Tai, ką norėjote žinoti apie placentą

 (12)
Per visą nėštumą vaikelis Jūsų pilve auga placentos dėka. Ji maitina, aprūpina ir saugo. Parengėme svarbiausią informaciją apie placentos naudą ir paskirtį.
vaisius, gimda, nėštumas, ultragarsinis tyrimas, gimdymas
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Organas, kurį turite tik 280 dienų

„Placenta" lotyniškai reiškia paplotį. Dalis ląstelių sankaupos, kuri iš apvaisintos kiaušialąstės susidarė pakeliui iš kiaušintakio į gimdą, turi placentos programą. Šios ląstelės pasinėrusios į gimdos gleivinę išsiraizgo kaip smulkios šaknys. Ir maisto medžiagas jos siurbia kaip šaknys. 280 dienų placenta aprūpina vaisių nenutrūkstančiu maisto medžiagų ir deguonies srautu ir pašalina tai, ko žmogučio medžiagų apykaitai nebereikia.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Gydytoja: geriausias amžius gimdyti yra...
Gimdymo gatvėje liudininkais tapo dešimtys praeivių

Iki gimimo akimirkos placenta patikimai aprūpina mažylį. Šis disko formos organas išauga iki 15-20 centimetrų skersmens ir sveria apie 500 gramų. Kūdikiui atėjus į pasaulį placenta greit atitrūksta nuo gimdos gleivinės. Šis organas pagimdomas praėjus maždaug pusvalandžiui po tikrojo gimdymo.

Placentos barjero paslaptis

Nuo pat pradžios būsimos mamos ir vaikelio kraujotakos atskiros - jų kraujas nesimaišo. Mat labai smulkiose kraujagyslėse, esančiose placentos sienelės vaiko pusėje, trys ląstelių sluoksniai užkerta kelią tiesioginiam kraujo kontaktui. Ši membrana vadinama placentos barjeru. Ji praleidžia maisto medžiagų bei deguonies molekules, bet sulaiko daug vaisiui kenksmingų medžiagų.

Tačiau placentos barjeras patikimai apsaugo tik nuo medžiagų, kurios žmonijai pažįstamos jau nuo seno. Pavyzdžiui, tam tikrų medikamentų sudedamųjų dalių ši membrana nesulaiko. Užtat visad labai svarbu, išsiaiškinti ar preparatas, kurį ketinate vartoti, nekenksmingas nėščiajai.

Hormonų sukurta harmonija

Placenta gamina estrogeną ir progesteroną. Estrogenas - moteriškumo hormonas, veikiant jam didėja krūtys, išsivysto pieno liaukų alveolės, po oda atsiranda minkštas „pamušalas", pailgėja plaukų gyvenimo ciklas. 

Progesteronas saugo nėštumą garantuodamas, kad gimdos raumuo bus ramus, minkštas, neįsitempęs. Kadangi placenta keleriopai pakelia estrogeno ir progesterono lygį, pagimdžiusios moterys jaučia tarsi abstinencijos sindromą - pirmiausiai tenka priprasti prie nukritusio hormonų lygio.

Minkštas, pilnas maisto apmušalas

Kad vaisius gimdoje gautų maisto, organizmas pirmiausiai juo aprūpina placentą - moters apytaka tarsi perjungiama „į pilvą". Placenta dabar yra tas organas, kuris iš kraujo pasiima daugiausiai maisto medžiagų. 

Maždaug nuo 20-osios nėštumo savaitės būsimos mamos tai tikrai puikiai jaučia. Joms gali būti net silpna iš alkio - pavyzdžiui, rytais, kai mažylis per naktį pilve viską „suvalgė". Dabar svarbu kuo greičiau ir sočiai pusryčiauti! Ir dar pasirūpinti, kad vėliau būtų ką pakramtyti - geriausia, kai silpnumas nė neužeina.

Kvėpuoti už du

Visai gyvybei reikia deguonies. Dėl to šią medžiagą vaikelis iš kraujo pasiima pirmiausiai - deguonies molekulės greičiausiai pralenda pro membraną tarp motinos ir vaiko kraujo apytakų. Deguonies stygius stabdo vaisiaus raidą. 

