Kur geriau miegoti mažyliui: savo lovoje ar tėvų?

 (14)
Psichologės Karolinos Gurskienės įžvalgos apie vaikų miegą: kodėl realybė nėra panaši į matomą iš ekranų, kuomet mažylis saldžiai miega švelniuose patalėliuose, o mama net apsalusi iš motinystės malonumo. Realybė, deja, nebūna tokia rožinė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Visiškai nesunku susidaryti klaidingą nuomonę apie vaiko miegojimą. Filmuose ir spalvingose televizijos reklamose dažnai galime pamatyti labai gražų vaizdą, kai mažylis ramiai miega savo lovelėje prie gražiai žybsinčio migduko, o tuo tarpu tėveliai meiliai susiglaudę guli ant savo didžiulės lovos ir ramiai šnekučiuojasi grožėdamiesi vaizdu pro lovelės groteles.

Negana to, mažylis ten ramus išmiega visą naktį, o vos atsibudusį atbėga iš lovytės iškelti ramūs ir pailsėję tėveliai. Susidaro įspūdis, kad turint kūdikį, viskas ir vyksta būtent taip. Tik ar visi kūdikiai miega savo lovelėse ir kokia vėliau yra ta „išsikraustymo“ kaina?

TAIP PAT SKAITYKITE:
Ko tėvai labiausiai pasiilgsta susilaukę kūdikio?
Tai savo vaikams sakome VISI, tačiau be reikalo

Kūdikį migdytis kartu ar atskirai dažna šeima būna nusprendusi iš anksto. Knygos, žurnalai, net draugai ir tėvai kategoriškai išreiškia savo tvirtas nuomones šiuo klausimu, todėl dažniausiai dar prieš mažyliui ateinant į šį pasaulį, būsimi tėveliai tvirtai nusprendžia: „migdysime kūdikį būtent taip ir šio plano nuosekliai laikysimės“. Ir kaip gi ne, juk „visi matė, kad Dalytė su Sauliuku atrodė kaip zombiai nuo pervargimo ir neišsimiegojimo, ir viskas tik todėl, kad iškart vaiko nemigdė kaip reikia“. Tai visgi, kaip reikia?

Pagrįstų tyrimų nėra daug

Deja, šia tema neatrasime labai daug atliktų tyrimų, kurie leistų pasidaryti konkrečias, mokslu grįstas išvadas ir tinkamai elgtis. O ir tas žodis „reikia“ turint vaikų yra gerokai „minkštesnis“. Šiandien galime nesunkiai rasti argumentuotų pasisakymų, kodėl vaikui geriausia yra miegoti su mama ir kodėl jis privalo turėti savo miegojimo erdvę. Todėl tik Jūs patys geriausiai atsirenkate ir žinote, koks miegojimo būdas yra tinkamiausias Jūsų vaikui.

Juk „negrūsite“ klykiančio kūdikio į jo lovelę penktą naktį iš eilės, jei jis vos paguldytas į ją vėl ir vėl atsibunda, o Jūs nebeatsimenate, ką reiškia nepertraukiamai išmiegoti bent vieną valandą. Arba priešingai, migdysite jį vidury tarp savęs ir partnerio, net ir matydami kad jis kuo puikiausiai miega savo lovelėje. Bet kokiu atveju, čia svarbiausia suprasti savo vaiko poreikius ir kad jie be didelių kančių sutaptų su jūsiškiais. Bent jau kuriam laikui.

Mokslininkai yra ištyrę, kad tėvai, kurie miega kartu su vaiku ir jų pačių požiūris į tai yra pozityvus, miega kokybiškai ir be įtampos. Tačiau priešingai, jeigu miegosite kartu su savo vaiku ir kiekvieną naktį prabudę prisiekinėsite sau, kad tai paskutinė naktis „kai tas bamblys miega Jūsų lovoje“, niekaip taip ir neišsimiegosite.

Vaikas apsisprendžia pats

Vieni iš daugiau analizavusių šią temą autorių C. Rankl su kolegomis pastebėjo, kad ateina laikas, kai pačiam vaikui miegojimas kartu su tėvais tampa nebe toks reikalingas ir naudingas. Todėl miegantieji kartu su vaikais, netikėkite kaimynų grąsinimais, kad su tokiu požiūriu visi kartu miegosite iki trečios klasės!

Mokslininkai pastebėjo, kad ateina toks laikas, kai miegodamas su tėvais vaikas nebepasidaro ramesnis, naktį vis atsibunda ir turi būti ilgokai raminamas, kol vėl užmiega. Taigi, atidžiai stebint savo vaiką, tam tikrais periodais galima lengvai pakeisti vaiko miegojimo įpročius. O praleidus vieną galimybę tai padaryti, nepanikuokite ir kantriai laukite kitos.

