Vaikštynė vaikui: drausti ar duoti?

 (15)
Kaip nekantriai laukiu pirmųjų vaiko žingsnelių – jie jau tuoj, tuoj bus! Augustas, matau, kasdien sparčiai šiuo klausimu tobulėja, bet mudviem su vyru vis tiek niežti rankos – kaip čia jam pagelbėti ir pagreitinti visą reikalą.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Populiariausias pagalbininkas čia - vaikštynė. Tik dėl šio dalyko nuo pat pradžių turėjau griežtą „ne“ – manau, fizinės vaiko raidos forsuoti nereikia, o mažieji geriausiai žino, kada žengti tuos pirmuosius žingsnius.

Taigi, dėl to „ne“ ėmiau ir suabejojau. Juk vis dėlto, ir vaikštynėse mėnesius pražingsniavę vaikai vieną dieną ėmė ir nužingsniavo savarankiškus žingsnius. O pamatuoti, padeda ar trukdo vaikštynė - neįmanoma. Juk jeigu į ją mažąjį įsodinai, nebesužinosi, kaip sparčiai jis pirmąjį žingsnį būtų nužengęs be šitokios pagalbos.

Pradėjau ieškoti visų „už“ ir „prieš“. Viename straipsnyje kalbama apie nepataisomą žalą, jei ne ankstyvoje vaikystėje, tai vėlyvoje jau tikrai - problemos dėl kojų, klubų, stuburo.

Kitur tėtis gydytojas dalinasi ne tik argumentais „visai ne prieš“, bet ir sėkminga asmenine patirtimi - vaikai vaikščioti pradėjo vaikštynėje. Ir ką - nieko blogo nenutiko.

Tik štai vienas faktas privertė šimtu procentų palaikyti „prieš“ poziciją - dar 2004 metais vaikiškos vaikštynės uždraustos visiems Kanados kūdikiams. Prekyba, perpardavinėjamas ar net reklama - nusižengimas, už kurį baudžiama net iki 100 tūkst. eurų siekiančiomis baudomis, o piktybiniams pažeidėjams - net vienute kalėjime pusmečiui.

Sprendimo argumentai paprasti: į ligonines patenka per daug kūdikių, nukentėjusių dėl neatsargaus vaikščiojimo su vaikštyne. Gydymo įstaigų duomenimis, bene pagrindine priežastimi dėl galvos sužalojimų vaikams iki dvejų metų amžiaus įvardijama vaikštynė. „Sodinti kūdikį į vaikštynę, tai tas pats, kas paaugliui leisti pavairuoti „Ferrari" - šitaip aiškinama, kaip jaučiasi į vaikštynę pasodintas mažylis.

Vaikštynė vaikui: drausti ar duoti?
© Vida Press

Nuo draudimo įsigaliojimo praėjo jau dešimtmetis ir šiandien pripažįstama, kad vaikiškos technikos gamintojai sparčiai patobulėjo stengdamiesi vaikštynes sukonstruoti taip, kad šios keltų kuo mažesnę grėsmę. Bet logika čia paprasta - tėvai į kėdutes sodina tuomet, kai tiesiog pritingi prižiūrėt mažuosius. O šie tiesiog nesugeba įvertinti savo galimybių. Taigi, daugiau žalos nei naudos.

O ir nauda, kaip pažymima oficialiame pranešime apie draudimo įsigaliojimą, labai abejotina - gydytojai nesutinka, jog vaikštynė skatina fizinę kūdikio raidą, juo labiau, jog padeda mažiesiems mokytis žengti pirmus žingsnius.

Ir šitą didžiulį „ne“ užtvirtinau amerikiečio pediatro Alano Greene'o argumentais, išdėstytais "The New York Times". Jo nuomone, vaikštynės stabdo fizinę kūdikio raidą. Šitokiu būdu dar labiau pristabdydamos ir jo mentalinę pažangą. Štai kodėl:

Mokydamiesi nulaikyti galvutę/šliaužti/ropoti/vaikščioti, kūdikiai mokosi tiesiog gyventi - jie stengiasi, treniruojasi, kartoja veiksmus šimtus kartų, kol galiausiai pavyksta. Mokosi siekti tikslo, ir supranta, kad dažnai dėl jo reikia įdėti nemažai pastangų. Vaikštynės čia - tiesiog meškos paslauga.

Vaikštynėje augęs kūdikis nuo savo bendraamžių, apsiėjusių be tokių pagalbininkų, psichologinės raidos skalėje atsilieka vidutiniškai keliais mėnesiais - trys valandos kasdien vaikštynėje atima iš mažojo visas 24 valandas natūralios raidos.

Ir, galiausiai, būnant vaikštynėje dirba visai ne vaikščiojimui reikalingi raumenys, kreivai dėliojasi pėdutės, vaikščiojimui nepasiruošęs stuburas susiduria su nenumatytais iššūkiais, ne į naudą tai ir klubams.

