Prieštaringai vertinamas būdas užmigdyti vaiką

 (45)
Nereta situacija, kad vaikas užmiega tik supamas ant rankų arba kai šalia guli mama. Pavargusios nuo tokio migdymo, mamos ieško būdų, kaip padaryti, kad paguldytas į lovelę, vaikas užmigtų pats.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Iš mamos Karolinos laiško:

„Mano sūnui aštuoni mėnesiai, taip pirmas mūsų vaikas. Prieš jam gimstant, su vyru svarstėme, kur jį migdysime. Miegoti vienoje lovoje trise nepasirodė patrauklu (mūsų lova nėra tiek plati, o ir buvo baisu, kad prispausiu kūdikį), į kitą kambarį nuo gimimo iškomandiruoti mažylio irgi nesinorėjo. Tad nusprendėme, kad kūdikio lovytę pastatysime mūsų kambaryje, kur miegame.

Sūnus nebuvo ramus nuo gimimo, kai sako, kad naujagimiai tik valgo ir miega. Maniškis miegojo nedaug, reikėdavo panešioti, laikyti glėbyje ar šalia savęs. Kažkaip taip nutiko, kad prieš miegą jį visada palaikydavau ant rankų (pamaitinti, tada pakeli atsirūgti, jis ant rankų). Dabar jam jau aštuoni mėnesiai, o užmiega tik ant rankų. Tada reikia tyliai padėti į lovą. Jei pabunda, vėl ceremonija iš naujo.

Esu girdėjusi apie Ferberio migdymo metodą, kai paguldai ir leidi vaikui užmigti pačiam. Kas tai per dalykas?"

Kodėl vaikams patinka sūpavimas?

Sūpavimą ant rankų galima prilyginti važiavimą vežimėlyje, kuomet būna taip pat panašus jausmas arba važiavimą automobilyje saugos kėdutėje. Sūpuojamas vaikas maloniai apsvaigsta, tai padeda jam užmigti.

Tačiau vaikui augant ir sunkėjant, toks migdymas gali tapti našta. Juk viena yra sūpuoti 3 kilogramų kūdikį, o kas kita - aštuonių mėnesių, kuomet vaikas gali sverti ir 8 ar 9 kilogramus. Be to, mamoms šis būdas ima trukdyti gyventi ir todėl, kad jos girdi kitų jaunų mamų pasakojimus apie tai, kaip jos savo kūdikius nuo gimimo paguldydavo į lovelę ir šie puikiai išmoko užmigti patys.

Žinoma, yra moterų, kurioms kūdikių sūpavimas ant rankų visai netrukdo - jos žino, jog tai nesitęsia amžinai. „Vaikai greitai auga, pasidžiaukime tuo, kad jie mums ant rankų", - sako jos. Ypač, jei tai paskutinis šeimoje vaikas.

Ferberio metodo esmė

Šio metodo esmė yra ta, kad nemiegantis kūdikis paliekamas vienas savo lovoje, o mama sugrįžta jo nuraminti kas keletą minučių. Tarpas tarp mamos sugrįžimų prie vaiko nuolat ilginamas. Mama turi išeiti iš kambario, net jei vaikas verkia. Vaiką galima raminti žodžiais, glostyti, bet neimti ant rankų.

Vaikas nesijaus apleistas ir užmirštas, nes mama vis užeis į kambarį, tik nevykdys noro - neims ant rankų ir nesups.

Kaip tai atrodo?

Pirma diena:

vaikas paliekamas 5 minutėms vienas, sugrįžus raminamas kelias minutes, tada vėl paliekamas 10 minučių. Sugrįžus nuraminamas ir tada paliekamas 15 min. Pirmą dieną kūdikis toliau raminamas kas 15 minučių, kol užmiega.

Antra diena:

kūdikis paliekamas vienas 10 minučių. Sugrįžusi mama nuramina ir palieka 15 min. Antrą dieną kūdikis paliekamas vienas ne ilgiau kaip 20 min.

Trečia diena:

šią dieną ir visas kitas kūdikį rekomenduojama palikti ir pirmą kartą ateiti raminti (jei reikia) tik po 15 minučių. Trečią ir kitas dienas kūdikis paliekamas vienas ne ilgiau kaip 20 min.

Tinka ne visiems

Sakoma, kad nuosekliai laikantis šio metodo, vaikas išmoksta užmigti pats per savaitę ar net greičiau.

Pats gydytojas Richardas Ferberis, kuris visą gyvenimą skyrė vaikų miego tyrinėjimams, po to, kai jo metodu visame pasaulyje pasinaudojo milijonai tėvų, vėliau išleistoje savo knygoje sušvelnino poziciją, tvirtindamas, kad toks metodas tinka ne visiems kūdikiams. Be to, ne kiekviena mama gali išbūti rami, girdėdama, kaip verkia jos kūdikis (ir nieko nedarydama). Todėl švelnesnis variantas - neišeiti iš kambario, bet glostyti ir raminti vaiką tiek, kiek reikia, kol jis užmigs.