Kiekvienas vaikas yra unikalus, tačiau nežiūrint į tai, kiekvienam vaikui yra būdingi tie patys raidos aspektai. Juk būtų ypatingai sunku vaiką pripratinti prie jo lovelės, kai jam vyksta svarbūs vystymosi šuoliai (pavyzdžiui atsiskyrimo etapo perpratimas) ir jam ir taip naujovių „per akis“. Po didelių dienos įspūdžių mažylis šalia mamos puikiai nurimsta ir garsiai čepsėdamas kažką ramiai sau sapnuoja.

Mokslininkai yra ištyrę, kad tėvai, kurie miega kartu su vaiku ir jų pačių požiūris į tai yra pozityvus, miega kokybiškai ir be įtampos.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Tačiau priešingai, matant jog miegojimo kartu padėtis darosi nebepatogi ir vaikui, o jo gyvenime tuo metu kaip ir nevyksta nieko itin naujo, vertėtų nepraleisti šio signalo pro akis ir bandyti imtis atitinkamų veiksmų (kurių neišvengiamai vis tiek kažkada teks imtis!).

Psichologė C. Rankl nustatė, kad maždaug antrasis-trečiasis kūdikio gyvenimo mėnesis yra ypač svarbus, net tam tikra prasme kritinis. Buvo pastebėta, kad kūdikiai, kuriems pavyksta „ištempti" tėvų lovoje iki trečio mėnesio, turi labai daug galimybių ten užsibūti ir gerokai ilgiau.

Tačiau nežiūrint į tai, visiškai nebūtina žinoti visus atliktus tyrimus, kad galėtumėte lengvai susitvarkyti su vaiko miegojimo sunkumais. Patį didžiausią ir tiksliausią tyrimą atliekate Jūs patys su savo vaiku.

Bandykite, bendraukite su vaiku ir bendradarbiaukite. Vaikai patys geriausiai žino, kas jiems geriausia, supratimas ir kantrybė bus patys geriausi pagalbininkai Jums šiame kelyje. Ir dar – būkite originalūs ir nebijokite eksperimentuoti – kas visiškai nepasitvirtino „Dalytei su Sauliuku“, gali būti pats geriausias sprendimas Jums.

Ramaus vaiko miego, kad ir kur jis miegotų.

Psichologė Karolina Gurskienė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui
Neretai tėveliai, besilaukiantys pirmojo vaiko, pajuokauja, kad tikrai gero vežimėlio paieškos – tai lyg rinktis šeimos automobilį. Reikia praktiško, patikimo, saugaus, patogaus tiek kūdikiui, tiek jį vežiosiantiems suaugusiems, tačiau norisi ir gražaus, stilingo.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių
Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams
Mažylis jau turėtų vaikščioti kaip vienmetis kaimynų vaikutis, bet neina arba eidamas nuolat parpuola. Kodėl? Kas lemia vaikščiojimo sutrikimus? Konsultuoja pediatrė neurologė Rūta Maciulevičienė.

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte
Daugelis jaunų tėvelių, pasiklausę pasakojimų iš savo tėvų, mano, kad geriausias būdas raminti kūdikį – jį čiūčiuoti, supti. Taip, kartais šis metodas suveikia, tačiau šiais laikais siūloma daug kitų būdų, padedančių kūdikiui nusiraminti.

20 netikėtų faktų apie motinystę

20 netikėtų faktų apie motinystę
Kokiu garsu gali verkti mūsų kūdikiai, kurioje šalyje gimsta daugiausia dvynukų - šie ir kiti įdomieji faktai mūsų parengtoje apžvalgoje.

Kokia dovana vaikui yra geriausia

Kokia dovana vaikui yra geriausia
Nors dažnai girdime frazę, kad ne dovanos – švenčių esmė, tačiau vaikams jos išties labai svarbios.

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui
Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, daugelis tėvelių suką galvą: o kokia dovana jų vaiką ar vaikus tikrai nustebins, bus naudinga ir jam patiks. Štai kelios mamos dalinasi savo patirtimi, kokie žaislai jų mažyliams patiko, o kas – nepasiteisino ir buvo visai nereikalinga.

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?
Sakoma, kad metai, kuriais gimęs žmogus, jam suteikia tam tikrų charakterio savybių ir turi įtakos jo likimui. Jei jūsų šeimą jau aplankė geros naujienos, kad laukiatės, tikriausiai, norite pasmalsauti, kokios savybės pagal kinų horoskopą prognozuojamos jūsų mažyliui.

Kaip vystosi vaiko kalba (1)

Kaip vystosi vaiko kalba
Pirmieji vaiko žodžiai džiugina kaip ir pirmi savarankiški žingsniai. Kada jie pasipils lyg iš gausybės rago? Kada garsai „sulips“ į žodį? Kokia yra kalbos raida? Straipsnio konsultantė - logopedė Rita Sviderskienė.

Vaikų neurologė – apie tris skirtingus kūdikių temperamentus (1)

Vaikų neurologė – apie tris skirtingus kūdikių temperamentus
Kodėl vienas kūdikis nuo pirmos dienos ramus, daug miega, gerai valgo, o kitas, ką čia slėpti, varo tėvus į neviltį nuolatiniu verksmu?