Ką sapnuoja vaikai mamos gimdoje?

Vaikai sapnuoja dažniau ir intensyviau nei suaugusieji, tačiau bėgant metams keičiasi miego struktūra ir sapnų pastebimai mažėja. Iki gimimo maždaug pusę miego laiko kūdikis yra neramaus miego fazėje, kai gali sapnuoti, likusią - ne. Šie sapnai atlieka svarbų vaidmenį vystantis vaisiaus smegenims.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Jeigu gilaus miego metu smegenys ilsisi, tai sapnuojant jos beveik tokios pačios aktyvios, kaip ir būdravimo metu. Nors šio didelio smegenų aktyvumo reikšmė nėra aiški, tačiau, atrodo, ji labai svarbi smegenų vystymuisi, pavyzdžiui, skatina jungčių tarp nervų ląstelių (neuronų tinklo) formavimąsi. Taip pat lieka neaišku, kiek laiko kūdikis motinos įsčiose yra budrus, kaip susiformuoja miego stadijos ir kokios aplinkos tendencijos veikia šį procesą.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Darželio auklėtoja: į mus žiūri kaip į nosių ir užpakalių šluostytojus
Agnė savo nėštumą įamžino originaliai: pamatykite patys

Tyrimai su avimis

Kadangi vaisiaus miegą motinos įsčiose ištirti nėra taip paprasta, naudojamasi gyvūnų, pavyzdžiui, avies pavyzdžiu, mat jų miegas gestacijos metu ir vaisiaus smegenų vystymasis labai panašus į žmonių. Tačiau ir avių stebėjimas įsčiose yra labai sudėtingas, tad visame pasaulyje vos kelios mokslininkų darbo grupės domisi panašiais dalykais. Viena jų dirba Vokietijoje, Jėnos universitetinės ligoninės Hanso Bergeno neurologijos klinikoje. Čia vykdoma programa „Vaisiaus smegenų vystymasis ir ligų programavimas vėlesniame gyvenime".

Miegas vystosi trečiame trimestre

Miegas vystosi tarp 28 ir 36 nėštumo savaitės, tuo metu smegenų veikla dar nėra brandi. Su avimis atlikti tyrimai rodo, kad REM (rapid eye movement, angl. greito akių judėjimo) fazė, kurios metu sapnuojama, atsiranda gerokai vėliau nei gilaus miego fazė. Sapnai formuojasi toje smegenų žievės zonoje, kuri išsivysto tik nėštumo pabaigoje. Taigi, smegenų stimuliacija REM fazėje vaidina svarbų vaidmenį - jei išvis vaidina - tik nėštumo pabaigoje.

Streso hormonai anksčiau subrandina REM fazę

Ankstesnį REM fazės atsiradimą paskatinti gali tokie aplinkos veiksniai, kaip motinos patiriamas stresas ar plaučių brendimui skirta injekcija, ją gauna nėščiosios, kurioms gresia priešlaikinis gimdymas. Net vienkartinė streso hormonų dozė paskatina ankstyvesnį REM fazės atsiradimą ir dažnesnį jos kaitaliojimąsi su gilaus miego stadija.

Ką sapnuoja vaikai mamos gimdoje?
Tas pats kūdikis mamos įsčiose ir jau gimęs
© Shutterstock nuotr.

Dažna miego fazių kaita būdinga ir depresijai

Toks dažnas miego fazių kaitaliojimasis taip pat yra ir depresijos ženklas, taigi, stresas nėštumo metu yra svarbus depresijos vėlesniame gyvenime rizikos veiksnys. Štai Jėnos Universitetinės ligoninės Biomagnetikos centro miego specialistai gali per magnetines bangas užfiksuoti vaisiaus smegenų aktyvumą ir jo streso lygį motinos įsčiose, kuriuos jo smegenys ir širdis siunčia per motinos pilvo sieną.

