Kūdikio pernešiojimas gali baigtis liūdnai

Gimdymo data atėjo ir praėjo, o vaikelis nė nemano gimti. Ar pavojinga kūdikį pernešioti, kodėl vis dėlto svarbu pagimdyti laiku? Konsultuoja VMUL naujagimių skyriaus vedėja doc. Violeta Drejerienė.
© Žurnalas "Tavo vaikas"

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kada nėštumas įvardijamas kaip užsitęsęs? Dėl kokių priežasčių užsitęsia?

Užsitęsusiu vadinamas toks nėštumas, kuris trunka ilgiau nei 42 savaites. Moteris, kuri reguliariai lankosi pas gydytoją akušerį ginekologą, žino, kada laikas gimdyti, ir yra informuojama apie užsitęsusį nėštumą ir ką toliau daryti.

Kartais būna sunku nustatyti nėštumo laiką, ypač jei moteris vėlai kreipiasi į gydytoją, tarkim, ne pačioje nėštumo pradžioje, o po kurio laiko - ir dar neatsimena savo paskutinių mėnesinių. Tai ir gali būti užsitęsusio nėštumo priežastis. Nėštumo laikas ir vaisiaus gestacinis amžius yra skaičiuojamas nuo paskutinių mėnesinių pirmos dienos. Jeigu moteris gerai žino, kada sirgo mėnesinėmis, jos buvo reguliarios, nėštumo pradžią nustatyti lengviau. Nėštumo laiką patikslina ultragarsis tyrimas. Per jį gydytojas ne tik įvertina vaisių, jį supančius audinius, bet ir negimusio kūdikio dydį. Šis tyrimas tikslus, jei vaikelis vystosi taisyklingai. Jeigu vystymasis sutrikęs, gydytojas, nustatydamas nėštumo trukmę, gali padaryti paklaidą ir apsirikti.

Kiekviena moteris, įtarusi, kad laukiasi, ar nėštumą nustačiusi testais, turėtų iškart kreiptis į gydytoją ginekologą, kuris ją prižiūrės visą nėštumą.

Kuo gali būti pavojingas užsitęsęs nėštumas?

Jei vaikelis pernešiotas, nėštumas užsitęsęs, gimdymas vyksta ne taip sklandžiai, kaip turėtų. Daug dažniau tenka atlikti cezario pjūvio operaciją ar naudoti reples ir vakuumo ekstrakciją. Taip pat kūdikis gali gimti turėdamas pernešiojimo požymių, kitaip tariant, placentos nepakankamumo požymių. Jeigu nėštumas užsitęsia, sutrinka negimusio kūdikio mityba, atsiranda deguonies stygius, audiniai tampa ne tokie elastingi.

Dar ilgiau užsitęsęs nėštumas gali pažeisti kūdikio vidaus organus. Jautriausios jų yra smegenys. Dažnai vaisiaus vandenys nusidažo žaliai, nes kūdikis mamos pilve pasituština mekonijumi. Kai trūksta deguonies, kyla pavojus, kad kūdikis įkvėps tokių vaisiaus vandenų. Taip pat kraujyje gali vystytis acidozė - tai rūgščių ir šarmų pusiausvyros sutrikimas bei kitos nepageidautinos būklės, trukdančios vaikeliui prisitaikyti prie išorinių gyvenimo sąlygų. Jeigu nėštumas užsitęsia, daug daugiau kūdikių miršta dar mamos pilvelyje.

Pernešiotų kūdikių vis dar pasitaiko, ar šiais laikais tai jau atgyvena?

Deja, vis dar pasitaiko - ir nemažai, nes vis dar apie 10 proc. nėštumų nesibaigia laiku. Bet ir vėl labai daug kas priklauso nuo pačios besilaukiančios moters. Jeigu ji reguliariai lankosi pas gydytoją ginekologą, šis atidžiau stebi vaisiaus būklę. Galima pagimdyti ir 41 nėštumo savaitę - ir tai nebus užsitęsęs nėštumas. Bet dėmesio tokiai moteriai bus skiriama daugiau.

Ar gydytojai, apžiūrėdami nėščią moterį, ultragarsu pastebi, kad kūdikis jau pernešiotas?

