Mamos ir kūdikio mankšta: naudinga ir fiziškai, ir emociškai

 (2)
Gimus kūdikiui, mamoms itin aktualu atgauti buvusias kūno formas ir po šio gana sudėtingo laikotarpio bendrai atstatyti gerą kūno savijautą.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žinia, kad judėjimas - vienas geriausių receptų, tačiau pirmuosius mėnesius ar metus nuo kūdikio atsitraukti ilgesniam laikui gana sudėtinga. Išeitis - mamos ir vaiko kineziterapinės mankštos. Apie jas teiraujamės „Laikas gyventi" kineziterapeutės Karolinos Samulėnaitės.

„Kineziterapinės priemonės sporte ir gydyme taikomos labai plačiai. Tai puikus būdas bendrai fizinei būklei gerinti, reabilitacijai, kadangi tinkami kūno judesiai padeda atnaujinti, pagerinti ar išlaikyti kaulų, raumenų, širdies kraujagyslių bei kitų organizmo sistemų funkcinę būklę. Kineziterapinės mankštos, ar kalbėsim apie skirtas tik suaugusiems, ar apie mamų ir kūdikių, būna įvairaus intensyvumo, jose derinami judesiai ir kvėpavimas", - pasakoja kineziterapeutė.

Mamos ir kūdikio kineziterapinėse mankštose dėmesys skiriamas tiek vaikui, tiek mamai. Priklausomai nuo kūdikio amžiaus, mamos išmoksta, kaip saugiai padėti mažyliui įgyti naujų įgūdžių, pavyzdžiui, apsiversi, šliaužti, sėdėti, kaip stiprinti raumenukus arba padėti atsipalaiduoti, jeigu kūdikis įsitempęs. Mankštose naudojamos tokios priemonės kaip gimnastikos kamuoliai, mažo svorio svareliai ir kamuoliukai, elastinės gumos. Mankštai tinkamas kūdikių amžius - 3-12 mėn., mankšta trunka apie 50-60 min.

Kūdikiams tai - lyg žaidimas, tačiau judant stimuliuojamas organizmo augimas ir vystymasis, mažyliui susiformuoja teisingų judesių pavyzdžiai, skatinamas stambiosios motorikos vystymasis, - mankštos privalumus kūdikiams vardina kineziterapeutė. - Sportuodamos mamos ne tik gerina kūno savijautą, bet ir stiprina ryšį su kūdikiu, išmoksta, kaip taisyklingai jį mankštinti."

Kineziterapeutė pasakoja, kad kiekviena mankšta turi būti ne tik įdomi, bet ir nedidelis iššūkis kūnui. Iš pradžių mankštos yra žemesnio intensyvumo, nes po nėštumo organizmas turi prisitaikyti ir prie nedidelio fizinio krūvio, nesukeliant kūnui streso. Lavinamos tokios fizinės ypatybės kaip jėga, ištvermė, pusiausvyra, judesių koordinacija, lankstumas. Vėliau mankštų intensyvumas pamažu didinamas, ilginamas pratimų atlikimo laikas, didinamas kartojimo serijų skaičius. Viena treniruotė skiriama daugiau jėgai, kita - ištvermei lavinti ir pan.

„Kūdikiai jaučiasi gerai, juk jie yra laikomi, glaudžiami, nuolat šalia mamos, jie stebi aplinką, vieni kitus. Žinoma, pasitaiko ir jautresnių dienų, kada mažyliai greičiau pavargsta arba išalksta, jiems nerimsta pilvelis arba dygsta dantukas - dėl to jų nuotaika būna dirglesnė, bet tai yra natūralus dalykas ir su šiais neramumais paprastai susitvarkome", - tikina Karolina Samulėnaitė.

Pasak specialistės, būti fiziškai aktyviam kontraindikacijų nėra. Žinoma, svarbu atsižvelgti į tai, koks tas fizinis aktyvumas: ne visiems jis tinka toks pat. Svarbu žinoti, ar mama prieš nėštumą buvo fiziškai aktyvi, kokia tai buvo fizinė veikla, ar nėštumo metu mankštinosi, kaip praėjo nėštumas ir gimdymas. Ar yra kokių nors stuburo, sąnarių, širdies ir kraujagyslių sistemos, medžiagų apykaitos sutrikimų ir pan. Priklausomai nuo problemos skirsis parenkami pratimai, jų padėtys, intensyvumas.

