Naujos gyvybės pradžia: žingsnis po žingsnio

Kas tiksliai vyksta, kai kiaušinėlis yra apvaisinamas spermatozoido? Kiek laiko spermijai gali išgyventi? Kaip embrionas patenka į gimdą? Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus – mūsų parengtame straipsnelyje.
Naujos gyvybės pradžia: žingsnis po žingsnio
© Shutterstock nuotr.

Pirmasis žingsnis: spermatozoidų lenktynės

Iš pradžių jų būna neįtikėtinai daug - apie 100 mln. mažyčių, uodegėlėmis vizginančių spermatozoidų po ejakuliacijos drauge skuba link kiaušinėlio! Tačiau apie 90 proc. jų pakeliui žūva ir tik ištvermingiausieji toliau juda gimdos kaklelio kanalu į gimdos ertmę.

Nors spermatozoidai yra judrūs, tačiau be pagalbos toli nenukeliautų: jiems reikalingos gimdos kaklelio gleivės, kurios suteikia jėgų. Sekretas “suriša” spermijus ir lyg bėgiais stumia į viršų. Be šio vadovavimo spermatozoidai suktųsi rate, ir kiaušinėlis niekada nebūtų apvaisintas. Kuris spermatozoidas nugalės šiose lenktynėse ir jam pavyks apvaisinti kiaušinėlį?

Antrasis žingsnis: silpniausieji pasitraukia

Ir normaliai vaisingame ejakuliate yra deformuotų spermatozoidų, pavyzdžiui, su dviem galvutėmis ar be uodegyčių. Gleivės gimdos kaklelyje tokius spermijus “išbrokuoja”: dvigalviai spermatozoidai nėra nukreipiami teisingu keliu (nes yra per dideli), beuodegiai iškrypsta iš kelio, nes neturi “variklio”. Mažiausiai pusė spermatozoidų pasiklysta ir nukeliauja į kiaušintakį, kuriame tuo metu nėra apvaisinti paruošto kiaušinėlio. Tokius spermijus audiniai absorbuoja ir jie nedalyvauja apvaisinime.

Trečiasis žingsnis: poravimasis

Keli šimtai spermatozoidų įveikia kelią ir praeina atranką. Tada jie susispiečia aplink apvaisinimui pasiruošusi kiaušinėlį. Tačiau šansą turi ne greičiausias spermatozoidas, o tas, kurį pasirenka kiaušinėlis - jo apvalkalas išskiria tam tikras medžiagas. Į jas labiausiai sureaguoja vienas laukiančių spermijų. Ir tada kiaušinėlis šiam spermatozoidui atveria savo tąsų apvalkalą. Tuo pat metu visiems kitiems spermijams kelias į vidų užsidaro. Nes poravimuisi reikia tik dviejų ląstelių branduolių – moteriško ir vyriško. Lėtai spermatozoido branduolys ir kiaušinėlio branduolys juda vienas link kito. Jie išsineria iš savo apvalkalų, jų chromosomos susijungia į 23 poras – tai yra naujo, ypatingo žmogaus kodas.

Kiaušinėlis, didžiausia ląstelė žmogaus kūne (jo skersmuo - dešimtadalis milimetro) yra gyvybingas labai ribotą laiką. Spermijai iki penkių dienų gali išgyventi kiaušintakyje ir laukti kiaušinėlio..

Ketvirtasis žingsnis: berniukas ar mergaitė?

Kiaušinėlis visada turi lytinę chromosomą X, o spermatozoidas gali turėti X arba Y chromosomą. Jei su kiaušinėliu susijungia spermijas X, gims mergaitė, jei Y – berniukas. Ilgai buvo manoma, kad spermijai su Y chromosoma turi geresnių šansų apvaisinti kiaušinėlį. Buvo teigiama, kad mylintis per ovuliaciją lengvesni, greičiau uodegėlėmis vizginantys Y spermijai yra stumiami į priekį. Tačiau atsiradus galimybei apvaisinimą stebėti (IVF metodas) paaiškėjo, kad greitis ir mažesnis svoris šiems spermijams pranašumo nesuteikia.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

I nėštumo trimestras (0-13 sav.)

Suderinamumas pagal Zodiako ženklus – kokiais tėvais jūs būsite (6)

Suderinamumas pagal Zodiako ženklus – kokiais tėvais jūs būsite
Tikėti ar ne – jūsų asmeninis apsisprendimas. Mūsų manymu, tai labiau pasižaidimas, smagi pramoga, kurią gali išbandyti būsimais tėvais tapsiantis vyras ir moteris.

Vyras nieko nežinojo apie žmonos nėštumą ir jos ruošiamą staigmeną (6)

Vyras nieko nežinojo apie žmonos nėštumą ir jos ruošiamą staigmeną
Egzistuoja daug įdomių būdų, kaip pranešti apie nėštumą vyrui, savo tėvams ar draugams.

Kaip tinkamai paskelbti apie nėštumą socialiniuose tinkluose

Kaip tinkamai paskelbti apie nėštumą socialiniuose tinkluose
Perfrazavus vieną žinomą posakį, šiais laikais, jei žinia nepaskelbta jūsų Facebook profilyje, ji nepaskelbta visai.

