Mamos ir kūdikio mankšta: naudinga ir fiziškai, ir emociškai

 (2)
Gimus kūdikiui, mamoms itin aktualu atgauti buvusias kūno formas ir po šio gana sudėtingo laikotarpio bendrai atstatyti gerą kūno savijautą.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žinia, kad judėjimas - vienas geriausių receptų, tačiau pirmuosius mėnesius ar metus nuo kūdikio atsitraukti ilgesniam laikui gana sudėtinga. Išeitis - mamos ir vaiko kineziterapinės mankštos. Apie jas teiraujamės „Laikas gyventi" kineziterapeutės Karolinos Samulėnaitės.

„Kineziterapinės priemonės sporte ir gydyme taikomos labai plačiai. Tai puikus būdas bendrai fizinei būklei gerinti, reabilitacijai, kadangi tinkami kūno judesiai padeda atnaujinti, pagerinti ar išlaikyti kaulų, raumenų, širdies kraujagyslių bei kitų organizmo sistemų funkcinę būklę. Kineziterapinės mankštos, ar kalbėsim apie skirtas tik suaugusiems, ar apie mamų ir kūdikių, būna įvairaus intensyvumo, jose derinami judesiai ir kvėpavimas", - pasakoja kineziterapeutė.

Mamos ir kūdikio kineziterapinėse mankštose dėmesys skiriamas tiek vaikui, tiek mamai. Priklausomai nuo kūdikio amžiaus, mamos išmoksta, kaip saugiai padėti mažyliui įgyti naujų įgūdžių, pavyzdžiui, apsiversi, šliaužti, sėdėti, kaip stiprinti raumenukus arba padėti atsipalaiduoti, jeigu kūdikis įsitempęs. Mankštose naudojamos tokios priemonės kaip gimnastikos kamuoliai, mažo svorio svareliai ir kamuoliukai, elastinės gumos. Mankštai tinkamas kūdikių amžius - 3-12 mėn., mankšta trunka apie 50-60 min.

Kūdikiams tai - lyg žaidimas, tačiau judant stimuliuojamas organizmo augimas ir vystymasis, mažyliui susiformuoja teisingų judesių pavyzdžiai, skatinamas stambiosios motorikos vystymasis, - mankštos privalumus kūdikiams vardina kineziterapeutė. - Sportuodamos mamos ne tik gerina kūno savijautą, bet ir stiprina ryšį su kūdikiu, išmoksta, kaip taisyklingai jį mankštinti."

Kineziterapeutė pasakoja, kad kiekviena mankšta turi būti ne tik įdomi, bet ir nedidelis iššūkis kūnui. Iš pradžių mankštos yra žemesnio intensyvumo, nes po nėštumo organizmas turi prisitaikyti ir prie nedidelio fizinio krūvio, nesukeliant kūnui streso. Lavinamos tokios fizinės ypatybės kaip jėga, ištvermė, pusiausvyra, judesių koordinacija, lankstumas. Vėliau mankštų intensyvumas pamažu didinamas, ilginamas pratimų atlikimo laikas, didinamas kartojimo serijų skaičius. Viena treniruotė skiriama daugiau jėgai, kita - ištvermei lavinti ir pan.

„Kūdikiai jaučiasi gerai, juk jie yra laikomi, glaudžiami, nuolat šalia mamos, jie stebi aplinką, vieni kitus. Žinoma, pasitaiko ir jautresnių dienų, kada mažyliai greičiau pavargsta arba išalksta, jiems nerimsta pilvelis arba dygsta dantukas - dėl to jų nuotaika būna dirglesnė, bet tai yra natūralus dalykas ir su šiais neramumais paprastai susitvarkome", - tikina Karolina Samulėnaitė.

Pasak specialistės, būti fiziškai aktyviam kontraindikacijų nėra. Žinoma, svarbu atsižvelgti į tai, koks tas fizinis aktyvumas: ne visiems jis tinka toks pat. Svarbu žinoti, ar mama prieš nėštumą buvo fiziškai aktyvi, kokia tai buvo fizinė veikla, ar nėštumo metu mankštinosi, kaip praėjo nėštumas ir gimdymas. Ar yra kokių nors stuburo, sąnarių, širdies ir kraujagyslių sistemos, medžiagų apykaitos sutrikimų ir pan. Priklausomai nuo problemos skirsis parenkami pratimai, jų padėtys, intensyvumas.

Judėti natūralu ne tik pagimdžiusioms, bet ir besilaukiančioms moterims: „Žvelgiant tiek į žmogaus anatomiją, tiek į fiziologiją yra aišku, kad jis turi būti fiziškai aktyvus. Nėštumas yra nuostabus laikotarpis moters gyvenime ir visoms sveikoms nėščiosioms rekomenduojama būti fiziškai aktyvioms. Tačiau patartina sportuoti būtent besilaukiančioms moterims skirtose mankštose tam, kad saugumas būtų užtikrintas tiek mažyliui, tiek mamai", - teigia kineziterapeutė.

