuojama žinutė, kad be mamos jis negali nieko padaryti pats, todėl jai nesant šalia, vaikas pradeda nerimauti ir nesijaučia saugus.

Vėliau vaikas gali imti iš mamos nuolat reikalauti pagalbos, savo galimą savarankiškumą tarsi nustumdamas į šalį ir traktuodamas kaip „mama gali geriau", kol galiausiai gali imti nebepasitikėti savo jėgomis ir bijoti bandyti. Meilėje reikalingas protas, nes užauginti vaiką neužtenka vien mylėti, reikia ir nuolat galvoti apie pasekmės ir įtaką vaiko gerovei.

Sunkūs pirmieji mėnesiai po gimdymo

Jeigu iš pradžių jums nepavyko sukurti saugaus ryšio su vaiku, nenusiminkite, tai nėra nepataisoma. Kai kuriems tėvams pradžioje tai padaryti būna sunku, jie ne iš karto pasijaučia esantys tėvai, tik po tam tikro laiko nerimą ir sutrikimą pakeičia suvokimas, kad „aš esu šio vaiko mama/tėtis". Sukurti saugų ryšį įmanoma ir truputį vėliau, svarbu neatsiriboti, empatiškai reaguoti į kūdikio nuotaikas ir stengtis jas atspindėti.

Jeigu mažylis linksmas, įvardinkite jam tai, jeigu liūdnas – kalbėkite su juo paguodžiančia intonacija, jeigu išsigandęs ar pasimetęs – elkitės vėl atitinkamai. Stenkitės pažinti savo kūdikį ir labai greitai „ateis supratimas", kad esate jam visas pasaulis, esate jo tėvai, o plati jo bedantė šypsena bus pats dosniausias atpildas už visas bemieges naktis.

Psichologė Karolina Gurskienė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Siūloma leisti pasinaudoti tėvystės atostogomis per vienerius metus nuo vaiko gimimo

Siūloma leisti pasinaudoti tėvystės atostogomis per vienerius metus nuo vaiko gimimo
Siūloma darbuotojams suteikti trisdešimt kalendorinių dienų nepertraukiamos trukmės tėvystės atostogas bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka vieneri metai.

5 priežastys, dėl kurių užklumpa pilvo diegliai: kaip padėti vaikui

5 priežastys, dėl kurių užklumpa pilvo diegliai: kaip padėti vaikui
Reta gali pasigirti, kad motinystės džiaugsmo netemdė valandomis trunkantis kūdikio klyksmas. Kodėl kūdikius kankina pilvo diegliai? Apžvelgiame svarbiausias priežastis.

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą
Gegužės 7-13 dienomis yra Europos vaikų nešiojimo (nešioklių) savaitė - „European Babywearing week“. šių metų jos šūkis – „Nešiojimas jungia!“

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui (1)

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui
„Jie ramina“, – sako vienos. „Jie kenkia“, – tvirtina antros. „Be jų neišsiversi“, – porina trečios. „Jie nereikalingi“, – yra įsitikinusios ketvirtos. Jie - tai čiulptukai, apie kuriuos šiandien diskutuojame su mamomis ir specialistėmis.

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais
Kauno klinikose vykusiame susitikime – šeimos su dvynukais ir gydytojai, padėję jiems išvysti pasaulį.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams
Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti
Prietarų apie vaikų auginimą įvairiose kultūrose yra pačių keisčiausių. Įdomu, kad šiais, internetinių galimybių laikais, jų ne tik nemažėja, bet atsiranda ir naujų. Įvairiuose tėvų forumuose bei pokalbių svetainėse galima rasti tokių „perliukų", kurių pavydėtų net patyręs mokslinės fantastikos rašytojas.

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia
Kokiomis savybėmis yra apdovanoti skirtingi Zodiako ženklai, ir ką apie jų auklėjimą reikėtų žinoti tėvams?

Astrologė: nuo ko priklauso vaiko likimas

<span style="color: #ff0000;">Astrologė:</span> nuo ko priklauso vaiko likimas
Įdomu, ar įmanoma sudaryti kūdikio horoskopą ir iš anksto numatyti jo likimą arba jį pakeisti? O gal galima sužinoti, kuo mažylis bus užaugęs? Konsultuoja astrologė Saulė Jonaitytė.

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui
Neretai tėveliai, besilaukiantys pirmojo vaiko, pajuokauja, kad tikrai gero vežimėlio paieškos – tai lyg rinktis šeimos automobilį. Reikia praktiško, patikimo, saugaus, patogaus tiek kūdikiui, tiek jį vežiosiantiems suaugusiems, tačiau norisi ir gražaus, stilingo.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.