Vaisius daugiausia miega ir girdi tik žemus dažnius

Iš pradžių kūdikiui gimdoje niekas netrukdo miegoti. Vaisiui būnant įsčiose viešpatauja motinos kraujotakos garsai, kuriuos galima sulyginti su eismo triukšmu. Iki aštunto nėštumo mėnesio viduriniosios ausies kauleliai įaugę į jungiamąjį audinį, ir tolimesnis garso perdavimas nėra efektyvus. Tik maždaug nuo 25 nėštumo savaitės klausa yra jau pakankamai išsivysčiusi ir vaisius gali pabusti nuo triukšmo. Tačiau tai padaryti gali tik žemi dažniai. Kadangi aukšti dažniai per pilvo sieną ir vaisiaus vandenis jo nepasiekia, vaisius suvokia tik labai žemus garsus.

Kūdikiai girdi roko muziką ir jaučia mamos balsą

Taigi, vaisius gali suvokti kalbą ir muziką, tačiau daugiausia žemo dažnio (žemiau 500 Hz) ir tik tuomet, kai garso signalas viršija vidinius garsus. Tad kūdikis pirmiausia girdi vyriškus, žemo dažnio, balsus. Motinos balsas yra išimtis, mat jį jis gali suvokti per kaulų laidumą.

„Vaisius gali puikiai girdėti roko muziką, - sako profesorius dr. Matthiasas Schwabas, tyrinėjantis vaisiaus smegenų vystymąsi Jėnos universitetinės ligoninės Neurologijos klinikoje. - Be to, jam patinka tokia muzika, kokia patinka jo mamai, kai ji nori atsipalaiduoti, mat sumažėjus streso hormono išsiskyrimui netiesiogiai naudos gauna ir kūdikis. Net ir po 25 nėštumo savaitės išlieka nesąmoningas procesas, kai kūdikį galima pažadinti, su juo pasikalbėti ir kitą rytą jis to visiškai neprisimena".

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

III nėštumo trimestras (29-40 sav.)

7 rūbų deriniai nėščiosioms

7 rūbų deriniai nėščiosioms
Kaip nėštumo metu atrodyti ir patogiai, ir žaviai? Šis klausimas rūpi, ko gero, visoms be išimties būsimoms mamoms.

Kodėl važiuojančios gimdyti moterys valgo ananasą (8)

Kodėl važiuojančios gimdyti moterys valgo ananasą
Ananasas yra mėgstamas gimdyvių vaisius. Kaip manote, kodėl ananasas nusipelno tokios garbės? Priežastis viena - yra tikinčių, kad jo valgymas gali paspartinti gimdymo pradžią.

Jei tai žinosite, gimdyti važiuosite be baimės (3)

Jei tai žinosite, gimdyti važiuosite be baimės
Nors vaiko laukimas – vienas gražiausių etapų šeimos gyvenime, tačiau daugelis moterų pripažįsta, kad, artėjat gimdymo dienai, jas pradeda kankinti didelis nerimas ir baimės.

Kaip prasideda gimdymas: dažniausi požymiai (3)

Kaip prasideda gimdymas: dažniausi požymiai
Artėjant gimdymo terminui, kiekviena pirmą kartą mama tapsianti moteris kone kasdien pagalvoja, kaip tai prasidės, koks bus jausmas, ką reikės daryti, kiek laiko truks, kaip reikės žinoti, kad „tai“ jau prasidėjo?

Intymumas nėštumo metu: psichologės komentaras (8)

Intymumas nėštumo metu: psichologės komentaras
Psichologė Karolina Gurskienė pateikia įžvalgų tema, kuri neretai lieka tabu būsimai mamai ir būsimam tėčiui – seksualinis potraukis nėštumo metu.

Nėštumas ir vyro neištikimybė: psichologės komentaras (122)

Nėštumas ir vyro neištikimybė: psichologės komentaras
Redakcija gavo laišką, kuriame pasakojama neištikimybės istorija: geriausia nėštukės draugė klube pamatė būsimąjį tėtį su kita. Ji klausia psichologės patarimo, kaip pasielgti šioje situacijoje.

