Kaip psichologiškai pasiruošti tapti mama

 (2)
Į klausimą, ar reikia iš anksto ruoštis gimdyti ir auginti vaikutį, turbūt visos galva palinksėtumėte: „Taip, taip, žinoma, būtinai!" „Reikia pirkti kūdikėlio kraitelį", „Sporto klube lankyti nėščiųjų jogą ar baseiną". Šis straipsnis - ne apie tai. Psichologė Audronė Buckienė pasakoja apie psichologinę pasiruošimo būti mama pusę.
Kaip psichologiškai pasiruošti tapti mama
© Shutterstock nuotr.

Kodėl obelis vaisių nesubrandina pavasarį?

Puiku, jei būsimoji mamytė gyvenimui po gimdymo ruošiasi iš anksto. Ir nors gamta mums dovanojo devynis laukimo mėnesius, dažnai apie tai nesusimąstome ir plaukiame pasroviui, paklusdami jo didenybei stereotipui. Turbūt girdėjote sakant: 

- Svarbiausia yra pagimdyti, tai sunkiausias darbas

- Svarbu, kad gimtų sveikas vaikas, paskui - kaip Dievas duos

- Visi vaikai užauga - ir tavo užaugs

- Jei šeimoje jau auga vienas vaikas, gimus kitam, viskas susitvarkys savaime. Pamatys didysis leliuką ir tuoj pat pamils

Deja, deja.. Dažniausiai tai tėra akių dūmimas. Moters sąmoningą tapimą mama psichologė Audronė Buckienė vaizdžiai prilygina obeliai. Juk pavasarį neraškome nuo jos obuolių. Nutirpsta sniegas, išlenda lapeliai, vėliau obelis sužydi ir tik tada mezga vaisius. Taip ir būsimoji mama turi suprasti, kad jos didėjantis pilvukas ir gimdymas nėra tik fiziologija ar medicinos reikalas. Tai vieni svarbiausių moters gyvenimo virsmų. Laukdama ir gimdydama moteris patiria didžiulį stresą, išgyvena daugybę prieštaringų ir stiprių jausmų. Taigi gali subręsti, jos moteriškumas išsiskleisti, jei savo išgyvenimus moteris bus pasiruošusi suvokti ir įprasminti. 

Pakalbėkite su... savimi 

Kaip sąmoningai pasiruošti tapti mama? Vieno vienintelio patarimo nėra ir turbūt negali būti. Tačiau keletą patarimų psichologė Audronė Buckienė pateikia. Vienas jų - surasti laiko pakalbėti su... savimi. Štai kai išeiname nėštumo ir gimdymo atostogų, puolame lakstyti po parduotuves ieškodamos kraitelio. Renkamės ligoninę, kurioje pasitiksime į pasaulį ateinančią naują gyvybę. Lepiname save procedūromis grožio salonuose. Taip, viskas gerai. Tačiau tarp šio materialaus šurmulio suraskime minutėlę tik sau. Savo mintims, lūkesčiams. Atsakykime sau į šiuos klausimus:

- Ką galvoju apie savo moteriškumą? 

- Ką man reiškia šis nėštumas

- Kaip noriu gimdyti ir maitinti savo kūdikį?

- Kaip mane gimdė mama, o kaip žindė, maitino? 

- Ką iš savo mamos ar močiutės sužinojau, ką reiškia būti moterimi? Ar tai džiaugsmas, ar labiau kančia?