Richardo Ferberio būdas ne kartą buvo pavadintas baisiu ir žalojančiu vaiko psichiką. Pats gydytojas dirba Bostono vaikų ligoninės Miego sutrikimų centre. Jo vadovaujami darbuotojai nuolat atlieka vaikų miego tyrinėjimus. Profesorius Ferberis ne kartą yra pasisakęs ir apie tai, kad esamos rekomendacinės miego lentelės yra pasenusios ir šiandien kūdikiams bei vaikams užtenka mažiau miego, negu buvo manoma/rekomenduojama prieš keliasdešimt metų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?
Daugelis jaunų tėvelių įsivaizduoja, kad naujagimis tik valgys ir ramiai miegos, todėl visi rūpesčiai prasidės tik jam paaugus. Realybė kiek kitokia.

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas (8)

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas
Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę
Ar pastebėjote, kiek jaunos mamytės iš artimų moterų, kurios yra vyresnio amžiaus, sulaukia replikų: „geri dabar laikai auginti vaikus", „jums pasisekė, mes su kūdikiais vargome, o jums viskas kaip ant lėkštutės". Tiesos jų žodžiuose yra.

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos
Britų leidinys „The Daily Mail" pateikia labiausiai jaunus tėvus erzinančių patarimų TOP septintuką, kurio pirmąją vietą stabiliai užima patarimas „leisti vaikui išsirėkti". Šiuolaikinės mamytės neleidžia vaikams verkti be saiko, todėl šį senamadišką patarimą geriau pasilaikyti sau.

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje (11)

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje
Apie vaikų auklėjimą teorijų yra įvairiausių – vieni teigia, kad vaikus reikia auklėti griežtai, kiti į juos žiūri atlaidžiai, treti sako, kad auklėti apskritai nereikia, svarbu tik būti šalia ir padėti jiems augti... Ir dažniausiai mamos pasikliauja ne teorijomis, o širdimi. O kaipgi anksčiau, prieš daug daug metų? Ar šiandieniniai vaikai pavydėtų anų dienų mažųjų vaikystės?

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai (3)

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai
Kūdikio miegas jo gyvenime užima didelę laiko dalį ir labai svarbią vietą.

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę
Daugelis tėvelių sutiks, kad vienas rimčiausių ir atsakingiausių pirkinių vaikui – automobilinė kėdutė.

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras
Sakoma, kad pripratimas – antras prigimimas, ir tai galioja ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams.

Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos

Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos
Jei jūsų mažylis jau sulaukė savo pirmojo pusmečio, tai reiškia, kad jis visai nebepanašus į bejėgę būtybę, kuri tik vartosi, mosikuoja rankytėmis ir apdovanoja jus savo šypsena.

Pirmosios maudynės: pataria gydytoja

Pirmosios maudynės: pataria gydytoja
Kad maudynės būtų malonios ir vaikas nebijotų vandens, pataria "Sveikos pradžios" gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė.

Mamų patarimai: kas išties padeda užmigdyti kūdikį (1)

Mamų patarimai: kas išties padeda užmigdyti kūdikį
Vaikų miego tema – viena aktualiausių neseniai kūdikio susilaukusiems tėvams.

Svarbu žinoti: kaip mamos emocijos persiduoda kūdikiui (2)

Svarbu žinoti: kaip mamos emocijos persiduoda kūdikiui
Maitindama kūdikį motina yra atsakinga už pienelio, kuriuo maitinasi mažylis, kokybę.

Jei namuose laikysitės šių taisyklių, kūdikio raida bus sklandesnė

Jei namuose laikysitės šių taisyklių, kūdikio raida bus sklandesnė
Gimus kūdikiui, pamažu keičiasi ne tik tėvų gyvenimo tempas bei įpročiai, tačiau ne mažesni pokyčiai įvyksta ir su namais. Juose ne tik atsiranda daug naujų baldų, kūdikio priežiūros priemonių, jie pritaikomi taip, kad mažyliui būtų saugu, tačiau kelios gudrybės gali padėti jį lavinti.

Vaikų krikštynos – už ar prieš? (106)

Vaikų krikštynos – už ar prieš?
Šį kartą mamų apklausa virto kone diskusija – vienos savo vaikus krikštijo, nes taip reikia, kitos tokią nuomonę nuneigė, trečios paliko galimybę apsispręsti pačiam vaikui, o ketvirtos.... Paskaitykit patys!

Kodėl vieni kūdikiai bijo svetimų žmonių, o kitiems – nė motais

Kodėl vieni kūdikiai bijo svetimų žmonių, o kitiems – nė motais
Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku? Kodėl vieni 8-9 mėn. kūdikiai bijo svetimųjų, o kiti, atrodo, kad ne? Konsultuoja Vaikų ligoninės VšĮ VU ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro psichologė Eglė Kodikienė.