Naujos gyvybės pradžia: žingsnis po žingsnio

Kas tiksliai vyksta, kai kiaušinėlis yra apvaisinamas spermatozoido? Kiek laiko spermijai gali išgyventi? Kaip embrionas patenka į gimdą? Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus – mūsų parengtame straipsnelyje.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pirmasis žingsnis: spermatozoidų lenktynės

Iš pradžių jų būna neįtikėtinai daug - apie 100 mln. mažyčių, uodegėlėmis vizginančių spermatozoidų po ejakuliacijos drauge skuba link kiaušinėlio! Tačiau apie 90 proc. jų pakeliui žūva ir tik ištvermingiausieji toliau juda gimdos kaklelio kanalu į gimdos ertmę.

Nors spermatozoidai yra judrūs, tačiau be pagalbos toli nenukeliautų: jiems reikalingos gimdos kaklelio gleivės, kurios suteikia jėgų. Sekretas “suriša” spermijus ir lyg bėgiais stumia į viršų. Be šio vadovavimo spermatozoidai suktųsi rate, ir kiaušinėlis niekada nebūtų apvaisintas. Kuris spermatozoidas nugalės šiose lenktynėse ir jam pavyks apvaisinti kiaušinėlį?

Antrasis žingsnis: silpniausieji pasitraukia

Ir normaliai vaisingame ejakuliate yra deformuotų spermatozoidų, pavyzdžiui, su dviem galvutėmis ar be uodegyčių. Gleivės gimdos kaklelyje tokius spermijus “išbrokuoja”: dvigalviai spermatozoidai nėra nukreipiami teisingu keliu (nes yra per dideli), beuodegiai iškrypsta iš kelio, nes neturi “variklio”. Mažiausiai pusė spermatozoidų pasiklysta ir nukeliauja į kiaušintakį, kuriame tuo metu nėra apvaisinti paruošto kiaušinėlio. Tokius spermijus audiniai absorbuoja ir jie nedalyvauja apvaisinime.

Trečiasis žingsnis: poravimasis

Keli šimtai spermatozoidų įveikia kelią ir praeina atranką. Tada jie susispiečia aplink apvaisinimui pasiruošusi kiaušinėlį. Tačiau šansą turi ne greičiausias spermatozoidas, o tas, kurį pasirenka kiaušinėlis - jo apvalkalas išskiria tam tikras medžiagas. Į jas labiausiai sureaguoja vienas laukiančių spermijų. Ir tada kiaušinėlis šiam spermatozoidui atveria savo tąsų apvalkalą. Tuo pat metu visiems kitiems spermijams kelias į vidų užsidaro. Nes poravimuisi reikia tik dviejų ląstelių branduolių – moteriško ir vyriško. Lėtai spermatozoido branduolys ir kiaušinėlio branduolys juda vienas link kito. Jie išsineria iš savo apvalkalų, jų chromosomos susijungia į 23 poras – tai yra naujo, ypatingo žmogaus kodas.

Kiaušinėlis, didžiausia ląstelė žmogaus kūne (jo skersmuo - dešimtadalis milimetro) yra gyvybingas labai ribotą laiką. Spermijai iki penkių dienų gali išgyventi kiaušintakyje ir laukti kiaušinėlio..

Ketvirtasis žingsnis: berniukas ar mergaitė?

Kiaušinėlis visada turi lytinę chromosomą X, o spermatozoidas gali turėti X arba Y chromosomą. Jei su kiaušinėliu susijungia spermijas X, gims mergaitė, jei Y – berniukas. Ilgai buvo manoma, kad spermijai su Y chromosoma turi geresnių šansų apvaisinti kiaušinėlį. Buvo teigiama, kad mylintis per ovuliaciją lengvesni, greičiau uodegėlėmis vizginantys Y spermijai yra stumiami į priekį. Tačiau atsiradus galimybei apvaisinimą stebėti (IVF metodas) paaiškėjo, kad greitis ir mažesnis svoris šiems spermijams pranašumo nesuteikia.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

I nėštumo trimestras (0-13 sav.)

Pirmieji nemalonūs nėštumo pojūčiai, dėl kurių mamos gali sunerimti

Pirmieji nemalonūs nėštumo pojūčiai, dėl kurių mamos gali sunerimti
Kad ir kaip lauktumėte vaikelio, bus akimirkų, kai dvejosite - ar jis laiku, ar jūs jo norite ir laukiate. Tokios mintys itin apninka, kai prasideda nemalonūs nėštumo pojūčiai. Apie keletą iš jų.

Pirmieji nėštumo požymiai

Pirmieji nėštumo požymiai
Planuojant vaikelį, moteris tampa aidesnė savo kūnui. Nuovargis, jautri krūtinė, noras į lovą kristi vos grįžus po darbo – visa tai jai gali sufleruoti apie būsimą nėštumą. Kokie nėštumo pradžios požymiai yra patikimiausi?

Vyresnė ar jaunesnė: koks amžius idealus tapti mama (23)

Vyresnė ar jaunesnė: koks amžius idealus tapti mama
Tikriausiai, niekas jums nepasakys taisyklės, kada jums geriausias laikas tapti mama. Vienos vaikų susilaukia net nepilnametės, kitos – įkopusios į penktąją dešimtį. Tačiau kokie ankstyvo vaikų auginimo, o kokie brandžios motinystės privalumai ir trūkumai?