Dvi moterys 39 nėštumo savaitę: kokie skirtingi pilvukai (38)

Dvi moterys 39 nėštumo savaitę: kokie skirtingi pilvukai
„Liaukitės aiškinę, kaip atrodo normalus nėštumas“, – tokią žinutę savo gerbėjams ištransliavo dvi žinomos moterys, besilaukiančios vaikelių.

TOP 15 daiktų važiuojant gimdyti (6)

TOP 15 daiktų važiuojant gimdyti
Suruošti krepšį važiuojant gimdyti ir nuspręsti, ko tikrai prireiks, gali būti ne taip ir paprasta, ypač, jei tai pirmasis vaikelis. Todėl geriausia ruoštis iš anksto. Ką pasiimti verta – pataria mamos.

Kaip be vaistų paskatinti gimdymą: tiesa ir mitai (1)

Kaip be vaistų paskatinti gimdymą: tiesa ir mitai
Ko tik nėra prigalvota, kad pasibaigus nėštumui paskatinti greičiau prasidėti gimdymą – nuo mistinių judesių, namų ruošos darbų iki ekstremalių metodų.

Belaukiant gimdymo: 9 idėjos, ką nuveikti nėščiajai

Belaukiant gimdymo: 9 idėjos, ką nuveikti nėščiajai
Kai po įtempto darbų maratono būsima mama išeina nėštumo atostogų, jai neretai atsiveria tuštuma – o ką dabar daryti? Siūlome keletą idėjų, kuriomis galite pasinaudoti iki gimstant vaikučiui.

Nuotaiką pakeliantis VIDEO apie nėštumą: turite jį pamatyti

Nuotaiką pakeliantis VIDEO apie nėštumą: turite jį pamatyti
Nėštumas – tokia būsena, kuri netrunka amžinai, o ir aplanko moterį kartą ar vos kelis kartus per jos gyvenimą. Tad įamžintos nėštumo akimirkos visada yra vertingos.

Klaida, kurią daro dauguma moterų prieš gimdymą, ypač pirmakarčių (12)

Klaida, kurią daro dauguma moterų prieš gimdymą, ypač pirmakarčių
Greitėjantis gyvenimo tempas diktuoja naujus nėštumo įpročius. Kantriai laukti nėštumo pabaigos ne vienai moteriai tampa vis sunkiau. Kodėl atsiranda gimdymo baimių, didėja komplikacijų tikimybė ir kaip to išvengti, pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Kokią liemenėlę pasiimti į gimdymo namus?

Kokią liemenėlę pasiimti į gimdymo namus?
Tinkama liemenėlė ką tik pagimdžiusioms moterims ne tik palengvina žindymo procesą, bet ir padeda išvengti nemalonių pojūčių ir negalavimų, tokių kaip pieno stazė ir mastitas (pieno liaukų uždegimas).

Kuriuos vidaus organus nėštumas labiausiai paveikia (6)

Kuriuos vidaus organus nėštumas labiausiai paveikia
Maždaug nuo 27-osios nėštumo savaitės prasideda konkurencija – kas ką išstums. Laimi mažylis – jūsų organams tenka užleisti jam vietą. Kaip tai vyksta ir kaip iš tokios padėties išsisukti kuo mažiau nukentėjus?

Kūdikio sutiktuvių vakarėlis tampa tradicine šeimos švente ir Lietuvoje

Kūdikio sutiktuvių vakarėlis tampa tradicine šeimos švente ir Lietuvoje
Vakarų idėjos greit pritampa Lietuvoje, ir jei dar prieš kelerius metus apie kūdikio sutiktuves (angl. baby shower) daugelis kalbėjo su ironijos gaidele, tai šiemet tenka pastebėti, kad daug besilaukiančių moterų rengia tokį vakarėlį.