Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai

 (3)
Kūdikio miegas jo gyvenime užima didelę laiko dalį ir labai svarbią vietą.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Miegodamas mažylis ne tik ilsisi, tačiau kartu ir auga, vystosi, apdoroja per dieną gautą informaciją. Kad kūdikio migdymas ir miegojimas netaptų tėveliams kančia, reikėtų nepamiršti kelių svarbių aspektų.

MIEGOJIMO VIETA

Visų pirma, kūdikio miegojimo vieta turėtų būti tinkamai paruošta. Neapkraukite lovytės visokiais barškučiais, migdukais ar kitais žaisliukais – tai poilsio ir nusiraminimo vieta, o papildomi daiktai blaško. Jei mažylis jau turi savo mėgstamą žaislą – tik jį ir palikite, visus kitus išneškite į aktyviąją zoną, kurioje mažylis daugiausiai praleidžia laiko būdraudamas.

Kambarį, kuriame mažylis miega, stenkitės periodiškai vėdinti - prieš miegą ir po jo. Specialistai rekomenduoja kūdikio kambaryje palaikyti 18 – 21 laipsnio temperatūrą, taip mažylis nei perkais, nei sušals.

Naktinio miego metu užtraukite užuolaidas – tamsa padeda greičiau užsnūsti ir nesikelti ryte su pirmaisiais saulės spinduliais. Priešingai, pietų miego metu užuolaidų užtraukti nerekomenduojama, nes kūdikis gali susipainioti ir per ilgai miegoti dienos miego, dėl ko jam sunkiau užmigti ir miegoti naktį.

KANTRYBĖ IR NUOSEKLUMAS

Migdydami kūdikį būkite kantrūs ir konkretūs. Pamažu bandykite pereiti prie konkrečios ėjimo miegoti valandos ir susikurkite kiekvieną vakarą naudojamą tokį patį, nekintamą ritualą. Nors atrodytų, kad kūdikis dar per mažas ką nors suprasti – tam tikra įvykių seka ir visada tas pats laikas savaime ima ruošti organizmą miegui ir kūdikis, atėjus laikui, tampa labiau mieguistas.

Migdymo ritualas turėtų būti paprastas kūdikiui ir patogus jums, kadangi tai vakaro metas, ir visi nori kuo greičiau eiti ilsėtis. Ritualas galėtų būti maždaug toks: nusiprausimas – dantukų valymas – pižamos apsirengimas – lopšinė – miegas. Atliekant tuos pačius veiksmus ilgą laiką kūdikis dar prieš artėjant miegojimo laikui pats ims žiovauti ir ruoštis miegui.

NELEISKITE ĮSIVERKTI

Niekada nepalikite verkiančio kūdikio vieno neva „išsiverkti“. Kūdikiui, priešingai nei suaugusiajam, nesusikaupia jokie rūpesčiai ar problemos, jis jų sąmoningai neslopina, todėl išsiverkti ir leisti emocijoms „išplaukti" jam tikrai nereikia.

Kūdikiui reikia daug tėvų pagalbos, kad jį supantis pasaulis taptų pažįstamas, tad kokį jūs jį pateiksite mažyliui – tokiame jis ir gyvens. Jeigu vos pravirkęs mažylis iškart sulauks tėvų meilės ir dėmesio, jis jausis saugus ir mylimas.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Leiskite išsiverkti sau ir ypač „išsiverkti" (t. y. išsikalbėti, išlieti emocijas) savo partneriui. Kūdikio auginimas nelengvas uždavinys, todėl susikaupusias emocijas pasidalinkite tarpusavyje, kartu ne tik džiaukitės, bet ir atviru tekstu ir emocijomis išreikškite vienas kitam pyktį, liūdesį ir kitas emocijas. Neleiskite negatyvumui kauptis, nes jis niekur nedings, o prisikaupęs per daug – garantuotai išsilies pačiu netinkamiausiu metu.

Labai dažnai girdime kalbant, ypač apie vyrus, kad „toks stiprus buvo, niekada neverkė ir štai – infarktas". Infarktui, kaip ir daugeliui ligų, įtakos turi užslopintos emocijos. Nekaupkite jų, tai ne turėti gerą knygą, kurią vėl atsiversi – tai turėti užtaisytą šautuvą, kuris kažkada iššaus.

AR VISKAS GERAI KŪDIKIUI?

Kūdikio verksmas visada turi priežastį: galbūt jam kažką skauda, gal šalta arba karšta, alkanas arba šlapias, nori arba nebenori miego. Galvoti, kad kūdikis verkia, nes bando manipuliuoti tėvais – neteisinga. Nors jis yra tikras stebuklas, manipuliuoti jis dar per mažas, nes dar neturi taip gerai išsivysčiusių protinių gebėjimų.

Kūdikiai, kurie buvo mokomi užmigti paliekant juos verkti vienus lovelėje iki kol nuvargs ir užmigs, labai dažnai vėliau praranda ūpą mokytis, pažinimui, dažnai pristinga entuziazmo domėtis juos supančiu pasauliu. Neraminamas ir paliktas verkti mažylis susidaro įspūdį, kad jis nėra nei svarbus, nei reikalingas, o jo išgyvenamas skausmas yra siektinas ir trokštamas tėvų elgesys. Toks kūdikis išmoksta kentėti, galiausiai jis išmoksta užmigti vos paguldytas į lovytę be jokios tėvų pagalbos, bet ne todėl, kad jis suprato esmę – „atėjo vakaras, todėl sukuosi ant šono ir einu miegoti", bet todėl, kad suprato, kad „nors ir kiek verksiu ir kviesiu mamytę, paguldytas vakare į tamsų kambarį aš esu nebepageidaujamas".

Toks tėvų elgesys gali turėti didžiulės įtakos tolimesniam kūdikio tiek psichomotoriniam, tiek fiziniam vystymuisi: jis gali pradėti vėliau kalbėti, ropoti, sėdėti ar vaikščioti. Nors kūdikiai gali verkti daug ir dažnai, reikėtų stengtis, kad užmigimo procesas būtų kaip galima ramesnis, kai tai padaryti sunku – kad kaip galima ramesni, empatiški ir užjaučiantys būtų tėvai.

MEILĖ AR LEPINIMAS?

Kūdikiui reikia daug tėvų pagalbos, kad jį supantis pasaulis taptų pažįstamas, tad kokį jūs jį pateiksite mažyliui – tokiame jis ir gyvens. Jeigu vos pravirkęs mažylis iškart sulauks tėvų meilės ir dėmesio, jis jausis saugus ir mylimas, ir tai visiškai ne tas pats, kas lepinimas. Lepinti – tai daryti už mažylį tai, ką iš esmės jis gali padaryti ir pats. Dažnai glausti prie savęs, nes norisi – tai meilė.

Psichologė Karolina Gurskienė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Siūloma leisti pasinaudoti tėvystės atostogomis per vienerius metus nuo vaiko gimimo

Siūloma leisti pasinaudoti tėvystės atostogomis per vienerius metus nuo vaiko gimimo
Siūloma darbuotojams suteikti trisdešimt kalendorinių dienų nepertraukiamos trukmės tėvystės atostogas bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka vieneri metai.

5 priežastys, dėl kurių užklumpa pilvo diegliai: kaip padėti vaikui

5 priežastys, dėl kurių užklumpa pilvo diegliai: kaip padėti vaikui
Reta gali pasigirti, kad motinystės džiaugsmo netemdė valandomis trunkantis kūdikio klyksmas. Kodėl kūdikius kankina pilvo diegliai? Apžvelgiame svarbiausias priežastis.

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą
Gegužės 7-13 dienomis yra Europos vaikų nešiojimo (nešioklių) savaitė - „European Babywearing week“. šių metų jos šūkis – „Nešiojimas jungia!“

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui (1)

Čiulptukas: duoti ar neduoti jį šiandien vaikui
„Jie ramina“, – sako vienos. „Jie kenkia“, – tvirtina antros. „Be jų neišsiversi“, – porina trečios. „Jie nereikalingi“, – yra įsitikinusios ketvirtos. Jie - tai čiulptukai, apie kuriuos šiandien diskutuojame su mamomis ir specialistėmis.

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais
Kauno klinikose vykusiame susitikime – šeimos su dvynukais ir gydytojai, padėję jiems išvysti pasaulį.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams
Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti

Prietarai apie vaikų auginimą, kurie privers jus nusišypsoti
Prietarų apie vaikų auginimą įvairiose kultūrose yra pačių keisčiausių. Įdomu, kad šiais, internetinių galimybių laikais, jų ne tik nemažėja, bet atsiranda ir naujų. Įvairiuose tėvų forumuose bei pokalbių svetainėse galima rasti tokių „perliukų", kurių pavydėtų net patyręs mokslinės fantastikos rašytojas.

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia
Kokiomis savybėmis yra apdovanoti skirtingi Zodiako ženklai, ir ką apie jų auklėjimą reikėtų žinoti tėvams?

Astrologė: nuo ko priklauso vaiko likimas

<span style="color: #ff0000;">Astrologė:</span> nuo ko priklauso vaiko likimas
Įdomu, ar įmanoma sudaryti kūdikio horoskopą ir iš anksto numatyti jo likimą arba jį pakeisti? O gal galima sužinoti, kuo mažylis bus užaugęs? Konsultuoja astrologė Saulė Jonaitytė.

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui
Neretai tėveliai, besilaukiantys pirmojo vaiko, pajuokauja, kad tikrai gero vežimėlio paieškos – tai lyg rinktis šeimos automobilį. Reikia praktiško, patikimo, saugaus, patogaus tiek kūdikiui, tiek jį vežiosiantiems suaugusiems, tačiau norisi ir gražaus, stilingo.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.