Vyresnė ar jaunesnė: koks amžius idealus tapti mama

 (23)
Tikriausiai, niekas jums nepasakys taisyklės, kada jums geriausias laikas tapti mama. Vienos vaikų susilaukia net nepilnametės, kitos – įkopusios į penktąją dešimtį. Tačiau kokie ankstyvo vaikų auginimo, o kokie brandžios motinystės privalumai ir trūkumai?
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jaunystė – pramogoms ir savęs paieškoms

Nors prieš 20–30 metų daugelis būtų sutikę, kad vaikų planavimo nereikėtų atidėlioti, o iki trisdešimtmečio šeimos nesukūrusi moteris – senmergė, šiandien šie stereotipai nebegalioja. Vis daugiau moterų sąmoningai savo gyvenimą planuoja taip, kad pirmiausia baigtų mokslus, įgytų darbinės patirties, atrastų save, o tik tada pradėtų kurti šeimą. Šiomis dienomis nuostabos visai nebekelia ir tai, kad kelerius metus susituokusi pora dar neturi vaikų. Jų atsakymas dažniausiai būna visai nestebinantis – norime pagyventi dėl savęs.

Štai vos 20-ies metų ištekėjusi Kristina, kuriai netrukus bus 28-eri sako, kad kartais išgirsta nuostabą pašnekovų balse, kad jie su vyru dar neplanuoja vaikų, tačiau taip pasitaiko vis rečiau: „Vos susipažinę su vyru norėjome kuo greičiau susituokti, vėliau tęsėsi mudviejų mokslai, prasidėjo darbo paieškos, atradome veiklas, kurios mums tikrai teikia malonumą. Jos susijusios su dažnomis kelionėmis, nestabiliu darbo grafiku, viršvalandžiais, todėl kol kas šiame mūsų gyvenimo etape vaikų nematau. Tiesiog jiems negalėtume skirti tiek dėmesio, kiek jiems reikėtų. Tačiau ateityje vaikus planuojame – penkerių metų perspektyvoje, kai būsime sėslesni, ramesni".

Jauna – energinga ir nepavargusi mama

Pakalbinus mamas, kurios gana jaunos susilaukė vaikų, išgirstame visai kitokią nuomonę. Pasak jų, jaunam žmogui daug lengviau prisitaikyti prie pokyčių (vaikelio gimimas jų tikrai atneša), taip pat jos turi daugiau jėgų, energijos, lengviau ištveria nemigos naktis ar su didesne kantrybe priima kiekvieną iššūkį.

„Gimdžiau, kai man buvo 23-eji ir 25-eri, todėl, manau, kad esu prie tų jaunų mamų. Visada žinojau, kad motinystės neatidėliosiu ir norėsiu kuo greičiau susilaukti atžalų. Kažkaip manyje labai anksti užgimė tas motiniškas noras glausti, sūpuoti, myluoti. Šiandien, kai man jau beveik trisdešimt, labai džiaugiuosi, kad su vyru būtent taip planavome šeimą. Mūsų vaikai jau paaugę, su jais daug lengviau, aš sėkmingai grįžau į darbo rinką ir esu vertinama kaip jauna darbuotoja. Nors dar pagalvojame apie trečią vaikutį, tačiau žinau, kad šis nėštumas ir mažylio auginimas tikrai bus sunkesnis – nebeturiu nei tiek energijos, nei to entuziazmo, kai atrodo, kad visada viskas bus gerai", – pasakoja Ilona, dviejų vaikų mama.

Subrendusi ir žinanti, ko nori

Vyresniame amžiuje susilaukusios vaikų moterys dažnai sako, kad išlaukti šio laiko vertėjo vien dėl to, jog dabar jos jaučiasi visapusiškai subrendusios ir pasiruošusios motinystei, todėl yra ramesnės, mažiau jaudinasi dėl kiekvienos smulkmenos bei racionaliau žvelgia į įvairias situacijas. Jos spėja pasisemti patirties iš aplinkinių, auginančių vaikus, taip pat jų asmenybės jau yra susiformavusios, santykiai su antrąja puse patikrinti laiko.

