Prieštaringai vertinamas būdas užmigdyti vaiką

 (45)
Nereta situacija, kad vaikas užmiega tik supamas ant rankų arba kai šalia guli mama. Pavargusios nuo tokio migdymo, mamos ieško būdų, kaip padaryti, kad paguldytas į lovelę, vaikas užmigtų pats.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Iš mamos Karolinos laiško:

„Mano sūnui aštuoni mėnesiai, taip pirmas mūsų vaikas. Prieš jam gimstant, su vyru svarstėme, kur jį migdysime. Miegoti vienoje lovoje trise nepasirodė patrauklu (mūsų lova nėra tiek plati, o ir buvo baisu, kad prispausiu kūdikį), į kitą kambarį nuo gimimo iškomandiruoti mažylio irgi nesinorėjo. Tad nusprendėme, kad kūdikio lovytę pastatysime mūsų kambaryje, kur miegame.

Sūnus nebuvo ramus nuo gimimo, kai sako, kad naujagimiai tik valgo ir miega. Maniškis miegojo nedaug, reikėdavo panešioti, laikyti glėbyje ar šalia savęs. Kažkaip taip nutiko, kad prieš miegą jį visada palaikydavau ant rankų (pamaitinti, tada pakeli atsirūgti, jis ant rankų). Dabar jam jau aštuoni mėnesiai, o užmiega tik ant rankų. Tada reikia tyliai padėti į lovą. Jei pabunda, vėl ceremonija iš naujo.

Esu girdėjusi apie Ferberio migdymo metodą, kai paguldai ir leidi vaikui užmigti pačiam. Kas tai per dalykas?"

Kodėl vaikams patinka sūpavimas?

Sūpavimą ant rankų galima prilyginti važiavimą vežimėlyje, kuomet būna taip pat panašus jausmas arba važiavimą automobilyje saugos kėdutėje. Sūpuojamas vaikas maloniai apsvaigsta, tai padeda jam užmigti.

Tačiau vaikui augant ir sunkėjant, toks migdymas gali tapti našta. Juk viena yra sūpuoti 3 kilogramų kūdikį, o kas kita - aštuonių mėnesių, kuomet vaikas gali sverti ir 8 ar 9 kilogramus. Be to, mamoms šis būdas ima trukdyti gyventi ir todėl, kad jos girdi kitų jaunų mamų pasakojimus apie tai, kaip jos savo kūdikius nuo gimimo paguldydavo į lovelę ir šie puikiai išmoko užmigti patys.

Žinoma, yra moterų, kurioms kūdikių sūpavimas ant rankų visai netrukdo - jos žino, jog tai nesitęsia amžinai. „Vaikai greitai auga, pasidžiaukime tuo, kad jie mums ant rankų", - sako jos. Ypač, jei tai paskutinis šeimoje vaikas.

Ferberio metodo esmė

Šio metodo esmė yra ta, kad nemiegantis kūdikis paliekamas vienas savo lovoje, o mama sugrįžta jo nuraminti kas keletą minučių. Tarpas tarp mamos sugrįžimų prie vaiko nuolat ilginamas. Mama turi išeiti iš kambario, net jei vaikas verkia. Vaiką galima raminti žodžiais, glostyti, bet neimti ant rankų.

Vaikas nesijaus apleistas ir užmirštas, nes mama vis užeis į kambarį, tik nevykdys noro - neims ant rankų ir nesups.

Kaip tai atrodo?

Pirma diena:

vaikas paliekamas 5 minutėms vienas, sugrįžus raminamas kelias minutes, tada vėl paliekamas 10 minučių. Sugrįžus nuraminamas ir tada paliekamas 15 min. Pirmą dieną kūdikis toliau raminamas kas 15 minučių, kol užmiega.

Antra diena:

kūdikis paliekamas vienas 10 minučių. Sugrįžusi mama nuramina ir palieka 15 min. Antrą dieną kūdikis paliekamas vienas ne ilgiau kaip 20 min.

Trečia diena:

šią dieną ir visas kitas kūdikį rekomenduojama palikti ir pirmą kartą ateiti raminti (jei reikia) tik po 15 minučių. Trečią ir kitas dienas kūdikis paliekamas vienas ne ilgiau kaip 20 min.