Pokalbis su kitomis šeimos moterimis

Atsakiusios sau į šiuos klausimus, pasikalbėkite apie tai su savo mama ar močiute. Kaip jūsų mama, sužinojusi, kad laukiasi jūsų, reagavo į naują gyvybę? Kaip nešiojo, augino? Mama ir močiutė - artimiausios šeimos moterys, todėl pasikalbėti patariama kaip tik su jomis, o ne su vyru ar paslaugia bendradarbe. Juk tai, kaip mes suprantame motinystę, kaip auklėsime savo atžalą, iš dalies jau užprogramuota. Mes tai gavome su savo mamos pienu. Visų šių pokalbių su savimi ir jums artimiausiomis moterimis reikia tam, kad suprastumėte savo požiūrį į nėštumą, gimdymą, kūdikėlio auginimą bei maitinimą. Juk mus augino vienaip. Ar tikrai ir mes norime kartoti tą patį, o gal norisi ką nors keisti?

Laikas prisiminti savo pirmąsias mėnesines

Ar prisimenate, kaip reagavote sulaukusios pirmųjų mėnesinių? Išsigandote, pamaniusios, kad tai pasaulio pabaiga ir tuoj mirsite, ar buvote tam pasiruošusi? Pasak psichologės Audronės Buckienės, reakcija į pirmas mėnesines ir požiūris į savo kūną yra susiję dalykai. Kai sulaukusi pirmųjų mėnesinių mergaitė jaučia pyktį, nerimą, baimę, galima manyti, kad jai sunku priimti tokį savo moteriškumą. Kai kurie psichologai nurodo, kad neigiamo požiūri į savo kūną padariniai gali būti ankstyvi lytiniai santykiai, prieštaringas požiūris į nėštumą ir nepasitikėjimas savo kūnu per gimdymą. Kuo labiau nepatenkinta savo kūnu, tuo daugiau nėštumo ir gimdymo baimių moteris gali turėti. Pavyzdžiui, didėjantis nerimas artėjant gimdymui, auganti skausmo baimė, įkyrus noras gimdyti su nuskausminamaisiais vaistais. 

Aišku, kartais mūsų baimes ir nepasitikėjimą savimi stiprina gydytojai. Turbūt ne viena mūsų besilaukdama raudojo dėl neapdairiai ištarto jų žodžio. Stebina ir tai, kad moterų konsultacijose ar gimdymo namuose nedirba psichologai. Besilaukiančiai, ypač ką tik pagimdžiusiajai, be galo svarbu turėti šalia žmogų, kuris supranta, kas išgyvenama.

6 būdai padėti sau per nėštumą 

1.Jei vaikutį dar tik planuojate, pravartu nueiti pas draugę, jau turinčią vaikelį. Pamatysite, kaip ji dabar gyvena, kokios nuotaikos po gimdymo. Pasikalbėkite ne tik apie mažylį, bet ir apie pačios draugės išgyvenimus: kaip pasikeitė po gimdymo, kas buvo labiausiai netikėta. Nepamirškite paklausti ir to, kas buvo sunkiausia bei kas labiausiai padėjo.

2.Pasikalbėkite su „likimo" draugėmis kitomis nėščiosiomis. Bendros bėdos ir džiaugsmai suartina moteris, suteikia bendrumo jausmą, kuris palaiko sunkiomis akimirkomis.

3.Idealu, jei galite kartu su vyru lankyti nėščiųjų kursus ar mokyklėlę. Čia pažiūrėsite vaizdo filmų apie gimdymą, vaikučio žindymą ir priežiūrą, tai mažina moters baimes prieš gimdymą. Kas kita, kad dažnai valstybinėse moterų konsultacijose rengiamos paskaitos apsiriboja „sausa" informacija arba pareklamuojama kuri nors prekė. 

4. Pasidomėkite senoviniais ritualais - nėščiosios prausynomis, gimdymo marškinių siuvimu, placentos laidojimu po gimdymo. Nenustebkite, jei gimdymo namuose paprašiusi atiduoti placentą, kuri devynis mėnesius buvo vaiko namelis, būsite nesuprasta ar net išgirsite nemalonių replikų. Juk svarbiausia, kad jūs suprantate šio veiksmo prasmę. 

