Ką svarbu žinoti apie ultragarsinį tyrimą

Pirmuosius mažylio gyvenimo kadrus galime pamatyti echoskopinio tyrimo metu. Tai nekenksmingas, skausmo nesukeliantis tyrimas, kurio dėka galima stebėti mažylio augimą ir vystymąsi visus devynis mėnesius.
© RIA/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Koks yra ultragarsinio tyrimo nėštumo metu tikslas?

Nėščiųjų echoskopinio tyrimo metu diagnozuojamas ankstyvas nėštumas, o vėliau tiriamas vaisiaus vystymasis, augimas, nustatomi sklaidos defektai.

Tėveliai šio tyrimo laukia su nekantrumu ir džiugiu jauduliu, nes jo metu galima pamatyti būsimą vaikelį, stebėti jo judesius, nustatyti lytį. Tačiau pirmiausia – tai medicinos tyrimas, kurio metu nėštumą prižiūrintis gydytojas stebi, ar vaisius sveikas ir taisyklingai vystosi.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Natūralus gimdymas po cezario pjūvio: taip ar ne?
Sužinok būsimo vaiko lytį pagal kinų kalendorių

Praktikoje ultragarso tyrimas naudojamas jau daugiau kaip 30 metų. Ne kartą buvo kilusios diskusijos, ar jis yra saugus būsimam vaikučiui ir mamai. Nėra jokių medicininių įrodymų, kad šis tyrimas kenktų. Jis plačiai naudojamas visame pasaulyje. Ultragarsinis tyrimas dar vadinamas echoskopija.

Kaip dažnai nėštumo metu galima daryti echoskopiją?

Tyrimas neturėtų būti atliekamas pramoginiais tikslais (nori nėščioji, vyras dar nematė, seniai mačiau ir pan.).

Ultragarso aparatūra nuolat tobulinama, todėl matomas vaizdas tampa vis ryškesnis. Dėl tobulėjančios įrangos gydytojams echoskopija padeda nustatyti vaiko vystymosi sutrikimus, aptikti rimtas ydas ir tuomet padėti dar negimusiam vaikeliui. Tai yra svari priežastis, kodėl nederėtų ignoruoti ultragarso tyrimų.

Skirtingose Europos šalyse numatytas skirtingas skaičius valstybės finansuojamų (nemokamų) echoskopijų, paprastai nuo 1 iki 3 per nėštumą. Lietuvoje ultragarso tyrimas atliekamas pagal poreikį, bet mažiausiai du kartus. Šiandien dažniausiai jau per pirmąjį apsilankymą pas gydytoją atliekamas ultragarso tyrimas, kad būtų patvirtintas nėštumas.

Žinoma, jeigu kyla komplikacijų, gydytojas paskirs tyrimų tiek, kiek reikės.

Kuo skiriasi ultragarso tyrimai, kai daviklis pridedamas prie pilvo ir įvedamas į mankštį?

Pasak gydytojos akušerės ginekologės Daivos Brogienės, nei vienas ultragarso tyrimo būdas nėra pavojingas: „Ankstyvojo nėštumo etapu daviklis įvedamas į makštį, tai padeda iš arčiau apžiūrėti dar labai mažą vaisių, tačiau tai yra visiškai saugu. Echoskopo tyrimas, kurio metu davikliu į vaisių žvelgiama per pilvo sienelę, patogus vėlesniuose nėštumo etapuose, kuomet galima stebėti vaiko judesius, atlikti įvairius dydžių ir svorio matavimus, kurie svarbūs tiriant vaiko raidą.“

Ankstyvojo nėštumo metu (pradedant nuo trijų savaičių) daviklis įvedamas į makštį. Procedūra neskausminga, ir ji padeda aptikti nėštumą ne gimdoje, nėštumo laiką, nustatyti, kur prisitvirtino būsimoji placenta. 

Kas tiriama echoskopu skirtingais nėštumo etapais?

Pirmojo trimestro metu

Pirmojo trimestro metu atlikdamas ultragarsinį tyrimą gydytojas vertina, ar nėštumo laikas nustatytas teisingai ir dar kartą apskaičiuoja gimdymo datą. Stebima, ar vaisius yra gyvybingas, ar plaka jo širdelė. Šiuo laiku atliekamas tyrimas yra svarbus tuo, kad padeda laiku pastebėti negimdinio nėštumo galimybę.

Ką svarbu žinoti apie ultragarsinį tyrimą
Ultragarsinis tyrimas skiriamas pagal poreikį, mažiausiai 1-2 kartus per nėštumą.
© Shutterstock nuotr.

Antrojo trimestro metu

Gydytojas echoskopuotojas atidžiai apžiūri vaisių, jo kūno organus. Tai pats tinkamiausias metas vystymosi ydoms nustatyti. Stebimi vaisiaus vandenys. Per didelis vaisiaus vandenų kiekis gali atsirasti dėl vaikelio vystymosi ydų. Per mažą jų kiekį gali lemti keletas priežasčių, pavojingiausia iš jų – vaiko inkstų vystymosi yda. Žinoma, stebimas ir mažylio širdutės darbas, vaikelio augimas ir vystymasis. Patikslinama placentos prisitvirtinimo vieta.

