Kaip psichologiškai pasiruošti tapti mama

 (2)
Į klausimą, ar reikia iš anksto ruoštis gimdyti ir auginti vaikutį, turbūt visos galva palinksėtumėte: „Taip, taip, žinoma, būtinai!" „Reikia pirkti kūdikėlio kraitelį", „Sporto klube lankyti nėščiųjų jogą ar baseiną". Šis straipsnis - ne apie tai. Psichologė Audronė Buckienė pasakoja apie psichologinę pasiruošimo būti mama pusę.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kodėl obelis vaisių nesubrandina pavasarį?

Puiku, jei būsimoji mamytė gyvenimui po gimdymo ruošiasi iš anksto. Ir nors gamta mums dovanojo devynis laukimo mėnesius, dažnai apie tai nesusimąstome ir plaukiame pasroviui, paklusdami jo didenybei stereotipui. Turbūt girdėjote sakant: 

- Svarbiausia yra pagimdyti, tai sunkiausias darbas

- Svarbu, kad gimtų sveikas vaikas, paskui - kaip Dievas duos

- Visi vaikai užauga - ir tavo užaugs

- Jei šeimoje jau auga vienas vaikas, gimus kitam, viskas susitvarkys savaime. Pamatys didysis leliuką ir tuoj pat pamils

Deja, deja.. Dažniausiai tai tėra akių dūmimas. Moters sąmoningą tapimą mama psichologė Audronė Buckienė vaizdžiai prilygina obeliai. Juk pavasarį neraškome nuo jos obuolių. Nutirpsta sniegas, išlenda lapeliai, vėliau obelis sužydi ir tik tada mezga vaisius. Taip ir būsimoji mama turi suprasti, kad jos didėjantis pilvukas ir gimdymas nėra tik fiziologija ar medicinos reikalas. Tai vieni svarbiausių moters gyvenimo virsmų. Laukdama ir gimdydama moteris patiria didžiulį stresą, išgyvena daugybę prieštaringų ir stiprių jausmų. Taigi gali subręsti, jos moteriškumas išsiskleisti, jei savo išgyvenimus moteris bus pasiruošusi suvokti ir įprasminti. 

Pakalbėkite su... savimi 

Kaip sąmoningai pasiruošti tapti mama? Vieno vienintelio patarimo nėra ir turbūt negali būti. Tačiau keletą patarimų psichologė Audronė Buckienė pateikia. Vienas jų - surasti laiko pakalbėti su... savimi. Štai kai išeiname nėštumo ir gimdymo atostogų, puolame lakstyti po parduotuves ieškodamos kraitelio. Renkamės ligoninę, kurioje pasitiksime į pasaulį ateinančią naują gyvybę. Lepiname save procedūromis grožio salonuose. Taip, viskas gerai. Tačiau tarp šio materialaus šurmulio suraskime minutėlę tik sau. Savo mintims, lūkesčiams. Atsakykime sau į šiuos klausimus:

- Ką galvoju apie savo moteriškumą? 

- Ką man reiškia šis nėštumas

- Kaip noriu gimdyti ir maitinti savo kūdikį?

- Kaip mane gimdė mama, o kaip žindė, maitino? 

- Ką iš savo mamos ar močiutės sužinojau, ką reiškia būti moterimi? Ar tai džiaugsmas, ar labiau kančia?

Pokalbis su kitomis šeimos moterimis

Atsakiusios sau į šiuos klausimus, pasikalbėkite apie tai su savo mama ar močiute. Kaip jūsų mama, sužinojusi, kad laukiasi jūsų, reagavo į naują gyvybę? Kaip nešiojo, augino? Mama ir močiutė - artimiausios šeimos moterys, todėl pasikalbėti patariama kaip tik su jomis, o ne su vyru ar paslaugia bendradarbe. Juk tai, kaip mes suprantame motinystę, kaip auklėsime savo atžalą, iš dalies jau užprogramuota. Mes tai gavome su savo mamos pienu. Visų šių pokalbių su savimi ir jums artimiausiomis moterimis reikia tam, kad suprastumėte savo požiūrį į nėštumą, gimdymą, kūdikėlio auginimą bei maitinimą. Juk mus augino vienaip. Ar tikrai ir mes norime kartoti tą patį, o gal norisi ką nors keisti?

Laikas prisiminti savo pirmąsias mėnesines

Ar prisimenate, kaip reagavote sulaukusios pirmųjų mėnesinių? Išsigandote, pamaniusios, kad tai pasaulio pabaiga ir tuoj mirsite, ar buvote tam pasiruošusi? Pasak psichologės Audronės Buckienės, reakcija į pirmas mėnesines ir požiūris į savo kūną yra susiję dalykai. Kai sulaukusi pirmųjų mėnesinių mergaitė jaučia pyktį, nerimą, baimę, galima manyti, kad jai sunku priimti tokį savo moteriškumą. Kai kurie psichologai nurodo, kad neigiamo požiūri į savo kūną padariniai gali būti ankstyvi lytiniai santykiai, prieštaringas požiūris į nėštumą ir nepasitikėjimas savo kūnu per gimdymą. Kuo labiau nepatenkinta savo kūnu, tuo daugiau nėštumo ir gimdymo baimių moteris gali turėti. Pavyzdžiui, didėjantis nerimas artėjant gimdymui, auganti skausmo baimė, įkyrus noras gimdyti su nuskausminamaisiais vaistais. 