5. Jei namie jau krykštauja vaikas, prieš gimstant antrajam, būtina paruošti pirmagimį. Netiesa, kad vyresnysis iš karto pamils naująjį broliuką ar sesutę. Vaikai daug ką supranta ir interpretuoja savaip, todėl kai gimsta naujagimis, pavydi ir jaučiasi nelaimingi. Kalbėkite apie būsimą šeimos narį su vyresniuoju. Paaiškinkite, kad leliukas yra visų, visa šeima juo rūpinsis, vyresnėlis - taip pat. Dažnai ir patys vaikai nori jaustis „dideli", mielai padeda mamai. 

6.Nusiteikite ir pasiruoškite maitinti kūdikėlį savo pienu. Žindymas nėra sunkus darbas, kaip kartais gali atrodyti pasiklausius „eksperčių" tetų ar kaimynių. Jei abejojate, kas vis dėlto būtų geriausia jūsų vaikeliui, nedvejokite pasitarti su žindymo konsultante (nemokamas kvalifikuotas konsultacijas teikia mama mamai palaikymo grupės, telefonus rasite internete www.pradzia.org). Deja, statistika rodo, kad tik labai nedaug moterų maitina savo pieneliu šešis mėnesius ar daugiau.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

I nėštumo trimestras (0-13 sav.)

Lietuvės moterys atvirauja, kaip vyrui pranešė apie nėštumą (4)

Lietuvės moterys atvirauja, kaip vyrui pranešė apie nėštumą
Apie tai, kad vyras taps tėčiu, moterys dažnai planuoja pasakyti kaip nors neįprastai – padaryti staigmeną ir nustebinti, bet tą akimirką neretai užvaldo jaudulys, džiaugsmas, sumišęs su nerimu, ir visas planas išgaruoja iš galvos...

Suderinamumas pagal Zodiako ženklus – kokiais tėvais jūs būsite (6)

Suderinamumas pagal Zodiako ženklus – kokiais tėvais jūs būsite
Tikėti ar ne – jūsų asmeninis apsisprendimas. Mūsų manymu, tai labiau pasižaidimas, smagi pramoga, kurią gali išbandyti būsimais tėvais tapsiantis vyras ir moteris.

Vyras nieko nežinojo apie žmonos nėštumą ir jos ruošiamą staigmeną (6)

Vyras nieko nežinojo apie žmonos nėštumą ir jos ruošiamą staigmeną
Egzistuoja daug įdomių būdų, kaip pranešti apie nėštumą vyrui, savo tėvams ar draugams.

Kaip tinkamai paskelbti apie nėštumą socialiniuose tinkluose

Kaip tinkamai paskelbti apie nėštumą socialiniuose tinkluose
Perfrazavus vieną žinomą posakį, šiais laikais, jei žinia nepaskelbta jūsų Facebook profilyje, ji nepaskelbta visai.

Pagalba planuojant nėštumą: geriausios mobiliųjų programėlės

Pagalba planuojant nėštumą: geriausios mobiliųjų programėlės
Ruošiantis tėvystei praverčia visokia pagalba. Šiais laikais gali padėti ne tik patirties prikaupusios močiutės, bet ir išmanieji prietaisai bei jiems pritaikytos aplikacijos.

Pagalba patyrus persileidimą: svarbu žinoti (4)

Pagalba patyrus persileidimą: svarbu žinoti
Krizinio nėštumo centro specialistų parengta informacija apie persileidimus – ką svarbu žinoti moteriai, kuri patyrė persileidimą.

5 mitai apie paslaptingą moterų ligą – endometriozę

5 mitai apie paslaptingą moterų ligą – endometriozę
Endometriozė – klastinga liga, paliečianti daugiau nei 176 milijonus pasaulio moterų, tačiau neretai faktai apie ją pasirodo esantys visuomenėje įsisenėję mitai.

