Reklama

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės

Šiais laikais tėvai itin daug dėmesio skiria vaikų ugdymui ir daugelis puikiai supranta, kad tai nėra skaičių ar raidžių mokymas tuomet, kai jam sueina penkeri ar šešeri metai. Tikrasis ugdymas prasideda nuo pirmųjų kūdikio gyvenimo mėnesių.
© Fotolia

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dalinamės keliomis idėjomis, kokie žaidimai ir veiklos padeda lavinti smulkiąją ir stambiąją vaiko motoriką, socialinius įgūdžius, komunikabilumą bei suteikia daug gerų emocijų.

1 mėnuo. Pirmosios naujagimio savaitės skirtos jo adaptacijai šiame pasaulyje. Sakoma, kad šiuo periodu nereikia vaiko apkrauti daiktais, o svarbiausia jam suteikti ramią, harmoningą aplinką, kurioje jis jaustųsi saugus. Šiuo laikotarpiu pati svarbiausia yra mama – jos artumas, prisilietimai, glaudimas prie krūtinės. Būtent tokie ir turėtų būti „žaidimai" – švelnus glostymas delnais, masažiukas, sūpavimas, prisiglaudus prie savęs. Jei kūdikis itin neramus, išsigelbėjimu gali tapti „baltąjį" triukšmą skleidžiantis žaislas „My Hummy". Jis primena kūdikiams garsą, kurį jie girdėjo savo mamos pilvelyje nėštumo metu, todėl efektyviai juos ramina ir padeda greičiau užmigti. Kiekvienas toks prietaisas skleidžia penkių tipų garsus, kurie padeda geriau prisitaikyti prie kūdikio poreikių, pavyzdžiui: džiovintuvo, jūros bangų, lietaus, vandens bei plakančios širdies garsai.

2 mėnuo. Tai laikotarpis, kai mažylis pradeda intensyviau domėtis pasauliu, pavyzdžiui, bando pakelti galvytę. Jis akimis pradeda sekti įvairius daiktus, todėl galite pasirūpinti pirmaisiais žaislais. Tam puikiai tinka įvairios garsus skleidžiančios karuselės, pakabinamos virš lovytės. Antrąjį mėnesį garsai kūdikiui itin įdomūs, gali būti, kad jis ir pats jau ims „guguoti". Regėjimo skatinimui galite aplink vaiko lovytę (jam iš šonų matomose vietose) padėlioti juoda-balta spalvų piešinių arba žaislų.

3 mėnuo. Šiuo metu karaliauja čiulpimo refleksas, todėl pats metas įsigyti pirmųjų kramtukų, kuriuos mažylis galėtų kištis į burnytę. Vienas populiariausių pasaulyje, kurį itin vertina daugelis tėvelių, tai „Vulli" firmos kramtukas-žirafa „Sophie". Šie žaislai gaminami iš natūralaus kaučiuko ir yra dažomi maistiniais dažais rankiniu būdu, todėl juose nėra nei ftalatų, nei kitų cheminių medžiagų, juos paprasta prižiūrėti, nes užtenka nuplauti po vandeniu.

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės
© Gamintojo archyvas

4 mėnuo. Tikriausiai pastebėjote, koks jūsų mažylis darosi stiprus ir aktyvus. Šiuo laikotarpiu neleiskite jam tinginiauti lovytėje, o kuo daugiau guldykite ant pilvuko, kad sportuotų – keltų galvytę, krūtinę. Tam jums prireiks lavinamojo kilimėlio, kuris dėl spalvotų detalių, garsus skleidžiančių vietų bei pakabintų žaisliukų itin patinka kūdikiams ir juos skatina judėti. Didelį lavinamųjų kilimėlių pasirinkimą rasite vaikiškų prekių parduotuvėse.

