Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia

 (3)
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kai kalbam apie kūdikį, žodis „režimas" iškart sukelia negatyvias reakcijas ir tam tikrą pasipriešinimą. Labai dažnai tėvams, ypač auginantiems pirmąjį vaiką, norisi kūdikiui suteikti kuo daugiau laisvės. Ir tai gana lengvai suprantama: tėvai dar neturi auginimo patirties, jų žinios ribotos, todėl auginimas vyksta bandymų – pasekmių metodu.

Režimo nereikėtų suprasti taip griežtai, tai labiau kūdikio dienotvarkė, pasikartojančios konkrečios įvykių sekos, kurias kūdikis ilgainiui ima atpažinti ir atitinkamai reaguoti. Tai naudinga tiek mažyliui, tiek tėvams, nes režimo dėka kūdikio auginimas tampa lengvesnis ir paprastesnis.

Nuo maždaug trečiojo mėnesio kūdikio miegas įgauna tam tikrą ritmą, kuriuo galite pradėti vadovautis. Pavyzdžiui, mažylis keliasi apie 7 valandą ryto, jis pavalgo, pabūdrauja ir apie 10 valandą eina numigti trumpojo miegelio. Jei viskas vyksta maždaug taip pat kurį laiką – gerbkite vaiko valią ir laikykitės tokios tvarkos. Nereikėtų kreipti dėmesio į 10 – 15 minučių nukrypimus ar lygiai 7 valandą ryto budinti saldžiai miegantį mažylį, tačiau jeigu nusprendžiate laikytis tam tikros dienotvarkės, viskas turi vykti kasdien labai panašiu metu.

Režimas kūdikiui suteikia saugumo jausmą. Vaikai mėgsta aiškumą, todėl jaučiasi saugūs, kai žino „tolimesnį planą".
Karolina GURSKIENĖ

Pamiegojus ilgiau negu įprastai, analogiškai nusikels ir trumpasis miegas, nes mažylis nebus pakankamai pavargęs, kad užmigtų ir teks ilgiau pabūdrauti. Tada nusitęs ir pietų miegas, ir vakarinis migdymasis. Kaip elgtis?
Patartina neleisti mažyliui nukrypti nuo įprastos jam dienotvarkės daugiau kaip pusė valandos, taigi, apie 7.30 švelniai pažadinti mažylį. Taip organizmas pripranta prie konkrečiu laiku nuolat pasikartojančių įvykių.

Režimas kūdikiui suteikia saugumo jausmą. Vaikai mėgsta aiškumą, todėl jaučiasi saugūs, kai žino „tolimesnį planą". Nuolat pasikartojantys tie patys įvykiai leidžia mažyliui priprasti prie tokios tvarkos ir lengvai numatyti, kas bus toliau.

Pavyzdžiui, pasiruošimas miegui visada vyksta tokia pačia tvarka: nusiprausiam – apsirengiam pižamą – paskaitom knygelę – padainuojam lopšinę – miegam. Kai kūdikiai pripranta prie tokios rutinos, jų organizmas, aptikęs pirmuosius pasiruošimo miegui veiksmus, pats ima ruoštis miegui. Jeigu atkreipsite dėmesį, pastebėsite, kad mažylis ima žiovauti dar pradedant vartyti knygelę ar ima trinti akutes jau rengiamas pižama - toks organizmo išankstinis ruošimasis miegui reiškia greitesnį ir sklandesnį užmigimo procesą.

Yra šeimų, kurios gyvena be jokio režimo ar dienotvarkės. Tokie tėvai visiškai prisitaiko prie kūdikio poreikių. Kūdikiai paprastai keliasi kada nori, valgo kada nori, dienos metu miega kiek nori, kada nori ir jei nori. Atsižvelgti į mažylio norus ir poreikius reikia visada, todėl ir kūdikio režimas paprastai yra toks, kokį jį diktuoja vaikas - šiuo atveju, keliasi 7 valandą ryto ir apie 10 valandą eina miegoti trumpojo miegelio. Tėvų užduotis - palaikyti tokią paties kūdikio susikurtą tvarką.

Neturėti aiškios dienotvarkės iš esmės reiškia gyventi „kažkaip". Kūdikių nervų sistema yra labai jautri, todėl laukiant, kol kūdikis natūraliai pats pajaus nuovargį ir ramiai užmigs, dažniau galima sulaukti atvirkštinės reakcijos.
Karolina GURSKIENĖ

Neturėti aiškios dienotvarkės iš esmės reiškia gyventi „kažkaip". Kūdikių nervų sistema yra labai jautri, todėl laukiant, kol kūdikis natūraliai pats pajaus nuovargį ir ramiai užmigs, dažniau galima sulaukti atvirkštinės reakcijos. Dažniausiai jie elgiasi priešingai nei derėtų – užuot noriai ėję miegoti, aktyviai priešinasi bet kokiam migdymo procesui. Tada šeima įsisuka į užburtą ratą: kūdikis pervargęs, tačiau nesileidžia užmigdomas, tada jam leidžiama dar pabūdrauti, kad jis tikrai norėtų miego, tačiau tai sukelia tik dar didesnį vaiko pykčio proveržį ir skatiną dar intensyvesnį dirglumą, galiausiai kūdikis užmiega įsiaudrinęs ir pervargęs, todėl labai tikėtina, kad miegos neilgai ir neramiai.

Kūdikis lengvai užmiega, kai yra pavargęs, bet ne pervargęs, lygiai taip pat pailsi gerai, kai yra išsimiegojęs, bet ne persimiegojęs. O sklandiems šiems procesams reikalingas tėvų įsikišimas, kuris turi būti paremtas, žinoma, kūdikio poreikiais.

Režimo reikia ne tik kūdikiui, bet ir patiems tėvams. Kai tėvai žino, kuriuo laiku kūdikis miegos, jie gali susiplanuoti ir savo laiką. Visiškai nesvarbu, ką jūs veikiate tuo metu, kai kūdikis miega, tačiau vien tas žinojimas, kad „dabar mažylis maždaug valandą miegos" nuteikia raminančiai ir atpalaiduojančiai. „Įsivažiavęs" į savo ritmą mažylis ramiai ilsisi, o mama yra rami, kad jis užmigo pakankamai pavargęs, todėl nenubus nuo menkiausio dirgiklio. Laimi visi.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Siūloma leisti pasinaudoti tėvystės atostogomis per vienerius metus nuo vaiko gimimo

Siūloma leisti pasinaudoti tėvystės atostogomis per vienerius metus nuo vaiko gimimo
Siūloma darbuotojams suteikti trisdešimt kalendorinių dienų nepertraukiamos trukmės tėvystės atostogas bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka vieneri metai.

5 priežastys, dėl kurių užklumpa pilvo diegliai: kaip padėti vaikui

5 priežastys, dėl kurių užklumpa pilvo diegliai: kaip padėti vaikui
Reta gali pasigirti, kad motinystės džiaugsmo netemdė valandomis trunkantis kūdikio klyksmas. Kodėl kūdikius kankina pilvo diegliai? Apžvelgiame svarbiausias priežastis.

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą
Gegužės 7-13 dienomis yra Europos vaikų nešiojimo (nešioklių) savaitė - „European Babywearing week“. šių metų jos šūkis – „Nešiojimas jungia!“

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui (1)

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui
„Jie ramina“, – sako vienos. „Jie kenkia“, – tvirtina antros. „Be jų neišsiversi“, – porina trečios. „Jie nereikalingi“, – yra įsitikinusios ketvirtos. Jie - tai čiulptukai, apie kuriuos šiandien diskutuojame su mamomis ir specialistėmis.

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais
Kauno klinikose vykusiame susitikime – šeimos su dvynukais ir gydytojai, padėję jiems išvysti pasaulį.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams
Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti
Prietarų apie vaikų auginimą įvairiose kultūrose yra pačių keisčiausių. Įdomu, kad šiais, internetinių galimybių laikais, jų ne tik nemažėja, bet atsiranda ir naujų. Įvairiuose tėvų forumuose bei pokalbių svetainėse galima rasti tokių „perliukų", kurių pavydėtų net patyręs mokslinės fantastikos rašytojas.

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia
Kokiomis savybėmis yra apdovanoti skirtingi Zodiako ženklai, ir ką apie jų auklėjimą reikėtų žinoti tėvams?

Astrologė: nuo ko priklauso vaiko likimas

<span style="color: #ff0000;">Astrologė:</span> nuo ko priklauso vaiko likimas
Įdomu, ar įmanoma sudaryti kūdikio horoskopą ir iš anksto numatyti jo likimą arba jį pakeisti? O gal galima sužinoti, kuo mažylis bus užaugęs? Konsultuoja astrologė Saulė Jonaitytė.

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui
Neretai tėveliai, besilaukiantys pirmojo vaiko, pajuokauja, kad tikrai gero vežimėlio paieškos – tai lyg rinktis šeimos automobilį. Reikia praktiško, patikimo, saugaus, patogaus tiek kūdikiui, tiek jį vežiosiantiems suaugusiems, tačiau norisi ir gražaus, stilingo.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.