Pagalba planuojant nėštumą: geriausios mobiliųjų programėlės

Pagalba planuojant nėštumą: geriausios mobiliųjų programėlės
Ruošiantis tėvystei praverčia visokia pagalba. Šiais laikais gali padėti ne tik patirties prikaupusios močiutės, bet ir išmanieji prietaisai bei jiems pritaikytos aplikacijos.

Pagalba patyrus persileidimą: svarbu žinoti (4)

Pagalba patyrus persileidimą: svarbu žinoti
Krizinio nėštumo centro specialistų parengta informacija apie persileidimus – ką svarbu žinoti moteriai, kuri patyrė persileidimą.

5 mitai apie paslaptingą moterų ligą – endometriozę

5 mitai apie paslaptingą moterų ligą – endometriozę
Endometriozė – klastinga liga, paliečianti daugiau nei 176 milijonus pasaulio moterų, tačiau neretai faktai apie ją pasirodo esantys visuomenėje įsisenėję mitai.

Kaip senovėje spėdavo, kas gims – berniukas ar mergaitė (9)

Kaip senovėje spėdavo, kas gims – berniukas ar mergaitė
Pradėjus laukti vaikelio, nuo senų senovės žmonės mėgo spėlioti, kas gims – berniukas ar mergaitė? Dar kai nebuvo ultragarso aparatų, žmonės tikėjo, kad kūdikio lytį pagal tam tikrus požymius galima nustatyti jam dar negimus.

Kuris Zodiako ženklas nėštumo metu pražysta, o kuriam tai tampa kančia (6)

Kuris Zodiako ženklas nėštumo metu <em>pražysta</em>, o kuriam tai tampa kančia
Laukiantis vaikelio, vienos moterys itin jautriai reaguoja į gyvenimo pokyčius, kitos išlieka tvirtos it uola. Tai lemia individualios moters savybės, tačiau įtakos tam turi ir moters Zodiako ženklas.

PAMATYKITE: kaip aplinkiniai reaguoja į žinią, kad laukiatės (2)

PAMATYKITE: kaip aplinkiniai reaguoja į žinią, kad laukiatės
Kviečiame nusišypsoti ir pažiūrėti, kaip reaguoja aplinkiniai, kai jūs pranešate apie būsimą vaikelį.

Dvi didžiausios nėščiųjų nuodėmės: žaloja save ir būsimą vaiką (7)

Dvi didžiausios nėščiųjų nuodėmės: žaloja save ir būsimą vaiką
Šiuolaikinė šeima vis rečiau elgiasi spontaniškai, tad vis dažniau pasaulį išvysta planuotas, lauktas kūdikis. Ruošdamiesi sutikti gandrus mama ir tėtis nevartoja alkoholio, nerūko, sveikai maitinasi.

Ko TIKRAI prireiks važiuojant gimdyti, o ko nepirkti ir sutaupyti (18)

Ko TIKRAI prireiks važiuojant gimdyti, o ko nepirkti ir sutaupyti
Užsukus į vaikiškų prekių parduotuvę bet kuriam pirmą kartą šeimos pagausėjimo laukiančiam žmogui gali susisukti galva. Visgi prekių gausą reikėtų priimti ne kaip iššūkį, o kaip išskirtinę šiuolaikinio žmogaus galimybę rinktis.

Nėštumas po 35-erių: daugiau pliusų ar rizikos? (35)

Nėštumas po 35-erių: daugiau pliusų ar rizikos?
Vyrauja nuomonė, kad šiais laikais moterys vaikų vėliau susilaukia dėl karjeros ar iš „savanaudiškų" paskatų - nori keliauti, realizuoti save, nenori įsipareigoti ar saugo jaunatvišką išvaizdą. Prie viso to prisideda ir vis ilgiau užsitęsiantis brendimo laikotarpis, kuris, psichologų teigimu, dabar paprastai baigiasi ne 16-18 gyvenimo metais, o beveik dešimtmečiu vėliau.

Dešimt pikantiškų faktų apie nėštumą

Dešimt pikantiškų faktų apie nėštumą
Kiek įsčiose būdami kūdikiai išgeria vaisiaus vandenų? Nuo kada mažasis žmogeliukas jau pasiruošęs gimimui? Ar kenkia vaisiui jo tėvelių seksas? Nuo kada kūdikis turi pirštų atspaudus? Dešimt įdomių faktų apie nėštumą ir kūdikio vystymąsi.

Būsimieji tėveliai turėtų nepamiršti pasirūpinti savo draudimu

Būsimieji tėveliai turėtų nepamiršti pasirūpinti savo draudimu
Vaikelio besilaukiantys ar jau auginantys mažamečius vaikus ir dirbantys tėvai dėl savo draustumo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) gali jaustis ramūs, nes šios įmokos nuo jų darbo pajamų yra atskaičiuojamos kiekvieną mėnesį. Vis dėlto tais atvejais, kai mažylio besilaukianti šeima nedirba, iškyla daugybė klausimų.

10 mln peržiūrų sulaukusi nėščia pora šiandien plūsta ašaromis VIDEO (50)

10 mln peržiūrų sulaukusi nėščia pora šiandien plūsta ašaromis <sup style="color: #ff0000;">VIDEO</sup>
Dar prieš kelias dienas interneto erdvėje žaibo greičiu plito vaizdo įrašas, kuriame vyras pranešė žmonai, kad ji laukiasi, dar nespėjus jai pačiai apie tai sužinoti. Šiandien istorija pakrypo netikėta linkme.