5 mėnuo. Daugelis mažylių pradeda ruoštis sėdėjimui, todėl jiems patiks žaislai ir žaidimai, kurie skatina būtent šį gebėjimą. Atradimu kūdikiui tampa jo pėdos – jis bando jas kištis į burną. Vaikiškų prekių parduotuvėse galite rasti kojinių su prisiūtais barškučiais. Jas pasiekti vaikui bus itin įdomu. Šiuo laikotarpiu labai sparčiai vystosi kūdikio kalbėjimo gebėjimai, todėl tiesiog būtina su juo kuo daugiau bendrauti, skleisti visokius juokingus garsus, atkartoti jo „gugavimus". Taip pat mažyliui vis įdomesnė tampa jį supanti aplinka, todėl pats metas vežimėlį su lopšiu pakeisti į sportinuką, kuriame galima dairytis, stebėti pro šalį einančius žmones, gyvūnus, gamtą.

6 mėnuo. Jei iki pirmojo pusmečio žaidimai labai paprasti ir daugeliui žinomi, su vyresniu kūdikiu galėsite nuveikti jau kur kas daugiau. Kuo daugiau kalbėkite patys: tiek pasakokite vaikui apie jį supančią aplinką, tiek kuo daugiau bendraukite tarpusavyje. Kuo vaikas daugiau girdės jūsų ištartų žodžių, o ne foninio garso, pavyzdžiui, televizoriaus, tuo jo pasyvusis žodynas sparčiau plėsis. Atsiminkite, kad kol kūdikis dar visai mažas, jam sakomus sakinius geriausia formuoti trumpus ir aiškius. Tai metas, kai verta dainuoti kuo daugiau dainelių ar vakarais sekti pasakas. Pusmetinukui patiks ir garsus skleidžiantys žaislai, pavyzdžiui, grojantys daineles ar sakantys tam tikrus žodžius.

7 mėnuo. Kūdikis darosi vis savarankiškesnis ir labiau save „apsitarnauja". Jis ne tik vis daugiau pats gali pajudėti (vartytis ar net ropoti), tačiau jau ir sėdi kėdutėje. Tai leidžia tėveliams su juo pažaisti įvairesnių žaidimų, skatinančių smulkiosios motorikos lavinimą. Pabandykite mažyliui duoti kaladėlių ar kankorėžių, tegul jis juos stumdo, dėlioja, atranda jų formą ir mokosi rankytėmis suimti, suspausti. Jam patiks ir ryškių spalvų, pirštukais lengvai paimami žaislai, pavyzdžiui, „OBALL" kamuoliukas, turintis net 30 skylučių. Šiuo laikotarpiu itin svarbu skatinti, kad vaikas pats mokytųsi valgyti – imtų šaukštelį į rankas. Gali būti, kad jums prireiks daug kantrybės viską valant ir tvarkant, tačiau kūdikiui tai labai naudinga.

8 mėnuo. Galite pradėti rūšiavimo ir dėliojimo žaidimus. Tam naudokite tiek buityje randamus daiktus – dėžes, dėžutes, buteliukus, sagas, šiaudelius, makaronus, akmenėlius, kaštonus (tik įsitikinkite jų saugumu ir stebėkite, kad mažylis neužspringtų), tiek specialius žaislus. Pastarieji pravers tomis akimirkomis, kai negalėsite būti prie žaidžiančio vaiko ir stebėti, kad jis neužspringtų. Po kelių kartų, kai drauge sudėsite figūrėles į joms skirtas vietas, gali būti, kad jis jau ir pats bandys tai savarankiškai daryti. Smulkiosios motorikos lavinimui pravers įvairios minkštos, skirtingų faktūrų knygelės ar lavinimo kubai. Labai svarbu, kad kūdikis galėtų gniaužti, spausti, traukti. Gana anksti daugelis vaikų perpranta ir vėrimo žaidimus, kurie skatina koncentraciją, susikaupimą, moko nuoseklumo ir suteikia didžiulį pasitenkinimą, kai mažyliui pavyksta pačiam suverti visus žiedus.