„Visoms moterims patarčiau neskubėti gimdyti. Juk moters organizmas tam yra pasiruošęs iki pat menopauzės, maždaug 50-ties metų, todėl nemanau, kad būtina „pliusiuką užsidėti" dar net nesulaukus trisdešimties. Nujaučiu, kad būtent dėl tokio ankstyvo šeimos planavimo Lietuvoje moterys dažnai paaukoja išsilavinimą, karjerą, atima iš savęs daug galimybių, užsidaro namuose ir tampa namų šeimininkėmis. Man yra 38-eri, tačiau neturiu nei vaikų, nei antrosios pusės. Tiesiog gyvenimas taip susidėliojo, kad to vienintelio nerandu, o su bet kuo gyventi aš nenoriu. Jokiais būdais nenusiteikiu, kad taip bus visada, tikiu, kad šeima manęs dar tik laukia, viskam užteks to laiko", – apie motinystę mintimis dalinasi medikė Gintarė.

Nėštumas jaunystėje – mažiau pavojingas

Jei vaikelį planuojate ar planavote vyresniame amžiuje, žinote, kad 35-eri metai yra ta riba, nuo kurios skiriami genetiniai tyrimai. Šis skaičius yra paremtas įvairiais tyrimais ir pasauline statistika, rodančia, kad nuo tokio amžiaus nėštumas yra pavojingesnis tiek pačiai moteriai, tiek ir jos mažyliui. Tačiau nėra jokios garantijos, kad ir jauna moteris neturės jokių nėštumo komplikacijų, o vyresnė – su jomis būtinai susidurs. Gydytojai galėtų papasakoti ne apie vieną 40 metų perkopusią pacientę, kuri ramiai ir sklandžiai išnešiojo bei pagimdė vaiką.

„Su vyru vaikus planavome kuo anksčiau, nes aš sergu cukriniu diabetu, ir mane gydytojai labai seniai buvo įspėję – nėštumai tik iki trisdešimties. Aišku, klausiau jų patarimų. Abiejų sūnelių susilaukiau iki man suėjo 27-eri, tarp jų vos pusantrų metų skirtumas. Nors tokį sprendimą priėmėme būtent dėl mano ligos, tačiau šiandien dėl to visapusiškai džiaugiuosi. Nėštumų beveik net nejaučiau, gal tik paskutiniais mėnesiais buvo sunkiau judėti, pagimdžiau natūraliai, greitai ir be jokių komplikacijų. Pati esu dar labai jaunatviška, todėl pastebiu, kad ir vaikams smagu šalia turėti mamą, kuri juos supranta, mažiau apriboja ir neverčia gyventi „šiltnamio sąlygomis" (manau, kad tai viena didžiausių vyresnio amžiaus mamų klaidų)", – savo istoriją pasakoja Gabija, 4 metų Kristupo ir 2,5 metų Jokūbo mama.

Amžius suteikia stabilumo ir ramybės

Daugelis pastebės, kad mamų, kurias skiria bent 10 ar 15 metų, elgesys dažniausiai labai skiriasi. Jei itin anksti mažylio susilaukusi moteris gali būti labai jautri, jai didesnė depresijos po gimdymo tikimybė, tai vyresnė lengviau susitvarko su savo emocijomis, elgiasi ramiau. Kodėl? Ji tiesiog geriau pažįsta save, savo kūną, lengviau priima iššūkius ir su jais susidoroja.