Kaip senovėje spėdavo, kas gims – berniukas ar mergaitė (9)

Kaip senovėje spėdavo, kas gims – berniukas ar mergaitė
Pradėjus laukti vaikelio, nuo senų senovės žmonės mėgo spėlioti, kas gims – berniukas ar mergaitė? Dar kai nebuvo ultragarso aparatų, žmonės tikėjo, kad kūdikio lytį pagal tam tikrus požymius galima nustatyti jam dar negimus.

Kuris Zodiako ženklas nėštumo metu pražysta, o kuriam tai tampa kančia (6)

Kuris Zodiako ženklas nėštumo metu <em>pražysta</em>, o kuriam tai tampa kančia
Laukiantis vaikelio, vienos moterys itin jautriai reaguoja į gyvenimo pokyčius, kitos išlieka tvirtos it uola. Tai lemia individualios moters savybės, tačiau įtakos tam turi ir moters Zodiako ženklas.

PAMATYKITE: kaip aplinkiniai reaguoja į žinią, kad laukiatės (2)

PAMATYKITE: kaip aplinkiniai reaguoja į žinią, kad laukiatės
Kviečiame nusišypsoti ir pažiūrėti, kaip reaguoja aplinkiniai, kai jūs pranešate apie būsimą vaikelį.

Dvi didžiausios nėščiųjų nuodėmės: žaloja save ir būsimą vaiką (7)

Dvi didžiausios nėščiųjų nuodėmės: žaloja save ir būsimą vaiką
Šiuolaikinė šeima vis rečiau elgiasi spontaniškai, tad vis dažniau pasaulį išvysta planuotas, lauktas kūdikis. Ruošdamiesi sutikti gandrus mama ir tėtis nevartoja alkoholio, nerūko, sveikai maitinasi.

Ko TIKRAI prireiks važiuojant gimdyti, o ko nepirkti ir sutaupyti (18)

Ko TIKRAI prireiks važiuojant gimdyti, o ko nepirkti ir sutaupyti
Užsukus į vaikiškų prekių parduotuvę bet kuriam pirmą kartą šeimos pagausėjimo laukiančiam žmogui gali susisukti galva. Visgi prekių gausą reikėtų priimti ne kaip iššūkį, o kaip išskirtinę šiuolaikinio žmogaus galimybę rinktis.

Nėštumas po 35-erių: daugiau pliusų ar rizikos? (35)

Nėštumas po 35-erių: daugiau pliusų ar rizikos?
Vyrauja nuomonė, kad šiais laikais moterys vaikų vėliau susilaukia dėl karjeros ar iš „savanaudiškų" paskatų - nori keliauti, realizuoti save, nenori įsipareigoti ar saugo jaunatvišką išvaizdą. Prie viso to prisideda ir vis ilgiau užsitęsiantis brendimo laikotarpis, kuris, psichologų teigimu, dabar paprastai baigiasi ne 16-18 gyvenimo metais, o beveik dešimtmečiu vėliau.

Dešimt pikantiškų faktų apie nėštumą

Dešimt pikantiškų faktų apie nėštumą
Kiek įsčiose būdami kūdikiai išgeria vaisiaus vandenų? Nuo kada mažasis žmogeliukas jau pasiruošęs gimimui? Ar kenkia vaisiui jo tėvelių seksas? Nuo kada kūdikis turi pirštų atspaudus? Dešimt įdomių faktų apie nėštumą ir kūdikio vystymąsi.

Būsimieji tėveliai turėtų nepamiršti pasirūpinti savo draudimu

Būsimieji tėveliai turėtų nepamiršti pasirūpinti savo draudimu
Vaikelio besilaukiantys ar jau auginantys mažamečius vaikus ir dirbantys tėvai dėl savo draustumo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) gali jaustis ramūs, nes šios įmokos nuo jų darbo pajamų yra atskaičiuojamos kiekvieną mėnesį. Vis dėlto tais atvejais, kai mažylio besilaukianti šeima nedirba, iškyla daugybė klausimų.