Aišku, kartais mūsų baimes ir nepasitikėjimą savimi stiprina gydytojai. Turbūt ne viena mūsų besilaukdama raudojo dėl neapdairiai ištarto jų žodžio. Stebina ir tai, kad moterų konsultacijose ar gimdymo namuose nedirba psichologai. Besilaukiančiai, ypač ką tik pagimdžiusiajai, be galo svarbu turėti šalia žmogų, kuris supranta, kas išgyvenama.

6 būdai padėti sau per nėštumą 

1.Jei vaikutį dar tik planuojate, pravartu nueiti pas draugę, jau turinčią vaikelį. Pamatysite, kaip ji dabar gyvena, kokios nuotaikos po gimdymo. Pasikalbėkite ne tik apie mažylį, bet ir apie pačios draugės išgyvenimus: kaip pasikeitė po gimdymo, kas buvo labiausiai netikėta. Nepamirškite paklausti ir to, kas buvo sunkiausia bei kas labiausiai padėjo.

2.Pasikalbėkite su „likimo" draugėmis kitomis nėščiosiomis. Bendros bėdos ir džiaugsmai suartina moteris, suteikia bendrumo jausmą, kuris palaiko sunkiomis akimirkomis.

3.Idealu, jei galite kartu su vyru lankyti nėščiųjų kursus ar mokyklėlę. Čia pažiūrėsite vaizdo filmų apie gimdymą, vaikučio žindymą ir priežiūrą, tai mažina moters baimes prieš gimdymą. Kas kita, kad dažnai valstybinėse moterų konsultacijose rengiamos paskaitos apsiriboja „sausa" informacija arba pareklamuojama kuri nors prekė. 

4. Pasidomėkite senoviniais ritualais - nėščiosios prausynomis, gimdymo marškinių siuvimu, placentos laidojimu po gimdymo. Nenustebkite, jei gimdymo namuose paprašiusi atiduoti placentą, kuri devynis mėnesius buvo vaiko namelis, būsite nesuprasta ar net išgirsite nemalonių replikų. Juk svarbiausia, kad jūs suprantate šio veiksmo prasmę. 

5. Jei namie jau krykštauja vaikas, prieš gimstant antrajam, būtina paruošti pirmagimį. Netiesa, kad vyresnysis iš karto pamils naująjį broliuką ar sesutę. Vaikai daug ką supranta ir interpretuoja savaip, todėl kai gimsta naujagimis, pavydi ir jaučiasi nelaimingi. Kalbėkite apie būsimą šeimos narį su vyresniuoju. Paaiškinkite, kad leliukas yra visų, visa šeima juo rūpinsis, vyresnėlis - taip pat. Dažnai ir patys vaikai nori jaustis „dideli", mielai padeda mamai. 

6.Nusiteikite ir pasiruoškite maitinti kūdikėlį savo pienu. Žindymas nėra sunkus darbas, kaip kartais gali atrodyti pasiklausius „eksperčių" tetų ar kaimynių. Jei abejojate, kas vis dėlto būtų geriausia jūsų vaikeliui, nedvejokite pasitarti su žindymo konsultante (nemokamas kvalifikuotas konsultacijas teikia mama mamai palaikymo grupės, telefonus rasite internete www.pradzia.org). Deja, statistika rodo, kad tik labai nedaug moterų maitina savo pieneliu šešis mėnesius ar daugiau.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

I nėštumo trimestras (0-13 sav.)

Pirmieji nėštumo požymiai

Pirmieji nėštumo požymiai
Planuojant vaikelį, moteris tampa aidesnė savo kūnui. Nuovargis, jautri krūtinė, noras į lovą kristi vos grįžus po darbo – visa tai jai gali sufleruoti apie būsimą nėštumą. Kokie nėštumo pradžios požymiai yra patikimiausi?

Vyresnė ar jaunesnė: koks amžius idealus tapti mama (23)

Vyresnė ar jaunesnė: koks amžius idealus tapti mama
Tikriausiai, niekas jums nepasakys taisyklės, kada jums geriausias laikas tapti mama. Vienos vaikų susilaukia net nepilnametės, kitos – įkopusios į penktąją dešimtį. Tačiau kokie ankstyvo vaikų auginimo, o kokie brandžios motinystės privalumai ir trūkumai?

Apie nėštumą pranešė nuotrauka, kurią pamačius daugelis ėmė kvatoti

Apie nėštumą pranešė nuotrauka, kurią pamačius daugelis ėmė kvatoti
Socialiniai tinklai - puiki vieta pranešti draugams, giminaičiams ir tiesiog visiems kitiems apie nėštumą.