Taip, matome pernešiojimo požymių. Dažnai tokių kūdikį odelė atrodo neelastinga, nes, kaip minėjau, pradeda trikti vaikučio mityba, jis nebegauna pakankamai medžiagų ir deguonies per placentą. Pradeda trikti mamos ir kūdikio ryšys. Tada placenta neatlieka savo funkcijų ir mes matome tai iš kūdikio išvaizdos.

Jeigu tie požymiai yra nedideli, gali matytis, kad oda ne tokia elastinga, peraugę nagučiai, išmirkę delniukai, padukai tarsi skalbėjos. Pernešiotas vaikelis dažnai atrodo kaip mažas senas žmogutis, jis žiūri atmerktomis akytėmis, jo kakta raukšlėta. O nepernešiotas atrodo putlutis ir ir būna užsimerkęs.

Jeigu pernešiojama dar daugiau, dar labiau sutrinka odos elastingumas, šlaunų ir kojyčių odelė „susiima" į vieną raukšlę, kartais naujagimio odelė truktelėta į viršų odelė net stovi. Dažnai tokie kūdikiai turi ir neurologinių bėdų - būdinga kenčiančio veido išraiška, žaliai sutepta odelė.
Anksčiau tokių smarkiai pernešiotų kūdikių matydavome dažnai, dabar gana retai. Šiais laikais diagnostika tikrai gera ir mes stengiamės neleisti mamai pernešioti vaikelio. Kas kita, jei ji laiku nesikreipia į gydytoją.

Kaip elgiasi gydytojai, gimus pernešiotam kūdikiui?

Pirmiausia nuodugniai ištiriame jo sveikatą. Jeigu reikia, stebime monitoriumi, stebime būklę intensyviosios terapijos palatoje. Gali būti sutrikusi kraujotaka, kvėpavimas, neurologinių bėdų.
Jeigu pažeidimai nėra dideli, vaikelis gali būti sveikas, bet vis tiek pirmuosius metus ypač atidžiai jį stebime. Gydytojas, stebintis pernešioto kūdikio būklę, mato, ar jis turi kokių nors laikinų neurologinių pokyčių, ar jų nėra. Kūdikis gali būti dirglesnis dėl to, kad jam trūko deguonies arba, atvirkščiai, gali būti slopinimo sindromas.

Galbūt pernešiotus naujagimius ilgiau laikote ligoninėje?

Priklauso nuo naujagimio būklės. Jeigu nėštumas užsitęsia, gali gimti pridusęs kūdikis. Atlikę tyrimus matome, kokia jo sveikata. Jeigu nekokia - gydome, jeigu įprasta - kelias paras sekame jo būklę: kaip kūdikis atrodo, kaip kvėpuoja, tiriame vidaus organus, žiūrime, kaip žinda, kaip priauga svorio, kaip šlapinasi ir tuštinasi.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

III nėštumo trimestras (29-40 sav.)

Kaip pasiruošti lengvesniam gimdymui: 3 kvėpavimo pratimai

Kaip pasiruošti lengvesniam gimdymui: 3 kvėpavimo pratimai
Gimdymo metu vienas iš sėkmės veiksnių yra taisyklingas kvėpavimas. Jūsų dėmesiui – trys pratimai, kurie padės pasimokyti tinkamai kvėpuoti gimdant.

7 rūbų deriniai nėščiosioms

7 rūbų deriniai nėščiosioms
Kaip nėštumo metu atrodyti ir patogiai, ir žaviai? Šis klausimas rūpi, ko gero, visoms be išimties būsimoms mamoms.

Kodėl važiuojančios gimdyti moterys valgo ananasą (8)

Kodėl važiuojančios gimdyti moterys valgo ananasą
Ananasas yra mėgstamas gimdyvių vaisius. Kaip manote, kodėl ananasas nusipelno tokios garbės? Priežastis viena - yra tikinčių, kad jo valgymas gali paspartinti gimdymo pradžią.

Jei tai žinosite, gimdyti važiuosite be baimės (3)

Jei tai žinosite, gimdyti važiuosite be baimės
Nors vaiko laukimas – vienas gražiausių etapų šeimos gyvenime, tačiau daugelis moterų pripažįsta, kad, artėjat gimdymo dienai, jas pradeda kankinti didelis nerimas ir baimės.

