Ką reikia žinoti, jei namuose turite augintinį

 (2)
Laukiant šeimos pagausėjimo kyla klausimai: ar mūsų išdidusis Reksas ir meilioji Murka sutars su mažyliu? Patarimai, kaip paruošti augintinį vaikučio gimimui ir koks naminis gyvūnas tinkamiausias vaikus auginančioms šeimoms.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Penkios auksinės taisyklės, kaip paruošti augintinį vaikučio gimimui.

Pasirūpinti profilaktika

Kol namuose dar nėra naujagimio, rekomenduojama rimtai apžiūrėti keturkojus namų gyventojus. Tai reiškia: paskiepyti, imtis priemonių, kad jie neturėtų blusų ar kirmėlių. Beje, gimus mažyliui kirminų varymo procedūras augintiniui teks atlikti reguliariai. Be to, visa šeima turėtų būti pasiskiepijusi nuo stabligės (į kūdikio skiepų kompleksą vakcina nuo stabligės įeina nuo devintosios savaitės).

Nepamiršti higienos

Suprantama, gyvūnai nešioja ligų sukėlėjus. Žmogui susiformuoja gynybiniai mechanizmai. Dar negimusių vaikų imuninė sistema jau įsčiose treniruojama apsiginti nuo bakterijų, todėl, jei namuose laikomasi paprasčiausios higienos, gimusiam kūdikiui papildomo pavojaus dėl augintinių nebus. Paprasčiausia higiena reiškia: plautis rankas pašėrus, paglosčius gyvūną, surinkus jo išmatas. Ir dar: neleisti augintiniui laižyti veidą arba žaizdas, nors šios būtų ir visai smulkios.

Profilaktika prieš alergijas

Gyvūnai su kailiu, ypač – katės, gali provokuoti šienligę ar astmą. Jei būsimi tėvai alergiški, didelė rizika, kad toks bus ir vaikas, tad būtinai reikėtų dėl to pasikonsultuoti su gydytoju. Kūdikio besilaukiantiems alergiškiems tėvams paprastai rekomenduojama turimam augintiniui rasti kitą šeimininką. Užtat panašu, kad nealergiškų tėvų vaikai tampa atsparesni alergijoms, jei namuose laikomas gyvūnas. Manoma, kad jų gynybinė sistema tiek užsiėmusi tikrais ligų sukėlėjais, kad net neprasideda su tariamais (t. y., alergenais).

Treniruoti elgseną

Dar prieš gimstant mažyliui išmokykite augintinį, kad lopšys, nešioklė, vystymo stalas – ne vieta gyvūnui. Tačiau lygiai taip pat svarbu: šuniui ar katei irgi reikalingas savas kampelis – jų guolis turėtų būtų saugus nuo ropoti pradėjusių kūdikių.

Skirti dėmesio

Kaip ir vyresnis broliukas ar sesutė, gyvūnas irgi nori jausti, kad jį tebemylite. Todėl įtraukite jį į gyvenimo su kūdikiu kasdienybę: tegu būna šalia, kai keičiate vystyklus, pašerkite gyvūną prieš maitindama kūdikį, paglostykite ar pakasykite, kai mažylis miega Jums ant rankų. Svarbu niekad nepalikti kūdikio ir gyvūno vienų.

Šunys

Nėštumo metu: jau dabar pratinkite gyvūną prie mažų vaikų. Veskitės šunį pas draugus, turinčius kūdikį, kad susipažintų su situacija.

Šuo ir kūdikis: prieš pirmąjį kontaktą turėtų padėti toks triukas. Kol mama su naujagimiu dar gimdymo namuose, tėtis tegu parneša mažylio drabužėlį ir palieka šuniui apsiuostyti. Augintiniui jau bus pažįstamas naujojo šeimos nario kvapas.

Patarimas: Jei per pirmąjį „pasimatymą“ paguldysite kūdikį šuniui prie kojų ar palaikysite jo akių aukštyje, jūsų keturkojis visą gyvenimą jausis atsakingas už vaiką ir taps entuziastingu jo vežimėlio sargu.

Šuo ir jau vaikščiojantis mažylis: augintinis tikrai neprivalo kantriai ištverti viską. Jam turi būti leidžiama nebaudžiamam paurgzti. Svarbu greit sureaguoti – patraukti prie supykusio gyvūno besiartinantį vaiką ir išsiaiškinti urzgimo priežastį. Dvejų metų ir vyresniems vaikams jau galima paaiškinti, kad žaidimų draugą dabar reikia palikti ramybėje. Kad nekiltų nereikalingų pykčių, atskirkite vaiko ir šuns žaislus.