Judėti natūralu ne tik pagimdžiusioms, bet ir besilaukiančioms moterims: „Žvelgiant tiek į žmogaus anatomiją, tiek į fiziologiją yra aišku, kad jis turi būti fiziškai aktyvus. Nėštumas yra nuostabus laikotarpis moters gyvenime ir visoms sveikoms nėščiosioms rekomenduojama būti fiziškai aktyvioms. Tačiau patartina sportuoti būtent besilaukiančioms moterims skirtose mankštose tam, kad saugumas būtų užtikrintas tiek mažyliui, tiek mamai", - teigia kineziterapeutė.

Pasak Karolinos Samulėnaitės, mankštinantis gerėja mamos ir kūdikio deguonies ir maisto medžiagų apykaita, sąnarių paslankumas, bendra emocinė ir fizinė būklė, širdies ir kraujagyslių sistemos būklė, stimuliuojamos kvėpavimo ir nervų sistemos veiklos, mažėja rizika patirti nugaros skausmus, galūnių tinimus. Nemažai moterų pagimdo lengviau, lengviau atsistato jų bendra organizmo būklė. Taip pat tai yra puikus laiko praleidimas, dėmesys sau ir kūdikiui.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Specialistas paaiškino, kodėl purtyti kūdikį yra mirtinai pavojinga

Specialistas paaiškino, kodėl purtyti kūdikį yra mirtinai pavojinga
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad susinervinus jokiu būdu negalima purtyti kūdikio - tai gali turėti negrįžtamų pasekmių.

7 dažniausios priežastys, kodėl maži vaikai neramiai miega

7 dažniausios priežastys, kodėl maži vaikai neramiai miega
Tas senas kaip pasaulis klausimas, kuris kyla visiems jauniems ir ne tokiems jauniems tėvams: kodėl mano kūdikis neišmiega visą naktį? Pateikiame kelis variantus, paaiškinančius, kodėl taip gali būti. Tikimės, kad išsiaiškinę priežastį, lengviau rasite sprendimą, ir į jūsų namus ateis ramios naktys ir žvalios dienos.

Siūloma leisti pasinaudoti tėvystės atostogomis per vienerius metus nuo vaiko gimimo

Siūloma leisti pasinaudoti tėvystės atostogomis per vienerius metus nuo vaiko gimimo
Siūloma darbuotojams suteikti trisdešimt kalendorinių dienų nepertraukiamos trukmės tėvystės atostogas bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka vieneri metai.

5 priežastys, dėl kurių užklumpa pilvo diegliai: kaip padėti vaikui

5 priežastys, dėl kurių užklumpa pilvo diegliai: kaip padėti vaikui
Reta gali pasigirti, kad motinystės džiaugsmo netemdė valandomis trunkantis kūdikio klyksmas. Kodėl kūdikius kankina pilvo diegliai? Apžvelgiame svarbiausias priežastis.

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą
Gegužės 7-13 dienomis yra Europos vaikų nešiojimo (nešioklių) savaitė - „European Babywearing week“. šių metų jos šūkis – „Nešiojimas jungia!“

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui (1)

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui
„Jie ramina“, – sako vienos. „Jie kenkia“, – tvirtina antros. „Be jų neišsiversi“, – porina trečios. „Jie nereikalingi“, – yra įsitikinusios ketvirtos. Jie - tai čiulptukai, apie kuriuos šiandien diskutuojame su mamomis ir specialistėmis.

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais
Kauno klinikose vykusiame susitikime – šeimos su dvynukais ir gydytojai, padėję jiems išvysti pasaulį.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams
Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti
Prietarų apie vaikų auginimą įvairiose kultūrose yra pačių keisčiausių. Įdomu, kad šiais, internetinių galimybių laikais, jų ne tik nemažėja, bet atsiranda ir naujų. Įvairiuose tėvų forumuose bei pokalbių svetainėse galima rasti tokių „perliukų", kurių pavydėtų net patyręs mokslinės fantastikos rašytojas.

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia
Kokiomis savybėmis yra apdovanoti skirtingi Zodiako ženklai, ir ką apie jų auklėjimą reikėtų žinoti tėvams?

Astrologė: nuo ko priklauso vaiko likimas

<span style="color: #ff0000;">Astrologė:</span> nuo ko priklauso vaiko likimas
Įdomu, ar įmanoma sudaryti kūdikio horoskopą ir iš anksto numatyti jo likimą arba jį pakeisti? O gal galima sužinoti, kuo mažylis bus užaugęs? Konsultuoja astrologė Saulė Jonaitytė.

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.