Žinutė apie laukiamą septintą vaikelį tirpdo internautų širdis (27)

Žinutė apie laukiamą septintą vaikelį tirpdo internautų širdis
Pranešti draugams ir giminaičiams apie būsimą vaikelį visada yra išskirtinis įvykis, lydimas jaudulio ir džiugesio.

Ar tikrai nėštumą galima diagnozuoti su dantų pasta (8)

Ar tikrai nėštumą galima diagnozuoti su dantų pasta
Tokių dalykų dar nebuvome girdėję. Pirma mintis - kažkas juokauja. Tačiau juk ne balandžio pirmoji. Pasirodo, yra daugybė moterų, kurios tiki, jog nėštumui nustatyti nereikia pirkti specialaus testo, užtenka turėti dantų pastos.

Pirmieji nėštumo požymiai, apie kuriuos galbūt nežinojote

Pirmieji nėštumo požymiai, apie kuriuos galbūt nežinojote
Vienos moterys nėštumą pajunta labai greitai, nes jį planuoja ir labai jo laukia. Kitas užklumpa patys dažniausi ir visiems žinomi simptomai – pykinimas, krūtinės tempimas, dingsta menstruacijos. Dar kitos – nė nesusimąsto, kad netrukus taps motinomis, nes jų organizmai siunčia mažiau populiarius „signalus".

Patarimai vyrui, kurio moteris laukiasi kūdikio (2)

Patarimai vyrui, kurio moteris laukiasi kūdikio
Neretai vaiko laukimą temdo įvairios baimės ir nerimas. Šalia moters esantis vyras gali padėti moteriai išmokti džiaugtis nėštumu. Keli patarimai vyrui.

Psichologė: kaip skirtingo amžiaus vaikams pranešti apie mamos nėštumą

Psichologė: kaip skirtingo amžiaus vaikams pranešti apie mamos nėštumą
Nėštumas, kai šeima jau turi vaikų, yra šiek tiek kitoks, negu pirmagimio laukimas. Tėvams kyla klausimas – kaip tinkamai apie nėštumą pranešti vyresniam vaikui? Pataria psichologė Karolina Gurskienė.

Nėštumas, kurio nelaukiau: ką man dabar daryti? (19)

Nėštumas, kurio nelaukiau: ką man dabar daryti?
Sužinojusi, kad neplanuotai pastojo, natūralu, kad moteris sutrinka. Ją aplanko įvairios mintys ir klausimas, kaip dabar pasielgti.

Naujagimiai šiukšliadėžėse: juos žudo ne tik motinos, bet ir mūsų abejingumas

Naujagimiai šiukšliadėžėse: juos žudo ne tik motinos, bet ir mūsų abejingumas
Jonavoje ligoninės tualete pagimdytas, nužudytas ir į šiukšliadėžę išmestas naujagimis. Vilniuje į maišelį įkištas ir po lova paslėptas kūdikis. O metai tik prasidėjo... Atrodo, protu nesuvokiamos istorijos. Ir visgi jos vyksta. Ir ne kažkur toli, o čia, šalia mūsų, dabar.

Būsimieji tėvai vaiko lytį gali sužinoti septintą nėštumo savaitę (6)

Būsimieji tėvai vaiko lytį gali sužinoti septintą nėštumo savaitę
Tėvams, nesitveriantiems noru sužinoti būsimo vaikelio lytį, nebereikės kankintis iki pusės nėštumo. Kraujo testas gali atskleisti vaisiaus lytį septintą nėštumo savaitę. Tai yra anksčiau, nei dauguma nėščių pacienčių pirmą kartą pasirodo pas savo gydytoją.

Lietuvės moterys atvirauja, kaip vyrui pranešė apie nėštumą (4)

Lietuvės moterys atvirauja, kaip vyrui pranešė apie nėštumą
Apie tai, kad vyras taps tėčiu, moterys dažnai planuoja pasakyti kaip nors neįprastai – padaryti staigmeną ir nustebinti, bet tą akimirką neretai užvaldo jaudulys, džiaugsmas, sumišęs su nerimu, ir visas planas išgaruoja iš galvos...

Suderinamumas pagal Zodiako ženklus – kokiais tėvais jūs būsite (6)

Suderinamumas pagal Zodiako ženklus – kokiais tėvais jūs būsite
Tikėti ar ne – jūsų asmeninis apsisprendimas. Mūsų manymu, tai labiau pasižaidimas, smagi pramoga, kurią gali išbandyti būsimais tėvais tapsiantis vyras ir moteris.

Vyras nieko nežinojo apie žmonos nėštumą ir jos ruošiamą staigmeną (6)

Vyras nieko nežinojo apie žmonos nėštumą ir jos ruošiamą staigmeną
Egzistuoja daug įdomių būdų, kaip pranešti apie nėštumą vyrui, savo tėvams ar draugams.

Kaip tinkamai paskelbti apie nėštumą socialiniuose tinkluose

Kaip tinkamai paskelbti apie nėštumą socialiniuose tinkluose
Perfrazavus vieną žinomą posakį, šiais laikais, jei žinia nepaskelbta jūsų Facebook profilyje, ji nepaskelbta visai.