Katės

Nėštumo metu: katės tualeto valymą būsima mama verčiau tegu perduoda kitam šeimos nariui. Jei tai sunkiai įgyvendinama, mūvėkite gumines pirštines. Beje, rekomenduojama jas mūvėti ir dirbant sode, nes žemėje gali būti kačių išmatų. Katės neretai perneša toksoplazmozės sukėlėjus, o jie kelią rimtą pavojų negimusiam vaisiui. Jei atlikus specialų tyrimą gydytojas nustato, kad nėščioji jau turi antikūnių, kontaktas su katėmis jokių problemų nebekels.


Ką reikia žinoti, jei namuose turite augintinį
Katės neretai būna toksoplazmozės sukėlėjų nešiotojos, todėl būsimai mamai rekomenduojama atlikti tyrimus. DELFI nuotr.

Katė ir kūdikis: prižiūrėkite, kad jūsų augintinė nepastebimai neįliptų į kūdikio lovelę ir iš didelės meilės nesusirangytų jam tiesiai ant veiduko. Leiskite katei būti šalia, kai mažylis guldomas miegoti, tačiau paskui ji turi išeiti iš vaiko kambario. Durys tebūnie uždarytos. Alternatyva: nuleisti ant lovelės specialų tinklą.

Katė ir jau vaikščiojantis mažylis: kiekvienas mažylis anksčiau ar vėliau savo kailiu patirs kokie aštrūs gali būti išleisti katės nagai. Ką čia galėtų nuveikti tėvai? Parodyti vaikui, iš ko atpažinti, kada katę reikia palikti ramybėje.

Graužikai

Nėštumo metu: žiurkėnai ir pelės gali pernešti limfocitinio choriomeningito (nors tai ir retai pasitaiko), žiurkės ir šeškai – leptospirozės ir listeriozės virusus. Kad tikrai nekiltų pavojaus vaisiui, nemažai ekspertų pataria šiuos gyvūnus laikinai įkurdinti pas draugus. Gimus vaikui galėsite parsinešti juos namo. Žinoma, galima ir patikrinti gyvūną.

Graužikai ir jau vaikščiojantis mažylis:. mažiems vaikams labai patinka triušiai ar jūrų kiaulytės. Tačiau šie gyvūnai baikštūs ir nesileidžia ilgai laikomi ant rankų.


Ką reikia žinoti, jei namuose turite augintinį
Paukščio narvelis turėtų stovėti mažam vaikui nepasiekiamoje vietoje.
© Reuters/Scanpix

Paukščiai

Smagus žaidimas dvejų metų pypliui ir tikras košmaras plunksnuočiui; belsti į narvelį – juk paukštelis taip gražiai plazda. Kalbėkim atvirai: maži vaikai ir paukščiai nelabai randa kontaktą. Geriausia, jei paukščių buveinė vaikui bus neprieinama. Be to, pagalvokite ir apie gyvenimo draugą savo banguotajai kanarėlei.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

II nėštumo trimestras (14- 28 sav.)

Kaip iš pilvo formos atspėti, kas gims – mergaitė ar berniukas (9)

Kaip iš pilvo formos atspėti, kas gims – mergaitė ar berniukas
Vieni tėvai pasirenka nežinoti, kokios lyties vaikučio laukia, kiti, atvirkščiai, prašo gydytojų pasakyti.

Sūnus auginanti moteris nesuvaldė emocijų sužinojusi būsimo vaiko lytį (12)

Sūnus auginanti moteris nesuvaldė emocijų sužinojusi būsimo vaiko lytį
Du sūnus auginanti ir trečiojo besilaukianti tinklaraštininkė iš JAV surengė vakarėlį, kurio metu yra prapjaunamas tortas, ir tokiu netradiciniu būdu sužinoma būsimojo vaiko lytis.

Kaip be echoskopo pasakyti, gims berniukas ar mergaitė? (14)

Kaip be echoskopo pasakyti, gims berniukas ar mergaitė?
Ar įmanoma kažkaip pasakyti, kas gims – berniukas ar mergaitė? Pasaulyje vis labiau vadovaujamasi moksliniais paaiškinimais, tačiau yra viena gyvenimo sritis, kur net patys racionaliausi protai yra linkę pasiduoti trupučiui mitologijos. Tai – nėštumas.

Palydėjęs nėščią žmoną į ultragarso tyrimą, vyras apstulbo (14)

Palydėjęs nėščią žmoną į ultragarso tyrimą, vyras apstulbo
Kas gims – berniukas ar mergaitė? Šis klausimas dažniausiai lydi būsimus tėčius ir mamas, kai jie ateina į paskirtąjį ultragarso tyrimą.

Laukiuosi, bet nesidžiaugiu nėštumu: bijau, kad nemylėsiu savo vaiko (14)

Laukiuosi, bet nesidžiaugiu nėštumu: bijau, kad nemylėsiu savo vaiko
Vaikelio besilaukianti mūsų skaitytoja atsiuntė klausimą apie tai, kad ji nesidžiaugia nėštumu. Ketvirtą nėštumo mėnesį skaičiuojanti būsimoji mama sako, kad ją erzina vaikai, todėl ji abejoja, ar pamils savąjį.

