Kur geriau miegoti mažyliui: savo lovoje ar tėvų?

 (14)
Psichologės Karolinos Gurskienės įžvalgos apie vaikų miegą: kodėl realybė nėra panaši į matomą iš ekranų, kuomet mažylis saldžiai miega švelniuose patalėliuose, o mama net apsalusi iš motinystės malonumo. Realybė, deja, nebūna tokia rožinė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Visiškai nesunku susidaryti klaidingą nuomonę apie vaiko miegojimą. Filmuose ir spalvingose televizijos reklamose dažnai galime pamatyti labai gražų vaizdą, kai mažylis ramiai miega savo lovelėje prie gražiai žybsinčio migduko, o tuo tarpu tėveliai meiliai susiglaudę guli ant savo didžiulės lovos ir ramiai šnekučiuojasi grožėdamiesi vaizdu pro lovelės groteles.

Negana to, mažylis ten ramus išmiega visą naktį, o vos atsibudusį atbėga iš lovytės iškelti ramūs ir pailsėję tėveliai. Susidaro įspūdis, kad turint kūdikį, viskas ir vyksta būtent taip. Tik ar visi kūdikiai miega savo lovelėse ir kokia vėliau yra ta „išsikraustymo“ kaina?

TAIP PAT SKAITYKITE:
Ko tėvai labiausiai pasiilgsta susilaukę kūdikio?
Tai savo vaikams sakome VISI, tačiau be reikalo

Kūdikį migdytis kartu ar atskirai dažna šeima būna nusprendusi iš anksto. Knygos, žurnalai, net draugai ir tėvai kategoriškai išreiškia savo tvirtas nuomones šiuo klausimu, todėl dažniausiai dar prieš mažyliui ateinant į šį pasaulį, būsimi tėveliai tvirtai nusprendžia: „migdysime kūdikį būtent taip ir šio plano nuosekliai laikysimės“. Ir kaip gi ne, juk „visi matė, kad Dalytė su Sauliuku atrodė kaip zombiai nuo pervargimo ir neišsimiegojimo, ir viskas tik todėl, kad iškart vaiko nemigdė kaip reikia“. Tai visgi, kaip reikia?

Pagrįstų tyrimų nėra daug

Deja, šia tema neatrasime labai daug atliktų tyrimų, kurie leistų pasidaryti konkrečias, mokslu grįstas išvadas ir tinkamai elgtis. O ir tas žodis „reikia“ turint vaikų yra gerokai „minkštesnis“. Šiandien galime nesunkiai rasti argumentuotų pasisakymų, kodėl vaikui geriausia yra miegoti su mama ir kodėl jis privalo turėti savo miegojimo erdvę. Todėl tik Jūs patys geriausiai atsirenkate ir žinote, koks miegojimo būdas yra tinkamiausias Jūsų vaikui.

Juk „negrūsite“ klykiančio kūdikio į jo lovelę penktą naktį iš eilės, jei jis vos paguldytas į ją vėl ir vėl atsibunda, o Jūs nebeatsimenate, ką reiškia nepertraukiamai išmiegoti bent vieną valandą. Arba priešingai, migdysite jį vidury tarp savęs ir partnerio, net ir matydami kad jis kuo puikiausiai miega savo lovelėje. Bet kokiu atveju, čia svarbiausia suprasti savo vaiko poreikius ir kad jie be didelių kančių sutaptų su jūsiškiais. Bent jau kuriam laikui.

Mokslininkai yra ištyrę, kad tėvai, kurie miega kartu su vaiku ir jų pačių požiūris į tai yra pozityvus, miega kokybiškai ir be įtampos. Tačiau priešingai, jeigu miegosite kartu su savo vaiku ir kiekvieną naktį prabudę prisiekinėsite sau, kad tai paskutinė naktis „kai tas bamblys miega Jūsų lovoje“, niekaip taip ir neišsimiegosite.

Vaikas apsisprendžia pats

Vieni iš daugiau analizavusių šią temą autorių C. Rankl su kolegomis pastebėjo, kad ateina laikas, kai pačiam vaikui miegojimas kartu su tėvais tampa nebe toks reikalingas ir naudingas. Todėl miegantieji kartu su vaikais, netikėkite kaimynų grąsinimais, kad su tokiu požiūriu visi kartu miegosite iki trečios klasės!

Mokslininkai pastebėjo, kad ateina toks laikas, kai miegodamas su tėvais vaikas nebepasidaro ramesnis, naktį vis atsibunda ir turi būti ilgokai raminamas, kol vėl užmiega. Taigi, atidžiai stebint savo vaiką, tam tikrais periodais galima lengvai pakeisti vaiko miegojimo įpročius. O praleidus vieną galimybę tai padaryti, nepanikuokite ir kantriai laukite kitos.

Kiekvienas vaikas yra unikalus, tačiau nežiūrint į tai, kiekvienam vaikui yra būdingi tie patys raidos aspektai. Juk būtų ypatingai sunku vaiką pripratinti prie jo lovelės, kai jam vyksta svarbūs vystymosi šuoliai (pavyzdžiui atsiskyrimo etapo perpratimas) ir jam ir taip naujovių „per akis“. Po didelių dienos įspūdžių mažylis šalia mamos puikiai nurimsta ir garsiai čepsėdamas kažką ramiai sau sapnuoja.