9 mėnuo. Vaikui svarbu visapusiškai pažinti pasaulį, todėl patariama daiktus jam ne tik rodyti, garsiai pasakyti jų pavadinimus, tačiau įtraukti net ir skonio bei kvapo receptorius. Pavyzdžiui, jau nuo devynių mėnesių, kai mažylis jau daug produktų paragavo, supažindinkite jį su vaisiais ir daržovėmis. Duokite jam į rankas nuluptą bananą ar obuolį, pasakokite, kas tai, parodykite, kaip juos reikia pauostyti ir kartu ragaukite. Taip mažylis konkretų daiktą sies su keliomis juslėmis – vaizdu, garsu, skoniu, kvapu. Šiuo laikotarpiu ne mažiau svarbu pradėti dėlioti kaladėles ar kubus. Pavyzdžiui, skirtingų dydžių kubelius statyti vieną ant kito. Taip vaikas pažįsta skirtumus, suvokia, kas yra „didelis", o kas „mažas", taip pat pamažu pradeda identifikuoti daiktų dydį. Aišku, jei kubelių bokštas itin didelis, pavyzdžiui, kaip meniškieji „Brightstarts" firmos, toks žaidimas bus lengviau įveikiamas jau savarankiškai stovinčiam mažyliui.

10 mėnuo. Šiuo laikotarpiu labai svarbu pradėti mokytis žmogaus kūno dalių. Kūdikių ugdymo specialistai sako, kad vos dešimties mėnesių žmogutis gali suprasti ir atpažinti pagrindines žmogaus kūno dalis, tiesiog reikia jam jas rodyti. Šiam žaidimui galite mažyliui nupirkti pirmąją lėlę. Taip galėsite pademonstruoti jos kūno dalis (akis, nosį, lūpas, rankas, kojas ir t.t.) ir kai kurias sąvokas mokyti ištarti, o kitas jis tiesiog kaups savo atmintyje ir gebės parodyti. Tokio amžiaus mažyliai pamažu pradeda atpažinti ir skirti jiems artimus žmones, todėl namuose galite pasidaryti nuotraukų žaidimą. Atsispausdinkite dešimties artimiausių (dažniausiai matomų) žmonių portretus ir juos vaikui rodykite aiškiai tardami: „mama", „tėtis", „močiutė" ir t.t.

11 mėnuo. Artėjant pirmajam gimtadieniui, vaiko stambiosios motorikos raida vystosi itin greitai. Tik pradeda vartytis, tuomet sėdėti, šliaužti, ropoti ir vaikščioti. Vienas tokių žaislų, kuris ne tik skatina mokytis vaikščioti be baimės, bet ir domina vaikus dėl įvairiausių papildomų funkcijų – stumdukas. Dažniausiai jis turi nuimamą veiklos centrą, pilną įvairių įdomybių (skirtingų formų mygtukus su švieselėmis, kurie supažindins mažylį su skaičiais, raidėmis, gyvūnais, spalvomis, pagros linksmų dainelių ir muzikėlių). Kūdikį žengti pirmuosius žingsnelius paskatins ir įvairūs paveikslėliai ar nuotraukos, kuriuos pakabinsite ant sienos. Jam tai bus stimulas keltis, stotis, siekti.

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės
© Gamintojo archyvas

12 mėnuo. Jūsų kūdikiui liko vienas mėnuo iki oficialios vaikystės pradžios. Jūs pastebėsite, kad jis kasdien pradės demonstruoti naujus savo sugebėjimus. Nuo aiškiai ištartų pirmųjų žodžių iki apgalvotų, konstruktyvių veiksmų, pavyzdžiui, LEGO kaladėlių jungimo. Tai laikotarpis, kai vaikui itin įdomus darosi žaidimų ir žaislų pasaulis.

Užsakymo nr.: PT_75947419

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita (15)

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita
Kodėl tokie maži vaikai, dar neišaugę iš kūdikystės, ima muštis? Kaip tinkamai į tokį elgesį sureaguoti tėvams? Į šiuos ir kitus tėvams rūpimus klausimus atsako psichologė.