„Turiu dvejopos patirties. Mano pirmoji dukra gimė, kai man buvo vos 19 metų. Labai anksti ištekėjau, netikėtai pastojau, todėl atrodė, kad pasaulis apsiverčia aukštyn kojomis. Vieną dieną aš dukra, valganti mamos virtą sriubą, kurios didžiausios bėdos – blogi pažymiai, kitą – namų šeimininkė, atsakinga už gležną būtybę. Jaučiau nuolatinę baimę, paniką ir nežinomybę dėl rytojaus, tačiau dukra augo ir užaugo. Sūnaus susilaukiau jau su kitu vyru, kai pirmagimei buvo 16 metų. Ši patirtis visai kitokia – daug lengvesnė, šviesesnė, be jokių baimių ir buitinių rūpesčių. Jaučiausi subrendusi, pasiruošusi motinystei, turėjau stabilų finansinį pagrindą. Tai man leido daugiau dėmesio, laiko bei šilumos skirti kūdikėliui", – apie dvi skirtingas patirtis pasakoja 45 metų Lina.

Geriausias laikas tas, kurį pasirenka pats vaikas

Jei pasižvalgytumėte parkuose, kur mamos stumdo vežimėlius su savo mažyliais, pastebėtumėte, kad amžiaus diapazonas labai įvairus: nuo visai jaunučių, atrodo lyg ką tik nužengusių iš mokyklinio suolo, iki moterų, kurios galėtų būti ir jaunos močiutės. Tiesa, visas jas dažniausiai sieja vienas bruožas – didžiulė meilė, su kuria žvelgia į savo mažylį. Tikriausiai, taisyklės, kada geriausia tapti mama, nėra. Dažnu atveju patys vaikai ir nusprendžia, kada jiems laikas atkeliauti į šį pasaulį.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

I nėštumo trimestras (0-13 sav.)

Pirmieji nemalonūs nėštumo pojūčiai, dėl kurių mamos gali sunerimti

Pirmieji nemalonūs nėštumo pojūčiai, dėl kurių mamos gali sunerimti
Kad ir kaip lauktumėte vaikelio, bus akimirkų, kai dvejosite - ar jis laiku, ar jūs jo norite ir laukiate. Tokios mintys itin apninka, kai prasideda nemalonūs nėštumo pojūčiai. Apie keletą iš jų.

Pirmieji nėštumo požymiai

Pirmieji nėštumo požymiai
Planuojant vaikelį, moteris tampa aidesnė savo kūnui. Nuovargis, jautri krūtinė, noras į lovą kristi vos grįžus po darbo – visa tai jai gali sufleruoti apie būsimą nėštumą. Kokie nėštumo pradžios požymiai yra patikimiausi?

Vyresnė ar jaunesnė: koks amžius idealus tapti mama (23)

Vyresnė ar jaunesnė: koks amžius idealus tapti mama
Tikriausiai, niekas jums nepasakys taisyklės, kada jums geriausias laikas tapti mama. Vienos vaikų susilaukia net nepilnametės, kitos – įkopusios į penktąją dešimtį. Tačiau kokie ankstyvo vaikų auginimo, o kokie brandžios motinystės privalumai ir trūkumai?

Apie nėštumą pranešė nuotrauka, kurią pamačius daugelis ėmė kvatoti

Apie nėštumą pranešė nuotrauka, kurią pamačius daugelis ėmė kvatoti
Socialiniai tinklai - puiki vieta pranešti draugams, giminaičiams ir tiesiog visiems kitiems apie nėštumą.

Žinutė apie laukiamą septintą vaikelį tirpdo internautų širdis (27)

Žinutė apie laukiamą septintą vaikelį tirpdo internautų širdis
Pranešti draugams ir giminaičiams apie būsimą vaikelį visada yra išskirtinis įvykis, lydimas jaudulio ir džiugesio.

Ar tikrai nėštumą galima diagnozuoti su dantų pasta (8)

Ar tikrai nėštumą galima diagnozuoti su dantų pasta
Tokių dalykų dar nebuvome girdėję. Pirma mintis - kažkas juokauja. Tačiau juk ne balandžio pirmoji. Pasirodo, yra daugybė moterų, kurios tiki, jog nėštumui nustatyti nereikia pirkti specialaus testo, užtenka turėti dantų pastos.