Trečiojo trimestro metu

Šiuo metu vaisiaus vandenų kiekis sumažėja, o vaikelis išauga taip, kad jį apžiūrėti galima tik dalimis. Gydytojas stebi vaikelio vystymąsi, ūgį ir svorį. Tiriama placentos būklė - gydytojas tikrina jos išsidėstymą ir brandumą. Nustatoma vaikelio padėtis. Jei vaikelis įsitaisęs kojytėmis ar užpakaliuku žemyn, nėščiąją nuo šiol gydytojas stebės dar atidžiau, gali būti, kad jai bus paskirta planinė cezario pjūvio operacija.

Baigiantis nėštumui, 29-32 savaitę, stebimi kūdikio vidaus organai – širdis, inkstai, smegenys: ar viskas išsivystė normaliai? Taip pat apskaičiuojamas, koks bus gimstančio kūdikio ūgis, svoris ir galvytės apimtis.

Kas yra 3/4D ultragarsas, kuo jis skiriasi nuo paprasto?

Kai kuriose ligoninėse, privačiose klinikose jau yra ir 3D/4D echoskopų. Taip kūdikį galima matyti „kaip kine“, trimatis ir keturmatis vaizdas leidžia atkurti realią vaikučio nuotrauką. Gydytojams tai palengvina tam tikrų vystymosi sutrikimų diagnozę. Tėvai džiaugiasi, kad gali pamatyti kūdikėlį aiškiau, iš arčiau. Kartais pasiseka įžvelgti net vaikučio veido bruožus. Tinkamiausias laikas 3D/4D echoskopijai – nuo 24 iki 34 nėštumo savaitės, kai kūdikis dar turi pakankamai vietos judėti ir yra pakankamai „suaugęs“, kad būtų galima įžvelgti net jo veido bruožus.

Atmintinė, kad ultragarso tyrimas praeitų sėkmingai:

Tyrimo kokybė priklauso nuo gydytojo patirties, įrangos, kuria atliekamas tyrimas, ir pasirinkto nėštumo laiko.

Įsitikinkite, kad tyrimą atliks profesionalas.

Per pirmąją apžiūrą gydytojas turėtų užtrukti maždaug 10 minučių, antrosios metu – ilgiau.

Procedūros metu neblaškykite gydytojo klausimų gausa, verčiau juos užduokite po procedūros.

Nebijokite užduoti ir „kvailų“ klausimų, nes nėra nieko blogiau nei pačiai susidaryti klaidingą nuomonę dėl to, kas vyksta, ir nervintis.

Atsipalaiduokite ir mėgaukitės tyrimu. Tai proga iš arčiau susipažinti su mažyliu, įsitikinti, kad jam mamos pilve saugu ir gera.

Psikvieskite į ultragarso tyrimą vaikučio tėtį - jam tai bus įsimintinas susitikimas su mažyliu.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 100 Lt vertės apatinių rūbų parduotuvės čekį.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

II nėštumo trimestras (14- 28 sav.)

Kaip iš pilvo formos atspėti, kas gims – mergaitė ar berniukas (9)

Kaip iš pilvo formos atspėti, kas gims – mergaitė ar berniukas
Vieni tėvai pasirenka nežinoti, kokios lyties vaikučio laukia, kiti, atvirkščiai, prašo gydytojų pasakyti.

Sūnus auginanti moteris nesuvaldė emocijų sužinojusi būsimo vaiko lytį (12)

Sūnus auginanti moteris nesuvaldė emocijų sužinojusi būsimo vaiko lytį
Du sūnus auginanti ir trečiojo besilaukianti tinklaraštininkė iš JAV surengė vakarėlį, kurio metu yra prapjaunamas tortas, ir tokiu netradiciniu būdu sužinoma būsimojo vaiko lytis.

Kaip be echoskopo pasakyti, gims berniukas ar mergaitė? (14)

Kaip be echoskopo pasakyti, gims berniukas ar mergaitė?
Ar įmanoma kažkaip pasakyti, kas gims – berniukas ar mergaitė? Pasaulyje vis labiau vadovaujamasi moksliniais paaiškinimais, tačiau yra viena gyvenimo sritis, kur net patys racionaliausi protai yra linkę pasiduoti trupučiui mitologijos. Tai – nėštumas.

Palydėjęs nėščią žmoną į ultragarso tyrimą, vyras apstulbo (14)

Palydėjęs nėščią žmoną į ultragarso tyrimą, vyras apstulbo
Kas gims – berniukas ar mergaitė? Šis klausimas dažniausiai lydi būsimus tėčius ir mamas, kai jie ateina į paskirtąjį ultragarso tyrimą.