Pasak Karolinos Samulėnaitės, mankštinantis gerėja mamos ir kūdikio deguonies ir maisto medžiagų apykaita, sąnarių paslankumas, bendra emocinė ir fizinė būklė, širdies ir kraujagyslių sistemos būklė, stimuliuojamos kvėpavimo ir nervų sistemos veiklos, mažėja rizika patirti nugaros skausmus, galūnių tinimus. Nemažai moterų pagimdo lengviau, lengviau atsistato jų bendra organizmo būklė. Taip pat tai yra puikus laiko praleidimas, dėmesys sau ir kūdikiui.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

10 lavinančių žaidimų idėjų kūdikiui be jokių žaislų

10 lavinančių žaidimų idėjų kūdikiui be jokių žaislų
Vaikų iki vienerių metų lavinimas ypatingas tuo, kad tam reikia minimalių priemonių ir galima išsiversti be investicijų į žaislus, tereikia žinoti, kas mažyliui naudinga bei turėti entuziazmo kartu su juo šiomis veiklomis užsiimti.

Mažylių maudymo atmintinė: ką reikėtų žinoti visoms mamytėms (1)

Mažylių maudymo atmintinė: ką reikėtų žinoti visoms mamytėms
Maudynės - labai svarbi mažylio dienotvarkės dalis. Žinoma, pirmųjų maudynių metu jauna mama gali susidurti su šiokiais tokiais nesklandumais, tačiau žingsnelis po žingsnelio šis procesas taps lengvas ir sklandus.

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita (15)

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita
Kodėl tokie maži vaikai, dar neišaugę iš kūdikystės, ima muštis? Kaip tinkamai į tokį elgesį sureaguoti tėvams? Į šiuos ir kitus tėvams rūpimus klausimus atsako psichologė.

Kūdikio lavinimas: 45 žaidimų idėjos nuo gimimo iki vienerių metų

Kūdikio lavinimas: 45 žaidimų idėjos nuo gimimo iki vienerių metų
Senesnės kartos atstovai pasijuoks, kad „nereikia kūdikio paversti profesoriumi, kai paaugs, tada ir prasidės tikrasis ugdymas". Tačiau šiuolaikiniai tėveliai visai kitaip vertina kūdikio gebėjimus ir stengiasi jam suteikti kuo daugiau informacijos, žaidimų bei veiklų, kurios būtų ne tik smagios, bet ir naudingos vystymuisi. Ir tai pradeda daryti nuo pirmųjų mažylio mėnesių šiame pasaulyje.

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės
Šiais laikais tėvai itin daug dėmesio skiria vaikų ugdymui ir daugelis puikiai supranta, kad tai nėra skaičių ar raidžių mokymas tuomet, kai jam sueina penkeri ar šešeri metai. Tikrasis ugdymas prasideda nuo pirmųjų kūdikio gyvenimo mėnesių.

Ką apgamai pasako apie žmogaus charakterį bei likimą

Ką apgamai pasako apie žmogaus charakterį bei likimą
Visi mes turime apgamų – vieni daugiau, kiti mažiau. O ar kada susimąstėme, kad jie gali mums perteikti tam tikrą informaciją? Apie mus pačius.

Kokį vežimėlį rinktis: pataria konsultantas (5)

Kokį vežimėlį rinktis: pataria konsultantas
Išsirinkti kūdikiui vežimėlį yra ne juokų darbas: pasiūla yra milžiniška ir reikia apgalvoti įvairias smulkmenas, kad vėliau netektų gailėtis dėl nepigaus pirkinio.

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?
Daugelis jaunų tėvelių įsivaizduoja, kad naujagimis tik valgys ir ramiai miegos, todėl visi rūpesčiai prasidės tik jam paaugus. Realybė kiek kitokia.

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas (8)

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas
Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę
Ar pastebėjote, kiek jaunos mamytės iš artimų moterų, kurios yra vyresnio amžiaus, sulaukia replikų: „geri dabar laikai auginti vaikus", „jums pasisekė, mes su kūdikiais vargome, o jums viskas kaip ant lėkštutės". Tiesos jų žodžiuose yra.

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos
Britų leidinys „The Daily Mail" pateikia labiausiai jaunus tėvus erzinančių patarimų TOP septintuką, kurio pirmąją vietą stabiliai užima patarimas „leisti vaikui išsirėkti". Šiuolaikinės mamytės neleidžia vaikams verkti be saiko, todėl šį senamadišką patarimą geriau pasilaikyti sau.

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje (11)

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje
Apie vaikų auklėjimą teorijų yra įvairiausių – vieni teigia, kad vaikus reikia auklėti griežtai, kiti į juos žiūri atlaidžiai, treti sako, kad auklėti apskritai nereikia, svarbu tik būti šalia ir padėti jiems augti... Ir dažniausiai mamos pasikliauja ne teorijomis, o širdimi. O kaipgi anksčiau, prieš daug daug metų? Ar šiandieniniai vaikai pavydėtų anų dienų mažųjų vaikystės?

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai (3)

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai
Kūdikio miegas jo gyvenime užima didelę laiko dalį ir labai svarbią vietą.

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę
Daugelis tėvelių sutiks, kad vienas rimčiausių ir atsakingiausių pirkinių vaikui – automobilinė kėdutė.

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras
Sakoma, kad pripratimas – antras prigimimas, ir tai galioja ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams.