Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia

 (3)
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kai kalbam apie kūdikį, žodis „režimas" iškart sukelia negatyvias reakcijas ir tam tikrą pasipriešinimą. Labai dažnai tėvams, ypač auginantiems pirmąjį vaiką, norisi kūdikiui suteikti kuo daugiau laisvės. Ir tai gana lengvai suprantama: tėvai dar neturi auginimo patirties, jų žinios ribotos, todėl auginimas vyksta bandymų – pasekmių metodu.

Režimo nereikėtų suprasti taip griežtai, tai labiau kūdikio dienotvarkė, pasikartojančios konkrečios įvykių sekos, kurias kūdikis ilgainiui ima atpažinti ir atitinkamai reaguoti. Tai naudinga tiek mažyliui, tiek tėvams, nes režimo dėka kūdikio auginimas tampa lengvesnis ir paprastesnis.

Nuo maždaug trečiojo mėnesio kūdikio miegas įgauna tam tikrą ritmą, kuriuo galite pradėti vadovautis. Pavyzdžiui, mažylis keliasi apie 7 valandą ryto, jis pavalgo, pabūdrauja ir apie 10 valandą eina numigti trumpojo miegelio. Jei viskas vyksta maždaug taip pat kurį laiką – gerbkite vaiko valią ir laikykitės tokios tvarkos. Nereikėtų kreipti dėmesio į 10 – 15 minučių nukrypimus ar lygiai 7 valandą ryto budinti saldžiai miegantį mažylį, tačiau jeigu nusprendžiate laikytis tam tikros dienotvarkės, viskas turi vykti kasdien labai panašiu metu.

Režimas kūdikiui suteikia saugumo jausmą. Vaikai mėgsta aiškumą, todėl jaučiasi saugūs, kai žino „tolimesnį planą".
Karolina GURSKIENĖ

Pamiegojus ilgiau negu įprastai, analogiškai nusikels ir trumpasis miegas, nes mažylis nebus pakankamai pavargęs, kad užmigtų ir teks ilgiau pabūdrauti. Tada nusitęs ir pietų miegas, ir vakarinis migdymasis. Kaip elgtis?
Patartina neleisti mažyliui nukrypti nuo įprastos jam dienotvarkės daugiau kaip pusė valandos, taigi, apie 7.30 švelniai pažadinti mažylį. Taip organizmas pripranta prie konkrečiu laiku nuolat pasikartojančių įvykių.

Režimas kūdikiui suteikia saugumo jausmą. Vaikai mėgsta aiškumą, todėl jaučiasi saugūs, kai žino „tolimesnį planą". Nuolat pasikartojantys tie patys įvykiai leidžia mažyliui priprasti prie tokios tvarkos ir lengvai numatyti, kas bus toliau.

Pavyzdžiui, pasiruošimas miegui visada vyksta tokia pačia tvarka: nusiprausiam – apsirengiam pižamą – paskaitom knygelę – padainuojam lopšinę – miegam. Kai kūdikiai pripranta prie tokios rutinos, jų organizmas, aptikęs pirmuosius pasiruošimo miegui veiksmus, pats ima ruoštis miegui. Jeigu atkreipsite dėmesį, pastebėsite, kad mažylis ima žiovauti dar pradedant vartyti knygelę ar ima trinti akutes jau rengiamas pižama - toks organizmo išankstinis ruošimasis miegui reiškia greitesnį ir sklandesnį užmigimo procesą.

Yra šeimų, kurios gyvena be jokio režimo ar dienotvarkės. Tokie tėvai visiškai prisitaiko prie kūdikio poreikių. Kūdikiai paprastai keliasi kada nori, valgo kada nori, dienos metu miega kiek nori, kada nori ir jei nori. Atsižvelgti į mažylio norus ir poreikius reikia visada, todėl ir kūdikio režimas paprastai yra toks, kokį jį diktuoja vaikas - šiuo atveju, keliasi 7 valandą ryto ir apie 10 valandą eina miegoti trumpojo miegelio. Tėvų užduotis - palaikyti tokią paties kūdikio susikurtą tvarką.

Neturėti aiškios dienotvarkės iš esmės reiškia gyventi „kažkaip". Kūdikių nervų sistema yra labai jautri, todėl laukiant, kol kūdikis natūraliai pats pajaus nuovargį ir ramiai užmigs, dažniau galima sulaukti atvirkštinės reakcijos.
Karolina GURSKIENĖ

Neturėti aiškios dienotvarkės iš esmės reiškia gyventi „kažkaip". Kūdikių nervų sistema yra labai jautri, todėl laukiant, kol kūdikis natūraliai pats pajaus nuovargį ir ramiai užmigs, dažniau galima sulaukti atvirkštinės reakcijos. Dažniausiai jie elgiasi priešingai nei derėtų – užuot noriai ėję miegoti, aktyviai priešinasi bet kokiam migdymo procesui. Tada šeima įsisuka į užburtą ratą: kūdikis pervargęs, tačiau nesileidžia užmigdomas, tada jam leidžiama dar pabūdrauti, kad jis tikrai norėtų miego, tačiau tai sukelia tik dar didesnį vaiko pykčio proveržį ir skatiną dar intensyvesnį dirglumą, galiausiai kūdikis užmiega įsiaudrinęs ir pervargęs, todėl labai tikėtina, kad miegos neilgai ir neramiai.

Kūdikis lengvai užmiega, kai yra pavargęs, bet ne pervargęs, lygiai taip pat pailsi gerai, kai yra išsimiegojęs, bet ne persimiegojęs. O sklandiems šiems procesams reikalingas tėvų įsikišimas, kuris turi būti paremtas, žinoma, kūdikio poreikiais.

Režimo reikia ne tik kūdikiui, bet ir patiems tėvams. Kai tėvai žino, kuriuo laiku kūdikis miegos, jie gali susiplanuoti ir savo laiką. Visiškai nesvarbu, ką jūs veikiate tuo metu, kai kūdikis miega, tačiau vien tas žinojimas, kad „dabar mažylis maždaug valandą miegos" nuteikia raminančiai ir atpalaiduojančiai. „Įsivažiavęs" į savo ritmą mažylis ramiai ilsisi, o mama yra rami, kad jis užmigo pakankamai pavargęs, todėl nenubus nuo menkiausio dirgiklio. Laimi visi.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Astrologė: nuo ko priklauso vaiko likimas

<span style="color: #ff0000;">Astrologė:</span> nuo ko priklauso vaiko likimas
Įdomu, ar įmanoma sudaryti kūdikio horoskopą ir iš anksto numatyti jo likimą arba jį pakeisti? O gal galima sužinoti, kuo mažylis bus užaugęs? Konsultuoja astrologė Saulė Jonaitytė.

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui
Neretai tėveliai, besilaukiantys pirmojo vaiko, pajuokauja, kad tikrai gero vežimėlio paieškos – tai lyg rinktis šeimos automobilį. Reikia praktiško, patikimo, saugaus, patogaus tiek kūdikiui, tiek jį vežiosiantiems suaugusiems, tačiau norisi ir gražaus, stilingo.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių
Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams
Mažylis jau turėtų vaikščioti kaip vienmetis kaimynų vaikutis, bet neina arba eidamas nuolat parpuola. Kodėl? Kas lemia vaikščiojimo sutrikimus? Konsultuoja pediatrė neurologė Rūta Maciulevičienė.

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte
Daugelis jaunų tėvelių, pasiklausę pasakojimų iš savo tėvų, mano, kad geriausias būdas raminti kūdikį – jį čiūčiuoti, supti. Taip, kartais šis metodas suveikia, tačiau šiais laikais siūloma daug kitų būdų, padedančių kūdikiui nusiraminti.

20 netikėtų faktų apie motinystę

20 netikėtų faktų apie motinystę
Kokiu garsu gali verkti mūsų kūdikiai, kurioje šalyje gimsta daugiausia dvynukų - šie ir kiti įdomieji faktai mūsų parengtoje apžvalgoje.

Kokia dovana vaikui yra geriausia

Kokia dovana vaikui yra geriausia
Nors dažnai girdime frazę, kad ne dovanos – švenčių esmė, tačiau vaikams jos išties labai svarbios.

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui
Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, daugelis tėvelių suką galvą: o kokia dovana jų vaiką ar vaikus tikrai nustebins, bus naudinga ir jam patiks. Štai kelios mamos dalinasi savo patirtimi, kokie žaislai jų mažyliams patiko, o kas – nepasiteisino ir buvo visai nereikalinga.

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?
Sakoma, kad metai, kuriais gimęs žmogus, jam suteikia tam tikrų charakterio savybių ir turi įtakos jo likimui. Jei jūsų šeimą jau aplankė geros naujienos, kad laukiatės, tikriausiai, norite pasmalsauti, kokios savybės pagal kinų horoskopą prognozuojamos jūsų mažyliui.

Kaip vystosi vaiko kalba (1)

Kaip vystosi vaiko kalba
Pirmieji vaiko žodžiai džiugina kaip ir pirmi savarankiški žingsniai. Kada jie pasipils lyg iš gausybės rago? Kada garsai „sulips“ į žodį? Kokia yra kalbos raida? Straipsnio konsultantė - logopedė Rita Sviderskienė.