Mokslininkai yra ištyrę, kad tėvai, kurie miega kartu su vaiku ir jų pačių požiūris į tai yra pozityvus, miega kokybiškai ir be įtampos.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Tačiau priešingai, matant jog miegojimo kartu padėtis darosi nebepatogi ir vaikui, o jo gyvenime tuo metu kaip ir nevyksta nieko itin naujo, vertėtų nepraleisti šio signalo pro akis ir bandyti imtis atitinkamų veiksmų (kurių neišvengiamai vis tiek kažkada teks imtis!).

Psichologė C. Rankl nustatė, kad maždaug antrasis-trečiasis kūdikio gyvenimo mėnesis yra ypač svarbus, net tam tikra prasme kritinis. Buvo pastebėta, kad kūdikiai, kuriems pavyksta „ištempti" tėvų lovoje iki trečio mėnesio, turi labai daug galimybių ten užsibūti ir gerokai ilgiau.

Tačiau nežiūrint į tai, visiškai nebūtina žinoti visus atliktus tyrimus, kad galėtumėte lengvai susitvarkyti su vaiko miegojimo sunkumais. Patį didžiausią ir tiksliausią tyrimą atliekate Jūs patys su savo vaiku.

Bandykite, bendraukite su vaiku ir bendradarbiaukite. Vaikai patys geriausiai žino, kas jiems geriausia, supratimas ir kantrybė bus patys geriausi pagalbininkai Jums šiame kelyje. Ir dar – būkite originalūs ir nebijokite eksperimentuoti – kas visiškai nepasitvirtino „Dalytei su Sauliuku“, gali būti pats geriausias sprendimas Jums.

Ramaus vaiko miego, kad ir kur jis miegotų.

Psichologė Karolina Gurskienė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Specialistas paaiškino, kodėl purtyti kūdikį yra mirtinai pavojinga

Specialistas paaiškino, kodėl purtyti kūdikį yra mirtinai pavojinga
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad susinervinus jokiu būdu negalima purtyti kūdikio - tai gali turėti negrįžtamų pasekmių.

7 dažniausios priežastys, kodėl maži vaikai neramiai miega

7 dažniausios priežastys, kodėl maži vaikai neramiai miega
Tas senas kaip pasaulis klausimas, kuris kyla visiems jauniems ir ne tokiems jauniems tėvams: kodėl mano kūdikis neišmiega visą naktį? Pateikiame kelis variantus, paaiškinančius, kodėl taip gali būti. Tikimės, kad išsiaiškinę priežastį, lengviau rasite sprendimą, ir į jūsų namus ateis ramios naktys ir žvalios dienos.

Siūloma leisti pasinaudoti tėvystės atostogomis per vienerius metus nuo vaiko gimimo

Siūloma leisti pasinaudoti tėvystės atostogomis per vienerius metus nuo vaiko gimimo
Siūloma darbuotojams suteikti trisdešimt kalendorinių dienų nepertraukiamos trukmės tėvystės atostogas bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka vieneri metai.

5 priežastys, dėl kurių užklumpa pilvo diegliai: kaip padėti vaikui

5 priežastys, dėl kurių užklumpa pilvo diegliai: kaip padėti vaikui
Reta gali pasigirti, kad motinystės džiaugsmo netemdė valandomis trunkantis kūdikio klyksmas. Kodėl kūdikius kankina pilvo diegliai? Apžvelgiame svarbiausias priežastis.

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą
Gegužės 7-13 dienomis yra Europos vaikų nešiojimo (nešioklių) savaitė - „European Babywearing week“. šių metų jos šūkis – „Nešiojimas jungia!“

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui (1)

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui
„Jie ramina“, – sako vienos. „Jie kenkia“, – tvirtina antros. „Be jų neišsiversi“, – porina trečios. „Jie nereikalingi“, – yra įsitikinusios ketvirtos. Jie - tai čiulptukai, apie kuriuos šiandien diskutuojame su mamomis ir specialistėmis.

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais
Kauno klinikose vykusiame susitikime – šeimos su dvynukais ir gydytojai, padėję jiems išvysti pasaulį.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams
Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti
Prietarų apie vaikų auginimą įvairiose kultūrose yra pačių keisčiausių. Įdomu, kad šiais, internetinių galimybių laikais, jų ne tik nemažėja, bet atsiranda ir naujų. Įvairiuose tėvų forumuose bei pokalbių svetainėse galima rasti tokių „perliukų", kurių pavydėtų net patyręs mokslinės fantastikos rašytojas.

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia
Kokiomis savybėmis yra apdovanoti skirtingi Zodiako ženklai, ir ką apie jų auklėjimą reikėtų žinoti tėvams?

Astrologė: nuo ko priklauso vaiko likimas

<span style="color: #ff0000;">Astrologė:</span> nuo ko priklauso vaiko likimas
Įdomu, ar įmanoma sudaryti kūdikio horoskopą ir iš anksto numatyti jo likimą arba jį pakeisti? O gal galima sužinoti, kuo mažylis bus užaugęs? Konsultuoja astrologė Saulė Jonaitytė.

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.