Vaikštynė vaikui: drausti ar duoti?
© Vida Press

Taip, dabar kur kas ramiau lauksiu Augusto pirmųjų žingsnių. Ir jei anksčiau pasvajodavau apie 10-ies mėnesių terminą, jį nukeliu neribotam laikui - nagų nekišiu ir leisiu mažajam pačiam susiplanuoti pirmojo žingsnelio datą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?
Daugelis jaunų tėvelių įsivaizduoja, kad naujagimis tik valgys ir ramiai miegos, todėl visi rūpesčiai prasidės tik jam paaugus. Realybė kiek kitokia.

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas (8)

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas
Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę
Ar pastebėjote, kiek jaunos mamytės iš artimų moterų, kurios yra vyresnio amžiaus, sulaukia replikų: „geri dabar laikai auginti vaikus", „jums pasisekė, mes su kūdikiais vargome, o jums viskas kaip ant lėkštutės". Tiesos jų žodžiuose yra.

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos
Britų leidinys „The Daily Mail" pateikia labiausiai jaunus tėvus erzinančių patarimų TOP septintuką, kurio pirmąją vietą stabiliai užima patarimas „leisti vaikui išsirėkti". Šiuolaikinės mamytės neleidžia vaikams verkti be saiko, todėl šį senamadišką patarimą geriau pasilaikyti sau.

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje (11)

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje
Apie vaikų auklėjimą teorijų yra įvairiausių – vieni teigia, kad vaikus reikia auklėti griežtai, kiti į juos žiūri atlaidžiai, treti sako, kad auklėti apskritai nereikia, svarbu tik būti šalia ir padėti jiems augti... Ir dažniausiai mamos pasikliauja ne teorijomis, o širdimi. O kaipgi anksčiau, prieš daug daug metų? Ar šiandieniniai vaikai pavydėtų anų dienų mažųjų vaikystės?

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai (3)

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai
Kūdikio miegas jo gyvenime užima didelę laiko dalį ir labai svarbią vietą.

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę
Daugelis tėvelių sutiks, kad vienas rimčiausių ir atsakingiausių pirkinių vaikui – automobilinė kėdutė.

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras
Sakoma, kad pripratimas – antras prigimimas, ir tai galioja ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams.

Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos

Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos
Jei jūsų mažylis jau sulaukė savo pirmojo pusmečio, tai reiškia, kad jis visai nebepanašus į bejėgę būtybę, kuri tik vartosi, mosikuoja rankytėmis ir apdovanoja jus savo šypsena.

Pirmosios maudynės: pataria gydytoja

Pirmosios maudynės: pataria gydytoja
Kad maudynės būtų malonios ir vaikas nebijotų vandens, pataria "Sveikos pradžios" gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė.

Mamų patarimai: kas išties padeda užmigdyti kūdikį (1)

Mamų patarimai: kas išties padeda užmigdyti kūdikį
Vaikų miego tema – viena aktualiausių neseniai kūdikio susilaukusiems tėvams.

Svarbu žinoti: kaip mamos emocijos persiduoda kūdikiui (2)

Svarbu žinoti: kaip mamos emocijos persiduoda kūdikiui
Maitindama kūdikį motina yra atsakinga už pienelio, kuriuo maitinasi mažylis, kokybę.

Jei namuose laikysitės šių taisyklių, kūdikio raida bus sklandesnė

Jei namuose laikysitės šių taisyklių, kūdikio raida bus sklandesnė
Gimus kūdikiui, pamažu keičiasi ne tik tėvų gyvenimo tempas bei įpročiai, tačiau ne mažesni pokyčiai įvyksta ir su namais. Juose ne tik atsiranda daug naujų baldų, kūdikio priežiūros priemonių, jie pritaikomi taip, kad mažyliui būtų saugu, tačiau kelios gudrybės gali padėti jį lavinti.

Vaikų krikštynos – už ar prieš? (106)

Vaikų krikštynos – už ar prieš?
Šį kartą mamų apklausa virto kone diskusija – vienos savo vaikus krikštijo, nes taip reikia, kitos tokią nuomonę nuneigė, trečios paliko galimybę apsispręsti pačiam vaikui, o ketvirtos.... Paskaitykit patys!

Kodėl vieni kūdikiai bijo svetimų žmonių, o kitiems – nė motais

Kodėl vieni kūdikiai bijo svetimų žmonių, o kitiems – nė motais
Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku? Kodėl vieni 8-9 mėn. kūdikiai bijo svetimųjų, o kiti, atrodo, kad ne? Konsultuoja Vaikų ligoninės VšĮ VU ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro psichologė Eglė Kodikienė.