Pirmieji nėštumo požymiai, apie kuriuos galbūt nežinojote

Pirmieji nėštumo požymiai, apie kuriuos galbūt nežinojote
Vienos moterys nėštumą pajunta labai greitai, nes jį planuoja ir labai jo laukia. Kitas užklumpa patys dažniausi ir visiems žinomi simptomai – pykinimas, krūtinės tempimas, dingsta menstruacijos. Dar kitos – nė nesusimąsto, kad netrukus taps motinomis, nes jų organizmai siunčia mažiau populiarius „signalus".

Patarimai vyrui, kurio moteris laukiasi kūdikio (2)

Patarimai vyrui, kurio moteris laukiasi kūdikio
Neretai vaiko laukimą temdo įvairios baimės ir nerimas. Šalia moters esantis vyras gali padėti moteriai išmokti džiaugtis nėštumu. Keli patarimai vyrui.

Psichologė: kaip skirtingo amžiaus vaikams pranešti apie mamos nėštumą

Psichologė: kaip skirtingo amžiaus vaikams pranešti apie mamos nėštumą
Nėštumas, kai šeima jau turi vaikų, yra šiek tiek kitoks, negu pirmagimio laukimas. Tėvams kyla klausimas – kaip tinkamai apie nėštumą pranešti vyresniam vaikui? Pataria psichologė Karolina Gurskienė.

Nėštumas, kurio nelaukiau: ką man dabar daryti? (19)

Nėštumas, kurio nelaukiau: ką man dabar daryti?
Sužinojusi, kad neplanuotai pastojo, natūralu, kad moteris sutrinka. Ją aplanko įvairios mintys ir klausimas, kaip dabar pasielgti.

Naujagimiai šiukšliadėžėse: juos žudo ne tik motinos, bet ir mūsų abejingumas

Naujagimiai šiukšliadėžėse: juos žudo ne tik motinos, bet ir mūsų abejingumas
Jonavoje ligoninės tualete pagimdytas, nužudytas ir į šiukšliadėžę išmestas naujagimis. Vilniuje į maišelį įkištas ir po lova paslėptas kūdikis. O metai tik prasidėjo... Atrodo, protu nesuvokiamos istorijos. Ir visgi jos vyksta. Ir ne kažkur toli, o čia, šalia mūsų, dabar.

Būsimieji tėvai vaiko lytį gali sužinoti septintą nėštumo savaitę (6)

Būsimieji tėvai vaiko lytį gali sužinoti septintą nėštumo savaitę
Tėvams, nesitveriantiems noru sužinoti būsimo vaikelio lytį, nebereikės kankintis iki pusės nėštumo. Kraujo testas gali atskleisti vaisiaus lytį septintą nėštumo savaitę. Tai yra anksčiau, nei dauguma nėščių pacienčių pirmą kartą pasirodo pas savo gydytoją.

Lietuvės moterys atvirauja, kaip vyrui pranešė apie nėštumą (4)

Lietuvės moterys atvirauja, kaip vyrui pranešė apie nėštumą
Apie tai, kad vyras taps tėčiu, moterys dažnai planuoja pasakyti kaip nors neįprastai – padaryti staigmeną ir nustebinti, bet tą akimirką neretai užvaldo jaudulys, džiaugsmas, sumišęs su nerimu, ir visas planas išgaruoja iš galvos...

Suderinamumas pagal Zodiako ženklus – kokiais tėvais jūs būsite (6)

Suderinamumas pagal Zodiako ženklus – kokiais tėvais jūs būsite
Tikėti ar ne – jūsų asmeninis apsisprendimas. Mūsų manymu, tai labiau pasižaidimas, smagi pramoga, kurią gali išbandyti būsimais tėvais tapsiantis vyras ir moteris.

Vyras nieko nežinojo apie žmonos nėštumą ir jos ruošiamą staigmeną (6)

Vyras nieko nežinojo apie žmonos nėštumą ir jos ruošiamą staigmeną
Egzistuoja daug įdomių būdų, kaip pranešti apie nėštumą vyrui, savo tėvams ar draugams.