Beje, placenta labai jautriai reaguoja į nikotiną. Smulkučiai kraujagyslių atsišakojimai nuo nikotino (laikinai) tarsi užveržiami - mažylis gauna mažiau „oro". Tad būsimoms mamoms tikrai vertėtų atsisakyti rūkymo. Užtat viskas, kas verčia giliai kvėpuoti - sportas, lipimas laiptais, energingas ėjimas - veikia žmogutį kaip tikra treniruotė.

Vaizdas stipriems nervams

Akušerėms ir pribuvėjoms placenta - labai graži: kraujagyslės tarsi medžio šaknys raizgosi nuo virkštelės link audinių. Pagimdžius placenta atidžiai apžiūrima, ar ji visa. Mat likučiai gali sukelti uždegimą gimdoje.

Nepratusiems tamsiai raudona placenta pasigėrėjimo nesukelia. Tad jauni tėvai gali ir nežiūrėti į šį organą, jei nenori.  Kai kur Europoje leidžiama placentą parsinešti namo - pakasus ją sode toje vietoje pasodinamas medelis.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 6 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

II nėštumo trimestras (14- 28 sav.)

Kaip iš pilvo formos atspėti, kas gims – mergaitė ar berniukas (9)

Kaip iš pilvo formos atspėti, kas gims – mergaitė ar berniukas
Vieni tėvai pasirenka nežinoti, kokios lyties vaikučio laukia, kiti, atvirkščiai, prašo gydytojų pasakyti.

Sūnus auginanti moteris nesuvaldė emocijų sužinojusi būsimo vaiko lytį (12)

Sūnus auginanti moteris nesuvaldė emocijų sužinojusi būsimo vaiko lytį
Du sūnus auginanti ir trečiojo besilaukianti tinklaraštininkė iš JAV surengė vakarėlį, kurio metu yra prapjaunamas tortas, ir tokiu netradiciniu būdu sužinoma būsimojo vaiko lytis.

Kaip be echoskopo pasakyti, gims berniukas ar mergaitė? (14)

Kaip be echoskopo pasakyti, gims berniukas ar mergaitė?
Ar įmanoma kažkaip pasakyti, kas gims – berniukas ar mergaitė? Pasaulyje vis labiau vadovaujamasi moksliniais paaiškinimais, tačiau yra viena gyvenimo sritis, kur net patys racionaliausi protai yra linkę pasiduoti trupučiui mitologijos. Tai – nėštumas.

Palydėjęs nėščią žmoną į ultragarso tyrimą, vyras apstulbo (14)

Palydėjęs nėščią žmoną į ultragarso tyrimą, vyras apstulbo
Kas gims – berniukas ar mergaitė? Šis klausimas dažniausiai lydi būsimus tėčius ir mamas, kai jie ateina į paskirtąjį ultragarso tyrimą.

Laukiuosi, bet nesidžiaugiu nėštumu: bijau, kad nemylėsiu savo vaiko (14)

Laukiuosi, bet nesidžiaugiu nėštumu: bijau, kad nemylėsiu savo vaiko
Vaikelio besilaukianti mūsų skaitytoja atsiuntė klausimą apie tai, kad ji nesidžiaugia nėštumu. Ketvirtą nėštumo mėnesį skaičiuojanti būsimoji mama sako, kad ją erzina vaikai, todėl ji abejoja, ar pamils savąjį.

30 labiausiai intriguojančių faktų apie nėštumą (6)

30 labiausiai intriguojančių faktų apie nėštumą
Užauginti savyje naują gyvybę – su niekuo nesulyginama patirtis. Tiesa, nėštumą dažnai lydi įprasti ir ne tokie įprasti simptomai, o kai kurie moters organizme tuo metu vykstantys procesai skamba tiesiog neįtikėtinai.

10 įdomiausių faktų apie placentą (1)

10 įdomiausių faktų apie placentą
Apvaisintam kiaušinėliui skverbiantis į gimdos ertmę, maždaug 7-10 parą, pradeda formuotis ląstelės, kurios vėliau dalijasi į vaisiaus organizmo užuomazgą ir būsimos placentos ląsteles.