Apie nėštumą pranešė nuotrauka, kurią pamačius daugelis ėmė kvatoti

Apie nėštumą pranešė nuotrauka, kurią pamačius daugelis ėmė kvatoti
Socialiniai tinklai - puiki vieta pranešti draugams, giminaičiams ir tiesiog visiems kitiems apie nėštumą.

Žinutė apie laukiamą septintą vaikelį tirpdo internautų širdis (27)

Žinutė apie laukiamą septintą vaikelį tirpdo internautų širdis
Pranešti draugams ir giminaičiams apie būsimą vaikelį visada yra išskirtinis įvykis, lydimas jaudulio ir džiugesio.

Ar tikrai nėštumą galima diagnozuoti su dantų pasta (8)

Ar tikrai nėštumą galima diagnozuoti su dantų pasta
Tokių dalykų dar nebuvome girdėję. Pirma mintis - kažkas juokauja. Tačiau juk ne balandžio pirmoji. Pasirodo, yra daugybė moterų, kurios tiki, jog nėštumui nustatyti nereikia pirkti specialaus testo, užtenka turėti dantų pastos.

Pirmieji nėštumo požymiai, apie kuriuos galbūt nežinojote

Pirmieji nėštumo požymiai, apie kuriuos galbūt nežinojote
Vienos moterys nėštumą pajunta labai greitai, nes jį planuoja ir labai jo laukia. Kitas užklumpa patys dažniausi ir visiems žinomi simptomai – pykinimas, krūtinės tempimas, dingsta menstruacijos. Dar kitos – nė nesusimąsto, kad netrukus taps motinomis, nes jų organizmai siunčia mažiau populiarius „signalus".

Patarimai vyrui, kurio moteris laukiasi kūdikio (2)

Patarimai vyrui, kurio moteris laukiasi kūdikio
Neretai vaiko laukimą temdo įvairios baimės ir nerimas. Šalia moters esantis vyras gali padėti moteriai išmokti džiaugtis nėštumu. Keli patarimai vyrui.

Psichologė: kaip skirtingo amžiaus vaikams pranešti apie mamos nėštumą

Psichologė: kaip skirtingo amžiaus vaikams pranešti apie mamos nėštumą
Nėštumas, kai šeima jau turi vaikų, yra šiek tiek kitoks, negu pirmagimio laukimas. Tėvams kyla klausimas – kaip tinkamai apie nėštumą pranešti vyresniam vaikui? Pataria psichologė Karolina Gurskienė.

Nėštumas, kurio nelaukiau: ką man dabar daryti? (19)

Nėštumas, kurio nelaukiau: ką man dabar daryti?
Sužinojusi, kad neplanuotai pastojo, natūralu, kad moteris sutrinka. Ją aplanko įvairios mintys ir klausimas, kaip dabar pasielgti.

Naujagimiai šiukšliadėžėse: juos žudo ne tik motinos, bet ir mūsų abejingumas

Naujagimiai šiukšliadėžėse: juos žudo ne tik motinos, bet ir mūsų abejingumas
Jonavoje ligoninės tualete pagimdytas, nužudytas ir į šiukšliadėžę išmestas naujagimis. Vilniuje į maišelį įkištas ir po lova paslėptas kūdikis. O metai tik prasidėjo... Atrodo, protu nesuvokiamos istorijos. Ir visgi jos vyksta. Ir ne kažkur toli, o čia, šalia mūsų, dabar.

Būsimieji tėvai vaiko lytį gali sužinoti septintą nėštumo savaitę (6)

Būsimieji tėvai vaiko lytį gali sužinoti septintą nėštumo savaitę
Tėvams, nesitveriantiems noru sužinoti būsimo vaikelio lytį, nebereikės kankintis iki pusės nėštumo. Kraujo testas gali atskleisti vaisiaus lytį septintą nėštumo savaitę. Tai yra anksčiau, nei dauguma nėščių pacienčių pirmą kartą pasirodo pas savo gydytoją.

Lietuvės moterys atvirauja, kaip vyrui pranešė apie nėštumą (4)

Lietuvės moterys atvirauja, kaip vyrui pranešė apie nėštumą
Apie tai, kad vyras taps tėčiu, moterys dažnai planuoja pasakyti kaip nors neįprastai – padaryti staigmeną ir nustebinti, bet tą akimirką neretai užvaldo jaudulys, džiaugsmas, sumišęs su nerimu, ir visas planas išgaruoja iš galvos...

Suderinamumas pagal Zodiako ženklus – kokiais tėvais jūs būsite (6)

Suderinamumas pagal Zodiako ženklus – kokiais tėvais jūs būsite
Tikėti ar ne – jūsų asmeninis apsisprendimas. Mūsų manymu, tai labiau pasižaidimas, smagi pramoga, kurią gali išbandyti būsimais tėvais tapsiantis vyras ir moteris.

Vyras nieko nežinojo apie žmonos nėštumą ir jos ruošiamą staigmeną (6)

Vyras nieko nežinojo apie žmonos nėštumą ir jos ruošiamą staigmeną
Egzistuoja daug įdomių būdų, kaip pranešti apie nėštumą vyrui, savo tėvams ar draugams.