Kūdikio lavinimas: 45 žaidimų idėjos nuo gimimo iki vienerių metų

Kūdikio lavinimas: 45 žaidimų idėjos nuo gimimo iki vienerių metų
Senesnės kartos atstovai pasijuoks, kad „nereikia kūdikio paversti profesoriumi, kai paaugs, tada ir prasidės tikrasis ugdymas". Tačiau šiuolaikiniai tėveliai visai kitaip vertina kūdikio gebėjimus ir stengiasi jam suteikti kuo daugiau informacijos, žaidimų bei veiklų, kurios būtų ne tik smagios, bet ir naudingos vystymuisi. Ir tai pradeda daryti nuo pirmųjų mažylio mėnesių šiame pasaulyje.

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės
Šiais laikais tėvai itin daug dėmesio skiria vaikų ugdymui ir daugelis puikiai supranta, kad tai nėra skaičių ar raidžių mokymas tuomet, kai jam sueina penkeri ar šešeri metai. Tikrasis ugdymas prasideda nuo pirmųjų kūdikio gyvenimo mėnesių.

Ką apgamai pasako apie žmogaus charakterį bei likimą

Ką apgamai pasako apie žmogaus charakterį bei likimą
Visi mes turime apgamų – vieni daugiau, kiti mažiau. O ar kada susimąstėme, kad jie gali mums perteikti tam tikrą informaciją? Apie mus pačius.

Kokį vežimėlį rinktis: pataria konsultantas (5)

Kokį vežimėlį rinktis: pataria konsultantas
Išsirinkti kūdikiui vežimėlį yra ne juokų darbas: pasiūla yra milžiniška ir reikia apgalvoti įvairias smulkmenas, kad vėliau netektų gailėtis dėl nepigaus pirkinio.

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?
Daugelis jaunų tėvelių įsivaizduoja, kad naujagimis tik valgys ir ramiai miegos, todėl visi rūpesčiai prasidės tik jam paaugus. Realybė kiek kitokia.

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas (8)

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas
Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę
Ar pastebėjote, kiek jaunos mamytės iš artimų moterų, kurios yra vyresnio amžiaus, sulaukia replikų: „geri dabar laikai auginti vaikus", „jums pasisekė, mes su kūdikiais vargome, o jums viskas kaip ant lėkštutės". Tiesos jų žodžiuose yra.

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos
Britų leidinys „The Daily Mail" pateikia labiausiai jaunus tėvus erzinančių patarimų TOP septintuką, kurio pirmąją vietą stabiliai užima patarimas „leisti vaikui išsirėkti". Šiuolaikinės mamytės neleidžia vaikams verkti be saiko, todėl šį senamadišką patarimą geriau pasilaikyti sau.

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje (11)

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje
Apie vaikų auklėjimą teorijų yra įvairiausių – vieni teigia, kad vaikus reikia auklėti griežtai, kiti į juos žiūri atlaidžiai, treti sako, kad auklėti apskritai nereikia, svarbu tik būti šalia ir padėti jiems augti... Ir dažniausiai mamos pasikliauja ne teorijomis, o širdimi. O kaipgi anksčiau, prieš daug daug metų? Ar šiandieniniai vaikai pavydėtų anų dienų mažųjų vaikystės?

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai (3)

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai
Kūdikio miegas jo gyvenime užima didelę laiko dalį ir labai svarbią vietą.

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę
Daugelis tėvelių sutiks, kad vienas rimčiausių ir atsakingiausių pirkinių vaikui – automobilinė kėdutė.

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras
Sakoma, kad pripratimas – antras prigimimas, ir tai galioja ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams.

Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos

Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos
Jei jūsų mažylis jau sulaukė savo pirmojo pusmečio, tai reiškia, kad jis visai nebepanašus į bejėgę būtybę, kuri tik vartosi, mosikuoja rankytėmis ir apdovanoja jus savo šypsena.

Pirmosios maudynės: pataria gydytoja

Pirmosios maudynės: pataria gydytoja
Kad maudynės būtų malonios ir vaikas nebijotų vandens, pataria "Sveikos pradžios" gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė.