Vaikštynė vaikui: drausti ar duoti?

 (15)
Kaip nekantriai laukiu pirmųjų vaiko žingsnelių – jie jau tuoj, tuoj bus! Augustas, matau, kasdien sparčiai šiuo klausimu tobulėja, bet mudviem su vyru vis tiek niežti rankos – kaip čia jam pagelbėti ir pagreitinti visą reikalą.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Populiariausias pagalbininkas čia - vaikštynė. Tik dėl šio dalyko nuo pat pradžių turėjau griežtą „ne“ – manau, fizinės vaiko raidos forsuoti nereikia, o mažieji geriausiai žino, kada žengti tuos pirmuosius žingsnius.

Taigi, dėl to „ne“ ėmiau ir suabejojau. Juk vis dėlto, ir vaikštynėse mėnesius pražingsniavę vaikai vieną dieną ėmė ir nužingsniavo savarankiškus žingsnius. O pamatuoti, padeda ar trukdo vaikštynė - neįmanoma. Juk jeigu į ją mažąjį įsodinai, nebesužinosi, kaip sparčiai jis pirmąjį žingsnį būtų nužengęs be šitokios pagalbos.

Pradėjau ieškoti visų „už“ ir „prieš“. Viename straipsnyje kalbama apie nepataisomą žalą, jei ne ankstyvoje vaikystėje, tai vėlyvoje jau tikrai - problemos dėl kojų, klubų, stuburo.

Kitur tėtis gydytojas dalinasi ne tik argumentais „visai ne prieš“, bet ir sėkminga asmenine patirtimi - vaikai vaikščioti pradėjo vaikštynėje. Ir ką - nieko blogo nenutiko.

Tik štai vienas faktas privertė šimtu procentų palaikyti „prieš“ poziciją - dar 2004 metais vaikiškos vaikštynės uždraustos visiems Kanados kūdikiams. Prekyba, perpardavinėjamas ar net reklama - nusižengimas, už kurį baudžiama net iki 100 tūkst. eurų siekiančiomis baudomis, o piktybiniams pažeidėjams - net vienute kalėjime pusmečiui.

Sprendimo argumentai paprasti: į ligonines patenka per daug kūdikių, nukentėjusių dėl neatsargaus vaikščiojimo su vaikštyne. Gydymo įstaigų duomenimis, bene pagrindine priežastimi dėl galvos sužalojimų vaikams iki dvejų metų amžiaus įvardijama vaikštynė. „Sodinti kūdikį į vaikštynę, tai tas pats, kas paaugliui leisti pavairuoti „Ferrari" - šitaip aiškinama, kaip jaučiasi į vaikštynę pasodintas mažylis.

Vaikštynė vaikui: drausti ar duoti?
© Vida Press

Nuo draudimo įsigaliojimo praėjo jau dešimtmetis ir šiandien pripažįstama, kad vaikiškos technikos gamintojai sparčiai patobulėjo stengdamiesi vaikštynes sukonstruoti taip, kad šios keltų kuo mažesnę grėsmę. Bet logika čia paprasta - tėvai į kėdutes sodina tuomet, kai tiesiog pritingi prižiūrėt mažuosius. O šie tiesiog nesugeba įvertinti savo galimybių. Taigi, daugiau žalos nei naudos.

O ir nauda, kaip pažymima oficialiame pranešime apie draudimo įsigaliojimą, labai abejotina - gydytojai nesutinka, jog vaikštynė skatina fizinę kūdikio raidą, juo labiau, jog padeda mažiesiems mokytis žengti pirmus žingsnius.

Ir šitą didžiulį „ne“ užtvirtinau amerikiečio pediatro Alano Greene'o argumentais, išdėstytais "The New York Times". Jo nuomone, vaikštynės stabdo fizinę kūdikio raidą. Šitokiu būdu dar labiau pristabdydamos ir jo mentalinę pažangą. Štai kodėl:

Mokydamiesi nulaikyti galvutę/šliaužti/ropoti/vaikščioti, kūdikiai mokosi tiesiog gyventi - jie stengiasi, treniruojasi, kartoja veiksmus šimtus kartų, kol galiausiai pavyksta. Mokosi siekti tikslo, ir supranta, kad dažnai dėl jo reikia įdėti nemažai pastangų. Vaikštynės čia - tiesiog meškos paslauga.