Kaip prasideda gimdymas: dažniausi požymiai (3)

Kaip prasideda gimdymas: dažniausi požymiai
Artėjant gimdymo terminui, kiekviena pirmą kartą mama tapsianti moteris kone kasdien pagalvoja, kaip tai prasidės, koks bus jausmas, ką reikės daryti, kiek laiko truks, kaip reikės žinoti, kad „tai“ jau prasidėjo?

Intymumas nėštumo metu: psichologės komentaras (8)

Intymumas nėštumo metu: psichologės komentaras
Psichologė Karolina Gurskienė pateikia įžvalgų tema, kuri neretai lieka tabu būsimai mamai ir būsimam tėčiui – seksualinis potraukis nėštumo metu.

Nėštumas ir vyro neištikimybė: psichologės komentaras (122)

Nėštumas ir vyro neištikimybė: psichologės komentaras
Redakcija gavo laišką, kuriame pasakojama neištikimybės istorija: geriausia nėštukės draugė klube pamatė būsimąjį tėtį su kita. Ji klausia psichologės patarimo, kaip pasielgti šioje situacijoje.

Dvi moterys 39 nėštumo savaitę: kokie skirtingi pilvukai (38)

Dvi moterys 39 nėštumo savaitę: kokie skirtingi pilvukai
„Liaukitės aiškinę, kaip atrodo normalus nėštumas“, – tokią žinutę savo gerbėjams ištransliavo dvi žinomos moterys, besilaukiančios vaikelių.

TOP 15 daiktų važiuojant gimdyti (6)

TOP 15 daiktų važiuojant gimdyti
Suruošti krepšį važiuojant gimdyti ir nuspręsti, ko tikrai prireiks, gali būti ne taip ir paprasta, ypač, jei tai pirmasis vaikelis. Todėl geriausia ruoštis iš anksto. Ką pasiimti verta – pataria mamos.

Kaip be vaistų paskatinti gimdymą: tiesa ir mitai (1)

Kaip be vaistų paskatinti gimdymą: tiesa ir mitai
Ko tik nėra prigalvota, kad pasibaigus nėštumui paskatinti greičiau prasidėti gimdymą – nuo mistinių judesių, namų ruošos darbų iki ekstremalių metodų.

Belaukiant gimdymo: 9 idėjos, ką nuveikti nėščiajai

Belaukiant gimdymo: 9 idėjos, ką nuveikti nėščiajai
Kai po įtempto darbų maratono būsima mama išeina nėštumo atostogų, jai neretai atsiveria tuštuma – o ką dabar daryti? Siūlome keletą idėjų, kuriomis galite pasinaudoti iki gimstant vaikučiui.

Nuotaiką pakeliantis VIDEO apie nėštumą: turite jį pamatyti

Nuotaiką pakeliantis VIDEO apie nėštumą: turite jį pamatyti
Nėštumas – tokia būsena, kuri netrunka amžinai, o ir aplanko moterį kartą ar vos kelis kartus per jos gyvenimą. Tad įamžintos nėštumo akimirkos visada yra vertingos.

Klaida, kurią daro dauguma moterų prieš gimdymą, ypač pirmakarčių (12)

Klaida, kurią daro dauguma moterų prieš gimdymą, ypač pirmakarčių
Greitėjantis gyvenimo tempas diktuoja naujus nėštumo įpročius. Kantriai laukti nėštumo pabaigos ne vienai moteriai tampa vis sunkiau. Kodėl atsiranda gimdymo baimių, didėja komplikacijų tikimybė ir kaip to išvengti, pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Kokią liemenėlę pasiimti į gimdymo namus?

Kokią liemenėlę pasiimti į gimdymo namus?
Tinkama liemenėlė ką tik pagimdžiusioms moterims ne tik palengvina žindymo procesą, bet ir padeda išvengti nemalonių pojūčių ir negalavimų, tokių kaip pieno stazė ir mastitas (pieno liaukų uždegimas).

Kuriuos vidaus organus nėštumas labiausiai paveikia (6)

Kuriuos vidaus organus nėštumas labiausiai paveikia
Maždaug nuo 27-osios nėštumo savaitės prasideda konkurencija – kas ką išstums. Laimi mažylis – jūsų organams tenka užleisti jam vietą. Kaip tai vyksta ir kaip iš tokios padėties išsisukti kuo mažiau nukentėjus?