Kūdikis verkia: reaguoti ar ignoruoti? Psichologės komentaras

 (9)
Kai mažas vaikas ima verkti, neretai tėvai sutrinka: skubėti į pagalbą ir raminti jį ar "nurašyti" tokį elgesį kaprizams ir ignoruoti? Specialistės komentaras.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš Linos laiško:

"Mano pirmagimei dukrytei devyni mėnesiai. Pastaruoju metu pastebėjau, kad ji pradėjo labai triukšmingai reikšti savo nuomonę - jei paliekama viena lovelėje, sodinama į autokėdutę ir pan., ji ima garsiai ir isteriškai verkti.

Suprantu, kad taip vaikas pasako, kas jam nepatinka, tačiau su vyru nežinome, kaip reaguoti - ar imti ant rankų, nutraukti vaikui nepatinkančią veiklą, bandyti nukreipti vaiko dėmesį ar leisti pasiaikštyti ir ignoruoti tokį jos elgesį?"

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kūdikio kvapas turi ypatingų galių – kokių?
Moteris per metus pagimdė keturis vaikus

 Į klausimą atsako Individualios psichologijos instituto konsultantė Asta Vaitkevičienė.

Laba diena, miela Lina, suprantu Jūsų sumišimą ir nerimą. Tikrai sunku nuspręsti, kaip reaguoti, kai augini pirmagimį. Jūs teisingai pastebėjote, kad dukrytė protestuoja prieš Jūsų veiksmus, kurie jai nepatinka ar sukelia sunkiai ištveriamą vienatvės jausmą.

Tokio amžiaus kūdikiui sunku atsiskirti nuo mamos. Bandykite pažvelgti į šią problemą kūrybiškai. Galbūt galite Jūs pati atsisėsti šalia dukrytės autokėdutės ir leisti vairuoti mašiną vyrui?

Gal galite pabūti šalia, kol ji užmigs, prieš miegą padainuoti lopšinę ar paskaityti trumpą iliustruotą pasaką ir tik dukrytei užmigus išeiti iš kambario?... Be abejo, nepavyks visiškai išvengti tokių situacijų, kai nepaliksite jos vienos. Todėl po truputėlį bandykite kalbėti su dukryte ir aiškinti jos ir savo veiksmų pasekmes: pavyzdžiui, jei stipriai verks ir nenurims, Jūs pati negalėsite vairuoti mašinos ir nuvykti pas gydytoją, kur iš tiesų yra būtina.

Nesitikėkite, kad pirmas toks aiškinimo bandymas bus sėkmingas, tačiau kalbėjimasis apie vaiko ir Jūsų veiksmų pasekmes gali tapti viena iš priemonių ateityje derinti vaiko ir savo poreikius šeimoje.

Mano nuomone, ignoruoti stiprų kūdikio verksmą galima tada, kai priežastis laikinai palikti dukrytę vieną iš tiesų yra rimta ir pagrįsta. Kitaip rizikuojate gero emocinio ryšio su vaiku sąskaita ateityje.

Vienaip ar kitaip, nuspręsti, kada yra ta rimta priežastis palikti dukrytę vieną, ir pagrįsti ar ne argumentai taip elgtis, galite tik Jūs ir Jūsų vyras.

Sėkmės nelengvame auklėjimo kelyje!

Daugiau klausimų ir psichologų atsakymų rasite portalo skiltyje "Klausk psichologo". Užduokite savo klausimą ir Jūs!

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui
Neretai tėveliai, besilaukiantys pirmojo vaiko, pajuokauja, kad tikrai gero vežimėlio paieškos – tai lyg rinktis šeimos automobilį. Reikia praktiško, patikimo, saugaus, patogaus tiek kūdikiui, tiek jį vežiosiantiems suaugusiems, tačiau norisi ir gražaus, stilingo.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių
Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams
Mažylis jau turėtų vaikščioti kaip vienmetis kaimynų vaikutis, bet neina arba eidamas nuolat parpuola. Kodėl? Kas lemia vaikščiojimo sutrikimus? Konsultuoja pediatrė neurologė Rūta Maciulevičienė.

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte
Daugelis jaunų tėvelių, pasiklausę pasakojimų iš savo tėvų, mano, kad geriausias būdas raminti kūdikį – jį čiūčiuoti, supti. Taip, kartais šis metodas suveikia, tačiau šiais laikais siūloma daug kitų būdų, padedančių kūdikiui nusiraminti.

20 netikėtų faktų apie motinystę

20 netikėtų faktų apie motinystę
Kokiu garsu gali verkti mūsų kūdikiai, kurioje šalyje gimsta daugiausia dvynukų - šie ir kiti įdomieji faktai mūsų parengtoje apžvalgoje.

Kokia dovana vaikui yra geriausia

Kokia dovana vaikui yra geriausia
Nors dažnai girdime frazę, kad ne dovanos – švenčių esmė, tačiau vaikams jos išties labai svarbios.

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui
Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, daugelis tėvelių suką galvą: o kokia dovana jų vaiką ar vaikus tikrai nustebins, bus naudinga ir jam patiks. Štai kelios mamos dalinasi savo patirtimi, kokie žaislai jų mažyliams patiko, o kas – nepasiteisino ir buvo visai nereikalinga.

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?
Sakoma, kad metai, kuriais gimęs žmogus, jam suteikia tam tikrų charakterio savybių ir turi įtakos jo likimui. Jei jūsų šeimą jau aplankė geros naujienos, kad laukiatės, tikriausiai, norite pasmalsauti, kokios savybės pagal kinų horoskopą prognozuojamos jūsų mažyliui.

Kaip vystosi vaiko kalba (1)

Kaip vystosi vaiko kalba
Pirmieji vaiko žodžiai džiugina kaip ir pirmi savarankiški žingsniai. Kada jie pasipils lyg iš gausybės rago? Kada garsai „sulips“ į žodį? Kokia yra kalbos raida? Straipsnio konsultantė - logopedė Rita Sviderskienė.

Vaikų neurologė – apie tris skirtingus kūdikių temperamentus (1)

Vaikų neurologė – apie tris skirtingus kūdikių temperamentus
Kodėl vienas kūdikis nuo pirmos dienos ramus, daug miega, gerai valgo, o kitas, ką čia slėpti, varo tėvus į neviltį nuolatiniu verksmu?