Tinka ne visiems

Sakoma, kad nuosekliai laikantis šio metodo, vaikas išmoksta užmigti pats per savaitę ar net greičiau.

Pats gydytojas Richardas Ferberis, kuris visą gyvenimą skyrė vaikų miego tyrinėjimams, po to, kai jo metodu visame pasaulyje pasinaudojo milijonai tėvų, vėliau išleistoje savo knygoje sušvelnino poziciją, tvirtindamas, kad toks metodas tinka ne visiems kūdikiams. Be to, ne kiekviena mama gali išbūti rami, girdėdama, kaip verkia jos kūdikis (ir nieko nedarydama). Todėl švelnesnis variantas - neišeiti iš kambario, bet glostyti ir raminti vaiką tiek, kiek reikia, kol jis užmigs.

Richardo Ferberio būdas ne kartą buvo pavadintas baisiu ir žalojančiu vaiko psichiką. Pats gydytojas dirba Bostono vaikų ligoninės Miego sutrikimų centre. Jo vadovaujami darbuotojai nuolat atlieka vaikų miego tyrinėjimus. Profesorius Ferberis ne kartą yra pasisakęs ir apie tai, kad esamos rekomendacinės miego lentelės yra pasenusios ir šiandien kūdikiams bei vaikams užtenka mažiau miego, negu buvo manoma/rekomenduojama prieš keliasdešimt metų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Astrologė: nuo ko priklauso vaiko likimas

<span style="color: #ff0000;">Astrologė:</span> nuo ko priklauso vaiko likimas
Įdomu, ar įmanoma sudaryti kūdikio horoskopą ir iš anksto numatyti jo likimą arba jį pakeisti? O gal galima sužinoti, kuo mažylis bus užaugęs? Konsultuoja astrologė Saulė Jonaitytė.

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui
Neretai tėveliai, besilaukiantys pirmojo vaiko, pajuokauja, kad tikrai gero vežimėlio paieškos – tai lyg rinktis šeimos automobilį. Reikia praktiško, patikimo, saugaus, patogaus tiek kūdikiui, tiek jį vežiosiantiems suaugusiems, tačiau norisi ir gražaus, stilingo.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių
Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams
Mažylis jau turėtų vaikščioti kaip vienmetis kaimynų vaikutis, bet neina arba eidamas nuolat parpuola. Kodėl? Kas lemia vaikščiojimo sutrikimus? Konsultuoja pediatrė neurologė Rūta Maciulevičienė.

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte
Daugelis jaunų tėvelių, pasiklausę pasakojimų iš savo tėvų, mano, kad geriausias būdas raminti kūdikį – jį čiūčiuoti, supti. Taip, kartais šis metodas suveikia, tačiau šiais laikais siūloma daug kitų būdų, padedančių kūdikiui nusiraminti.

20 netikėtų faktų apie motinystę

20 netikėtų faktų apie motinystę
Kokiu garsu gali verkti mūsų kūdikiai, kurioje šalyje gimsta daugiausia dvynukų - šie ir kiti įdomieji faktai mūsų parengtoje apžvalgoje.

Kokia dovana vaikui yra geriausia

Kokia dovana vaikui yra geriausia
Nors dažnai girdime frazę, kad ne dovanos – švenčių esmė, tačiau vaikams jos išties labai svarbios.

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui
Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, daugelis tėvelių suką galvą: o kokia dovana jų vaiką ar vaikus tikrai nustebins, bus naudinga ir jam patiks. Štai kelios mamos dalinasi savo patirtimi, kokie žaislai jų mažyliams patiko, o kas – nepasiteisino ir buvo visai nereikalinga.

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?
Sakoma, kad metai, kuriais gimęs žmogus, jam suteikia tam tikrų charakterio savybių ir turi įtakos jo likimui. Jei jūsų šeimą jau aplankė geros naujienos, kad laukiatės, tikriausiai, norite pasmalsauti, kokios savybės pagal kinų horoskopą prognozuojamos jūsų mažyliui.

Kaip vystosi vaiko kalba (1)

Kaip vystosi vaiko kalba
Pirmieji vaiko žodžiai džiugina kaip ir pirmi savarankiški žingsniai. Kada jie pasipils lyg iš gausybės rago? Kada garsai „sulips“ į žodį? Kokia yra kalbos raida? Straipsnio konsultantė - logopedė Rita Sviderskienė.