Esu nėščia ir nesutariu su anyta, pas kurią gyvename: ką patars psichologė (32)

Esu nėščia ir nesutariu su anyta, pas kurią gyvename: ką patars psichologė
Psichologės atsakymas į būsimos mamos laišką, kuriame ji skundžiasi pablogėjusiais santykiais su vaikinu. Moteris nepatenkinta, kad jos išrinktasis klauso tik savo mamos ir sesers, o jos nuomonė nesvarbi.

Paaiškėjo, kokioms moterims didėja rizika susilaukti vaiko autisto (34)

Paaiškėjo, kokioms moterims didėja rizika susilaukti vaiko autisto
Naujo tyrimo rezultatai parodė, kad jeigu tarp dviejų nėštumų yra mažesnis negu 2 metų arba didesnis negu 6 metų skirtumas, vaikui padidėja autizmo rizika.

Ar tikrai pilvo forma išduoda būsimo vaiko lytį (12)

Ar tikrai pilvo forma išduoda būsimo vaiko lytį
Kokios lyties vaikučio laukiatės, sužinoti pavyks anksčiausiai antro nėštumo trimestro metu. Pasitaiko, kad lyties dėl tam tikrų aplinkybių nepasimato net iki gimdymo. Vis dėl to tarp būsimųjų mamų sklando mokslu nepatvirtintų metodų, kaip namų sąlygomis sužinoti vaiko lytį.

Berniukas ar mergaitė: kokie požymiai nėštumo metu byloja apie lytį? (16)

Berniukas ar mergaitė: kokie požymiai nėštumo metu byloja apie lytį?
Galbūt jūs negalite sužinoti būsimo kūdikio lyties arba nusprendėte laukti siurprizo, tačiau yra tam tikri požymiai, kurie prognozuoja kas jums gims. Pabandykite paspėlioti - tai bus smagi laiko leidimo forma laukiant didžiojo įvykio.

10 bene dažniausių nėštumo prietarų +apklausa (2)

10 bene dažniausių nėštumo prietarų <sup style="color: #ff0000;">+apklausa</sup>
Nėštumas ir gimdymas - ypatingas laikotarpis moters gyvenime, gal todėl jį lydi daugybė prietarų ir pamokymų. Skirtingose kultūrose yra skirtingų prietarų apie nėštumą. Lietuviai - ne išimtis

Kaip atspėti, kas gims: mergaitė ar berniukas? (11)

Kaip atspėti, kas gims: mergaitė ar berniukas?
Anksčiau, kai nebuvo modernių nėščiųjų tyrimo būdų, būsimo vaiko lytį spėdavo pagal pačius keisčiausius ženklus. Jūsų dėmesiui - bobučių pranašystės, kaip atspėti mažylio lytį dar moteriai besilaukiant.

Privalomasis sveikatos draudimas: ką turi žinoti būsimieji tėvai?

Privalomasis sveikatos draudimas: ką turi žinoti būsimieji tėvai?
Valstybinė ligonių kasa (VLK) primena, kad tam tikrais atvejais gyventojai, norėdami nemokamai gauti sveikatos priežiūros paslaugas ir išvengti nesusipratimų gydymo įstaigose, turėtų atvykti į teritorinę ligonių kasą (TLK) ir pateikti reikiamus dokumentus dėl draustumo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) patvirtinimo. Nepaisant to, kad žmogus gali būti draudžiamas PSD valstybės lėšomis, jis pats turėtų pasirūpinti deramu dokumentų sutvarkymu.

Esu nėščia ir labai nelaiminga: ką daryti? (14)

Esu nėščia ir labai nelaiminga: ką daryti?
Nepaisant to, kad ant žurnalų viršelių vaizduojamos tik iš laimės spindinčios būsimos mamytės, ne visoms moterims nėštumas yra itin smagi patirtis. Kūnas patiria didelius pokyčius, tad moteris gali jaustis ligota ar pavargusi.