Laukiuosi, bet nesidžiaugiu nėštumu: bijau, kad nemylėsiu savo vaiko (14)

Laukiuosi, bet nesidžiaugiu nėštumu: bijau, kad nemylėsiu savo vaiko
Vaikelio besilaukianti mūsų skaitytoja atsiuntė klausimą apie tai, kad ji nesidžiaugia nėštumu. Ketvirtą nėštumo mėnesį skaičiuojanti būsimoji mama sako, kad ją erzina vaikai, todėl ji abejoja, ar pamils savąjį.

30 labiausiai intriguojančių faktų apie nėštumą (6)

30 labiausiai intriguojančių faktų apie nėštumą
Užauginti savyje naują gyvybę – su niekuo nesulyginama patirtis. Tiesa, nėštumą dažnai lydi įprasti ir ne tokie įprasti simptomai, o kai kurie moters organizme tuo metu vykstantys procesai skamba tiesiog neįtikėtinai.

10 įdomiausių faktų apie placentą (1)

10 įdomiausių faktų apie placentą
Apvaisintam kiaušinėliui skverbiantis į gimdos ertmę, maždaug 7-10 parą, pradeda formuotis ląstelės, kurios vėliau dalijasi į vaisiaus organizmo užuomazgą ir būsimos placentos ląsteles.

Esu nėščia ir nesutariu su anyta, pas kurią gyvename: ką patars psichologė (32)

Esu nėščia ir nesutariu su anyta, pas kurią gyvename: ką patars psichologė
Psichologės atsakymas į būsimos mamos laišką, kuriame ji skundžiasi pablogėjusiais santykiais su vaikinu. Moteris nepatenkinta, kad jos išrinktasis klauso tik savo mamos ir sesers, o jos nuomonė nesvarbi.

Paaiškėjo, kokioms moterims didėja rizika susilaukti vaiko autisto (34)

Paaiškėjo, kokioms moterims didėja rizika susilaukti vaiko autisto
Naujo tyrimo rezultatai parodė, kad jeigu tarp dviejų nėštumų yra mažesnis negu 2 metų arba didesnis negu 6 metų skirtumas, vaikui padidėja autizmo rizika.

Ar tikrai pilvo forma išduoda būsimo vaiko lytį (12)

Ar tikrai pilvo forma išduoda būsimo vaiko lytį
Kokios lyties vaikučio laukiatės, sužinoti pavyks anksčiausiai antro nėštumo trimestro metu. Pasitaiko, kad lyties dėl tam tikrų aplinkybių nepasimato net iki gimdymo. Vis dėl to tarp būsimųjų mamų sklando mokslu nepatvirtintų metodų, kaip namų sąlygomis sužinoti vaiko lytį.

Berniukas ar mergaitė: kokie požymiai nėštumo metu byloja apie lytį? (16)

Berniukas ar mergaitė: kokie požymiai nėštumo metu byloja apie lytį?
Galbūt jūs negalite sužinoti būsimo kūdikio lyties arba nusprendėte laukti siurprizo, tačiau yra tam tikri požymiai, kurie prognozuoja kas jums gims. Pabandykite paspėlioti - tai bus smagi laiko leidimo forma laukiant didžiojo įvykio.

10 bene dažniausių nėštumo prietarų +apklausa (2)

10 bene dažniausių nėštumo prietarų <sup style="color: #ff0000;">+apklausa</sup>
Nėštumas ir gimdymas - ypatingas laikotarpis moters gyvenime, gal todėl jį lydi daugybė prietarų ir pamokymų. Skirtingose kultūrose yra skirtingų prietarų apie nėštumą. Lietuviai - ne išimtis

Kaip atspėti, kas gims: mergaitė ar berniukas? (11)

Kaip atspėti, kas gims: mergaitė ar berniukas?
Anksčiau, kai nebuvo modernių nėščiųjų tyrimo būdų, būsimo vaiko lytį spėdavo pagal pačius keisčiausius ženklus. Jūsų dėmesiui - bobučių pranašystės, kaip atspėti mažylio lytį dar moteriai besilaukiant.

Privalomasis sveikatos draudimas: ką turi žinoti būsimieji tėvai?

Privalomasis sveikatos draudimas: ką turi žinoti būsimieji tėvai?
Valstybinė ligonių kasa (VLK) primena, kad tam tikrais atvejais gyventojai, norėdami nemokamai gauti sveikatos priežiūros paslaugas ir išvengti nesusipratimų gydymo įstaigose, turėtų atvykti į teritorinę ligonių kasą (TLK) ir pateikti reikiamus dokumentus dėl draustumo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) patvirtinimo. Nepaisant to, kad žmogus gali būti draudžiamas PSD valstybės lėšomis, jis pats turėtų pasirūpinti deramu dokumentų sutvarkymu.

Esu nėščia ir labai nelaiminga: ką daryti? (14)

Esu nėščia ir labai nelaiminga: ką daryti?
Nepaisant to, kad ant žurnalų viršelių vaizduojamos tik iš laimės spindinčios būsimos mamytės, ne visoms moterims nėštumas yra itin smagi patirtis. Kūnas patiria didelius pokyčius, tad moteris gali jaustis ligota ar pavargusi.