30 labiausiai intriguojančių faktų apie nėštumą (6)

30 labiausiai intriguojančių faktų apie nėštumą
Užauginti savyje naują gyvybę – su niekuo nesulyginama patirtis. Tiesa, nėštumą dažnai lydi įprasti ir ne tokie įprasti simptomai, o kai kurie moters organizme tuo metu vykstantys procesai skamba tiesiog neįtikėtinai.

10 įdomiausių faktų apie placentą (1)

10 įdomiausių faktų apie placentą
Apvaisintam kiaušinėliui skverbiantis į gimdos ertmę, maždaug 7-10 parą, pradeda formuotis ląstelės, kurios vėliau dalijasi į vaisiaus organizmo užuomazgą ir būsimos placentos ląsteles.

Esu nėščia ir nesutariu su anyta, pas kurią gyvename: ką patars psichologė (32)

Esu nėščia ir nesutariu su anyta, pas kurią gyvename: ką patars psichologė
Psichologės atsakymas į būsimos mamos laišką, kuriame ji skundžiasi pablogėjusiais santykiais su vaikinu. Moteris nepatenkinta, kad jos išrinktasis klauso tik savo mamos ir sesers, o jos nuomonė nesvarbi.

Paaiškėjo, kokioms moterims didėja rizika susilaukti vaiko autisto (34)

Paaiškėjo, kokioms moterims didėja rizika susilaukti vaiko autisto
Naujo tyrimo rezultatai parodė, kad jeigu tarp dviejų nėštumų yra mažesnis negu 2 metų arba didesnis negu 6 metų skirtumas, vaikui padidėja autizmo rizika.

Ar tikrai pilvo forma išduoda būsimo vaiko lytį (12)

Ar tikrai pilvo forma išduoda būsimo vaiko lytį
Kokios lyties vaikučio laukiatės, sužinoti pavyks anksčiausiai antro nėštumo trimestro metu. Pasitaiko, kad lyties dėl tam tikrų aplinkybių nepasimato net iki gimdymo. Vis dėl to tarp būsimųjų mamų sklando mokslu nepatvirtintų metodų, kaip namų sąlygomis sužinoti vaiko lytį.

Berniukas ar mergaitė: kokie požymiai nėštumo metu byloja apie lytį? (16)

Berniukas ar mergaitė: kokie požymiai nėštumo metu byloja apie lytį?
Galbūt jūs negalite sužinoti būsimo kūdikio lyties arba nusprendėte laukti siurprizo, tačiau yra tam tikri požymiai, kurie prognozuoja kas jums gims. Pabandykite paspėlioti - tai bus smagi laiko leidimo forma laukiant didžiojo įvykio.

10 bene dažniausių nėštumo prietarų +apklausa (2)

10 bene dažniausių nėštumo prietarų <sup style="color: #ff0000;">+apklausa</sup>
Nėštumas ir gimdymas - ypatingas laikotarpis moters gyvenime, gal todėl jį lydi daugybė prietarų ir pamokymų. Skirtingose kultūrose yra skirtingų prietarų apie nėštumą. Lietuviai - ne išimtis

Kaip atspėti, kas gims: mergaitė ar berniukas? (11)

Kaip atspėti, kas gims: mergaitė ar berniukas?
Anksčiau, kai nebuvo modernių nėščiųjų tyrimo būdų, būsimo vaiko lytį spėdavo pagal pačius keisčiausius ženklus. Jūsų dėmesiui - bobučių pranašystės, kaip atspėti mažylio lytį dar moteriai besilaukiant.

Privalomasis sveikatos draudimas: ką turi žinoti būsimieji tėvai?

Privalomasis sveikatos draudimas: ką turi žinoti būsimieji tėvai?
Valstybinė ligonių kasa (VLK) primena, kad tam tikrais atvejais gyventojai, norėdami nemokamai gauti sveikatos priežiūros paslaugas ir išvengti nesusipratimų gydymo įstaigose, turėtų atvykti į teritorinę ligonių kasą (TLK) ir pateikti reikiamus dokumentus dėl draustumo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) patvirtinimo. Nepaisant to, kad žmogus gali būti draudžiamas PSD valstybės lėšomis, jis pats turėtų pasirūpinti deramu dokumentų sutvarkymu.

Esu nėščia ir labai nelaiminga: ką daryti? (14)

Esu nėščia ir labai nelaiminga: ką daryti?
Nepaisant to, kad ant žurnalų viršelių vaizduojamos tik iš laimės spindinčios būsimos mamytės, ne visoms moterims nėštumas yra itin smagi patirtis. Kūnas patiria didelius pokyčius, tad moteris gali jaustis ligota ar pavargusi.