Vaikštynėje augęs kūdikis nuo savo bendraamžių, apsiėjusių be tokių pagalbininkų, psichologinės raidos skalėje atsilieka vidutiniškai keliais mėnesiais - trys valandos kasdien vaikštynėje atima iš mažojo visas 24 valandas natūralios raidos.

Ir, galiausiai, būnant vaikštynėje dirba visai ne vaikščiojimui reikalingi raumenys, kreivai dėliojasi pėdutės, vaikščiojimui nepasiruošęs stuburas susiduria su nenumatytais iššūkiais, ne į naudą tai ir klubams.

Vaikštynė vaikui: drausti ar duoti?
© Vida Press

Taip, dabar kur kas ramiau lauksiu Augusto pirmųjų žingsnių. Ir jei anksčiau pasvajodavau apie 10-ies mėnesių terminą, jį nukeliu neribotam laikui - nagų nekišiu ir leisiu mažajam pačiam susiplanuoti pirmojo žingsnelio datą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Astrologė: nuo ko priklauso vaiko likimas

<span style="color: #ff0000;">Astrologė:</span> nuo ko priklauso vaiko likimas
Įdomu, ar įmanoma sudaryti kūdikio horoskopą ir iš anksto numatyti jo likimą arba jį pakeisti? O gal galima sužinoti, kuo mažylis bus užaugęs? Konsultuoja astrologė Saulė Jonaitytė.

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui
Neretai tėveliai, besilaukiantys pirmojo vaiko, pajuokauja, kad tikrai gero vežimėlio paieškos – tai lyg rinktis šeimos automobilį. Reikia praktiško, patikimo, saugaus, patogaus tiek kūdikiui, tiek jį vežiosiantiems suaugusiems, tačiau norisi ir gražaus, stilingo.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių
Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams
Mažylis jau turėtų vaikščioti kaip vienmetis kaimynų vaikutis, bet neina arba eidamas nuolat parpuola. Kodėl? Kas lemia vaikščiojimo sutrikimus? Konsultuoja pediatrė neurologė Rūta Maciulevičienė.

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte
Daugelis jaunų tėvelių, pasiklausę pasakojimų iš savo tėvų, mano, kad geriausias būdas raminti kūdikį – jį čiūčiuoti, supti. Taip, kartais šis metodas suveikia, tačiau šiais laikais siūloma daug kitų būdų, padedančių kūdikiui nusiraminti.

20 netikėtų faktų apie motinystę

20 netikėtų faktų apie motinystę
Kokiu garsu gali verkti mūsų kūdikiai, kurioje šalyje gimsta daugiausia dvynukų - šie ir kiti įdomieji faktai mūsų parengtoje apžvalgoje.

Kokia dovana vaikui yra geriausia

Kokia dovana vaikui yra geriausia
Nors dažnai girdime frazę, kad ne dovanos – švenčių esmė, tačiau vaikams jos išties labai svarbios.

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui
Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, daugelis tėvelių suką galvą: o kokia dovana jų vaiką ar vaikus tikrai nustebins, bus naudinga ir jam patiks. Štai kelios mamos dalinasi savo patirtimi, kokie žaislai jų mažyliams patiko, o kas – nepasiteisino ir buvo visai nereikalinga.

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?
Sakoma, kad metai, kuriais gimęs žmogus, jam suteikia tam tikrų charakterio savybių ir turi įtakos jo likimui. Jei jūsų šeimą jau aplankė geros naujienos, kad laukiatės, tikriausiai, norite pasmalsauti, kokios savybės pagal kinų horoskopą prognozuojamos jūsų mažyliui.

Kaip vystosi vaiko kalba (1)

Kaip vystosi vaiko kalba
Pirmieji vaiko žodžiai džiugina kaip ir pirmi savarankiški žingsniai. Kada jie pasipils lyg iš gausybės rago? Kada garsai „sulips“ į žodį? Kokia yra kalbos raida? Straipsnio konsultantė - logopedė Rita Sviderskienė.